خلاصه تحلیل این هفته بازار سهام و ارز دیجیتال

Dorsa
0 10:49 1401/03/01

کاهش اندک بازده اوراق قرضه و پوشش کوتاه مدت منجر به افزایش سریع قیمت در بازارهای سهام شد که طبق پیش‌بینی هفته گذشته، فاقد تبعات مهم و واقعی بود.

اسپرد اعتباری بین اوراق قرضه خزانه داری و اوراق بهادار ناخواسته در این هفته همچنان به رشد خود ادامه می دهد که نشان دهنده بدتر شدن احساسات نسبت به دارایی های ریسک پذیر است.

ادعاهای اولیه بیکاری در دو ماه گذشته به طور پیوسته افزایش یافته است که همراه با تورم بالا، همانطور که با شاخص مربوطه اندازه گیری می شود، می تواند منجر به رکود شود.

ساعات معاملات آسیایی در حال حاضر به طور  قوی تر نسبت به اتحادیه اروپا/ایالات متحده معامله می شود 

مومنتوم هم بسیار پایین تر از آستانه حرکتی است که در چند ماه گذشته بررسی کرده ایم. 

65 درصد all time high بیت کوین حداقل یک سال است که تغییر نکرده است.

دومین افزایش 7 روزه دارایی بیت کوین خرده فروشی که به روز شده، میزان قابل توجهی از استخراج بیت کوین (20 درصد) را هنوز در چین نشان می دهد.

استخراج‌کنندگان بیت‌کوین تگزاس به‌منظور صرفه‌جویی در مصرف انرژی برای شبکه، به‌طور موقت خاموش شدند و این موضوع نشان می‌دهد که ماینرهای بیت‌کوین چگونه شبکه‌های انرژی را انعطاف پذیر تر میکنند.

بررسی بازار عمومی

هفته‌ای پر نوسان در بازار عمومی بود و شاخص‌های سهام در تلاش برای افزایش درکنار قیمت اوراق قرضه بودند. تاثیر قیمت اوراق قرضه بر بازار برای درک سرمایه گذاران سهام و ارزهای دیجیتال بسیار مهم است، بنابراین ما را با توضیح کوتاهی شروع می کنم.

به یاد داشته باشید که قیمت اوراق و بازدهی اوراق قرضه رابطه معکوس دارند. اوراق قرضه معمولاً زمانی که تا سررسید نگهداری می شوند (2 سال، 10 سال، 30 سال و غیره) دارای بازپرداخت تضمینی هستند (که به عنوان ارزش اسمی، یا اصلی نیز شناخته می شود).

بنابراین از آنجایی که انتظار می رود در زمان سررسید اوراق، زمانی که قیمت بازار برای خرید اوراق در حال افزایش است، مبلغ ثابتی دریافت شود، درصد بازده سالانه کمتری برای خرید و نگهداری اوراق تا سررسید، وجود خواهد داشت (بازده فعلی) ) منطقی است؟

اکنون، سرمایه گذاران نهادی هنگام محاسبه ارزش منصفانه برای سهام ، از بازده اوراق به عنوان نرخ بدون ریسک استفاده می کنند. بازده اوراق قرضه خزانه داری (معمولاً 10 ساله) به عنوان نرخ بدون ریسک استفاده می شود زیرا اساساً به سرمایه گذاران می گوید که اگر انتظار نمی رود این سهام به اندازه یک اوراق بدون ریسک بازدهی داشته باشد، خرید آن فایده ای ندارد. اوراق قرضه نرخ بدون ریسک به این دلیل است که از آنجایی که دولت مسئول بازپرداخت بدهی است، اساساً هیچ شانسی وجود ندارد که آنها نتوانند پرداخت کنند. برخلاف اوراق قرضه شرکتی منتشر شده توسط شرکت ها.

بنابراین به طور خلاصه، زمانی که بازده اوراق قرضه افزایش می یابد، ارزش سهام کاهش می یابد که منجر به فروش سهام می شود. افزایش بازده اوراق قرضه اشتهای سازمانی برای ریسک را کاهش می دهد، که ما شاهد ریزش قیمت ارزهای دیجیتال نیز بوده ایم.

من شخصاً به استفاده از این مدل‌ها برای ارزش‌گذاری سهام اعتقادی ندارم، زیرا عرضه/تقاضا و عملکرد قیمت تا حد زیادی خالص‌ترین شاخص‌های ارزش فعلی هستند.

بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری 1روزه  (Tradingview)

در بالا بازده فعلی اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده است. همانطور که می بینید، در دو هفته گذشته شاهد کاهش بازدهی بودیم، زیرا اوراق قرضه در بحبوحه اولین بازار نزولی اوراق در بیش از 40 سال گذشته خریداری می شود.

  این به سهام فرصتی برای صعود داد، اما بازدهی 10Y حتی 0.50 درصد از بالاترین حد خود نیست و هنوز خیلی زود است که بگوییم آنها صعود کرده اند. اگر به اسپرد اعتبار یا تفاوت بین قیمت انواع مختلف اوراق قرضه نگاه کنیم، می‌توانیم احساسات سرمایه‌گذاران را برای دارایی‌های ریسکی از دیدگاه بازار با درآمد ثابت (اوراق قرضه) بسنجیم.

IEI/HYG 1D (Tradingview)

IEI یک ETF است که قیمت اوراق قرضه 3-7 ساله خزانه داری را اندازه گیری می کند. از سوی دیگر، HYG، قیمت اوراق قرضه شرکتی با بازده بالا را که به عنوان اوراق قرضه ناخواسته نیز شناخته می شود، اندازه گیری می کند. اوراق قرضه ناخواسته، اوراق بهاداری هستند که توسط شرکت‌های کوچک‌تر و معمولاً رو به رشد منتشر می‌شوند که ریسک ناقص بدهی‌شان بسیار بیشتر است.

نمودار بالا تفاوت بین قیمت اوراق قرضه خزانه داری (IEI) و جانک (HYG) را نشان می دهد، می توانید مشاهده کنید که این اسپرد در حال گسترش است و به بالاترین ارزش از زمان نزولی که از بالاترین سطح خود در سال 2020 ایجاد کرده است (مثلاً پایین ترین سطح بازار سهام 2020) رسیده است.

اسپرد بالاتر IEI/HYG به این معنی است که قیمت اوراق قرضه خزانه داری بالاتر از قیمت اوراق قرضه جانک است. اسپرد فزاینده کنونی نشان دهنده فرار مداوم از بدهی هایی با پشتوانه شرکت های پرریسک تر به بدهی های دولتی امن تر است. این خیلی تعجب آور نیست، زیرا موسسات ماه ها به دلیل افزایش نرخ بهره و CPI زیر سوال می روند، اما بیشتر نشان دهنده احساسات ضعیف نهادی برای داشتن دارایی های ریسکی است. همانطور که به طور مداوم اشاره می کنم، انباشت نهادی یک نیاز برای یک بازار صعودی پایدار است. در این هفته، اندکی کاهش بازدهی، همراه با قیمت‌های عمده فروش بیش از حد شاخص‌های سهام، تا حدودی فشار فروش را که در سهام شاهد بودیم کاهش داد و منجر به تلاشی کوتاه مدت برای صعود شد، همانطور که در اینجا هفته گذشته پیش‌بینی شد. بهره کوتاه مدت QQQ (شاخص نزدک)

در ادامه از جمعه گذشته، نزدک تلاش کرد تا به بالاترین سطح خود برسد، که عمدتاً ناشی از پوشش فروش بود. در بالا می توانید تعداد سهام فروخته شده کوتاه مدت برای Nasdaq ETF, QQQ را مشاهده کنید که در این هفته کاهش یافت. هنگامی که یک سهام را کوتاه می کنید، سهام را از کارگزاری خود برای فروش قرض می گیرید، سپس برای بستن موقعیت خود که به عنوان پوشش سهام خود شناخته می شود، آن سهام را پس می گیرید. اگر قیمت کاهش یابد و قیمت فروش اولیه بالاتر از خرید باشد، سود خواهید برد. بازارهای نزولی معمولاً شاهد تجمعات متعددی هستند که توسط فروشهایی که سهام را برای پوشش می خرند، تقویت می شود.

