بررسی رفتار ماینر ها در on-Chain Data

بررسی رفتار ماینر ها در on-Chain Data

تیم IT پاورآپ ترید
0 18:35 1400/05/04

استخراج کنندگان معمولاً فروشندگان طبیعی بیت کوین (BTC) محسوب می شوند. درآمد ماینر ها از پاداش های حل معادلات شبکه و تایید تراکنش ها  را به بیت کوین بدست می آید. اما هزینه های آنها مانند هزینه برق و دستگاه استخراج با ارزهای فیات پرداخت می شود. بنابراین ماینر ها برای تامین هزینه ها و سودآوری خود باید مقدار مشخصی از بیت کوین های خود را بفروشند و در ازای آن ارز فیات دریافت کنند.

به دلیل جایگاه حیاتی ماینر ها  در تغییرات اکوسیستم ، درک رفتارهای ماینر ها مهم است. اما تاکنون اطلاعات زیادی در مورد اینکه ماینرها چند بار بیت کوین های خود را به صرافی ها ارسال می کنند و همچنین به کدام صرافی ها می فرستند ، داده نشده است.

کریم هلمی در جدیدترین مقاله تحقیقاتی خود  به نام “Where do Miners Sell” ماینر ها کجا می فروشد؟ ، مجموعه جدیدی از معیارها را برای ردیابی جریان خرید و فروش بیت کوین به کمک  آدرس های ماینر ها معرفی می کند. این معیارها بر اساس تحقیقات او  در زمینه جریان معاملات خود ماینر ها بدست آمده است ، که روشی را برای شناسایی ماینر های متصل به استخر استخراج  و ماینرهای منفرد معرفی کرده است.

جریانهای مبادله ماینر  ها به بررسی رفتارهای زنجیره ای ماینرها می پردازد. طبق این تحقیقات دوتا از صرافی ها به نام  Binance و Huobi از جمله بزرگترین خریداران بیت کوین های ماینر ها هستند.

این که بسیاری از ماینر ها از این دو صرافی استفاده میکنند  تعجب آور نیست زیرا  Huobi و Binance صرافی هستند که با استخرهای استخراج نیز کار می کنند. اما دلیل اصلی شاید این باشد که این دو صرافی در آسیا وجود دارند و تعداد بسیار زیادی از ماینر ها نیز در آسیا وجود دارند.

این گزارش همچنین جریانات ارزی و معاملات ماینر ها را تحلیل می کند در این گزارش  واریز و برداشت ارز را با قیمت بیت کوین مقایسه میکند. به طور کلی ، بین جریان مبادله ماینر ها و قیمت همبستگی کمی وجود دارد.  در نمودار زیر می توان جریان برداشت های ماینر ها ، واریز ارز و قیمت بیت کوین  را مقایسه کرد . این مقادیر به ندرت پشت سر هم حرکت می کنند ، که  همین امر نشان دهنده همبستگی کم آن ها است.

هنوز برخی خلاء ها و نقاط کور در داده ها وجود دارد. صرافی ها و جریانات OTC منعکس نمیشوند در دیتا های OTC DESKS  برخلاف RETAIL.

. علاوه بر آن،  این جریانها هنوز شامل چند مبادله عمده از جمله  مبادلات Coinbase نمی شوند. اما به طور کلی این گزارش ها خوب هستند و اطلاعات کافی در اختیار ما قرار میدهند.

صرافی ها و جریانات OTC منعکس نمیشوند در دیتا ها OTC DESKS  برخلاف RETAIL

بررسی اطلاعات شبکه

بیت کوین (BTC) و اتریوم (ETH) هر دو نوسانات شدیدی داشتند. با تلاش BTC برای حرکت به سمت 60K دلار،  ETH از سقف $ 2k دلار عبور کرد و هر دوی این دارایی ها به بالاترین رکوردهای تاریخی رسید. فعالیتهای زنجیره ای با کاهش 3.4 درصدی آدرسهای فعال BTC و سود متوسط 0.7 درصدی برای ETH ، نسبت به هفته پیش اندکی کاهش یافت. آدرسهای فعال روزانه همچنان در بالاترین حد خود باقی می مانند ، با میانگین روزانه 1.1M برای BTC و 601K برای ETH.

Stable Coins همچنین در میان نوسانات بازار به روند صعودی خود ادامه می دهد. نقدینگی بازار Tether هفته به هفته با رشد 8.1 درصدی به بیش از 34.6 میلیارد دلار رسید. نقدینگی بازار USDC نیز کمی بیش از 8 درصد رشد کرد.

نکات برجسته شبکه

نرخ هش بیت کوین در ماه فوریه به بالاترین حد خود  رسیده است. با بالا رفتن قیمت ، ماینرها از طریق پاداش های حل معاملات بلوک ها  (به دلار آمریکا) و حتی با در نظر گرفتن هزینه های معاملات درآمد بیشتری کسب می کنند. این افزایش درآمد باعث تشویق ماینرها برای پیوستن به شبکه و کمک به هش برای تلاش برای به دست آوردن پاداش بیشتر می شود. نمودار زیر نرخ هش و سختی متوسط 7 روزه شبکه بیت کوین را نشان می دهد.

افزایش زیاد قیمت با شروع سال 2021 همچنین باعث شده است که سرمایه واقعی افراد به بالاترین سطح جدید خود برسد. سقف تحقق یافته را می توان به عنوان تقریبی ناخالص از مبنای هزینه کل بیت کوین در نظر گرفت. این با ارزیابی هر واحد بیت کوین به صورت جداگانه با قیمتی که آخرین بار در آن زنجیره معامله شده محاسبه می شود. بنابراین سود کوین هایی که آخرین بار در دوره هایی که قیمت آنها نسبتاً پایین بود منتقل شده اند را کاهش می دهد.

ارزش بازار به ارزش تحقق یافته (MVRV) با تقسیم ارزش بازار بیت کوین بر ارزش تحقق یافته آن محاسبه می شود.  در نوع محاسبه MVRV ، ما به جای نسخه سنتی سرمایه بازار که کامل بر اساس زنجیره است ، از ارزش بازار آزاد شناور (لیکویید) استفاده می کنیم.

شناور رایگان MVRV BTC در 21 فوریه به حدود 3.1 رسید. از نظر تاریخی ،مانند ژوئیه و دسامبر 2017 بیش از 3 MVRV نشانگر اوج قیمت های محلی است MVRV همچنین در 8 ژانویه 2021 به 3.0 رسیده است ، زیرا قیمت BTC قبل از سقوط به حدود 30K دلار به 40K $ رسیده است. اما توجه به این نکته مهم است که عملکرد تاریخی لزوماً به معنای ادامه روند رو به جلو نیست. شرایط بازار کنونی نسبت به سال 2017 متفاوت است به عنوان مثال ، MVRV شناور آزاد در سال 2013 و 2014 به بیش از 5 رسیده بود.

هزینه ها هم در بیت کوین و هم در Ethereum افزایش می یابد. متوسط هزینه تراکنش در هر دو شبکه اکنون به بیش از 20 دلار رسیده است.

هزینه های بالای معامله منجر به انجام موج جدید گفتگوهای قاتلان احتمالی Ethereum شده است – سیستم عامل های قرارداد هوشمند که می توانند از پیشگام بزرگ Ethereum در برنامه های غیرمتمرکز عبور کنند ساخته شده اند.به نام  Binance Smart Chain (BSC).

همانطور که از نام آن مشخص است ، BSC توسط یک شبکه صرافی متمرکز اداره می شود:به نام بایننس!. همچنین این شبکه برای سازگاری با ماشین مجازی Ethereum (EVM) طراحی شده است. هزینه های BSC بسیار کمتر از Ethereum است ، که به طور بالقوه می تواند برخی از کاربران Ethereum را فریب دهد..زنجیره هوشمند Binance به دلیل کنترل اعمال شده توسط Binance ذاتاً از Ethereum متمرکزتر است.

تاکنون افزایش چشمگیر هزینه های ETH منجر به افت محسوسی در آدرس های فعال روزانه ETH نشده است. استفاده از اتریوم علی رغم پرداخت هزینه ها ، تقریباً در بالاترین سطح همیشه باقی مانده است ، که نشان دهنده تقاضای زیاد برای استفاده از شبکه است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
امتیاز : 0
برای مطالعه بیشتر

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاه و یکم

08/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاهم

02/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و نهم

26/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هشتم

11/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هفتم

05/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و ششم

30/04/1401
نظرات
اطلاع بده
اطلاع بده
profile avatar
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx