تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته هجدهم

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته هجدهم

Dorsa
0 14:30 1400/09/02

قیمت بیت کوین این هفته از بالاترین سطح 66281 دلار به پایین ترین سطح 55705 دلار سقوط کرد و روندی که قبلاً آرام و صعودی بود را تحت تأثیر قرار داد. در حالی که قیمت در زیر اوج‌های جدید باقی می‌ماند و احساسات پراکنده است، سهامداران بیت‌کوین به‌طور فعال در حال تطبیق با اطلاعات جدید بازار هستند.

این به عنوان تغییر اخیر توزیع کوین در بین دارندگان نشان داده شده است که احتمالاً بر واکنش کوتاه مدت بازار تاثیر خواهد گذاشت. تحلیل این هفته تعادل را در تغییرات کلان و خرد در احساسات درون زنجیره ای و دارایی های کوینی به دنبال نوسانات قیمت این هفته، ارزیابی می کند.

در این تحلیل به موارد زیر می پردازیم:

 • کاهش شدید قیمت، عواقب ناشی از هزینه ها / عرضه بی‌سود مرتبط با آن، و رفتار مخارج دارندگان در پاسخ به نوسانات.
 • روند بازار “تصویر بزرگ” در حال بازی است، که هدف آن فراهم کردن زمینه ای در مورد وضعیت و ملاحظات رو به جلو است.
 • دارندگان کوتاه مدت (STH)، نقش فعال آنها در بازار این هفته و در کل بازار.
بیت کوین

ارزیابی حرکت، عرضه و هزینه

در تحلیل هفته گذشته موارد زیر بررسی شده است:

سود تحقق یافته از زمانی که به 60 هزار دلار رسیده است افزایش یافته است.

زیان های تحقق یافته برای هفته ها ثابت بوده است، رفتار طبیعی روند صعودی پرایس اکشن .

به عنوان تابعی از دو نقطه قبلی، Realized Cap به اوج های جدید رسیده است، و قله بالاتری را برای مبنای هزینه در سراسر شبکه ایجاد می کند.

به طور کلی، افزایش سود در زنجیره در طول تکانه های صعودی با صعود قیمت به بالاترین سطح جدید قابل انتظار است و برای هر بازار صعودی معمول است. با افزایش تحقق سود، احتمال ایجاد یک تاپ کلان نیز افزایش می یابد.

به این ترتیب، افزایش در سود تحقق یافته و سقف تحقق یافته به طور کلی نشان می دهد که:

افزایش تحقق سود تخمینی از فشار فروش است که باید با جریان فزاینده تقاضا جذب شود تا حرکت قیمتی به سمت بالا حفظ شود.

خریداران این کوین ها (یعنی دارندگان کوتاه‌مدت) مبنای هزینه بالایی دارند و آنها را نسبت به حرکت‌های کوتاه‌مدت قیمت حساس‌تر می‌کند.

بیت کوین

ترکیبی از این عوامل می تواند باعث توقف حرکت بازار و ایجاد یک قله محلی شود. یکی از ابزارها برای شناسایی این تغییر در حرکت، گرادیان 28 روزه واقعی است. این معیار اخیراً به‌عنوان یک پیش‌تنظیم در Workbench منتشر شد و تغییر نسبی حرکت بین ارزش نظری(قیمت) و جریان‌های واقعی سرمایه ارگانیک (قیمت واقعی) را اندازه‌گیری می‌کند. تفسیر نمودار به شرح زیر است:

 • گرادیان دلتا مثبت: روند صعودی برای دوره زمانی در نظر گرفته شده است.
 • گرادیان دلتا منفی: روند نزولی در بازه زمانی در نظر گرفته شده است.
 • افزایش شیب دلتا: مومنتوم به سمت بالا می رود زیرا جریان سرمایه می تواند قیمت را حمایت کند (ادامه روند).
 • کاهش شیب دلتا: مومنتوم رو به کاهش است زیرا جریان سرمایه نمی تواند قیمت را حمایت کند (واگرایی نزولی).

قبل از کاهش قیمت در این هفته، گرادیان واقعی بازار 28 روزه حرکت محو شدن با قیمت جانبی را نشان داد. همین امر قبل از افت شدید قیمت در ماه مه و رد اولیه از 50 هزار دلار در سپتامبر رخ داد. از آنجایی که قیمت به بالاترین حد خود رسید، حرکت پشت سر هر یک کاهش یافت و یک واگرایی نزولی ایجاد کرد.

بیت کوین

با توجه به فروش بازار، معیار درصد عرضه در سود، می تواند بینشی در مورد سودآوری و مبنای هزینه شرکت کنندگان در بازار و عرضه کوین ارائه دهد. 

15 درصد از عرضه بیت کوین دارای هزینه های زنجیره ای بیش از 57 هزار دلار است.

این یک توزیع نسبتاً سنگین در بین دارندگان بیت کوین است که می توان با مقایسه دوره های قبلی که در آن درصد عرضه در سود 85 تا 90 درصد بود، شناسایی کرد.

قیمت در حال حاضر در منطقه انتقال گاو/خرس بین 85 تا 90 درصد قرار دارد. اگر قیمت نتواند سطوح بالاتر را در یک بازه زمانی معقول به دست آورد، 15 درصد از عرضه زیر آب از لحاظ تاریخی برای ایجاد روند نزولی، کافی بوده است.

بیت کوین

(UTXO Realized Price Distribution (URPD نشان می دهد که مجموعه فعلی UTXO های بیت کوین با چه قیمت هایی ایجاد شده اند، یعنی هر نوار مقدار BTC موجود را نشان می دهد که آخرین بار در آن محدوده  قیمت مشخص شده جابجا شده است. خوشه‌های مختلفی از کوین ها از سطوح کلیدی در سراسر سال 2021 وجود دارد که بزرگترین آنها 1.9 میلیون بیت کوین بین 60 تا 68 هزار دلار است. اگر دارندگان زیر آب به دنبال کاهش ضرر و زیان خود باشند، این عرضه سربار می‌تواند در هفته‌های آینده مقاومت ایجاد کند.

بیت کوین

دارندگان کوتاه مدت (STH) به دلیل ترکیبی از داشتن یک مبنای هزینه نسبی بالاتر، ترجیح زمانی بالاتر، و به طور بالقوه درجه کمتری از محکومیت در دارایی، بیشتر به پرایس اکشن پاسخ می دهند. پرایس اکشن این هفته نیز از این قاعده مستثنی نبود، زیرا STH ها در تعیین حداکثرها و پایین ترین قیمت ها نقش داشتند:

 • STH-SOPR به 1.1 نزدیک به بالاترین حد هفته رسید، یک ارزش تاریخی بالا و ارزشی که با مقادیر زیادی سود مرتبط است.
 • STH-SOPR نزدیک به کف هفته به زیر 1 سقوط کرد، ارزشی که در طول دوره‌های صعودی از لحاظ تاریخی قیمت را افزایش داده است، زیرا بر اساس هزینه STHs آزمایش می‌شود و خریداران برتر تسلیم می‌شوند.
 • باقی ماندن STH-SOPR زیر 1 برای مدت زمان طولانی، سیگنالی برای فعالان بازار خواهد بود که احتیاط کنند و احتمال روند نزولی را به طولانی مدت افزایش دهند.
 • مقادیر STH-SOPR در مقیاس کلان در مقایسه با قیمت اولیه سال 2021 نسبتاً ثابت باقی می‌ماند، که احتمالاً نشان دهنده این است که بازار هنوز بیش از حد از کسب سود اشباع نشده است. این یک مشاهده میان مدت سازنده تر است.
بیت کوین

بزرگنمایی: ملاحظات بازیابی

ما ثابت کرده‌ایم که قیمت کاهش یافته است، و STH‌ها به طور فعال در هر دو طرف با کسب سودهای بزرگ در اوج‌ها، و خرج کردن در زمان شکست، حتی نزدیک به پایین‌ها، شرکت کردند.

اکنون به عملکرد STH از طریق نسبت STH MVRV و STH Realized Price نگاه خواهیم کرد. مشابه STH SOPR، این معیارها از لحاظ تاریخی ابزارهای سیگنال بالایی برای سنجش شرایط و احساسات بازار با ردیابی قیمت در مقابل هزینه STH ها بوده اند. استفاده از این معیارها اطلاعات زیر را ارائه می دهد:

مقادیر STH MVRV = 1 نشان دهنده یک خط گاو / خرس معمولی است. این نشان می دهد که قیمت به مبنای هزینه زنجیره ای STH بازگشته است، و آنها معمولاً قصد دارند از این سطح در بازارهای صعودی دفاع کنند. برعکس، در یک بازار نزولی، STH ها معمولاً کوین ها را با قیمت سربه سر خود تخلیه می کنند و مقاومت ایجاد می کنند.

قیمت واقعی STH در حال حاضر 53 هزار دلار است، که نشان می دهد هر حرکت نزدیک به آن سطح احتمالاً میدان نبردی برای برقراری مجدد سلطه روند نزولی خواهد بود، در صورتی که قیمت برای یک مرحله دیگر کاهش یابد. اگر 53 هزار دلار از دست برود، این امر نشان دهنده نیاز زیادی به احتیاط است زیرا احتمال افزایش فروش در بازار “سقف سنگین” احتمالاً افزایش یافته است.

بیت کوین

باندهای سن حجم مصرف شده، سن کوین هایی را که در هر روز معین بر جریان‌های زنجیره‌ای غالب هستند، شناسایی می‌کنند. این می تواند به تحلیلگران کمک کند تا تعیین کنند دارندگان بلندمدت (یعنی کسانی که بیشترین کنترل را دارند) چه زمانی و کجا بیت کوین خود را خرج می کنند. در حالی که این ابزار لزوماً دقتی را برای یافتن بالا و پایین در قیمت ارائه نمی دهد، نشان می دهد که فرآیند کسب سود یا انباشت چه زمانی آغاز می شود. همچنین می توان از آن برای ردیابی احساسات گروه های مختلف سرمایه گذاران استفاده کرد.

با اواخر سال 2020 / اوایل سال 2021 به عنوان یک مطالعه موردی، خرج مداوم کوین های با قدمت بیش از 1 ماه (> 5٪ از حجم روزانه زنجیره BTC) از نوامبر 2020 آغاز شد و در آوریل تا مه 2021 به پایان رسید. از زمانی که قیمت بیت کوین به 30 هزار دلار رسیده است. یک SVAB در ماه آگوست به 40 هزار دلار و دیگری بالاتر از 60 هزار دلار در اکتبر بود.

از آن زمان، مقادیر SVAB به 2.5 درصد از حجم روزانه بازگشته است، که نشان می‌دهد کوین های قدیمی‌تر به‌طور فزاینده‌ای غیرفعال هستند، به‌ویژه با کاهش قیمت‌ها. این به طور منطقی می تواند به عنوان دارندگان بلندمدت تعبیر شود که هزینه های خود را کاهش می دهند، و بنابراین به احتمال زیاد به موقعیت ها اضافه می کنند، نه خروج از آنها.

بیت کوین

این روند نگهدارنده بلندمدت (LTH) هلد نیز در پویایی عرضه قابل مشاهده است. کل عرضه نگهداری شده توسط STH ها تنها در سه مورد می تواند افزایش یابد:

 • هنگامی که کوین های جدید استخراج می شوند (که روز کوین آنها صفر است)،
 • هنگامی که کوین ها از صرافی ها خارج می شوند، یا وقتی LTH ها دارایی های خود را خرج می کنند.

نمودار زیر نشان می‌دهد که کل عرضه STH در پایین‌ترین حد خود در چند سال اخیر است (<3 میلیون BTC)، که به این معنی است که عرضه LTH در بالاترین حد خود در چند سال اخیر قرار دارد. عرضه کم STH در پایان بازارهای نزولی و در بازارهای صعودی اولیه، معمولاً پس از دوره های طولانی انباشت، معمول است. مشاهده عرضه STH در این پایین در حالی که قیمت آن نزدیک به ATH است، یک مورد نسبتاً منحصر به فرد است.

بیت کوین
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
امتیاز : 5
برای مطالعه بیشتر

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاه و یکم

08/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاهم

02/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و نهم

26/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هشتم

11/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هفتم

05/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و ششم

30/04/1401
نظرات
اطلاع بده
اطلاع بده
profile avatar
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx