ضرر های بزرگ در بازار های مالی

Dorsa
0 16:54 1399/05/26

ضرر های بزرگ در بازار های مالی

ضرر مالی که هر کس را نارحت می کند و قطعا اتفاق خوشایندی برای هیچ کس نیست. اما بعضی از افراد ضرر های مالی زیادی خورده اند.

نیک خوش شانس و ضرر 1.3 میلیارد دلاری خود در شاخص Nikkei:

 

نیک لیسون یکی از مشهور ترین تریدر ها‌ی بازار بورس اوراق بهادار است و اسم کتاب خود را Rogue Trader (تریدر سرکش) نام گذاری کرده است. او در اوایل دهه نود، یکه تاز معاملات پر ریسک بود، بعد از مدتها او اعتراف کرد با توجه به شانس شگفت انگیزی که داشت در 28 سالگی کنترل عملیات یکی از بزرگترین بانکهای تجاری جهان (بانک Barings) را در بورس ارز بین المللی سنگاپور به عهده گرفت.

اما زمانی طول نکشید که دیگر شانس، نیک را یاری نکرد و ضرر به حدی رسید که او مجبور شد برای مخفی کردن آمار معاملات خود از امتیاز تریدر ارشد بودن استفاده کند و از یک حساب معاملاتی پنهان، برای نگه داشتن این آمار در زیر عدد 88888 استفاده کرد. اوج این ضرر های معاملاتی در سال 1995 اتفاق افتاد، زمانی که مجددا روی رشد شاخص Nikkei شرط بندی کرده بود و انتظار داشت رالی صادرات ژاپن، شروع شود. ولی زلزله پیش بینی نشده در Kobe ارزش این شاخص را به سرعت پایین اورد و یکه تاز ما هم تحت تاثیر این ریزش قرار گرفت. او با انتظار این که بازار بعد از این اتفاق سعی در جبران کردن آن خواهد داشت، پوزیشن های جدید باز کرد اما این اتفاق نیافتاد و اوضاع بدتر شد.
ریکاوری بازار هیچ وقت اتفاق نیفتاد و تمام پیشبینی های او اشتباه از آب در آمدند و نیک سرمایه ای معادل 1.3 میلیارد دلار از بودجه شرکت را از بین برد و بد شانسی نیک باعث شد، Baring banks با بیش از دو قرن سابقه حضور در بازار، ورشکسته شود. یکه تاز آن زمان 6.5 سال در زندان به سر برد و پس از تشخیص بیماری سرطان، از زندان آزاد شد.

آقای کوپر و ضرر 2.5 میلیارد دلاری

Yasuo Hamanaka که بیشتر با نام آقای کوپر شناخته می شود، یکی از تریدر های شرکت Sumitomo بود. این شرکت یکی از بزرگترین شرکت های مالی، خودرویی و متالوژی ژاپنی می باشد. وی متخصص معملات در بازار مس بود. او به حدی در کارش موفق بود که شایعه شده بود وی شخصا کنترل 5% از کل مس جهان را در دست دارد اما سرانجام او شکست خورد و در سال 1996 خبر ضرر 2.6 میلیارد دلاری در معاملات کمپانی Sumitomo منتشر شد. محکومیت و حبس آقای کوپر به مدت 8 سال طول کشید و تحقیقات همچنان ادامه دارد.

Kweku Adoboli و ضرر 1.4 میلیارد دلاری در UBS

یکی از رویداد های قابل توجه ای که در سال های اخیر رخ داد، تحقیقات در مورد تریدر بریتانیایی Kweku Adoboli بود که برای بانک سوئیسی 1.4 میلیارد دلار ضرر به بار آورد.
سال قبل در یک مصاحبه با BBC، Adoboli، برخلاف دیگر تریدر هایی که در شرایط مشابه قرار گرفته بودند و اتهامات خود را قبول میکردند او اتهامات خود را قبول نکرد. وی تاکید کرد که فشار بخش بانکداری به حدی رسیده است که هیچ کدام از تریدر ها نمی توانند درخواست آنها را رد کنند و خودش را در این مورد مستثنی نمیداند . از وی به عنوان مدیر اصلی یاد شده است که Adoboli این مساله را تبعیضی غیر عادلانه می داند. او معتقد است که ساختار این صنعت شرایطی به وجود آورده است که شرکت ها از تریدر ها درخواست افزایش ریسک برای بدست آوردن سود های بیشتر و بیشتر را دارند.
Kweku معاملات رمز آلود زیادی انجام داده است که می گوید مدریت ارشد بانک UBS هم در جریان انجام این معاملات بوده است و هرگز شکایتی در این مورد نداشته است تا زمانی که این معاملات ضرر آفرین شده و UBS را به طور کلی در خطر قرار داده است. او بر این باور است که بانک ها در زمان های عادی بر روی تریدر ها فشار می آورند تا سود دهی بیشتری داشته باشند و در هنگام بحران های مالی تمام رئسای بانک خود را از مشکلات کنار کشیده و کارمندان کوچک را متهم می کنند.

نظرات خود را در باره‌ی “ضرر های بزرگ در بازار های مالی” با درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
امتیاز : 0
برای مطالعه بیشتر
بازی تتان آرنا

بازی تتان آرنا (Thetan Arena) چیست و چطور کسب درآمد کنیم؟

10/09/1400
روش خرید زمین مجازی

آموزش خرید زمین مجازی در بازی ها و پروژه ها

07/09/1400
دریافت وام ارز دیجیتال

دریافت وام ارز دیجیتال

26/08/1400
شبکه تتا (THETA) چیست؟

شبکه تتا (THETA) چیست؟

20/08/1400
تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته شانزدهم

19/08/1400
چطور از بازی بلاک چینی درآمد کسب کنیم؟

چطور از بازی بلاک چینی درآمد کسب کنیم؟

13/08/1400
نظرات
اطلاع بده
اطلاع بده
profile avatar
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
مشاوره می خوام!
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx
()
x