تشخیص اینکه چه زمانی یک رالی در بازار نزولی مشروع است در مقابل پوشش کوتاه می تواند دشوار باشد. به همین دلیل است که قبل از اینکه بیش از حد تهاجمی شویم، منتظر تایید در قالب قیمت‌ها به بالاترین سطح، بهبود میانگین‌های متحرک کلیدی و حجم خرید قوی هستیم.

  Nasdaq Composite Index 1D (Tradingview)

روز سه‌شنبه، نزدک موفق شد بالاتر از میانگین متحرک نمایی 10 روزه (سبز) خود را ببندد، اما این خرید با حجم کم (4-% نسبت به میانگین 50 روزه خود) بود، که نشان می‌دهد موسسات هنوز انباشته نشده‌اند.

این امر با ادامه فروش در روز چهارشنبه دنبال شد، جایی که نزدک دومین بدترین عملکرد یک روزه خود را در این بازار نزولی (پس از 5 می) داشت. این همچنین در حجم نسبتاً کم (-3٪ از میانگین 50 روزه) بود که گواهی بر کم بودن نقدینگی است. پس از معکوس شدن روز پنجشنبه، به نظر می رسد کاهش از پایین ترین سطح 12 می محتمل است. این می تواند منجر به شکست دیگری در بازار شود، اما همانطور که هفته گذشته در بخش سهام در معرض کریپتو صحبت کردم، مراقب الگوی کاهش قیمت و افزایش قیمت نیز باشید. کاهش 11100 دلاری نزدک احتمالاً سود کوتاه مدت بالایی را به همراه خواهد داشت و باعث توقف ضرر برای معامله گران می شود

DXY 1W (Tradingview)

همانطور که در هفته گذشته بحث شد، ارزش دلار آمریکا در حال افزایش بوده و تلاش کرده تا به بالاترین حد در 5 سال گذشته برسد. این هفته شاهد بودیم که شکست شکست با کاهش سطوح مقاومت قبلی شکست خورد.

اگر به خاطر ندارید، افزایش دلار در مقایسه با ارزهای خارجی معمولاً چیز خوبی برای سهام ایالات متحده است، زیرا ارزش کالاهای آمریکایی در خارج از کشور افزایش می یابد. دلیل افزایش ارزش دلار به این دلیل نیست که اوضاع از نظر پولی در ایالات متحده خوب پیش می رود، بلکه بیشتر به دلیل وخامت یورو، پوند انگلیس، یوان چین و ین ژاپن است. در دنیای کلان، ترس فزاینده ای در مورد رکود رکود تورمی در ایالات متحده وجود دارد که از دهه 1970 شاهد آن نبودیم. رکود تورمی دوره ای است که رشد اقتصادی با بیکاری بالا رو به کاهش است، اما تورم همچنان بالاست.

شاخص میزری(فلاکت) ایالات متحده (بلومبرگ)

شاخص میزری معیاری است که هم تورم و هم بیکاری را اندازه گیری می کند. در طول رکود تورمی دهه 70 و اوایل دهه 80 ارزش بسیار بالایی را مشاهده کرد. در حال حاضر، شاخص فلاکت بسیار بالا نیست، زیرا در حال حاضر تورم بالا اما بیکاری کم سابقه است، اما اگر نگران رکود تورمی هستید، این معیاری است که باید تماشا کنید. اختلاف بین بیکاری و CPI در پایین ترین حد 40 سال گذشته است. وقتی تورم در حال افزایش است تا حدودی می تواند برای اشتغال مفید باشد. کسب‌وکارها حاشیه سود قوی‌تری دارند و می‌توانند تولید را افزایش دهند و کارمندان بیشتری را جذب کنند. اما زمانی که تورم به شدت بالا باشد و مشکلاتی در زنجیره تامین وجود داشته باشد، هم می تواند به افزایش قیمت ها و هم به افزایش بیکاری منجر شود.

ادعاهای اولیه بیکاری (بلومبرگ)

ادعاهای اولیه بیکاری در چند ماه گذشته شروع به افزایش کرده است. این معیار تعداد افرادی را که برای اولین بار پس از از دست دادن شغل خود برای دریافت مزایای بیکاری ثبت نام کرده اند، ثبت می کند. هنوز مشخص نیست که آیا این افزایش کاملاً قابل توجه است یا خیر، اما مراقب مقادیر بالاتر باشید. تورم بالا از نظر تاریخی همراه با بیکاری بالاتر ترکیب خطرناکی است، از این رو آن را شاخص میزری (فلاکت) می نامند.

سهام در معرض کریپتو

 علیرغم تمام فشارهای بازار، تعداد کمی از ارزهای دیجیتال در این هفته نسبت به بیت کوین و شاخص های بازار بسیار خوب ماندند. همانطور که گفته شد، این سهام همه هنوز در مرحله 4 روند نزولی، تحت تمام یا اکثر میانگین های متحرک اصلی هستند.

همانطور که تقریباً هر هفته ذکر شد، سهام کریپتو عمدتاً راه‌هایی با نوسانات بالاتر برای سرمایه‌گذاران سنتی هستند تا در معرض بیت کوین قرار بگیرند. بدون پایین بودن قیمت بیت کوین، بعید به نظر می رسد که کفی برای این سهام وجود داشته باشد.

و از آنجایی که بیت کوین به طور کلی در کنار نزدک معامله می شود، درک آنچه در بازارهای سهام و چشم انداز کلان در حال وقوع است می تواند بسیار مفید باشد.

در حالی که این سهام سمت چپ این پایه‌ها را تشکیل می‌دهند، ما می‌توانیم برای شناسایی نام‌هایی که بالاترین قدرت نسبی را نشان می‌دهند، سخت کار کنیم. این می‌تواند سرنخ‌هایی به ما بدهد که کدام نام‌ها می‌توانند هر زمان که بازار تغییر می‌کند بهترین عملکرد را داشته باشند.

در این هفته، برخی از نام هایی که برای من قابل توجه هستند عبارتند از BTCM، CAN، IREN، SDIG و BTCS.

چند موردی که من به دنبال آن هستم قیمت‌ها بالاتر از میانگین‌های متحرک کلیدی، فاصله بالاتر از سطوح پایین در مقایسه با BTC / بقیه گروه‌های صنعتی و نوارهای حجم سبز قوی است.

عملکرد بهتر چندین ارز دیجیتال منجر به میانگین عملکرد بسیار قوی برای این سبد سهام در این هفته شده است. در میانگین نام در لیست بالا در این هفته 1.75٪ افزایش یافته است در حالی که -3.25٪ برای BTC و -1.40٪ برای ETF استخراج بیت کوین Valkyrie، WGMI. همچنین، حتما به عملکرد قوی بیت کوین نسبت به شاخص های عمومی بورس در این هفته توجه داشته باشید. نزدک حدود 1.60 درصد از پایین ترین سطح خود در بسته شدن روز پنجشنبه است، بیت کوین 16.30 درصد از پایین ترین سطح خود در آن بسته شدن روزانه کاهش داشت. این یک جداسازی نسبتاً قوی است، روندی که مایلیم ادامه پیدا کند.

زنجیره بیت کوین، مشتقات، اقدام قیمت هفته گذشته ما بالاترین نوار حجم سه بعدی را برای بیت کوین در یک سال نشان دادیم که با بیت کوین در پایین ترین محدوده کلان جفت شده بود احتمالاً به این معنی است که بازار به پایین ترین سطح خود رسیده است. با این حال، بیت کوین بسیار پایین تر از آستانه حرکتی است که ما در این خبرنامه در طول چند ماه گذشته استفاده کرده ایم، که تلاقی آن ها 47 هزار دلار است. با در نظر گرفتن این موضوع، برای پایین‌ترین چرخه کلان، که به طور بالقوه ممکن است ماه‌ها طول بکشد (مطمئن نیست)، ما هنوز 20000s پایین را به‌عنوان منطقه‌ای از تلاقی هم از نظر قیمت و هم در زنجیره در نظر می‌گیریم. رویکردی که من شخصاً اتخاذ می کنم به شرح زیر است:

خریدار مومنتوم بالای 47 هزار دلار (تلاقی 180WEHMA، قیمت واقعی STH، 200DMA، سالیانه باز شدن 2022) با ابطال در بازگشت به پایین خریدار ارزش در 20 هزار دلار پایین. کاهش قیمت از قیمت واقعی (24 هزار دلار) به میانگین متحرک 200 هفته ای (22 هزار دلار). 

هیچ رژیم مشخصی از نرخ های تامین مالی وجود ندارد، که از نظر ما بازتابی از افزایش کارایی بازار و عدم تصمیم گیری بازار است. رژیمی از نرخ‌های مالی منفی قوی (شورت‌های کوتاه برای باز کردن/نگه داشتن موقعیت‌ها) نشانه‌ای صعودی خواهد بود. به‌ویژه در مواجهه با روند صعودی قیمت. رژیمی از نرخ‌های سرمایه‌گذاری مثبت قوی (پرداخت طولانی‌مدت برای باز کردن یا حفظ موقعیت‌ها) نشانه نزولی خواهد بود. به ویژه در مواجهه با اقدامات قیمتی نزولی.

یکی از روندهای جالبی که در این هفته اخیر شکل گرفته است، پریمیوم ساعات معاملات آسیایی در مقایسه با ساعات معاملاتی ایالات متحده / اتحادیه اروپا بوده است. آسیا در 2 سال گذشته بر این بازار تسلط داشته است. فروش تاپ اوایل 2021، خرید پایین تابستانی، فروش اولین پمپ از پایین ترین سطح تابستان؛

خرید افت تا 40 هزار دلار و سپس فروش سنگین در ماه نوامبر. وضعیت فعلی حق بیمه بزگترین افزایش از تابستان گذشته است، چیزی که قطعاً توجه ما را به خود جلب کرده است.

همانطور که در خبرنامه هفته گذشته با فروش 80 هزار ذخایر بیت کوین LFG در هفته گذشته صحبت شد، یک کاهش شدید در موجودی نهنگ ها مشاهده شد. هنگام فیلتر کردن LFG، می‌توانیم شاهد افزایش و کاهش متعاقب نهنگ‌ها (رنگ فیروزه ای) باشیم.

از سوی دیگر، در این هفته دارایی های بیت کوین خرده فروشی افزایش زیادی داشته است. این در زیر با درصد عرضه توسط نهادهایی با کمتر از 10 BTC و همچنین تغییر 7 روزه دارایی آنها به رنگ آبی نشان داده شده است. لازم به ذکر است که این تنها ردیابی اشخاصی است که بیت کوین خود را به عهده گرفته اند و ما مشکوک هستیم که اکثر خرده فروشان سکه های خود را در صرافی ها و سایر متولیان نگهداری می کنند.

در نهایت، مقدار عرضه ای که حداقل در یک سال گذشته حرکت نکرده است، همچنان به بالاترین حد خود ادامه می دهد و به بیش از 65٪ می رسد.

استخراج بیت کوین

کمبریج داده های جغرافیایی استخراج را به روز می کند دانشگاه کمبریج به تازگی داده های جغرافیایی به روز شده ای را در مورد عملیات استخراج بیت کوین منتشر کرده است. شما می توانید در مورد روش دقیق آنها برای تخمین این داده ها بیشتر بخوانید، اما این خبرنامه عمدتاً بر روی آنها و پیامدهای به روز رسانی ناقص اما دقیق آنها تمرکز دارد.

با نگاهی به نقشه، می توانید ببینید که ایالات متحده و چین دو کشور پیشرو هستند، اما به طور کلی، استخراج بیت کوین به طور کامل در سراسر کره زمین توزیع شده است. ماینرهای بیت کوین از لحاظ اقتصادی انگیزه دارند تا انرژی ارزان یا هدر رفته را پیدا کنند و بگیرند. در سراسر جهان، این انرژی بسیار ارزان توسط بیت کوین ASIC مصرف می شود. از بولیوی گرفته تا سوئد و ایران، ASIC های بیت کوین هر روز برای بیت کوین هش می کنند.

در بالا به وضوح می‌توانید «ممنوعیت ماینینگ» چین را در تابستان 2021 ببینید و اینکه چگونه توزیع جغرافیایی نرخ هش بیت کوین را به شدت مختل کرد. کمبریج می‌گوید: «این قویاً نشان می‌دهد که فعالیت‌های معدنی زیرزمینی قابل توجهی در کشور شکل گرفته است، که به نظر می‌رسد به‌طور تجربی ادعاهای مشابهی توسط خودی‌ها و معدن‌کاران پیشرو صنعت را تأیید می‌کند. دسترسی به برق خارج از شبکه و عملیات پراکنده جغرافیایی و در مقیاس کوچک از جمله ابزارهای اصلی معدنچیان زیرزمینی برای پنهان کردن عملیات خود از مقامات و دور زدن ممنوعیت است.

در پایان، این داده ها چیزی را نشان می دهد که بسیاری از اعماق صنعت معدن در طول این مدت می دانستند: هنوز بیت کوین ASIC ها در چین هش می شوند.

ماینرهای بیت کوین تگزاس برای صرفه جویی در مصرف برق شبکه خاموش می شوند همانطور که در بیانیه مطبوعاتی شورای بلاک چین اعلام شد، ماینرهای بیت کوین تگزاس اخیراً به طور موقت خاموش شده اند تا به صرفه جویی در مصرف برق برای شبکه برق ERCOT کمک کنند. به دلیل دمای غیرعادی بالا و کاهش غیرمنتظره تولید انرژی در کوتاه مدت، به استخراج کنندگان بیت کوین دستور داده شد که ماشین های خود را به عنوان بخشی از برنامه پاسخگویی به تقاضای ERCOT خاموش کنند.

استخراج‌کنندگان بیت‌کوین که در خدمات جانبی ERCOT ثبت‌نام می‌کنند، دائماً در حالت آماده‌باش هستند تا تحت صلاحدید ERCOT خاموش شوند. ثبت نام در این خدمات به استخراج‌کنندگان امکان می‌دهد برق غیرعادی ارزان دریافت کنند، اما آنها موافقت می‌کنند که در مواقعی که دستور داده می‌شود، خاموش شوند.

این یک مثال واقعی از این است که چگونه استخراج بیت کوین شبکه های انرژی را انعطاف پذیرتر می کند. ماینرهای بیت کوین آخرین خریدار انرژی هستند که صرف نظر از مکان یا زمان، انرژی را خریداری می کنند. این امر به مشوق تولید طولانی مدت انرژی بیشتر ادامه خواهد داد و قابلیت اطمینان را به شدت افزایش می دهد و احتمالاً حتی هزینه برق را برای مصرف کنندگان و مشاغل کاهش می دهد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
امتیاز : 0
برای مطالعه بیشتر

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاه و یکم

08/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاهم

02/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و نهم

26/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هشتم

11/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هفتم

05/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و ششم

30/04/1401
نظرات
اطلاع بده
اطلاع بده
profile avatar
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx