تحلیل بیت کوین هفته 19

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته نوزدهم

Dorsa
0 16:59 1400/09/09

بیت کوین در این هفته در کنار ضعف درمسیر ریزش بسیاری از دارایی های سنتی، کاهش یافت که عمدتاً به دلیل نگرانی های مجدد در مورد انواع ویروس های جدید کرونا بود. قیمت بیت کوین با 59,339 دلار باز شد و به کمترین قیمت در ماه 53,569 رسید. این به اصلاح قیمتی ادامه می دهد که در طول ماه نوامبر در جریان بوده است.

با توجه به اینکه بیت کوین اکنون بیش از 20 درصد کمتر از رکورد تاریخی است، تیترهای رسانه های سنتی اعلام کرده اند که بیت کوین وارد بازار نزولی شده است. با این حال ممکن است برخی از خوانندگان را متعجب کند که این اصلاح بازار فعلی در واقع کمترین شدت را در سال 2021 دارد. برخی حتی ممکن است بگویند این یک  کسب و کار معمول برای یک هلدر  بیت کوین است.

فروش در ژانویه، فوریه و آوریل همگی به 24.2- درصد کاهش از ATH قبل از بازگشت رسیدند. بدیهی است که عمیق ترین کاهش در سال جاری مربوط به دوره ماه مه تا ژوئیه بود، جایی که بازار در پایین ترین سطح به کاهش -54 درصد رسید. آخرین اصلاحات در ماه سپتامبر در واقع دومین اصلاح عمیق بود که به -37.2٪ از ATH آوریل رسید و 25.2٪ از بالاترین سطح محلی 53000 دلار کاهش یافت.

در تحلیل این هفته، ساختار بازار را در طول این کاهش از سه زاویه مختلف ارزیابی خواهیم کرد تا احساسات سرمایه‌گذاران در گروه‌های مختلف و ریسک‌های احتمالی برای نزول بیشتر را شناسایی کنیم. ما بر روی موارد زیر تمرکز خواهیم کرد:

بازارهای مشتقه و وضعیت لوریج در سیستم.

دارندگان کوتاه مدت و آزمایش مجدد اخیر مبنای هزینه زنجیره ای آنها.

دارندگان بلند مدت و وضعیت توزیع و سودآوری آنها.

CME Futures Dominance Climbs

توجه به وضعیت بازارهای مشتقات بیت کوین بسیار مهم است، زیرا آنها اغلب می توانند منبع استفاده بیش از حد از لوریج باشند که می تواند هر از گاهی به شکلی نسبتاً شگفت انگیز از بین برود.

در بازارهای آپشن، ما همچنان شاهد اوپن اینترست اسمی بین 12 تا 14 میلیارد دلار در ماه های اکتبر و نوامبر هستیم. مجموع اوپن اینترست این هفته به بالاترین حد خود رسیده است و پس از انقضای قراردادهای 26 نوامبر به حدود 10 میلیارد دلار کاهش یافته است.

اوپن اینترست معاملات آتی نیز زمانی که به بیت کوین بیان می شود، دقیقاً کمتر از بالاترین حد تاریخ است و در مجموع ارزش اسمی آن به بیش از 400 هزار بیت کوین می رسد. تعیین ارزش بیت کوین برای حذف تأثیر قیمت کوین بر این معیار (مانند قراردادهای با مارجین کوین ) و کمک به شناسایی دوره های استفاده از لوریج به سرعت در حال رشد یا حذف لوریج استفاده می شود.

در نمودار زیر تعدادی فشار لانگ و شرت مشخص شده است، که در آن اوپن اینترست به سرعت کاهش یافت زیرا نوسانات قیمت معامله گران را مجبور به پوشش موقعیت های خود کرد. با وجود لوریج در بازارهای آتی نزدیک به ATH، خطر کاهش لوریج وجود دارد، همانطور که تقریباً در همه موارد قبلی نشان داده شده است که اندازه اوپن اینترست از 350 هزار بیت کوین فراتر رفته است.

با این حال، برای تمام پوزیشن های بازار آتی، خریداران به طور مساوی با فروشندگان مطابقت دارند، به این معنی که اطلاعات محدودی در مورد جهت احتمالی بازار در صورت فشار لوریج وجود دارد. نرخ‌های سرمایه‌گذاری دائمی آتی می‌تواند بینشی در مورد سوگیری و جهت‌گیری بازار بدهد.

با این حال، قابل توجه است که نرخ های تامین مالی به طور کلی همراه با کاهش قیمت کاهش یافته است، که نشان می دهد معامله گران در ادامه اصلاحات محتاط تر هستند.

با این حال، در حالی که سرمایه گذاری مثبت است، کاهش بسیار قابل توجه است، این احتمال را رد نمی کند که بخش بزرگی از بازار با کاهش قیمت ها کوتاه باشد. با توجه به این مشاهدات، فشردگی لوریج در هر جهتی قابل قبول است.

در یک نکته خاص تر، از زمان راه اندازی ETF های آتی بیت کوین در بازارهای ایالات متحده، تسلط هر دو اوپن اینترست (صورتی) و حجم معاملات آتی (آبی) در CME افزایش یافته است.

نمودار زیر نشان می دهد که قراردادهای باز شده در بازار CME اکنون بیش از 19.3٪ از کل اوپن اینترست معاملات آتی را نشان می دهد، که تقریباً دو برابر از برتری 10٪ در اوایل سپتامبر است. به طور مشابه، حجم تجارت در CME از 1.4 درصد به 6.0 درصد در مدت مشابه افزایش یافته است.

تجزیه و تحلیل دارندگان کوتاه مدت 

در تحلیل های دو هفته گذشته (46 و 47) ما بر روی تعدادی از معیارهای مربوط به دارندگان کوتاه‌مدت، که کوین هایشان کمتر از 155 روز است، تمرکز کردیم. ما همچنین متوجه شدیم که قیمت واقعی گروه نگهدارنده کوتاه مدت در حدود 53 هزار دلار در نوسان است و احتمالاً حمایت بازار را فراهم می کند.

در این هفته، قیمت به پایین‌ترین سطح 53.5 هزار دلار معامله شد، که اگرچه یک لمس تکنیکالی نیست، اما نشان می‌دهد که سطح حمایت از هزینه روان‌شناختی بالقوه در حال اجراست. اکنون این دومین آزمایش مجدد قیمت واقعی STH در روند فعلی است و در صورت برگزاری، شباهت هایی با اصلاحات عمده مشاهده شده در سال 2017 دارد، جایی که به عنوان حمایت قابل اعتماد عمل کرد.

یک رفتار زنجیره ای رایج که نزدیک به پایین ترین حد اصلاحات بازار صعودی می بینیم این است که خریداران برتر تسلیم می شوند و متوجه ضرر می شوند. از بسیاری جهات، تا زمانی که این فروشندگان بالقوه تسلیم نشوند، نمی توان کف ها را به زور ایجاد کرد .

با نگاهی به سود و زیان کلی تحقق یافته، می توانیم دو رویداد اخیر را در بازی مشاهده کنیم:

سود تحقق یافته (سبز) در کنار اصلاح کاهش یافته است، که به طور بالقوه نشان دهنده کاهش سود گرفتن و افزایش اعتقاد سرمایه گذار است.

ضررهای واقعی (صورتی) به 800 میلیون دلار در روز رسید، مشابه فروش قابل توجه در آوریل و جولای، اما بسیار کمتر از فروش عمده در ماه می. این نشان می‌دهد که یک خروج منطقی از خریداران برتر اتفاق افتاده است، اما فروش بیشتر را رد نمی‌کند.

با بزرگنمایی به طور خاص در گروه STH، نسبت سود/زیان STH در این هفته درست زیر 1 کاهش یافته است. این نشان می دهد که هزینه های STH در حال تحقق زیان خالص هستند. مشابه قیمت واقعی STH، این نشان‌دهنده آزمون اعتقاد سرمایه‌گذار است، زیرا قیمت‌ها به هزینه‌های زنجیره‌ای یا کمتر از آن باز می‌گردند. در حالت ایده‌آل، قدرت بازار باید به‌زودی وارد عمل شود، در غیر این صورت احتمال فروش STH‌ها با قیمت تمام شده یا حدود آن افزایش خواهد یافت.

در حال حاضر در حالی که قیمت در حال آزمایش اعتقاد STHها است و بر اساس قیمت تمام شده خود معامله می شود، بازار در واقع در مقایسه با اصلاح سپتامبر در وضعیت سالم تری قرار دارد. مجموع سهم عرضه شده توسط STH ها که در سود هستند 60 درصد افزایش یافته است، از 5.78 درصد عرضه در گردش در سپتامبر به 9.20 درصد امروز. بر این اساس، ضرر عرضه STH از 12.3 درصد به 9.6 درصد از عرضه در گردش کاهش یافته است.

عرضه STH بیشتر در سود است، قیمت پایه هزینه خود را دوباره آزمایش می کند و خریداران برتر متوجه ضررهای زنجیره ای می شوند. در شرایط بازار صعودی، این ترکیب معمولاً چشم انداز کوتاه مدت نسبتا سازنده ای را ارائه می دهد. نکته کلیدی این است که آیا بازار می تواند قیمت واقعی STH را در حدود 53 هزار دلار نگه دارد یا خیر.

تجزیه و تحلیل دارنده بلند مدت

اگر تمرکز خود را به دارندگان بلندمدت تغییر دهیم، می‌توانیم ببینیم که در ماه گذشته نرخ مستمر هزینه‌ای وجود داشته است. از اوج 13.5 میلیون بیت کوین در دارایی ها، LTH ها 150 هزار بیت کوین (با فرض توزیع شده) خرج کرده اند که معادل حدود 5.8 درصد از حجم انباشته شده از مارس 2021 است.

با انجام یک ارزیابی شکست مشابه برای STH ها، می بینیم که نسبت عرضه LTH در سود نیز از پایین ترین سطح سپتامبر افزایش یافته است. در حالی که سود عرضه LTH از 72.3 درصد به 75.8 درصد عرضه در گردش افزایش یافته است، نسبت ضرر از 9.65 درصد به 5.80 درصد کاهش یافته است.

در مقایسه با اصلاح در سپتامبر، تعادل عرضه در سود در مقابل ضرر در واقع بسیار سالم‌تر است، هم برای STH و هم LTH. در حالی که خطر نزول بیشتر مطمئناً وجود دارد، بعید است که فروش اجباری در اواسط دهه 50 هزار توسط سرمایه گذارانی که ذخایر زیادی در خفا دارند، دلیل آن باشد.

بنابراین اکنون که ما به نتیجه رسیدیم که LTH ها برخی از دارایی های خود را خرج می کنند، می توانیم برای ارزیابی سود نسبی کوین  هایی که در حال حرکت هستند به LTH-SOPR مراجعه کنیم. در نمودار زیر زمان تقریبی در اواخر ژوئن مشخص شده است که در آن آستانه STH-LTH 155 روزه برای زمینه است.

در اینجا می‌توانیم ببینیم که معیار LTH-SOPR در حال کاهش کلان است، که نشان می‌دهد از ماه مارس، سودآوری کوین های مصرف‌شده LTH کاهش یافته است. همچنین توجه داشته باشید که به خصوص در این هفته، LTH-SOPR به سرعت سقوط کرده است، که دوباره نشان می دهد چند برابر سود کوچکتر در حال تحقق است.

مهمترین مشاهدات، واگرایی از ماه اوت است، جایی که LTH-SOPR با افزایش قیمت ها، کمتر معامله می کند. دو عامل اصلی پشت این مشاهده وجود دارد:

آستانه LTH اکنون نیمه اول سال 2021 را در بر می گیرد که در آن بازار بسیار بالاتر از چرخه های گذشته 20 هزار دلار ATH معامله می شود. کوین های LTH اکنون می توانند به سادگی هزینه بیشتری داشته باشند.

LTH هایی که در حال حاضر خرج می کنند، کوین های خریداری شده را نزدیک به قیمت فعلی خرج می کنند. این را می‌توان به‌عنوان کاهش ریسک LTH، فروش وحشتناک نزدیک‌تر به مبنای هزینه‌شان، یا فروش کوین هایی با کمترین بار مالیاتی (بالاترین مبنای هزینه) تفسیر کرد.

در نهایت، می‌توانیم از LTH-SOPR برای فاش کردن یک تخمین میانگین «مبنای هزینه کوین های مصرف‌شده» استفاده کنیم. به عبارت دیگر، برای تمام کوین های خرج شده LTH در روز، میانگین قیمتی که آخرین بار با آن حرکت کردیم چقدر بود؟

با در نظر گرفتن نسبت قیمت بازار و LTH-SOPR، می‌توانیم ببینیم که «قیمت خرج شده LTH» در این هفته به 34.3 هزار دلار رسیده است (سبز). اوج و فرودهای شدید در این معیار اغلب در اطراف بازارهای محلی بالا و پایین رخ می دهد، که اغلب به ترتیب نشانگر سود استراتژیک (مضربی سود بالا) یا فروش وحشتناک (مضربی سود کمتر) است.

به طور خلاصه این هفته، ما داریم:

با وجود اینکه کاهش ATH در واقع یکی از کم‌ترین شدت‌ها در سال 2021 بود، احساسات بازار ضربه خورد.

اهرم بهره باز در اختیارات و قراردادهای آتی در ATH یا نزدیک به آن، که باعث نگرانی در مورد افزایش پتانسیل «بیرون ریختن» می شود. نرخ های تامین مالی تنها یک سوگیری اندک مثبتی را نشان می دهد، که هر دو سناریوهای فشار لانگ یا شرت را قابل قبول می کند.

قیمت مبنای هزینه زنجیره کوتاه مدت را مجدداً آزمایش کرد و برگشت کرد. نگه داشتن این سطح در 53 هزار دلار کلید حمایت از بازار صعودی است.

دارندگان بلندمدت 5.8 درصد از عرضه انباشته شده از ماه مارس را توزیع کرده اند و برخی عدم قطعیت ها بر اساس الگوهای مخارج آنها وجود دارد.

هم دارندگان بلندمدت و هم کوتاه مدت عرضه سودآورتری نسبت به تصحیح ماه سپتامبر در اختیار دارند که به طور کلی می توان آن را برای قیمت سازنده تلقی کرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
امتیاز : 1.5
برای مطالعه بیشتر

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاه و یکم

08/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاهم

02/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و نهم

26/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هشتم

11/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هفتم

05/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و ششم

30/04/1401
نظرات
اطلاع بده
اطلاع بده
profile avatar
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx