تحلیل بیت کوین

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته هفدهم

Dorsa
0 14:26 1400/08/25

بازار بیت کوین در این هفته به یک ATH دیگر دست پیدا کرد و به 68742 دلار به عنوان بالاترین سطح و به پایین ترین سطح خود یعنی 62401 دلار رسید. بازار در حال حاضر با حفظ بیشتر سودها و یافتن حمایت در این ارتفاع جدید در حال تثبیت است،. این هفته همچنین شاهد فعال شدن ارتقاء بیت کوین Taproot بودیم که یک دستاورد قابل توجه برای شبکه، مشارکت کنندگان و دارندگان بیت کوین بود. تبریک می گویم.

این هفته ما سه مفهوم اصلی را در تجزیه و تحلیل های زنجیره ای تحلیل خواهیم کرد که نقطه عطف در جریان سرمایه، الگوهای مخارج و ابزارهایی را برای کمک به حرکت در مرحله بعدی بازار افزایشی توصیف می کند:

افزایش مخارج توسط دارندگان بلندمدت و تاثیر کلان بر روزهای کوین از بین رفت.

تخمین بزرگی جریان سرمایه به هنگام خرید کوین های توزیع شده توسط سرمایه گذاران جدید.

مدل‌هایی برای شناسایی چرخه‌های بازار با استفاده از روش‌های بازگشت میانگین تاریخی و مشاهدات مخارج زنجیره‌ای.

نقطه عطف هزینه

در مقاله هفته های گذشته، دو مرحله معمولی از یک بازار صعودی و چگونگی انتقال ساختار بازار از انباشت پول هوشمند به توزیع را شرح دادیم.

یکی از قدرتمندترین ابزارهای زنجیره ای برای ردیابی این نقطه عطف، مفهوم طول عمر است که با روز کوین (CDD) اندازه گیری می شود. هر واحد بیت کوین روزانه یک کوین جمع آوری می کند (یعنی 0.5 بیت کوین نیم کوین در روز را انباشته می کند). هنگامی که کوین خرج می شود، طول عمر انباشته شده از بین می رود، به صفر می رسد و دوباره شروع به انباشتن می کند.

زمانی که کوین های قدیمی با طول عمر انباشته زیاد خرج می‌شوند، تعداد بیشتری از روزهای کوین را از بین می‌برند و اغلب با خروج سرمایه‌گذاران بلندمدت از پوزیشن ها همراه است. بازارهای نزولی معمولا می توانند ماه های زیادی از این توزیع را جذب کنند، اما با ادامه فروش، احتمال ایجاد یک تاپ محلی یا جهانی افزایش می یابد.

نمودار زیر میانگین متحرک 30 روزه CDD را نشان می دهد و انتقال فعلی از انباشت سنگین در جولای تا نوامبر به روند صعودی را نشان می دهد که نشان دهنده افزایش هزینه ها است. همچنین توجه داشته باشید که چگونه بزرگی CDD در نیمه اول سال 2021 به طور قابل توجهی بالاتر است و برای ماه ها حفظ شده است. این نشان می دهد که چگونه تقاضای فراوان از طریق بازار نزولی قادر به جذب عرضه تازه توزیع شده است.

CDD باینر، با میانگین متحرک 7 روزه اعمال شده، این روند ها را در قالبی پاسخگو تر نشان می دهد. زمانی که CDD از میانگین بلندمدت برای دوره‌های طولانی‌مدت بالاتر باشد، این معیار بیشتر خواهد شد. می‌توانیم ببینیم که در حالی که در حال حاضر افزایش یافته است، CDD باینری به سختی از مقدار 0.2 بالاتر است، که مشابه‌هایی با سپتامبر تا نوامبر 2020 قبل از ضربه اولیه صعودی دارد. خرج کردن کوین های قدیمی‌تر در حال انجام است، اگرچه از نظر مقدار نسبی کم است.

در مقیاس کلان، ما به Liveliness نگاه می کنیم که نسبت بین تخریب تجمعی در روز کوین  و ایجاد تجمعی در روز کوین را می گیرد.

 تعبیر ساده این است:

هنگامی که خواب کوین وهلد بیشتر در جریان است،Liveliness  روند کاهش می یابد.

هنگامی که تخریب و هزینه های بیشتری در روز کوین در جریان است، Liveliness  بیشتر می شود.

منحنی های پرشیب به معنای هلد/توزیع بیشتر در صورت مناسب بودن .

در اینجا می بینیم که پس از 6 ماه هلد (روند نزولی، سبز)، Liveliness صعود کرده و روند صعودی بسیار خفیفی را آغاز کرده است. مشابه CDD و CDD باینری، این روند صعودی به تازگی در حال ایجاد است و بسیار کم‌عمق‌تر از آن چیزی است که در نیمه اول سال 2021 دیده شد. این روند دوباره به این نقطه عطف در رفتار خرج کردن توسط دست‌های قدیمی‌تر اشاره می‌کند.

معیار جدیدی که این هفته به عنوان پیش تنظیم به Workbench معرفی شده است، Binary Liveliness است. این متریک با دریافت مفاهیم از CDD باینری، یک نوسانگر مشابه برای شناسایی روند انباشت (0) و توزیع (1) با استفاده از دو روش ایجاد می کند:

سبز: وقتی Liveliness بالاتر از 30DMA است، 1 برگردانید، در غیر این صورت 0 برگردانید.

آبی: وقتی Liveliness بالاتر از روز قبل است، بازده 1، در غیر این صورت بازده 0 (با میانگین متحرک 7 روزه اعمال می شود)

مجدداً، می‌توانیم افزایشی را در هفته‌های اخیر مشاهده کنیم که افزایش محسوس تخریب روز کوین را تأیید می‌کند. با این حال، مانند نمودارهای قبلی ما، از نظر قدرت کم باقی می ماند. اگر فاز بعدی بازار صعودی واقعاً برقرار باشد، می‌توان انتظار داشت که این معیار برای هفته‌ها تا ماه‌ها به سطوح بالاتری برسد و حفظ شود.

برآورد جریان سرمایه

ما ثابت کرده‌ایم که رفتار خرج کردن توسط سرمایه‌گذاران با تجربه‌تر اخیراً افزایش یافته است. مرحله بعدی تخمین میزان فشار سمت فروش و در نتیجه جریان ورودی سرمایه مورد نیاز برای جذب آن است. در حالی که حجم زیادی از معاملات خارج از زنجیره در صرافی های اسپات و مشتقات انجام می‌شود، ما می‌توانیم در مجموعه داده‌های زنجیره‌ای لایه‌بندی کنیم تا یک مرز پایین‌تر از ورودی و خروجی سرمایه به شبکه ایجاد کنیم.

یکی از بصری ترین نمونه های آن Realized Cap است (در این مورد برای فیلتر کردن انتقال های داخلی تنظیم شده است). این معیار، هر کوین موجود در عرضه را با قیمتی که آخرین بار در زنجیره حرکت کرده است، ارزش گذاری می کند، که منعکس کننده انباشت سود خالص منهای زیان است. هر بار که یک کوین با سود حرکت می کند، به سقف تحقق یافته ارزش افزوده می شود. برعکس، زیان های تحقق یافته از آن کم می شود که منعکس کننده خروج سرمایه است.

Realized Cap روند صعودی خود را از سر گرفته و به 450(ATH) میلیارد دلاری رسیده است، زیرا کوین ها توزیع شده و مجدداً ارزش گذاری می شوند. این نشان دهنده جریان خالص سرمایه 50 میلیارد دلاری از زمان اوج قبلی در ماه مه است که در زمان فروش تعیین شده بود.

به صورت روزانه، ارزش کل کوین هایی که با سود یا زیان فروخته می شوند، نیاز به خریدار با سرمایه دارد تا آن را جذب کند. نمودار زیر نشان می دهد که بین 1.5 تا 2.1 میلیارد دلار ارزش کل روزانه توسط کوین های خرج شده در این ماه محقق می شود. با توجه به اینکه قیمت تا ماه نوامبر تا حد زیادی یک طرفه تثبیت شده است، بنابراین می‌توانیم آن را به عنوان یک حد پایین‌تر برای کل ورودی سرمایه به بیت‌کوین تخمین بزنیم.

به صورت نسبی، می‌توانیم این ارزش کل تحقق‌یافته را با ارزش بازار یا سقف تحقق یافته مقایسه کنیم تا بر اساس اندازه بازار نرمال شود. این یک نوسان ساز ساده برای جریان ورودی کل سرمایه در مقابل ارزش گذاری شبکه ایجاد می کند.

بالاترین بازارهای قبلی (یعنی سال‌های 2017 و 2021) زمانی اتفاق می‌افتند که کل ارزش تحقق‌یافته با هزینه‌ها از 0.3 درصد ارزش بازار و 1.0 درصد از سقف تحقق یافته (اغلب بسیار بالاتر می‌رود) فراتر رفت. در بازار فعلی، هزینه کمتر از 50 درصد از این آستانه ها را تشکیل می دهد. این شواهد اضافی را ارائه می دهد که یک تقاضای سالم بازار نزولی باید بتواند توزیع کوین را به میزان قابل توجهی جذب کند.

یافتن تاپ های بازار

شناسایی برترین های بازار بیت کوین کار ساده ای نیست. با این حال، با بیش از یک دهه داده‌های زنجیره‌ای و بازار در اختیار ما، می‌توانیم از ابزارهایی برای شناسایی رفتارها و الگوهای چرخه‌ای استفاده کنیم که نشان‌دهنده برتری‌های بازار در گذشته بود.

ابزار اول Mayer Multiple است که به عنوان یک نسبت ساده و در عین حال موثر بین قیمت و 200DMA محاسبه می شود. با استفاده از روش‌های آماری، می‌توانیم ثابت کنیم که مقدار چندگانه Mayer 2.4 منعکس‌کننده یک حد غیر محتمل است، جایی که قیمت به 2.4 برابر بلندمدت افزایش یافته است و 200DMA به خوبی مشاهده شده است. این یک باند قیمتی بالا را فراهم می کند که در حال حاضر 110 هزار دلار است، اگرچه با تغییر قیمت 200DMA روند بالاتر (یا پایین تر) خواهد داشت.

مدل Top Price در اصل توسط Willy Woo ایجاد شد و یک مدل تجربی برازش است که میانگین قیمت تمام وقت (6.1k دلار) را در ضریب 35 ضرب می‌کند. این مقدار بالای چرخه فعلی 214k دلار را به دست می‌دهد. توجه داشته باشید که قیمت میانگین تمام وقت نسبت به 200DMA بسیار کندتر تغییر می کند و بنابراین Top Price یک مدل برتر کم نوسان خواهد بود.

بعدی متریک MVRV Z-Score تست شده در نبرد است. با استفاده از نرمال‌سازی آماری، این متریک اندازه‌گیری می‌کند که قیمت لحظه‌ای چند انحراف استاندارد از قیمت واقعی فاصله دارد.

راه دیگری برای فکر کردن در مورد این معیار این است که مقادیر بسیار بالا به این معنی است که بازار سودهای غیر واقعی زیادی را در اختیار دارد و بنابراین انگیزه برای فروش حداکثر است. برعکس، زمانی که بازار به شدت زیر آب است و تسلیم سرمایه‌گذاران به احتمال زیاد در جریان است، می‌توان کف‌ها را پیدا کرد. بازار کنونی پس از خنک شدن چشمگیر پس از اوج گیری در آوریل، تقریباً «نیمه راه» است.

با پیشرفت بازارهای صعودی، دست‌های قدیمی‌تر به فروش ادامه می‌دهند و خریداران جدیدتر و با تجربه کمتر، عرضه را جذب می‌کنند. کف بازار زمانی ایجاد می شود که پول هوشمند حداکثر عرضه را خریداری می کند و هلد را حداکثر عرضه می کند، و برعکس، زمانی که حجم کوین های بزرگ به دست تریدر های کوتاه مدت ضعیف منتقل شده باشد، سقف ها  رخ می دهد.

نسبت RHODL با در نظر گرفتن نسبت بین باندهای موج Realized Cap HODL 1 هفته ای و 1 ساله این پدیده را به تصویر می کشد. به زبان ساده، زمانی که تعداد کوین های بسیار جوان نسبت به کوین های قدیمی‌تر زیاد باشد، به اوج خود می‌رسد. RHODL در حال حاضر در حال تثبیت است، به طرز عجیبی شبیه به سال 2013، که حاکی از تعادل پایدار بین کوین های یک هفته ای و یک ساله است.

در نهایت، ما معیار ریسک ذخیره را داریم، ابزاری که مملو از هوش بر روی زنجیره است. می توان آن را به صورت زیر در نظر گرفت:

قیمت های بالاتر انگیزه فروش را افزایش می دهد.

هر روز که یک هلدر تصمیم می گیرد که نفروشد، هزینه فرصت را قربانی می کند، با این انتظار که قیمت ها در آینده بالاتر باشد.

زمانی که هلدر های بیشتری تصمیم به فروش ندهند، روزهای کوین کمتری از بین می‌رود و ریسک ذخیره کاهش می‌یابد.

با افزایش قیمت ها، هلدر های بیشتری در نهایت به قیمت فروش هدف خود خواهند رسید. در نتیجه، کوین های بیشتری فروخته می‌شوند، هزینه فرصت محقق می‌شود، و ریسک ذخیره روند بالاتری خواهد داشت و در سقف ها به اوج خود می‌رسد.

با توجه به انباشت قابل توجهی که در 6 ماه گذشته رخ داده است، ریسک ذخیره در حال حاضر به طرز چشمگیری پایین است. با این حال CDD افزایش یافته اخیراً شروع به از سرگیری روند صعودی می کند، هرچند با مقدار زیادی گاز در مخزن باقی مانده است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
امتیاز : 0
برای مطالعه بیشتر

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاه و یکم

08/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاهم

02/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و نهم

26/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هشتم

11/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هفتم

05/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و ششم

30/04/1401
نظرات
اطلاع بده
اطلاع بده
profile avatar
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx