تحلیل هفته چهارم بیت کوین به سبک on-chain

تحلیل هفته چهارم بیت کوین به سبک on-Chain

تیم IT پاورآپ ترید
0 17:59 1400/05/19
بازار بیت کوین یک هفته قوی دیگر را شروع کرده است و قیمت ها از پایین ترین سطح هفته قبل یعنی 37،524 دلار به بالاترین سطح خود یعنی 45215 دلار رسیده است. بازار برای مدت کوتاهی بالاتر از مووینگ اوریج 200 (45 هزار دلار) قبل از شروع بازار به جمع کردن کوین ها در کیف پول، معامله شد. به عنوان بررسی به کمک تحلیل تکنیکال برای سوگیری بازار به سمت بالا یا پایین ، واکنش بازارها به عبور یا بازگشت از MA 200 احتمالاً در هفته های آینده منبع توجه خواهد بود. از آنجا که اقدام قیمتی قدرت اساسی بازار را تایید می کند ، ما به کمک تحلیل آنچین دیتا احتمال صعود بازار را ارزیابی می کنیم و به دنبال این هستیم که مشخص کنیم دارندگان بیت کوین با فروش کوین های خود به نقدینگی بازار می افزایند یا به نگهداری کوین ها در کیف پول خود(هلد) ادامه می دهند. ما همچنین در این مقاله مراحل اولیه عرضه اتریوم را پس از سوزاندن تعدادی از کوین های آن ارزیابی می کنیم.

تحلیل آنچین دیتا پيرامون برایند معاملات

ما تجزیه و تحلیل خود را با بررسی سود خروجی (SOPR) شروع می کنیم ، که یک شاخص نسبتا کوتاه مدت است و دیدگاهی از سود و زیان حاصل از سکه های فروخته شده در زنجیره ارائه می دهد. در اینجا ما از ابزار Workbench برای بررسی دو نسخه SOPR استفاده کرده ایم: aSOPR کل بازار ،بدون استثناء سکه های فروخته شده زیر 1 ساعت (معاملات غیر اقتصادی) STH-SOPR سود/زیان دارندگان کوتاه مدت کوین ها. پس از ماه ها معامله زیر 1.0 (خالص ضررهای واقعی) ، هر دو معیار SOPR چیزی را که به نظر می رسد رشد معکوس نام دارد ،ثبت کرده اند. این به شرح زیر توصیف می شود: 1: SOPR پس از مدت طولانی ضرر در زنجیره ،این رقم در بالای 1.0 می شکند. این نشان می دهد که سود محقق شده است و بازار توانسته است تمایل برای عرضه را جذب کند. 2: SOPR مربوط به سکه های سودآور است که  از قدرت بازار برای فروش و  سود استفاده می کنند. این امر از طریق عرضه بیش از حد ایجاد میشود و قیمت اصلاح می شود. 3: SOPR به 1.0 بازگردانده می شود و نشان می دهد که سکه های سودآور دیگر فروخته نمی شوند و اعتقاد به سود آوری بازار تغییر میکند و تنها کوین ها خریداری می شود. SOPRو سپس این چرخه ادامه پیدا میکند. مهمترین نکته این است که آیا SOPR بالای 1.0 است. اگر SOPR به معاملات خود ادامه دهد ، این نشان دهنده یک سناریوی صعودی است که در آن بازار به اندازه کافی سودهای حاصل از سکه های فروخته شده را جذب می کند. از طرفی اگر ، SOPR کاهش یابد و به طور مداوم به زیر 1.0 بازگردد ، این نشان دهنده کاهش در بازار و افزایش بالقوه قیمت، جعلی است. گروههای سنی سکه های فروخته شده شده نشان می دهد که در کل ،سکه های میانسال (3 تا 12 ماه) و سکه های قدیمی (> 1 سال) نسبتاً بی فعالیت هستند و در بازار موجود از سال 2018 وجود نداشته اند. اکثر خرید و فروش ها در بین گروه جوانتر یعنی بین 3 تا 6 ماه، هستند که خریداران بازار صعودی محسوب میشوند. این مبادلات ممکن است در حال بسته شدن یا کاهش ریسک باشند. به طور کلی ، این معیار نسبتاً صعودی است زیرا به نظر نمی رسد که فروش فوری با کوین های قدیمی انجام شود. ASOL یک معیار طول عمر است که به طور کلی میانگین سن سکه های فروخته شده بر مبنای هر معامله را نشان می دهد (هیچ تاثیری از حجم سکه تعریف نشده). ASOL در طول سه ماهه اول و دوم با توزیع سکه های قدیمی بیشتر معامله شد و سرانجام در صدر قرار گرفت. شوک نزولی در ماه مه باعث شد این معیار پایین بیاید و نشان می دهد که صاحبان UTXO های قدیمی عمدتا مایل به فروش  سکه در آن قیمت ها نبودند ترسی از ریزش قیمت و از بین رفتن سرمایه نداشتند! ASOL به پایین ترین سطح خود در سال 2020  بازنگشته است ، با این حال به نظر می رسد دوباره در حال معامله جانبی است. یک روند صعودی قوی در ASOL از اینجا به بعد نزولی نخواهد بود زیرا نشان می دهد سکه های قدیمی دوباره شروع به افزایش نقدینگی بازار کرده اند . برعکس ، معاملات ASOL به صورت نزولی (همانطور که در حال حاضر وجود دارد) نشان دهنده اعتقاد معامله گران، به هلد و نگهداری کوین ها در کیف پول است. بر اساس مووینگ اوریج 14 روزه ، میانگین عدم خرید و فروش کوین ها به حدود 10 روز مانند 2019 و 2020 بازگشته است. این معیار طول عمر متوسط سکه های فروخته شده را بر اساس هزینه BTC ارائه می دهد. این قسمت به ما اطمینان میدهد که نقدینگی بازار به دلیل فروش سکه های قدیمی نیست! این شاخص احتمالاً برای بررسی قیمت های پیش رو کارآمد است.

معاملات بزرگ در این بازار غالب است

اگر ما تسلط معاملات را از نظر اندازه بررسی کنیم ، می توانیم روند روشنی را مشاهده کنیم. نمودار زیر تسلط بر حجم معاملات زنجیره ای را برای مقادیر بیش از 1 میلیون دلار (23 پوند+ BTC+ 43.5 هزار دلار) نشان می دهد. از سپتامبر 2020 ، تسلط این تراکنش های بزرگ از 30 درصد به 70 درصد از کل ارزش انتقال یافته، افزایش یافته است. با ریزش بازار به پایین ترین سطح 29 هزار دلار در اواخر ماه ژوئیه ، گروه معاملات 1 تا 10 میلیون دلار به طور قابل توجهی افزایش یافت و سلطه آن هارا 20 درصد افزایش داد. این هفته ، تسلط 10 میلیون دلاری+ افزایش حجم  20 درصدی با تسلط بر افزایش قیمت همراه شد. با توجه به تجزیه و تحلیل طول عمر بالا،نشان می دهد که سکه های قدیمی عمدتا بدون فعالیت بوده اند که این نشان می دهد معاملات با اندازه بزرگ بیشتر پتانسیل هلد شدن را دارند تا فروش. طرف دیگر این معادله ، نمودار زیر است که نشان دهنده کاهش ساختاری تسلط بر معاملات با اندازه کوچک است. حجم معاملات کمتر از 1 میلیون دلار از 70 درصد به حدود 30 تا 40 درصد کاهش یافته است. این دو نمودار به وضوح نشان می دهد که دوره جدیدی از سرمایه نهادی و دارایی خالص بالا از سال 2020 در شبکه بیت کوین جریان دارد.

ارزیابی فشار  پیرامون عرضه در بازار

یکی از موضوعات رایج اخیر، افزایش فشار بیت کوین بوده است. در واقع ، ما شاهد بازیابی فوق العاده سکه های متعلق به دارندگان بلند مدت (LTH) بوده ایم و مجموع عرضه به 12.48 میلیون BTC نزدیک شده است. این بسیار شبیه حجم سکه هایی است که توسط LTHs در اکتبر 2020 قبل از شروع روند ناگهانی صعودی اولیه دیده شده بود. این واکنش زنجیره ای تا حد زیادی نشان دهنده حجم سکه هایی است که در سه ماهه اول سال 2021 هلد شده و همچنان در کیف پول باقی مانده است. این نیز تصویری کاملاً صعودی برای ادامه روند کل بازار ایجاد می کند. اگرچه توجه داشته باشید ، افزایش عرضه LTH مشخصه تجمع بازار خرس است. و بازارهای گاو نتیجه فشار عرضه هستند که در بازارهای خرس ایجاد شده است. در نمودار بالا ، ما معیارهای عرضه در گردش و تعدیل را نشان داده ایم. ذخایر تعدیل شده برای سکه هایی که احتمالاً از بین رفته اند ، یا قدیمی هستند و کمکی به نقدینگی بازار نمیکنند و بعید به نظر می رسد که آزادانه در گردش باشند. ما از Workbench برای بدست آوردن نسبت بین عرضه LTH یا STH و عرضه تعدیل شده برای مشاهده نسبت سکه های “گردش آزاد” متعلق به هر گروه استفاده کرده ایم. و به این معیار رسیدیم: عرضه متعلق به LTH به تازگی به بالاترین سطح خود یعنی 82.68٪ رسیده است. البته به روند صعودی مداوم سکه هایی که این سرمایه گذاران بلند مدت در طول زمان نگه داشته اند نیز باید توجه کنید. عرضه STH متعلق به HODLing و بلوغ سکه ها همچنان در حال کاهش است. فشارهای عمده عرضه زمانی اتفاق می افتد که نسبت عرضه STH به 20٪ برسد (اغلب این سطح برای مدتی حفظ می شود) ، که نشان دهنده یک محدودیت قابل توجه در عرضه آزادانه گردش است. نسبت عرضه STH در حال حاضر 25 است و نشان می دهد که بلوغ بیشتر تنها 5 درصدی از عرضه تعدیل شده، بازار را به طور محکم به شرایط فشار عرضه قبلی باز می گرداند. برای ارزیابی میزان احتمالی انباشت و بلوغ 5 درصد باقی مانده از منابع تنظیم شده ، می توان امواج HODL را بررسی کرد. سکه های نسبتاً جوان با سن بین 1 هفته تا 3 ماه نشان دهنده بخش بزرگی از عرضه و نقدینگی هستند. ما می توانیم مشاهده کنیم که پس از روند صعودی در فصل اول سال (توزیع سکه های قدیمی) ، این محدوده های سنی دوباره به سطح تعادل بازار در حدود 12.5 تا 15 درصد عرضه کاهش یافته است. این روند نزولی نشان می دهد که بلوغ سکه در واقع در حال انجام است است و بسیاری از خریداران بازار صعودی 2021 برای تبدیل شدن به یک هلدر قوی دست به کار شده اند. این امر با مشاهده گروه های سنی متوسط تا قدیمی (3ماه تا 2سال) که افزایش قابل توجه عرضه را از 35.7 به 47.5  در گردش (عرضه تعدیل نشده) نشان می دهند ، تایید می شود. سکه های 3 تا 12 ماهه (خریداران بازار Bullish) در رفتار هلدینگ پیشرو هستند و روند غیر قابل انکار بلوغ سکه را نشان می دهند. نکته قابل توجه گروه سنی 3 تا 6 ماه این است که در حال حاضر 13.35 درصد از عرضه سکه را در اختیار دارند .تقریباً 6.5 درصد از کل عرضه سکه در 15 آوریل به سررسید 3 ماهه رسید و به نظر می رسد که این سکه ها هنوز هلد می شوند. در حالی که فشار عرضه بر اساس نسبت عرضه STH هنوز به 20 درصد نرسیده است ، شاخص ها و روندهای متعددی در بازی وجود دارد که نشان می دهد ممکن است در اواسط سپتامبر به آن برسد (اما شرایط برای کاهش عرضه در حال حاضر مهیا است).

ویژگی هفتگی: سوختن EIP-1559 کوین

شبکه اتریوم به تازگی ارتقاء لندن را که شامل مکانیزم جدید ثبات هزینه EIP1559 است ، ارائه کرده است. به عنوان بخشی از جزئیات پیاده سازی ، مکانیسم سوزاندن بخشی از هزینه پایه معامله است که در ETH نشان داده شده است. از زمان ارتقاء لندن (ارتفاع بلوک 12،965،000) تا الان که این مقاله نوشته شده (ارتفاع بلوک 12،986،848) ، در مجموع 43.6k ETH از طریق ماین PoW صادر شده است. در همان زمان ، در مجموع 15.25 هزار ETH سوزانده شده است که 35 درصد کاهش در کل خالص انتشار را نشان می دهد.
با نگاهی به حجم ETH سوزانده شده در هر بلوک ، می بینیم که تاکنون فشار کارمزد مکانیسم سوزاندن را بالاتر از انتشار ETH طراحی 2 در چند مورد ایجاد کرده است که بلوک های تورم خالص ایجاد می کند. تاکنون ، متوسط میزان سوختگی EIP1559 0.697 ETH در هر بلوک است.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
امتیاز : 0
برای مطالعه بیشتر

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاه و یکم

08/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاهم

02/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و نهم

26/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هشتم

11/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هفتم

05/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و ششم

30/04/1401
نظرات
اطلاع بده
اطلاع بده
profile avatar
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx