تحلیل هفته ششم بیت کوین به سبک on-Chain

تیم IT پاورآپ ترید
0 18:28 1400/06/02

بازار بیت کوین یک هفته قوی دیگر را پشت سر گذاشت و قیمت ها از پایین ترین قیمت هفته ای یعنی 43،998 دلار به بالاترین سطح چند ماه اخیر یعنی 49،669 دلار رسید. اعتقاد به افزایش قیمت و احساسات مثبت نسبت به بازار این افزایش قیمتها را به دنبال داشته است ، زیرا بیت کوین به ارزش دوباره تریلیون دلار خود نزدیک می شود. سطح کلیدی که شکسته شود 53 هزار دلار است.

این هفته شاهد سود ناچیزی برای دارندگان بلندمدت (هلدر هایی که بیشتر از یک سال کوین های خود را در کیف پول خود نگه داشته اند) در زنجیره بودیم. در اين مقاله قصد داریم تا به کمک تحلیل انچین دیتا رفتارهای سرمایه گذاران بررسی کنیم.

Open Interest افزایش می یابد

در انواع مختلف بازار های مالی، Open Interest هم برای معاملات آتی و هم برای دیگر بازار ها در کنار قیمت افزایش یافته است و ادامه میابد تا به بالاترین سطح خود برسد. پس از سقوط شدید از 27.4 میلیارد دلار ATH در طول فروش ماه مه ، Open Interest در بازارهای آتی بیت کوین 6 میلیارد دلار (+56 درصد) از پایین ترین قیمت کل اخیر خود افزایش یافته است. این هفته بطور خاص شاهد افزایش 1 میلیارد دلاری قراردادهای آتی بود چرا که معامله گران شروع به استفاده از لوریج بیشتر کردند.

از نظر سوگیری جهت دار برای معامله گران ، نرخ تامین مالی دائمی معاملات آتی به سمت بلند مدت نسبت متوسطی دارد. نرخ های سرمایه گذاری از اواخر ژوئیه مثبت معامله شده اند زیرا بازارهای آتی بیش از قیمت های اولیه معامله می شوند. با این حال ، میزان بودجه در هیچ نقطه ای نزدیک به قله هایی نیست که در روند صعودی Q1-Q2 دیده می شود. این ممکن است نشان دهد که سرمایه گذاران هنوز به طور گسترده از لوریج استفاده نمی کنند و شاید روند صعودی به طور آهسته  به حرکت خود ادامه دهد.

بازارهای اسپات نیز به بالاترین سطح خود در چند ماه اخیر رسیده اند که بیش از 4.1 میلیارد دلار (+105 درصد) از پایین ترین قیمت ها در ماه ژوئن افزایش یافته است. سطح فعلی یعنی 8.0 میلیارد دلار در پوزیشن های باز مشابه، سطوحی است که در ماه مه و در ژانویه تا فوریه 2021 مشاهده شده است. توجه داشته باشید که قیمت ها پایین تر بوده و در هر دو مورد قبلی 30 تا 40 هزار دلار معامله شده است.

این نیز نشان می دهد که نسبت به اندازه کل بازار ، میزان Open Interest در بازارهای مشابه نسبت به میزان لوریج در نیمه اول سال نسبتاً پایین است.

قله های تراز صرافی ها

این هفته ما سیگنال هایی را در زنجیره مشاهده کردیم که نشان می دهد برخی از سرمایه گذاران ، به ویژه کسانی که UTXO های قدیمی دارند ، کوین های خود را فروخته اند. این هفته شاهد صعود بسیار کمی در حجم BTC در صرافی ها بودیم که پس از یک ماه اتفاق افتاد.

پس از ورود خالص قابل توجه 140 هزار BTC به صرافی ها در ماه مه،در جولای شاهد خروجی خالص 110 هزار BTC بود که این روند را تا حد زیادی معکوس کرد. با این حال ، در طول ماه اوت ، مانده های مبادله در حدود 2.5 میلیون BTC (13 ~ از عرضه در گردش) متوقف شده است.

معیار جریان خالص صرافی ها نشان می دهد که در این هفته شاهد ورود خالص کلی به صرافی ها بوده ایم زیرا برخی از معامله گران و سرمایه گذاران سود می گیرند و از قدرت بازار استفاده می کنند. شایان ذکر است که میزان ورودی بی شباهت به آنچه در دسامبر 2020 تا آوریل 2021 در بازار صعودی دیده شد عادی است و این رفتار مورد انتظار است.

نمودار زیر معیارهای سود واقعی و ضرر واقعی را با استفاده از ابزار Workbench ترکیب می کند. از این رو می توان دریافت که به طور کلی ، سرمایه گذاران دارای کوین های سودآور در حال حاضر ارزش بیشتری در زنجیره خود نسبت به کوین هایی که زیر آب هستند دارند

کاهش ضررهای دیر هنگام می تواند نشان دهد که سرمایه گذاران با حفظ قیمت مجدداً متقاعد شده اند یا به طور بالقوه در حال خروج هستند که به قیمت اولیه خود نزدیک است ، زیرا قیمت به محدوده 50 هزار دلار می رسد.

چه کسی در آن چین خرج میکنه ؟

اگر معیار محدوده های سنی خروجی کوین های فروخته شده را بررسی کنیم ، می توانیم تجزیه کنیم که کدام گروه از بازار کوین مصرف می کنند. این هفته شاهد افزایش چشمگیری در کوین های مسن تر ، به ویژه در سنین بالای 6 ماه بودیم. در سال گذشته ، این کوین های قدیمی در مقیاس مشابه در دو مورد دوباره زنده شده اند:

توزیع در بازار گاو به عنوان دارنده کوین های قدیمی سود را به قدرت بازار می رساند.

توزیع در فروش عمده به عنوان دارندگان کوین قدیمی در طول اصلاح عمده اخیر ، خطر را از بین می برد.

ما می توانیم دیدگاه مشابهی را در مورد خروجی های مصرفی بین 6 تا 5 سال مشاهده کنیم که تا حد زیادی سرمایه گذاران و معامله گران باتجربه بیت کوین را که قبلاً در این چرخه از نوسانات بی اهمیت گذر کرده اند ، جذب می کند. این هفته می توان شاهد افزایش شدید در همه گروه های سنی بود که نشان می دهد برخی از کوین ها نقدینگی خروجی خود را از دست می دهند.

این دیدگاه همچنین توسط تحلیلگر TMC trades که از ابزار Workbench برای مشاهده نسبت ترکیبی همه خروجی های بین 6 تا 5 سال استفاده کرده است ، بیان شده است. TXMC تأکید می کند که رفتار فروشندگان ، که 5 تا 7 درصد از فروش در این محدوده سنی را شامل میشود ، از لحاظ تاریخی با دوره های نوسان بالا ارتباط داشته است.

همچنین دریافت میشود که نسبت به چرخه های قبلی، صاحبان کوین های قدیمی تر در سال های اخیر معامله گران فعال تری هستند. در چرخه های 2011 و 2013 ، کوین های قدیمی معمولاً فقط در قسمت بالا و پایین ماکرو فعالیت میکردند ، جایی که امروزه بیشتر در مورد اصلاحات و تجمع های میان سیکل رایج است. این نشان دهنده میزان بلوغ بازار و مالی شدن بیت کوین در طول زمان است زیرا معامله گران و صندوق های فعال تری وارد فضا می شوند.

هزینه کوین های قدیمی نیز به عنوان روندی در معیار ASOL نشان داده شده است که میانگین سن تمام کوین های فروحته شده در آن روز را اندازه گیری می کند. این روند افزایش میانگین سنی از ژوئیه و در طول این مسابقه نشان داده شده است که دو چیز را نشان می دهد:

سودها با کوین قدیمی تحقق می یابند و آنچه را که در نمودارهای بالا مشاهده شده است تأیید می کند.

بازار همچنان طرف فروش را جذب می کند ، زیرا قیمت ها همچنان در حال افزایش هستند. این نشان می دهد که تقاضای کافی برای جذب کوین های توزیع شده وجود دارد.

موج های Realized Cap HODL آخرین شواهد را در مورد رفتار مخارج جاری در زنجیره ارائه می دهد ، زیرا نوارهای کوین جوان (زیر 1 ماه) در ماه آگوست متورم شده است. این نشان می دهد که کوین های قدیمی تر فروخته شده و در براکت ها کوین های جوان دوباره ارزش گذاری شده اند.

با این حال ، توجه داشته باشید که میزان افزایش برای این گروه های سنی بسیار مطابق با آنچه در مرحله انباشت 2020 مشاهده شده است. آنچه نشان می دهد این است که در حالی که UTXO های قدیمی قطعاً در ماه آگوست فروخته شده اند ، اما حجم واقعی کوین ای که آنها توزیع کرده اند زیاد نیست. این امر از افزایش نسبتاً اندک موجودی ارز در نمودار و بخش بالا پشتیبانی می کند.

فعالیت های زنجیره ای واگرا باقی می ماند

در شرایطی که همچنان واگرایی قابل توجه ای وجود دارد ، فعالیت های زنجیره ای هنوز به عملکرد مثبت قیمت پاسخ نداده اند. تعداد معاملات تعدیل شده توسط واحد تجاری در سطوح پایین تاریخی بین 175 تا 200 هزار تراکنش در روز باقی می ماند.

این سطوح پایین در چند مورد در 5 سال گذشته مشاهده شده است:

بازار گاوی 17-2016 در جریان تجمع ناباروری و عقب نشینی عمیق گاو ها .

بازار خرسی 19-2018 به دلیل علاقه به بیت کوین کاهش یافت و قیمت ها 85 درصد از بالاترین سطح خود را اصلاح کردند.

دوره جاری پس از 50 درصد اصلاح در ماه مه و 2.5 ماه ساید.

حجم معاملات نیز به طور مشابه کاهش می یابد و شبکه بیت کوین روی حدود 18.8 میلیارد دلار در حجم روزانه را تنظیم می کند. این میزان یعنی 37 کمتر از اوج حباب 2017 و 57.6 زیر پیک تعیین شده در رویداد کاپیتولاسیون مه است. با این وجود ، حجم تسویه حساب 276 درصد بیشتر از 5 میلیارد دلار معمول در سال 2020 باقی می ماند ، اگرچه باید این واقعیت را در نظر بگیریم که قیمت از 10 هزار دلار افزایش یافته و به سطح فعلی نزدیک به 50 هزار دلار (+500 درصد) رسیده است.

با این حال ، علیرغم این تفاوت واضح بین افزایش قیمتها و فعالیت کم زنجیره ای ، پویایی کلی عرضه به طور فوق العاده صعودی باقی می ماند. این هفته ، عرضه ای که توسط دارندگان بلند مدت نگهداری می شود به بالاترین حد خود یا 12.69 میلیون BTC رسیده است و از اوج قبلی از اکتبر 2020 پیشی گرفته است.

از طریق بازار صعودی Q1-Q2 ، LTH ها تقریبا 1.75 میلیون BTC توزیع کردند که در نهایت عرضه مازاد را ایجاد کرد و در بالاترین قیمت فعلی ATH قرار گرفت. به دنبال آن ، سرمایه گذاران هزینه های خود را بطور چشمگیری کاهش دادند و کوین هایی که در اواخر سال 2020 و اوایل سال 2021 انباشته شده بودند به طور مداوم در آستانه 155 روز پوند برای طبقه بندی به عنوان “دارندگان بلند مدت” بالغ شده اند.

بازیابی عرضه LTH به ATH فقط 100 روز به طول انجامیده است که نشان می دهد میزان انباشت در مرحله اولیه این بازار گاو چقدر مهم بوده است. این واقعیت که هنوز این روند کاهش نیافته است نشان می دهد که حجم کوین ها به میزان قابل توجهی بیشتر از سن جوانتر است. این به این استدلال اضافه می کند که هزینه های قدیمی که در این هفته مشاهده شده است احتمالاً حجم کوین کم است و خطرپذیری استراتژیک دارد ، نه از دست دادن و خروج دسته جمعی.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
امتیاز : 3
برای مطالعه بیشتر

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاه و یکم

08/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاهم

02/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و نهم

26/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هشتم

11/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هفتم

05/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و ششم

30/04/1401
نظرات
اطلاع بده
اطلاع بده
profile avatar
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx