تحلیل هفته پنجم بیت کوین به سبک on-Chain

تیم IT پاورآپ ترید
0 17:53 1400/05/30

روند صعودی قیمت بیت کوین این هفته نیز ادامه داشته و از پایین ترین سطح قیمتی خودش یعنی 42،924 دلار به بالاترین سطح روزانه خود یعنی 47،831 دلار رسیده است. بازار از زمان پایین آمدن قیمت  تا 29.7 هزار دلار در ماه ژوئیه ، قدرت قابل توجهی را از خود نشان داده است ، که نشان می دهد تقاضای بالا در پشت این صعود قرار دارد.

این هفته ، در تحلیل آنچین دیتا مربوط به بازار، ماینر ها ، مقدارسرمایه ورودی ، هلد و نگهداری کوین و سود و زیان خالص را بررسی می کنیم. از طریق ارزیابی کامل ساختار بازار به کمک اطلاعات درون بلاکچین ، می توان تعیین کرد که آیا احتمالاتی که وجود دارد در جهت عکس قدرت فعلی بازار و به عنوان مقدمه ای برای روند نزولی است یا با افزایش تقاضا بازار در جهت صعودی به روند خود ادامه میدهد.

درآمد ماینر ها افزایش پیدا میکند

همچنان که مهاجرت بزرگ استخراج کنندگان بیت کوین ادامه دارد و ماینرها از چین خارج می شوند ، ما شاهد کاهش نرخ هش حتی از پایین ترین قیمتهای آن در ماه جولای هستیم. نرخ هش در ماه مه  قبل از سقوط 50 درصدی در حدود 180 EH/s به اوج خود رسیده بود. این اطلاعات درباره ماینر ها که حجم قابل توجه ای از شبکه را در دست دارند بسیار مهم است.

در طول دو ماه گذشته ، نرخ هش حدود 25 درصد از پایین ترین سطح خود افزایش یافته است ، که نشان می دهد حدود 12.5 درصد از ماینر های آسیب دیده دوباره فعال شده اند. این شبکه در حال حاضر با سرعت 112.5 EH/s در حال استخراج است.

در پاسخ  به، Hash-Ribbons ، که سعی می کنید نوسانات شدید را وارد بازار کنید ، یک تقابل مثبت دیگر شروع شده است.

 Hash-Ribbons با در نظر گرفتن میانگین متحرک 30 روزه  و 60 روزه نرخ هش اطلاعات زیر را در اختیار ما قرار میدهد.

با عبور میانگین متحرک 30 روزه از زیر 60 روزه عموماً میتوان نتیجه گرفت که  فشار زیادی بر ماینر ها وارد می شود  زیرا نرخ هش به سرعت پایین میاید. همین امر  می تواند فشار فروش بیشتری را برای ماینر ها ایجاد کند زیرا ماینر ها  درآمد کمتری برای پوشش هزینه های CAPEX و OPEX خود دریافت می کنند.

با عبور میانگین متحرک 30 روزه از بالای 60 روزه به طور کلی نشانه بازیابی نرخ هش و پیروزی ماینر ها ی باقی مانده  است زیرا پس از این ، ماینرهای باقیمانده سهم خود را در بازار افزایش داده و بنابراین BTC بیشتری در هر هش کسب می کنند.

ما می توانیم با استفاده از Workbench Tool و در نظر گرفتن نسبت بین کل درآمد ماینر ها  (به BTC) و نرخ هش فعال ، این مورد را تایید کنیم.

این میانگین درآمد BTC به ازای  قدرت هش و استخراج را نشان می دهد.

از زمان نصف شدن این رقم در ماه مه 2020 ، درآمد کل ماینر ها از حدود 9.5 BTC/EH  به کمترین میزان خود یعنی 5.6 BTC/EH در ماه مه کاهش یافته است. از آنجا که مشکل پروتکل در پاسخ به مهاجرت بزرگ تعدیل شد ، ماینر هایی که آنلاین ماندند ، اکنون درآمد BTC خود را با 57 درصد افزایش در هر هش به حدود 8.8 BTC/EH افزایش داده اند.

در نتیجه ، ما شاهد افزایش درآمد خالص ماینر ها در طی دو ماه گذشته هستیم. رشد خالص موجودی ماینر ها اکنون به +5 هزار BTC در ماه رسیده است که نشان دهنده کاهش فشار اجباری فروش بر ماینر ها است.

جذب سرمایه های ورودی

یکی از مهمترین معیارهای آنچین دیتا بیت کوین ، Realized Cap است که معادل ارزش بازار در زنجیره است. که نشان میدهد هر کوین را به قیمت آخرین هزینه مصرف می کند ، که نشان دهنده هزینه کل بازار است. سقف تحقق یافته را می توان به شرح زیر در نظر گرفت:

          روندهای صعودی نشان می دهد که کوین های با قیمت ارزان تر هلد می شدند، در حال حاضر فروخته میشوند درنتیجه بازار باید فشار طرف فروش را متحمل شود.

          روندهای نزولی نشان می دهد که کوین های هلد  شده با قیمت های بالاتر با خالص ضرر فروخته میشوند و این امر معمول، در بازارهای نزولی است.

قیمت Realized Cap در اواخر ژوئیه روند صعودی خود را آغاز کرد و به تازگی به بالاترین سطح خود یعنی 379 میلیارد دلار رسیده است. با توجه به افزایش ناگهانی قیمت ها ، این نشان می دهد که سرمایه جدیدی در حال ورود به بازار بیت کوین است و بازار قادر است که با بالا رفتن تقاضا و در نتیجه با بالا رفتن قیمت ها فشار برای فروش را جذب کند.

معیار سنجش سود و زیان خالص نشان می دهد که از پایین ترین قیمت معمول یعنی حدود 29 هزار دلار ، روزانه بین 0.5 تا 1.5 میلیارد دلار سود دریافت کرده است. این به دنبال و طولانی شدن دوره خالص ضررهای تحقق یافته از ماه مه تا جولای است که نشان دهنده یک رویداد احتمالی تسلیم است.

تقاضای بازار در حال حاضر برای فروش کوین ها با سود واقعی به اندازه دوره نوامبر-دسامبر 2020 ، قبل از شروع روند صعودی افزایش پیدا کرده است. اگر بازار بتواند جریان سرمایه خود را در این سطح حفظ کند ، یک پایه قوی و توجیهی برای ادامه قدرت بازار ایجاد می کند.

اگر به میانگین ارزش معاملات در جریان و خارج از صرافی ها نگاهی بیندازیم ، معیاری از عملکرد خالص خرید و فروش به دست می آوریم.

 قبل از فروش در ماه مه ، هر دو جریان ورودی و خروجی به طور متوسط به ارزش معاملات 35 هزار دلار رسیدند. این سطح تا حد زیادی نمایانگر میانگین جریان مبادله در سه ماهه اول و دوم دوم سال 2021 بود.

پس از فروش ماه مه ، هر دو جریان ورودی و خروجی به ترتیب به 14 هزار دلار و 20 هزار دلار کاهش یافت. این اندازه های معاملاتی کوچکتر به طور کلی نشان می دهد که هجوم معامله گران کوچکتر افزایش پیدا کرده است و قدرت خرید کاهش پیدا کرده است.

از زمان پایین آمدن تا 29 هزار دلار ، میانگین ارزش خروجی به 35 هزار دلار افزایش یافته است که از میزان متوسط ورودی 24 هزار دلار واگرایی قابل ملاحظه ای مشاهده شده است. به طور کلی ، این نشان می دهد که خریداران بزرگتر در حال هلد و نگهداری هستند و معامله گران با سرمایه  کوچکتر در سمت توزیع قرار دارند.

این به خوبی با معیار تغییر موقعیت خالص بورس مطابقت دارد که نشان می دهد خروج خالص از ابتدای ماه جولای ادامه داشته است. در حال حاضر خالص خروج از موجودیهای ارزی بین 50 تا 100 هزار بیت کوین در ماه رخ می دهد. این میزان تقریباً 140 هزار BTC در ورودی خالص از صرافی ها ماه مه تا ژوئن است که ما در نسخه 31 هفته نامه خود برجسته کرده ایم.

بازگشت هلدر ها از ضرر به سود

با افزایش قیمت ها ، بخش بیشتری از عرضه کوین به سود باز می گردد. این به ما این فرصت را می دهد که هم تعداد کوین ها را در محدوده قیمت خاص هلد ارزیابی کنیم و هم انگیزه بازار کلی را برای فروش و تحقق سود ارزیابی کنیم.

از زمان پایین آمدن  قیمت تا 29.7 هزار دلار در ماه جولای و قیمت فعلی 47.0 هزار دلار ، در مجموع 19.2 درصد از عرضه کوین در گردش با سود بسته شده است. این بدان معناست که حدود 3.6 میلیون BTC آخرین بار فروخته شده است .

از اینجا می توان نتیجه گرفت که حجم قابل توجهی از BTC در این محدوده قیمتی انباشته شده است.

همچنین توجه داشته باشید که این جهش در تغییر عرضه سودآور در مقایسه با ژانویه که قیمتها در همان محدوده 30 تا 40 هزار دلار بود ، چقدر بزرگتر است.

 این نشان می دهد که به طور خالص ، تقریباً 1.4 میلیون BTC دیگر در این محدوده قیمت مجدداً ارزش گذاری شده اند.

معیار سود/زیان خالص، یک اوسیلیتور چرخه ای را نشان می دهد که میزان سود و زیان تحقق نیافته را به عنوان نسبت کل ارزش بازار تعیین می کند. معیار NUPL به تازگی از 0.5 فراتر رفته است و نشان می دهد که کل عرضه کوین در حال حاضر دارای سودهای تحقق نیافته معادل 50 درصد از ارزش بازار است.

با نگاهی به گذشته بازار ، مقدار NUPL 0.5 در پی اصلاح عمیق در دو مورد به دست می آید:

          Bear Market Relief Rallies همانطور که در سال 2014 ، 2018 و در پایان یک روند صعودی در سال 2019 اتفاق افتاد. دارندگان کوین نقدینگی فروش را از دست می دهند ، کوین های سودآور را می فروشند و قیمت ها رو به افزایش می روند.

          عدم اطمینان به بازار صعودی در آن زمان معمولاً قبل از ادامه روند صعودی یک اصلاح متوسط  ایجاد میکرد که  مقدار NUPL 0.5 را دنبال می کند. رفتارهای مخارجی مشابه در تجمعات نزولی کمک می کند و سرمایه گذاران سود خود را تقویت می کنند. تفاوت در این است که بازار پس از آن ادامه می یابد و فشار خرید FOMO اضافی ایجاد می کند.

در نهایت ، STH-NUPL ، که فقط برای دارندگان کوتاه مدت فیلتر می کند ،نشان دهنده سود آوری است. این بدان معناست که کوین هایی که طی 5 ماه گذشته جابجا شده اند ، دارای سود خالص هستند و حتی  کمی بالاتر از هزینه کل آنها دارای سود هستند. شبیه به معیار استاندارد NUPL ، این رویدادها معمول نیستند ، اما تمایل دارند قبل از حرکت های انفجاری در بازار نزولی یا صعودی  انجام شوند.

با مجموعه ای از شواهدی که در بالا در مورد بازیابی ماینر ها ، جریانهای قوی صرافی ها و هلد و نگهداری نسبتاً زیاد بیان کردیم ، مقیاس ها به احتمال زیاد اکنون به نفع شرایط کنونی بازار به عنوان افزایش قیمت در جهت بازارصعودی است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
امتیاز : 5
برای مطالعه بیشتر

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاه و یکم

08/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاهم

02/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و نهم

26/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هشتم

11/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هفتم

05/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و ششم

30/04/1401
نظرات
اطلاع بده
اطلاع بده
profile avatar
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx