تحلیل هفته هشتم بیت کوین به سبک on-Chain

تیم IT پاورآپ ترید
2 17:55 1400/06/16

بازار بیت کوین همچنان به قدرت خود ادامه می دهد و از تجمیع هفته های گذشته به بالاترین سطح چند ماهه  اخیر خودش می رسد. قیمت ها از پایین ترین قیمت هفتگی یعنی 46،562 دلار افزایش یافت و به بالاترین رقم خود 51،838  دلار رسید.

با افزایش خوش بینی به دنبال روند مثبت قیمت ، حجم معاملات بر روی زنجیره همچنان در حال افزایش و تسلط بر سرمایه بزرگ و سازمانی است. ما همچنین شاهد کاهش حجم هزینه توسط سرمایه گذاران بلند مدت ، ترجیح هلد  کوین های جوان هستیم. ماینر ها نیز از این هفته شروع به فروش کوین های خود کرده اند زیرا نرخ هش بیش از 42 درصد از پایین ترین سطح ماه جولای بازیابی شده است.

ماینر ها سودها را ازان خود میکنند

بازار ماینینگ بیت کوین پس از آفلاین شدن نیمی از قدرت هش در جریان مهاجرت بزرگ به خارج از چین ، به بهبود خود ادامه می دهد. میانگین نرخ هش 14 روزه به 128 EH/s رسیده است که تقریباً 29 درصد کمتر از بالاترین حد خود است و نشان دهنده بهبود 42 درصدی از پایین ترین سطح ماه جولای است.

افزایش نرخ هش احتمالاً به دلیل سخت افزارهایی است که قبلاً منسوخ شده بود و دوباره تعمیر شدند یا ماینر هایی که در چین با موفقیت جابجایی ، استقرار مجدد یا بازگرداندن سخت افزار و عملیات خود را انجام داده اند.

رقابت در بازار استخراج به طور مداوم در طول زمان افزایش یافته است ، که باعث می شود مشکل پروتکل هم پیوسته افزایش یابد. این رشد علیرغم کاهش پاداش در انتشار جدید BTC با هر رویداد نصف شدن رخ داده است. در نتیجه ، پاداش های کلان BTC به ازای هش در دراز مدت کاهش یافته است.

در حالی که درآمد ماینر ها به BTC تبدیل می شود ، هزینه های CAPEX و OPEX آنها تا حد زیادی به ارزهای فیات باید پرداخت شود. این امر درآمد موثر ماینر ها را با نوسان قیمت همراه می سازد.

با وجود چنین بخش بزرگی از سخت افزار استخراج به صورت آفلاین و محدودیت های تولید جهانی در تولید تراشه های ASIC ، بازار کنونی استخراج در واکنش به افزایش قیمت کوین از سال 2020 به طور موثر پاسخ نمی دهد. تعداد کمی ماشین آلات وجود دارد که بر سر تعداد کوین های  مشابه مبارزه می کنند. ، در نتیجه کوین ها  با قیمت بالاتر معامله می شود.

در نتیجه ، درآمد USD مالینر ها در هر هش اکنون به سطوح 380 هزار دلار در Exahash از ژوئیه 2019 افزایش یافته است ، و این باعث می شود که ماینر ها نظر با گذشت زمان و کاهش پاداش بیت کوین باز هم سود کنند.

با توجه به اینکه قیمت های بیت کوین در چند هفته گذشته در محدوده 50 هزار دلار حرکت می کند ، برخی از ماینر ها  بخشی از موجودی کوین های خود را برای دریافت سود فروخته اند. این هفته ، حدود 2900 BTC از موجودی کوین های ماینر ها فروخته شده است ، (معادل 145 میلیون دلار با قیمت 50 هزار دلار BTC).

این ممکن است استراتژی ماینر های آسیب دیده در چین  باشد که نقدینگی فیات را برای تامین هزینه ها به دست  آورده اند ، یا می تواند این فروش بدست ماینر هایی باشد که برای رسیدن به سود کوین های خود را میفروشند و ریسک نمی کنند. همچنین به احتمال زیاد بخشی از این درآمد برای جابجایی مجدد به منظور توسعه تأسیسات و خرید سخت افزار از بازارهای ASIC دست دوم یا جدید اختصاص داده شده است.

در پاسخ ، تغییر موقعیت ماینر ها به سطح خنثی بازگشت ، که نشان دهنده تعادل داخلی بین هلد توسط ماینر ها و هزینه های آن ها  در طی 30 روز گذشته است. معمولاً متریک تغییر پوزیشن های ماینر ها بین 5 +5k و -5k BTC در هر ماه نوسان می کند و این باعث می شود که پویایی فعلی ،منطقی  و رفتار مورد انتظار باشد و بازار به وضوح فشار برای فروش را جذب کرده است.

حجم معاملات ، در حال افزایش است

موضوع اصلی و ویژگی چرخه بازار 2020 تا 2021 افزایش سرمایه سازمانی بوده است. این روند به طور فزاینده ای در زنجیره قابل مشاهده است و حتی پس از 50 درصد اصلاح در ماه مه ، به نظر می رسد نسبتاً مصر است.

متوسط حجم معاملات دلاری در بازار نزولی 2019-20 بین 6 تا 8 هزار دلار بود. این دوره عمدتا تحت سلطه شرکت کنندگان خرده فروشی و صندوق سرمایه گذاری اولیه بود.

بازار صعودی 2020-21 شاهد افزایش میانگین حجم معاملات به حداکثر 58.6 هزار دلار در طول فروش ماه مه بود. این میزان از ماه ژوئیه به بعد تا حدود زیادی ثابت شده است و متوسط حجم معاملات فعلی بین 30 تا 36 هزار دلار است.

نسبت به دوره 2019-2020 ، علیرغم اصلاحات اخیر ، این نشان دهنده افزایش قابل توجه  370 درصدی است ، که نشان دهنده علاقه مستمر و ثابت سازمانی است.

حمایت بیشتر برای این باعث افزایش نسبت تسلط حجم معاملات به اندازه 100+هزار دلار اندازه است. در نمودار زیر ، ما می توانیم فشار تدریجی سرمایه با اندازه کوچکتر (کمتر از 100 هزار دلار) را با رنگ قرمز و زرد از غلبه 40 درصدی در سال 2017 مشاهده کنیم ، که تنها 10 تا 20 درصد حجم های زنجیره ای امروز را نشان می دهد.

برعکس ، سرمایه سازمانی و دارایی با ارزش خالص 100 هزار دلار+ قسمت سبز در 12 ماه گذشته به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. گروهی که بین 1 میلیون دلار تا 10 میلیون دلار (سبز روشن) حرکت می کند از سال 2017 به طور مداوم بین 20 تا 30 درصد حجم معاملات را تشکیل می دهد.

گروه 10 میلیون دلاری (سبز تیره) با این حال ، از 10 درصد در اکتبر 2020 به بیش از 30 درصد تسلط امروز رسیده است. این نشان دهنده رشد چشمگیر در تخصیص سرمایه بزرگ و فعالیت تجاری است. توجه داشته باشید که این داده ها توسط نهاد تعدیل می شوند و بنابراین فقط برای فعالیتهای اقتصادی معنی دار فیلتر می شوند (برای مثال هزینه های شخصی و مدیریت کیف پول های صرافی).

حجم کوین های جوان غالب است

مشاهدات دیگر در مورد حجم معاملات مربوط به طبقه بندی بر اساس سن کوین ها است. ما به تازگی یک معیار جدید به نام گروه های سنی فروخته شده (SVAB) منتشر کرده ایم که نسبت حجم کوین روزانه را بر اساس سن کوین طبقه بندی می کند. این یک معیار با سنجش خروجی مصرف شده (SOAB) است که حجم خود کوین را نادیده می گیرد و فقط به تناسب سن معاملات روزانه و به محدوده سنی نگاه می کند.

برخی از اصول کلی برای تفسیر این معیارها عبارتند از:

هنگامی که سکه های قدیمی تر (بیش از 6 سال) فروخته می شود ، احتمال بیشتری وجود دارد که سکه های قبلی دوباره به گردش و نقدینگی بازگردند. این بیشتر در هنگام تسلیم شدن اتفاق می افتد و در بازارهای صعودی به عنوان کوین برای تثبیت قدرت فروخته می شود.

هنگامی که سکه های جوان (1 تا 6 سال) بیشتر فروخته می شود ، احتمال بیشتری وجود دارد که سرمایه گذاران پول هوشمند و دارندگان بلند مدت آن را نگه دارند و هلد در حال انجام است ، زیرا “سکه های داغ” از بازار خارج می شوند.

سکه های داغ سکه هایی هستند که طول عمر آنها کمتر از 1 هفته است. اینها بر ترافیک شبکه روزانه تسلط دارند و بیشتر احتمال دارد که در پاسخ به نوسانات دوباره فروخته شوند.

از منظر کلان می توانیم مشاهده کنیم که حجم سکه های داغ/جوان در سه مورد معمولی بر حجم های زنجیره ای افزایش یافته و بر آنها تسلط دارد:

در جایی که معاملات و حرکات “سکه های داغ” به حداکثر می رسد .

رویدادهای کاپیتولاسیون که در آن خریداران جدید به صورت دسته جمعی تصمیم میگیرند و کوین ها در نوسان زیاد بارها دست به دست می شوند. پول های هوشمند نیز تمایل دارند وارد عمل شوند و هلد شوند.

عدم اعتقاد در آغاز روند صعودی با هلد تریدر ها به اولین قدرت بازار در مدت زمان طولانی ، افزایش پیدا میکند.

تسلط حجم سکه داغ (<1wk) در حال حاضر در بالاترین سطح نسبی 94٪ از حجم کوین های فروخته شده است. به طور همزمان ، حجم سکه های متوسط و قدیمی در پایین ترین حد غلبه است که حتی کمتر از بازار نزولی است که در سال 20-2019 مشاهده شده است.

آنچه نشان می دهد این است که اکثر قریب به اتفاق کوین هایی که در حال حاضر خرج شده اند ، حتی اگر قیمت ها از 50 هزار دلار تجاوز کنند ، کوین های بسیاری نقدینگی دارند  و سکه های قدیمی به طور قابل توجهی دست نخورده هستند. این نشان میدهد که اعتقاد به هلد بسیار زیاد است و کمبود عرضه می تواند قیمت های بازار را بیشتر افزایش دهد.

برای تأیید بیشتر این تجزیه و تحلیل ، می توانیم حجم عرضه احیا شده قدیمی تر از 1 سال را به زیر 5 هزار BTC در روز کاهش دهیم. این نشان می دهد که سرمایه گذاران صاحب سکه های قدیمی تر از 1 سال فروش کمتر و هلد بیشتری دارند ، حتی با افزایش قیمت ها. رویدادهای قبلی با عرضه کم سکه های بیشتر از یک سال و هلد عرضه مجدد با بازارهای نزولی اخیرو بازار صعودی ارتباط دارد.

استفاده از لوریج به قله های جدیدی می رسد

آخرین مشاهدات این هفته مربوط به بازارهای مشتقات است. در کنار احساسات مثبت و اعتقاد به هلد در بازارهای محلی و زنجیره ای ، ما شاهد رویکرد open interest یا رسیدن به بالاترین سطح جدید برای بیت کوین و اتریوم هستیم.

بازارهای آتی بیت کوین در حال حاضر بیش از 11.8 میلیارد دلار open interest  دارند که به شدت اوج آوریل 15 میلیارد دلار در حال حرکت است.

به نظر می رسد که بازار در بازارهای فیوچرز اکثرا long باشد و نرخ های تأمین مالی BTC به 0.03٪ برسد. در حالی که این سطح از تمایل مثبت نسبت به سطوح مشاهده شده در یک چهارم اول و دوم سال بیش از حد زیاد نیست ، اما مشابه نرخ تامین مالی است که درست قبل از فروش ماه مه مشاهده شده بود.

این تأثیر حتی برای اتریوم که در آن سود باز معاملات آتی دائمی از ATH قبلی فراتر رفته و در هفته جاری به 7.8 میلیارد دلار رسیده است ، بیشتر نمایان می شود.

نرخ های تامین مالی برای معاملات آتی ETH نیز به طور مشابه افزایش یافته و به 0.02 reaching رسیده است ، سطحی که با فروش ماه مه بود.

در حالی که پویایی عرضه در بازارهای اسپات همچنان قدرت خود را نشان می دهد ، احتیاط و آگاهی زمانی مناسب است که درجه بالایی از اهرم وارد بازارهای مشتقه شده باشد. ترکیبی از نرخ های تأمین مالی مثبت و سود باز بالا می تواند شاخص مهمی برای ارزیابی ریسک کوتاه مدت انباشت نقدینگی طولانی باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
امتیاز : 5
برای مطالعه بیشتر

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاه و یکم

08/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاهم

02/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و نهم

26/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هشتم

11/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هفتم

05/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و ششم

30/04/1401
نظرات
اطلاع بده
اطلاع بده
profile avatar
2 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
2
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx