تحلیل هفته هفتم بیت کوین به سبک on-Chain

تحلیل هفته هفتم بیت کوین به سبک on-Chain

تیم IT پاورآپ ترید
0 16:03 1400/06/09

بازار بیت کوین در این هفته وارد پروسه تثبیت قیمت شد و روند صعودی شدیدش از پایین ترین قیمت ماه ژوئیه تقریبا متوقف شد. قیمت ها بین پایین ترین سطح هفتگی یعنی 46،465 دلار و بالاترین قیمتی که به آن دست پیدا کرد یعنی 50،461 دلار معامله شد.

با افزایش قیمت بیت کوین و سایر کوین های بازار ارزهای دیجیتال ، یک واگرایی قابل توجه در زنجیره بیت کوین و اتریوم شکل می گیرد.

حتی اگر حرکت قیمت ها به سمت بالا ادامه یابد و روند صعودی در پویایی عرضه همچنان در جریان باشد، باز هم فعالیت های زنجیره ای در هر دو زنجیره نسبت به قله های بازار صعودی، آرام است.

این هفته ، تعدادی از معیار های تحلیل آنچین دیتا را بین بیت کوین و اتریوم را برای مشخص کردن این واگرایی بررسی و مقایسه می کنیم.

تنظیم مرحله

قبل از شروع تجزیه و تحلیل مقایسه ای ، ما نگاهی سریع به موقعیت کلی بازار بیت کوین پس از یک ماه عملکرد قوی قیمت خواهیم داشت. با افزایش قیمتها به بالای 50 هزار دلار و افزایش قابل توجه سود در طی هفته گذشته ، بازار در حال حاضر در انتهای یک گره باحجم در بالای زنجیره قرار دارد.

نمودار زیر نوارهای قیمتی را نشان می دهد که عرضه بیت کوین آخرین بار در کجا انجام شده است. از زمان شکستن چرخه های گذشته 20 هزار دلاری برای ATH ، سه نوار حجم مجزا روی زنجیره تشکیل شده است:

$ 31k تا $ 40k (قیمت سطح) که در آن بیش از 2.98 میلیون BTC هلد شده است ، هم در ژانویه 2021 و هم در تجمیع 2.5 ماهه اخیر. این احتمالاً اکنون یک محدوده حمایت بسیار قوی است.

$ 45k تا $ 50k (محدوده فعلی) که 1.65 میلیون BTC دارای هزینه هستند. با قیمت بالای این محدوده ، احتمالاً این نیز می تواند به عنوان یک محدوده حمایت بسیار قوی عمل کند.

53.7 تا 59 هزار دلار (دارایی تریلیون دلار) که 1.336 میلیون دلار بیت کوین بین ماه های مارس و مه هلد شده بود و همچنان در سود هستند و ضرری برای آن ها تعیین نشده است. این کوین ها کوین هایی هستند که در ماه می با 50 درصد عدم اصلاح ثابت می مانند ، اما اگر سرمایه گذاران به دنبال فروش آن ها باشند ، می توانند تبدیل به مقاومت شوند.

در شبکه ، این نشان می دهد که مجموعه ای نسبتاً قوی از سرمایه گذاران با اعتقاد بالا در بازار باقی مانده اند و یک سیگنال قوی برای افرادی که به دنبال روند صعودی هستند، ایجاد کرده اند.

در این صورت، همچنان سودها در طول ماه آگوست همچنان ادامه پیدا می کند زیرا قیمت ها همچنان بالاتر می روند. این نشان می دهد که قدرت بازار بالا است و خریدار برای کوین هایی که به فروش میرسد وجود دارد. معیار aSOPR نشان می دهد که رفتار مشابهی پس از فروش مارس 2020 با توالی حوادث زیر مشاهده شده است:

کاپیتولاسیون: که در آن ضرر در بازار غالب شده بود زیرا هلدر های بیت کوین که از ریزش بیت کوین ترسیده بودند پیوسته کوین های خود را میفروختند .

بازدهی: همانطور که توسط معاملات aSOPR نشان داده شده است و دارای سطح بالای 1.0 است. این نشان می دهد که سود محقق شده است ، اما  همچنان قدرت بازار برای ایجاد فشار فروش کافی است.

بازخرید: متقاضی خریدار با بازنشانی aSOPR به 1.0 در موارد مختلف ، و سپس افزایش بیشتر ، نشان می دهد که دارندگان کوین های سودآور ترجیح می دهند در خواب بمانند و سرمایه گذاران در حال خرید این افت هستند.

واگرایی فعالیت های زنجیره ای

در حالی که قیمت ها افزایش می یابد ، یک واگرایی چشمگیر در فعالیت های زنجیره ای دیده میشود. با وجود بازگشت قیمت ها به محدوده معاملاتی بالا، تقاضا برای فضای بلاک در بیت کوین و اتریوم بسیار کمتر از قله های اخیر است.

واحدهای فعال در شبکه بیت کوین در حال حاضر حدود 275 هزار دلار در روز هستند که حدود 35 درصد کمتر از قله ژانویه است.

نمودار زنده واحدهای فعال بیت کوین

آدرس های فعال در اتریوم به طور مشابه 33 درصد از اوج ماه مه کاهش یافته است ، در حال حاضر در حدود 450 هزار آدرس در روز ثبت شده است. قابل توجه است که فعالیت فعلی در هر دو زنجیره شبیه محدوده تجمع پایدار پیش از روند صعودی در اواسط تا اواخر سال 2020 است.

آدرس های فعال اتریوم نمودار زنده

مشاهدات مشابهی را می توان در مورد تعداد معاملات انجام داد که پروکسی برای تقاضای فضای بلوک ارائه می دهند. تعداد تراکنش های بیت کوین به حدود 200 هزار عدد در روز کاهش می یابد که 37.5 درصد کمتر از اوج است.

حتی بیشتر چشمگیر حجم معاملات زنجیره ای USD است که در حال حاضر 62.5 درصد کاهش یافته و به 6 میلیارد دلار در روز نسبت به ATH آوریل رسیده است. توجه داشته باشید که معاملات در بالا و حجم زیر از داده های تعدیل شده توسط نهاد ما استفاده می کند ، که نقل و انتقالات داخلی و هزینه های شخصی را فیلتر می کند و بنابراین حجم معنی دار اقتصادی را منعکس می کند.

حجم کل معاملات بر اساس داده های نمودار

در نتیجه تقاضای اندک برای فضای بلاک ، هزینه های تراکنش شبکه بیت کوین به میزان قابل توجهی کاهش یافته و به سطوحی رسیده است که در سال گذشته مشاهده نشده بود. در حال حاضر ، هزینه های تراکنش به طور متوسط 21 BTC در روز است که تنها رقم  1 تا 2 از کل پاداش بلاک را نشان می دهد.

چارت هزینه های تراکنش بیت کوین

برای اتریوم ، تعداد معاملات نیز 33 درصد از بالاترین میزان خود، کاهش یافته است ، و به حدود 1100 هزار در روز رسیده است.

جالب است که در اکوسیستم اتریوم ، ما شاهد یک واگرایی نسبتاً چشمگیر در زنجیره هستیم. در حالی که تعداد معاملات و آدرس های فعال کاهش می یابد ، میزان هزینه های پرداخت شده به میزان قابل توجهی بالاتر رفته است. این امر به احتمال زیاد ، حداقل تا حدی به تقاضای شدید برای تجارت و سرمایه گذاری NFT دامن میزند.

مجموع هزینه های تراکنش در شبکه اتریوم در حال حاضر حدود 10 هزار ETH در روز است که سطح نسبتاً بالایی را نشان می دهد ، قابل مقایسه با “DeFi summer” و Bull 2021.

با این حال ، توجه بازار برای NFT ها با هزینه های بالا تمام شده است ، به نظر می رسد توکن های DeFi بازنده این معادله هستند. نمودار زیر داده های تراکنش زنجیره ای برای چهار توکن DeFi تراشه آبی AAVE ، COMP ، UNI و YFI را ارائه می دهد. ردیف بالا آدرس های فعال را که با توکن ها در تعامل هستند نشان می دهد و در ردیف پایینی مقدار USD منتقل شده در توکن ها.

در سراسر جهان ، این تصویری تا حدودی تیره و تار را ترسیم می کند ، با توجه به اینکه هر چهار مورد توجه سرمایه گذاران را از نظر ساختاری کاهش می دهند ، که بیشتر آنها به پایین ترین سطح این هفته می رسد.

Bullish Supply Dynamics

این سوال که آیا واگرایی در فعالیت های صعودی است یا نزولی ، مسئله پیچیده ای است ، زیرا حجم معاملات بیشتر دارایی های دیجیتال به صرافی های خارج از زنجیره و ابزارهای دیگر منتقل می شود. علاوه بر این ، پیشرفت های تکنولوژی  مانند دسته بندی معاملات ، پذیرش SegWit و استفاده از شبکه Lightning و سایر لایه های آن را برای حل مشکل سخت تر می کند.

از سوی دیگر ، پویایی عرضه ، به ویژه با توجه به بالغ شدن کوین ، یک سیگنال نسبتاً قوی در هر دو جهت ارائه می دهد. در حالی که مشاهدات مربوط به هلد و ذخیره معمولاً یک شاخص طولانی مدت است ( زمان لازم است) ، روند فعلی بازار از نظر تاریخی برای افرادی که به دنبال روند صعودی هستند قوی است.

نمودارهای زیر مجموعه ای از شاخص های پویایی عرضه برای بیت کوین و اتریوم را ارائه می دهد و بلافاصله آشکار می شود که شباهت هایی بین هر دو زنجیره وجود دارد و هر دو بسیار سازنده به نظر می رسند.

کوین های جوان کوین های زیر 3 ماه هستند. آنها به احتمال زیاد در طول نوسان فروخته می شوند. کاهش امواج HODL کوین های جوان نشان می دهد که بازار ترجیح می دهد HODL کند . BTC جوان در حال حاضر تنها 15 ٪ از عرضه کوین را نشان می دهد و روند نزولی بسیار قوی در حال بازی است.

امواج HODL اتریوم تقریباً مانند همان نمودار هستند و کوین های جوان روند نزولی خود را به پایین ترین حد دراز مدت یعنی 12.5 درصد از حجم گردش می دهند.

با بالغ شدن کوین های جوان ، آن ها به کوین های میانسال (3 متر تا 1 سال) و کوین های قدیمی (1 سال ) تبدیل می شوند. احتمال فروش این کوین های بالغ کمتر است و افزایش صعودی آنها نشان دهنده افزایش عرضه غیر نقدینگی است.

یک روند صعودی قدرتمند در بلوغ کوین برای بیت کوین ایجاد می شود و تقریباً 50 درصد از عرضه کوین بین 1 تا 3 سال سن دارد.

باز هم ، عرضه اتریوم روند مشابهی را نشان می دهد که 70 درصد از عرضه کوین ETH به مدت حداقل 3 ماه خاموش است. برای هر دو دارایی ، این روند صعودی در عرضه کوین های قدیمی از مارس 2021 آغاز شد ، بنابراین نشان دهنده تقاضای بسیار قوی برای خرید و نگهداری در سراسر این بازارصعودی است.

برای برجسته کردن این تغییر در رفتار بازار و در توافق با حداقل تمایل سرمایه گذاران بلند مدت برای فروش کوین ، معیار زنده ماندن برای هر دو زنجیره وارد یک روند نزولی بسیار قوی شده است. به عنوان یک تجدید سریع در سرزندگی:

نشاط نشان می دهد که آیا تعداد روزهای کوین ها بیشتر (HODLing) انباشته یا تخریب شده (خرج) توسط کل عرضه کوین.

روندهای نزولی تجمع را در جایی که خواب و بلوغ کوین در حال افزایش است و هزینه های کمتری در حال انجام است ، نشان می دهد.

        روندهای صعودی نشان می دهد که در جایی که کوین های قدیمی منتقل می شوند ، عمر آنها از بین می رود و توزیع انجام می شود ، فروخته می شوند.

        روندهای تندتر به این معناست که روندهای بنیادی قوی تری از موارد فوق در حال اجرا هستند.

سرزندگی بیت کوین دوباره وارد روند نزولی شد که در این افزایش قیمت شتاب گرفت.

نمودار زنده زنده بیت کوین

معیار زنده بودن اتریوم تقریباً همان تصویر را نشان می دهد که از زمان فروش ماه مه به شدت کاهش یافته است. با توجه به حجم عظیمی از ETH در حال انجام معاملات NFT ، نشان می دهد که بیشتر این حجم همان نشانه های ETH هستند که دست به دست می شوند.

سرانجام ، یک سیگنال خوب برای پذیرش ، علاقه ، هلد و رشد در مانده های غیر صفر است. آدرس های غیر صفر بیت کوین همچنان افزایش یافته و به بیش از 38 میلیون آدرس بازگشته اند و در حال حذف ATH هستند.

تعداد آدرسهای غیر صفر اتریوم نیز مانند نسخه قدیمی خود ، در روند صعودی قوی  قرار دارد و به ATH جدید یعنی 60.7 میلیون آدرس می رسد.

نشانی های غیر صفر ETH نمودار زنده

در حالی که واگرایی بین قیمت و فعالیت های زنجیره ای از نظر تاریخی برای یک بازار صعودی در مقیاس کامل غیر طبیعی است ، اما برای پویایی پیش از صعود  و فشار پیش از عرضه ، امری غیر معمول نیست. این دوره ها اغلب با پایان انباشت  با بازار نزولی همراه است ، جایی که سرمایه گذاران باقی مانده ، دستان قوی هستند ، کسانی که بالاترین اعتقاد را دارند.

به نظر می رسد پویایی عرضه نشان می دهد که تقاضای زیربنایی بسیار قوی وجود دارد ، و اگر این روند ادامه پیدا کند ، باید برای قیمت ها بسیار سازنده باشد. خرج تهاجمی کوین های قدیمی تر می تواند نشانه ای از بی اعتباری باشد که باید مراقب آن باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
امتیاز : 5
برای مطالعه بیشتر

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاه و یکم

08/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاهم

02/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و نهم

26/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هشتم

11/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هفتم

05/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و ششم

30/04/1401
نظرات
اطلاع بده
اطلاع بده
profile avatar
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx