تحلیل هفته سوم بیت کوین

تحلیل هفته سوم بیت کوین به سبک on-Chain

تیم IT پاورآپ ترید
0 17:12 1400/05/17

نوسانات بازار بیت کوین در این هفته به شدت افزایش یافته است و حتی بر افزایش نوسانات  صبح دوشنبه نیز افزوده است. این بازار در پایین ترین سطح این هفته خودش یعنی 35.326 دلار باز شد  و به بالاترین سطح در همان روز یعنی 42.388 دلار رسید. این امر باعث شد تا با دیدن حرکت قیمت از 29 هزار به 42 هزار مردم از این ارز دوباره استقبال کنند.

در این مقاله به کمک تحلیل آن چین دیتا ما نحوه واکنش بازار به اولین مجموعه کندل استیک های سبز رنگ صعودی  را برای مدتی ارزیابی می کنیم. علاوه بر این به کمک تحلیل آن چین میزان سود دهی بازار و همچنین مخارج یا ضرر های احتمالی بازار را میسنجیم.

روند نزولي يا برعكس؟

پس از یک دوره طولانی احساسات منفی  افراد و ادامه روند نزولی قیمت ، این هفته بیت کوین با اشتیاق بالای کاربران معامله شد. سوالی که پیش می آید این است که ایا مردم به روند صعودی خوشبین هستند و باور دارند که ادامه پیدا میکند یا پس از یه بازه زمانی دوباره به روند نزولی باز میگردد؟

برای شروع این ارزیابی ، به دنبال سود و زیان ثبت شده در زنجیره هستیم. ما می توانیم ببینیم که پس از یک دوره طولانی از افزایش زیان در ماه مه تا جولای (صورتی) ، بیش از 2 میلیارد دلار سود در این هفته (میانگین 7 روزه) در زنجیره ای محقق شد. این نشان می دهد که بخشی از بازار کوین های خود را با قیمت بیشتر فروخته اند و باعث افزایش نقدینگی در بازار شده اند.

معیار aSOPR نمایی از سود/زیان ایجاد شده توسط بازار کل را در نظر میگیرد (بدون توجه به کوین هایی که کمتر از 1 ساعت خرید و فروش شده اند). ما می توانیم ببینیم که در بررسی برایند خالص، اکثر هزینه های زنجیره ای از زمان فروش در ماه مه متوجه ضرر شده اند. هر بار که قیمت افزایش یافت ، معامله گران کوین های خود را فروختند و  در نهایت ارزش aSOPR 1.0 را به عنوان مقاومت ثبت کردند.

این هفته aSOPR به طور قابل توجهی افزایش یافته است زیرا سود در معاملات زنجیره ای ایجاد شده است. مشاهدات کلیدی که باید از اینجا  به بعد مورد توجه قرار گیرد عبارتند از:

        aSOPR به 1 باز میگردد و سپس بالاتر می رود: این نشان می دهد که بازار در دستیابی به سود موفق شده است و فشار فروش افزایش پیدا میکند.

        aSOPR به زیر 1 سقوط میکند و همانجا می ماند: این نشان می دهد که بازار دوباره متوجه ضرر شده است و قادر به جذب فشار برای فروش نیست.

ما دریافتیم که مقداری از کوین های سودآور فروخته شده اند. ما می توانیم ارزیابی کنیم که این کوین ها از کدام دسته از دارندگان تهیه شده اند. اگر کوین های قدیمی (> 1 سال) را در گروه های سنی ارزیابی کنیم ، می بینیم که چهار مرحله متمایز از این چرخه در بازار وجود داشته است:

        توزیع کوین در بازار صعودی در اواخر سال 2020 تا سه ماهه اول سال 2021 ، زیرا کوین های قدیمی با نرخ بالا فروخته  شدند.

        توزیع با شتاب پایین تراز فوریه تا مه 2021.

        کاپیتولاسیون و ریسک آف در ماه مه و ژوئن به دلیل واکنش بازار به FUD بی سابقه و فروش 50 درصدی به 29 هزار دلار رسید.

در یک سناریوی صعودی ایده آل ، کوین های قدیمی تقریبا بدون فعالیت باقی مانده اند ، هزینه ها کم یا کاهش می یابد و اعتقاد به نگه داشتن کوین افزایش پیدا میکند. اگر کوین های قدیمی شروع به فروخته شدن کنند ، اما قیمت ها همچنان صعودی باشد ، این نشان می دهد که ممکن است یک افزایش بی سابقه صعودی در جریان باشد و بازار عرضه ، بازار تقاضا را جذب کند.

برعکس ، افزایش شدید هزینه های کوین های قدیمی ، به ویژه در کنار تضعیف قیمت ها ، ممکن است به از سرگیری روند نزولی منجر شود. این نشان می دهد که بازار برای جذب تقاضا  دچار مشکل است.

امواج HODL Cap Realized ، فیلتر شده برای کوین های جوان (<1 هفته) طرف دیگر این معادله را در اختیار ما قرار می دهد. رفتار معمول بازار صعودی این است که کوین های قدیمی برای کسب سود فروخته شود ، سرمایه گذاران جدید آنها را خریداری می کنند و “عرضه کوین جوان” افزایش می یابد. سرانجام ، بازار نمی تواند عرضه بیشتری را ایجاد کند و در نهایت بازار وارد روند نزولی میشود. با ایجاد روند نزولی دوباره کوین ها بجای خرید و فروش به کیف پول ها راهی میشوند.

سرانجام ، عرضه کوین های جوان پس از یک رویداد کاپیتولاسیون سقوط می کند و انباشت گسترده  کوین ها در کیف پول ها به وقوع می پیوندد. اغلب اوقات ، هنگامی که بازار از این کاپیتولاسیون خارج می شود ، یا بازار صعودی شروع می شود ،. کوین های قدیمی برای افزایش نقدینگی فروخته می شود و دوباره عرضه کوین های جوان را افزایش می دهد.

این هفته ، شاهد جهش قابل توجهی در این کوین های جوان بودیم که  شبیه کاپیتولاسیون است. در یک سناریوی صعودی ، این روند کاهش می یابد یا قیمت با وجود آن بالاتر می رود . در یک سناریوی نزولی  ، این روند صعودی “عرضه کوین جدید جوان” را آغاز می کند که نشان تمایل برای فروش کوین های قدیمی بالا میروند.

سرانجام در زمینه هزینه ها ، ما ماینر ها را که به دو گروه تقسیم می شوند ، دوباره بررسی می کنیم:

        ماینر های آفلاین تحت تأثیر مهاجرت به چین و متحمل هزینه های هنگفت می شوند.

        ماینر های آنلاین که به دلیل آفلاین بودن نیمی از رقابت با سودآوری بالایی کار می کنند.

حجم خالص انتقال از ماینر هابه صرافی ها در اواسط تا اواخر ژوئیه به کمتر از 100 BTC در روز رسید. با این حال ، این هفته ، ما شاهد افزایش حدود 300 BTC در روز بودیم ، که نسبت به پایین ترین سطح ماه جولای 3 برابر افزایش دارد. به خاطر داشته باشید که این هنوز هم با رفتارهای معمول در طول سالهای 2020 و 2021 مطابقت دارد. این نشان دهنده انعطاف پذیری بازار استخراج بیت کوین است که به موجب آن نیمی از ماینرها ممکن است بر حسب ضرورت به فروش کوین های خود بپردازند ، در حالی که نیمی دیگر از آنها می توانند نگهداری کوین ها در کیف پول را ترجیح دهند.

تا اینجا رفتار هزینه ها را در پاسخ به عملکرد مثبت قیمت بررسی کرده ایم. اکنون ما یک تز پیرامون جریان عرضه از مبادلات و کیف پول های زنجیره ای ایجاد می کنیم.

معیار تغییر موقعیت خالص صرافی ها ، نرخ ماهیانه کوین هایی را که به رنگ سبز (سبز) یا خارج (قرمز) در همه صرافی ها جریان دارند ترسیم می کند. در این هفته حجم بسیار زیادی از کوین ها از صرافی ها خارج شده است ، قابل مقایسه با اوج خروج در نوامبر 2020. نرخ خروج در این هفته به بیش از 100 هزار BTC در ماه رسید.

از نظر موجودی کل هنوز در صرافی ها دارایی ها به پایین ترین سطح 2021 یعنی 13.2 درصد عرضه در گردش بازگشتند. این نشان دهنده یک اصلاح کامل است که تقریباً حجم ورودی قابل توجهی است که در جریان فروش ماه مه مشاهده شده است.

یکی دیگر از پویایی های جالب این هفته ، تعامل بین کوین هایی است که در Coinbase و Binance ، دو بزرگترین مبادله بر حسب موجودی ، انجام شده است. Coinbase بیشتر سال 2021 شاهد خروج های قابل توجهی بود ، در حالی که Binance بزرگترین دریافت کننده بود.

به نظر می رسد روند Binance متوقف شده و معکوس شده است ، با خروجی کل 37.5 هزار بیت کوین این هفته. موجودی Coinbase در ماه ژوئن افزایش یافت ، در اواسط ماه ژوئیه شاهد سپرده بزرگی در حدود 30 هزار BTC و در این هفته خروجی 31 هزار BTC بود. این امر تا حد زیادی همه ورودی ها را از اواسط ماه مه لغو کرده است. به طور کلی ، این ممکن است سرآغاز دوره دیگری از خروج خالص مبادلات باشد و روندی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

برای ارائه یک نمای کلی از پویایی عرضه در زنجیره ، می توانیم از معیار پویایی به دو صورت استاندارد و تنظیم شده توسط واحد استفاده کنیم.

پویایی بازار  دارای ویژگی های زیر است:

        روندهای صعودی زمانی که تعداد کوین های روزانه ای که فروخته می شوند بیشتر از کوین های قدیمی باشد.

        روند نزولی هنگامی که تجمع و انتقال به کیف پول است (HODLing)

         در نهایت تعدیل واحد تجاری برای معاملات داخلی ، هزینه های شخصی یا غیر اقتصادی اصلاح می شود.

در نمودار زیر می بینیم که بازار تقریبا بلافاصله پس از فروش ماه مه به تجمع کلان بازگشت. اخیراً معیار استاندارد پویایی به میزان قابل توجهی بالاتر رفته است ، که نشان می دهد حجم بالقوه زیادی از کوین های قدیمی فروخته شده است.

به این ترتیب ، به نظر می رسد که HODLing و انباشت محتمل ترین روند غالب در بازار زنجیره ای است.

موج های Realized Cap HODL داستانی مشابه را با روند صعودی مشخص در بلوغ کوین برای کوین های بالای 3 ماه بیان می کند. این ویژگی بارز تجمع پس از صعود است ، اگرچه سال 2021 از یک پایه HODLed بالاتر (25 ~)) نسبت به سال 2018 (15 ~ is) می آید. قله های پیشرونده این نوارها نشان دهنده حجم کوین های در حال بلوغ است (قله های بالاتر صعودی هستند و برعکس).

به خاطر داشته باشید که در حالی که تجمع و بلوغ کوین صعودی است ، همانطور که در بازار 2018-20 مشاهده شد ، توسعه یک حرکت صعودی در مقیاس کامل می تواند مدتی طول بکشد.

ما همچنین می توانیم به دارایی های موجود در زنجیره نگاه کنیم ، که به عنوان دسته های آدرس هایی با مالک یکسان تعریف شده است. یکی از بزرگترین هلدر های کوین از ماه مه گروههای میگو به خرچنگ هستند که دارای <10 BTC هستند. این دارندگان کوچک اکنون 13.8 درصد از کل عرضه کوین را در اختیار دارند و روند هلد از ماه مه به بعد به وضوح شتاب می گیرد. نکته قابل توجه گروه 1 تا 10 BTC (سبز روشن پایین) است که از ژانویه توزیع شده و به حالت تجمع برگشته است.

به عنوان سخن پایانی ، فعالیت های زنجیره ای در سطح پایین همچنان وجود دارد. تعداد معاملات تعدیل شده واحد فعلی نسبت به اوج تعیین شده در ماه فوریه 38 درصد کاهش می یابد و در حال حاضر روزانه 200 هزار تراکنش انجام می شود. در حالی که فعالیت های زنجیره ای اغلب می تواند به دنبال قیمت مثبت باشد ، سطح فعلی معادل کف کاپیتولاسیون 2018-19 است.

گفته می شود ، حجم معاملات در حال افزایش است ، 94 درصد از پایین ترین قیمت 4.7 بیلیون دلار در روز ، به حدود 9.1 بیلیون دلار در این هفته رسیده است. این نشان می دهد که تقاضا برای فضای بلوک زنجیره ای در حال حاضر تحت معاملات کمتر ، اما در اندازه بزرگتر است و ترکیبی جالب از شاخص هایی است که ارزش توجه و بررسی را دارند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
امتیاز : 0
برای مطالعه بیشتر

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاه و یکم

08/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاهم

02/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و نهم

26/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هشتم

11/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هفتم

05/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و ششم

30/04/1401
نظرات
اطلاع بده
اطلاع بده
profile avatar
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx