tahlil-btc-10

تحلیل هفته دهم بیت کوین به سبک on-chain

تیم IT پاورآپ ترید
0 14:54 1400/06/30

بازار بیت کوین این هفته معاملات بیشتری را پشت سر گذاشت و در پایین ترین سطح یعنی 43،789 دلار باز شد و به بالاترین سطح روزانه خود یعنی  48،730 دلار رسید. قیمت ها پس از فروش های ناپایدار که از هفته گذشته آغاز شده بود ، محدوده معاملات تلفیقی را تشکیل دادند و 4 میلیارد دلار از طریق استفاده از لوریج در یک ساعت ضرر شد.

بازار بیت کوین در میان چشم انداز اقتصاد کلان قرار دارد که با افزایش عدم قطعیت ها در بازارهای اعتباری چین و کاهش قیمت سهام سنتی در طول هفته مشخص شده است. با وجود این پس زمینه ، پرایس اکشن بیت کوین و پاسخ های سرمایه گذاران زنجیره ای نسبتاً قوی به نظر می رسد. این هفته ، ما تسلط مستمر بر خروج کوین ها از صرافی ها ، بازیابی نرخ هش ماینر ها و تحقق سودهای اندک را در بازار با جذب فشار از سمت فروش ارزیابی می کنیم.

تحقق حد متوسط سود

در تحلیل زنجیره ای ، ما اغلب مدل هایی را بر اساس مفهوم “ارزش تحقق یافته” برای یک کوین ، یعنی قیمتی که در آن یک UTXO ، حاوی مقداری از BTC ، ایجاد شده است ، بررسی میکنیم. راه دیگر برای در نظر گرفتن این موضوع قیمت آخرین حرکت یک کوین است ، که منعکس کننده “هزینه” زنجیره ای آن کوین است.

هنگامی که یک کوین در زمان دیگری فروخته می شود ، می توانیم تفاوت بین قیمت واقعی تحقق یافته و قیمت مصرف شده فعلی را برای ارزیابی اینکه آیا مالک به سود یا زیان دست یافته است ، ارزیابی کنیم. ارزش کل کوین های صرف شده در آن روز برآوردی از حجم سرمایه ورودی به بازار را ارائه می دهد ، زیرا هر فروشنده از نظر تعریف با خریدار مطابقت دارد.

از اواخر ماه جولای ، بازار به طور مداوم سود خالص حدود 1 میلیارد دلار در روز را به دست آورده است زیرا قیمت ها از 31 هزار دلار به بیش از 52 هزار دلار افزایش یافته است. این نشان می دهد که یک پیشنهاد خرید  بازار را در مسیر صعود حمایت کرده است.

می توان محدوده های سنی کوین های فروخته شده را ارزیابی کرد تا از گروه سرمایه گذارانی که در بازار فعلی فعالیت می کنند ، سنجیده شود. در مورد کوین های بالای 6 ماه ، رفتارهای که در هزینه ها در طول ماه اوت اتفاق افتاده ، افزایش قابل توجهی داشته است ، با این حال هزینه ها تا سپتامبر کاهش یافته است. نسبت خروجی های مصرفی قدیمی از 6ماه در حال حاضر در حدود 4 درصد تسلط بر تمام کوین های فروخته شده است.

دارندگان بلند مدت SOPR دیدگاه دیگری در مورد این رفتار ارائه می دهد و از اوایل ژوئیه به طور فزاینده ای بی ثبات شده است. این شاخص میزان کل سود حاصل از کوین های فروخته شده که بیشتر از 155 روز (5 ماه) قدیمی تر هستند را پیگیری می کند.

ارزش LTH-SOPR 2.0 بدین معناست که در مجموع ، LTH ها 200٪ سود از کوین های فروخته شده خود در آن روز دریافت کردند.

ما همچنین می توانیم این مشاهدات را برآورد کنیم تا مبنای هزینه کل برای LTH هایی که کوین مصرف می کنند را با تقسیم قیمت BTC بر ارزش LTH-SOPR تخمین بزنیم.

LTH-SOPR ارزش2.0 در قیمت 36هزار دلار بیتکوین یک تراکم LTH بر اساس هزینه 36K/2.0  = هزینه 18 هزار دلار را ارائه می دهد.

بنابراین افزایش نوسانات در شاخص LTH-SOPR نشان می دهد که LTH ها کوین هایی را مصرف می کنند که در طیف گسترده ای از مبنای هزینه انباشته شده اند:

Lower Bound LTH-SOPR = 1.5 نشان می دهد که کوین های فروخته شده بین 24 تا 31 هزار دلار فقط هزینه دارند

Upper Bound LTH-SOPR = 2.0 نشان می دهد که کوین های فروخته شده بین 18 تا 23 هزار دلار نیز هزینه دارند

به طور کلی ، دامنه هزینه کل برای کوین های فروخته شده LTH از ماه مه بین 18 تا 31 هزار دلار است. توجه داشته باشید که اینها همه قیمتهای بازار صعودی 2020-21 هستند و نشان می دهد که شاید سرمایه گذاران بلند مدت بیت کوین در حال تبدیل شدن به معامله گران فعالتری هستند ،

 سود خود را برمیدارند ، یا شاید از مشتقات حاشیه ای کوین برای محافظت از ریسک استفاده می کنند یا حدس و گمان بیشتری می زنند. نسبت به Q1 و Q2 دیده شده است. همچنین ممکن است برخی عدم قطعیت ها را در مورد ساختار بازار فعلی نشان دهد زیرا کوین هایی با قیمت تمام شده بالاتر و نزدیک به قیمت فعلی ترجیحاً هزینه می شوند.

برای اثبات این امر ، نمودار زیر مبنای هزینه برآورد شده LTH (متوسط آبی 7 روزه) را نشان می دهد که به عنوان قیمت / LTH-SOPR محاسبه شده است. ما می توانیم ببینیم که پس از فروش در ماه مه ، مبنای هزینه کل برای کوین های فروخته شده LTH از پایه 8 هزار دلار افزایش یافت و به محدوده جدید بین محدوده 18 هزار دلار و 31 هزار دلار به  بالا محاسبه شد. این نشان دهنده آستانه LTH (155 روز) است که شامل کوین های بالای چرخه های گذشته (20 هزار دلار ATH) ، و همچنین هزینه های بیشتر LTH در طول نوسانات از اواسط ماه مه است.

ترازهای صرافی ها به فروش ادامه می دهد

در حالی که رفتار فروش در بین گروه های موجود دارندگان بیت کوین قابل مشاهده است ، به نظر می رسد تقاضای بیشتری برای هلد کوین ها از موجودی های صرافی وجود دارد.

به طور کلی ترازهای ارزی در این هفته همچنان در حال کاهش است و به پایین ترین سطح خود در چند سال گذشته یعنی 13.0 درصد عرضه در گردش در این هفته رسیده است. این ترازها صرافی را به سطوحی بر می گرداند که آخرین بار در فوریه 2018 مشاهده شده بود. در نظر داشته باشید که قیمت ها در آن زمان بین 6 تا 10 هزار دلار معامله می شد. هلد کوین پس از مارس 2020 ، با افزایش قیمت از 3.8 هزار دلار به بیش از 64 هزار دلار در آوریل ، نشان دهنده رشد قابل توجه ورودی سرمایه لازم برای برداشتن این حجم نسبی کوین است.

نمودار زنده موجودی Exchange

با پشتیبانی از این مشاهده ، جریان خالص صرافی ها (خروجی) این هفته  منفی خوانده می شود ، با خروج فعلی BTC با نرخ -92 هزار بیت کوین در ماه. مشابه نمودار تراز صرافی در بالا ، بازار به طور واضح پارادایم پس از مارس 2020 را از تسلط خالص ورودی ارز به تسلط بر خروج تغییر داد.

ما همچنین می توانیم عملکرد مقایسه ای گروه های مختلف صرافی با ویژگی های جریان تعادل مشابه را بررسی کنیم. اولین گروه صرافی ها شامل Bittrex ، Bitfinex ، Kraken ، Gemini و Binance است.

این جریان ورودی صرافی ها و تعادل مشخصی را در بیشتر سالهای 2020 و 2021 نشان می دهد ، که نشان دهنده افزایش تسلط بر دارایی های کوینی است. Binance و Gemini دریافت کنندگان اصلی این گروه هستند. از زمان فروش ماه مه ، مانده موجودی در این گروه صرافی های کاهش یافته و شاهد خروج متوسط کوین بوده است.

گروه دوم از ویژگی های موجودی صرافی هل در Bitstamp ، OKEx ، Huobi و Coinbase دیده می شود. برای این گروه ، خروجی ها از مارس 2020 ادامه داشته و در هفته های اخیر در واقع افزایش یافته است.

به طور کلی ، تراز خالص بین صرافی ها همچنان در حال کاهش است زیرا ورودی های مشاهده شده در ماه مه جذب بازار شده و به کیف پول سرمایه گذاران منتقل می شود.

نمودار زنده موجودی Exchange

بازیابی بیت کوین و مدل ThermoCap

در ادامه نمایش انعطاف پذیری شبکه ، نرخ هش بیت کوین این هفته دوباره افزایش یافت و به طور تقریبی به 137 Exahash در 7 روز MA رسید. با توجه به كاهش كامل از ركورد بي سابقه در حدود نيمي از شبكه برق هش ، اين بازيابي 52 ~ به اين معناست كه كمتر از يك چهارم هش پيك به صورت آفلاين باقي مي ماند.

در طول سالهای 2020 و 2021 ، ماینر ها نسبت به سیکلهای قبلی بازار روند افزایش هلد را نشان داده اند.

پس از توزیع قابل توجه ماینر ها که در ژانویه تا فوریه 2021 اتفاق افتاد ، ماینر ها 14000 BTC را در پاداش های بدون استفاده از کوین در مدت 6.5 ماه جمع آوری کردند. هزینه متوسط در حدود 1360 BTC در اواخر ماه اوت رخ داد ، با این حال به نظر می رسد روند صعودی در عرضه بدون مصرف مانر ها در حال بازگشت است.

در نهایت ما Thermocap را بررسی می کنیم ، که یک مدل ارزشیابی اساسی برای بیت کوین است که هزینه کل امنیت را تا به امروز نشان می دهد. این مبلغ به عنوان مجموع پاداش های بلاک پرداخت شده به ماینر ها به ارزش دلار از زمان تولید بلوک محاسبه می شود.

راه دیگر برای بررسی این معیار این است که ارزش تجمعی ارائه شده توسط پروتکل بیت کوین را به عنوان پاداش برای ماینرها نشان می دهد. به این ترتیب ، می توان آن را حد بالایی در هزینه تولید برای همه BTC در گردش در نظر گرفت ، با فرض اینکه ماینر ها دنبال سود هستند. اگر 1 میلیارد دلار در مجموع پاداش بلاک ارائه شود ، می توان انتظار داشت که ماینر ها برای به دست آوردن این پاداش هزینه ای بالغ بر 1 میلیارد دلار سرمایه گذاری کنند.

Thermocap در حال حاضر 30.3 میلیارد دلار قیمت دارد در حالی که ارزش بازار بیت کوین 900 میلیارد دلار است. اگر ترموکاپ را “حداکثر هزینه کل تولید BTC” در نظر بگیریم ، بیت کوین در حال حاضر با 29.7 برابر بیشتر از هزینه تولید معامله می شود. این مبلغ 2870 premium حق بیمه برای کل عمر ورودی ماینر ها است!

ما می توانیم این مفهوم را با استفاده از ابزار Workbench یک قدم جلوتر برداریم تا مدل یارانه بلاک بیت کوین را ایجاد کنیم (در اصل توسط جدیدترین افزودنی به تیم تحلیلگر Glassnode ،permabullnino).

در اینجا ما چندین عدد در Thermocap (2x ، 6x ، 32x و 64x) را محاسبه می کنیم تا منعکس کننده حق بیمه رو به رشد شبکه بیت کوین بالاتر از هزینه کل تولید آن باشد. ما می توانیم برخی رفتارهای جالب را تشخیص دهیم:

هر چرخه به حداقل حق بیمه پولی در پایان بازارهای نزولی می افزاید. Thermocap خام (1x) بازار نزولی 2011 را گرفت ، 2x Thermocap بازار 2015 را به خود اختصاص داد و 6x Thermocap برای 2018-19 و مارس 2020 پشتیبانی می کرد.

با افزایش بیش از حد بازار و فراتر رفتن هزینه تولید چند برابری ، عموماً صعودهای چرخه صعودی بین 32 تا 64 برابر به اوج خود رسیده است.

در قیمت های فعلی ، مدل برتر 64x Thermocap نشان دهنده ارزش بازار بیت کوین 1.94 تریلیون دلار (قیمت 103 هزار دلار BTC) است. بیت کوین در حال حاضر اندکی تحت مدل 32 برابر ترموکاپ ، که در 969 میلیارد دلار قرار دارد ، معامله می شود.

در نهایت ، ما می توانیم این پدیده را با در نظر گرفتن نسبت بین مارکت کپ و ترموکاپ مشاهده کنیم. این نوسان سایز نشان دهنده میزان تغییر در پرمیوم بیت کوین نسبت به هزینه کل تولید آن است.

ما می توانیم ارزش کف فوق الذکر یا “حداقل حق پریمیوم” را که در پایین ترین سطح هر چرخه بازار قرار دارد ، افزایش دهیم. همچنین می توان اوج چرخه های صعودی بازار را در سطوح نسبتاً یکنواخت و بیش از 32 برابر مدل ترموکاپ مشاهده کرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
امتیاز : 1
برای مطالعه بیشتر

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاه و یکم

08/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاهم

02/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و نهم

26/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هشتم

11/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هفتم

05/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و ششم

30/04/1401
نظرات
اطلاع بده
اطلاع بده
profile avatar
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx