تحلیل بیت کوین هفته بیستم

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته بیستم

Dorsa
0 16:43 1400/09/16

بیت‌کوین ماه نوامبر را با نوسانات شدید و زیان‌های قابل‌توجه بست که با یک رویداد انحلال عظیم در بازارهای فیوچرز تشدید شد. این به دنبال نگرانی‌ها در مورد تلاش‌های فدرال رزرو و ظهور نوع ویروس Omicron است که منجر به ضعف در بازارهای بیت‌کوین و بازار های سنتی شده است.

بیت کوین هفته را با قیمت 54,815 دلار آغاز کرد و تا سقف 59,041 دلار افزایش یافت،و روز شنبه به پایین ترین سطح خود یعنی 45,032 دلار سقوط کرد. در پایین ترین سطح، -34.5٪ از بالاترین رکورد ثبت شده در 9 نوامبر کاهش می دهد.

برای توصیف این بی ثباتی، در مقاله  این هفته به بررسی موارد زیر می پردازد:

رویداد لوریج زدایی که رخ داد و باعث فروش بیشتر آخر هفته شد،

زیان های تحقق یافته در زنجیره، ارزیابی شده در گروه های مختلف سرمایه گذار،

تأثیر بر پویایی عرضه هلدر ها و آنچه الگوهای نگهداری کوین در مورد احساسات به ما می گوید.

حجم بالا با نوسانات بالا هم مسیر میشوند

در خبرنامه و گزارش ویدیویی هفته گذشته، خطرات ناشی از اپن اینترست زیاد در بازارهای آتی بیت کوین را پوشش دادیم، جایی که سطوح پیک پایدار سوخت لازم را برای یک رویداد با نوسانات بالا ایجاد کرد. ضعف بازار قدیمی در روز جمعه بر تمام دارایی‌ها در سطح جهانی تأثیر گذاشت و قیمت بیت کوین را در حدود 53 هزار دلار نگه داشت و تقریباً حمایت تکنیکال محوری را حفظ کرد.

هنگامی که قیمت نتوانست ثابت بماند، فشار فروش باعث موجی از انحلال پوزیشن های لانگ شد. ظرف چند ساعت، قراردادهای Futures Open Interest به میزان 5.4 میلیارد دلار کاهش یافت که در صورت کاهش -24.5٪ در ارزش کل از فضا کاهش می یابد.

زنجیره قراردادها در روز شنبه بسته شدن و به ارزش کل 58202 بیت کوین رسید. در ارزش بیت کوین، این انحلال دومین تغییر بزرگ یک روزه در Futures Open Interest در سال 2021 بود که تنها با فروش تاریخی در 19 می که در مجموع به 79244 بیت کوین رسید، به بهترین نحو انجامید.

دیگر رویدادهای قابل توجه امسال عبارتند از:

12 می – همان روزی که تسلا اعلام کرد که دیگر بیت کوین را به عنوان پرداخت برای وسایل نقلیه الکتریکی نمی پذیرد.

26 ژوئیه – یک فشردن کوتاه به رالی کمک کرد تا از پایین ترین سطح تابستانی خارج شود.

7 سپتامبر – همان روزی که السالوادور شروع به پذیرش بیت کوین به عنوان ارز قانونی کرد.

بازار آتی تنها فضای مشتقه‌ای نیست که در هفته‌های اخیر حجم و علاقه بالایی داشته است. فعالیت گزینه‌ها در روزهای پرفروش و صعودی که معامله‌گران پوشش ریسک به دنبال دریافت پرمیوم نوسان هستند، افزایش می‌یابد. ریزش هفته گذشته شاهد دومین بالاترین حجم گزینه های ساعتی از اواسط ماه مه بود – بیش از 1.7 میلیارد دلار در ساعت.

علاوه بر این، حجم گزینه‌ها از ژوئیه بیش از 250 درصد افزایش یافته است، و اکنون به طور منظم روزانه بیش از 1 میلیارد دلار تسویه می‌شود.

نرخ سرمایه دائمی آتی نشان دهنده سوگیری جهتی پوزیشن های لوریجی است و به مدیریت تعادل در بازار دائمی آتی کمک می کند.

زمانی که نرخ های تامین مالی مثبت است، معامله گران لانگ به دلیل  باز نگه داشتن موقعیت های خود، به معامله گران شورت ها حق بیمه پرداخت می کنند. در دوره‌های قیمت صعودی پایدار، این می‌تواند هزینه انجام معامله باشد.

به همین ترتیب، زمانی که نرخ‌های تامین مالی منفی هستند، معامله گران شورت به لانگ ها پرداخت میکنند به عنوان سوگیری نزولی اکثریت بر معاملات آتی حاکم است.

هنگامی که ریزش تهاجمی شعله ور میشوند، نیروی نقدینگی می تواند کل بودجه را از خط میانه و در جهت مخالف، که در روز شنبه رخ داد، سوق دهد. پس از کاهش 5.4 میلیارد دلاری سود باز، نرخ سرمایه دائمی به 0.035-% کاهش یافت که نشان دهنده بازنشانی کامل سوگیری بودجه است.

بازنشانی بودجه نشان‌دهنده اولین نرخ کل منفی از اواخر سپتامبر و عمیق‌ترین تخفیف از زمان بازار منفی پایدار قبلی در ماه جولای است.

از زمان آخرین استراحت بودجه، بازار دائمی بیش از دو ماه یک حق بیمه را حفظ کرده بود. اعتماد بنفس در میان معامله‌گران می‌تواند در طول زمان نوسان کند، و نظارت بر روند تسلط طولانی‌مدت انحلال‌ها می‌تواند بینشی در مورد تغییرات چرخه‌ای در احساسات تریدر های کوتاه مدت ارائه دهد.

با افزایش قیمت از پایین ترین سطح ماه جولای، تعصب کوتاه موجود از تابستان به رالی ادامه داد. انحلال‌های کوتاه مدت برای هفته‌ها با آزمایش سوگیری‌ها بر معاملات آتی سلطه داشتند، و تا اوایل اکتبر بود که روند شروع به معکوس کرد.

اعتماد بنفس تا اواخر اکتبر کاملاً تغییر کرده بود و یک پریمیوم ثابت بازار را رهبری می کرد در حالی که معامله گرانی که لانگ بودند احتمالر درد انحلال را احساس می کردند. این روندهای چرخه ای بخشی از نوسان طبیعی بازارها هستند.

هر زمان که قیمت اوج های جدیدی ایجاد می کند، همیشه معامله گرانی هستند که بالاترین قیمت را می خرند. این سرمایه گذاران جدید اولین گروهی هستند که در دوره بعدی عدم قطعیت مورد آزمایش قرار می گیرند و هیچ چیز مانند فروش فوری در معاملات آتی، عدم اطمینان را نشان نمی دهد.

با انحلال‌های ریزشی،فروشندگان ضرر می‌کنند، و رویداد هفته گذشته بالاترین قیمت اخیر را برای ضررهای واقعی در زنجیره ایجاد کرد. مجموع کوین های خرج شده در 4 دسامبر در مجموع 3 میلیارد دلار بوده است. با آمدن به روز شنبه، بالاترین امتیازهای قبلی در 19 می و 25 ژوئن به ترتیب با ضرر 4.5 میلیارد دلار و 3.8 میلیارد دلار ثبت شد.

هلدر ها کف را تنظیم می کنند

اکنون که فضای مشتقات را ارزیابی کرده‌ایم، نگاه خود را به دینامیک عرضه روی زنجیره می‌اندازیم که رفتار هلدر را نشان می‌دهد. گروه‌های مختلف عرضه بیت‌کوین که کلاس HODLer را تشکیل می‌دهند، زنگ‌های اینرسی هستند که ما برای تعیین جهت بازار کلان و (فرض) احساسات پول هوشمند استفاده می‌کنیم.

امواج HODL کل عرضه بیت کوین را که بر اساس سن کوین ها تقسیم شده است، تجسم می کند. تفسیر چنین است:

طول عمر کوین های تازه مصرف شده صفر است و در نوارهای جوان تر (رنگ های گرم تر) در پایین ظاهر می شوند تا شروع به قدیمی شدن کنند.

از آنجایی که کوین ها خاموش و بالغ می‌شوند، به گروه‌های قدیمی‌تر و بالاتر (رنگ‌های سردتر) تبدیل می‌شوند.

هنگامی که برای نمایش کوین های کمتر از 3 ماه فیلتر می‌شود، می‌بینیم که تنها 2.63 درصد از عرضه کوینهای قدیمی از 27 اکتبر در این گروه توزیع شده است. دارندگان کوینهای قدیمی به طور کلی آنها را خرج نمی کنند.

برای عمق بخشیدن به این دیدگاه، ما به Dormancy نگاه می کنیم. Dormancy میانگین سن تراکنش ها (به روز) در زنجیره به ازای هر واحد بیت کوین مصرف شده را اندازه گیری می کند. این شبیه به میانگین طول عمر خروجی صرف شده است، اما با وزن حجمی.

Rising Dormancy به این معنی است که کوین های قدیمی تر در حجم بالاتری خرج می شوند.

کاهش خواب حاکی از کاهش حجم مخارج کوین های قدیمی است.

میانگین سطح پایه برای سال 2020 یک سطح خواب 40 روزه بود، و ما اکنون بسیار کمتر از این مقدار هستیم و به طور میانگین در 25 روز نشسته ایم. در واقع، Dormancy از زمان اوج روند صعودی در ژانویه در یک کاهش کلان بوده است. مفهوم این است که گروه‌های HODLer رفتار بلوغ ثابتی از خود نشان می‌دهند و فعالیت روی زنجیره تحت سلطه کوین های جوان‌تر است.

به طور کلی، با وجود نوسانات و ضررهای شدید، این نشان دهنده اعتقاد بالایی است. کاملاً در تضاد با قیمت این هفته است.

با دانستن اینکه کوین های قدیمی‌تر همچنان خاموش هستند، می‌توانیم به صرافی‌ها نگاه کنیم تا مشخص کنیم چه مقدار فعالیت ممکن است در آنجا رخ دهد، و نظریه خود را در مورد عدم توزیع تایید کنیم.

تسلط کارمزد صرافی ها به کل فعالیت صرافی به عنوان درصدی از کارمزدهای زنجیره ای هر روز نگاه می کند. فعالیت زیاد را می توان به عنوان ویژگی افزایش علاقه یا فوریت برای دارندگان تفسیر کرد.

هنگامی که این ارزش بالا است یا در حال افزایش است، صرافی‌ها فعالیت تسویه حساب در زنجیره افزایش می‌دهند، همانطور که در اواخر سال 2020 و تا بهار 2021 در طول دوره صعودی مشاهده شد.

فعالیت ثابت یا رو به کاهش به این معنی است که صرافی‌ها در حال کاهش در تسویه زنجیره‌ای هستند و ممکن است با کاهش علاقه یا آرام شدن سرمایه‌گذاران، در کل شاهد فعالیت‌های آرام‌تری باشیم.

مشاهده ای که باید در مورد تسلط کارمزد صرافی ها انجام داد، کاهش شدید از زمان بالاترین سقف  اخیر است. کارمزدهای صرافی اکنون در کمترین سهم خود از فعالیت تسویه زنجیره ای از اکتبر 2020 است.

موجودی بیت کوین در صرافی ها معیاری است که ارزش نظارت را در دوره های نوسان دارد، زیرا مانع اصلی خروج دارندگان آن است: قرار دادن کوین ها در صرافی برای فروش.

ما در اینجا با نگاه کردن به حجم انتقال خالص صرافی ، جریان کوین ها به/از صرافی ها  را مشاهده می‌کنیم. در طول تسلیم در ماه مه، صرافی ها شاهد افزایش قابل توجه و پایدار ورودی BTC بودند، با دوره های 10.4k و 13.9k سپرده خالص BTC. این در تضاد با لحظه کنونی است، جایی که اوج جریان ورودی اخیر صرافی کسری از اندازه است، در 2k و 3.2k BTC. دارندگان بیت کوین آنطور که در لحظات ضعف قبلی رفتار می کردند، رفتار نمی کنند، این امر به یک اطمینان اساسی اشاره می کند و تا حد زیادی تأیید می کند که ضعف بیشتر تحت تاثیر بازارهای مشتقه است تا فروش لحظه ای.

بنابراین اگر کوین های قدیمی‌تر در اندازه قابل توجهی خرج نمی‌شوند و صرافی‌ها فعالیت بالایی را مشاهده نمی‌کنند، پس کوین های مصرف‌شده از کجا می‌آیند؟

آنها از طرف دارندگان کوتاه مدت می آیند – سرمایه گذارانی که در چند ماه گذشته خرید کرده اند و بیشتر آنها با ضرر خرج می کنند.

دارندگان کوتاه مدت SOPR سودآوری کوین های خرج شده توسط دارندگان کوتاه مدت را نشان می دهد. نمودار زیر به این صورت تعبیر می شود:

چاپ های با ارزش بالاتر نشان دهنده سود گرفتن کوین های خرج شده از قیمت های پایین تر است.

جهش ها در برابر مقدار 1 آزمونی برای مبنای هزینه دارندگان است.

چاپ های زیر 1 نشان می دهد کوین ها در حال از دست دادن هزینه شده اند.

دارنده کوتاه مدت SOPR کمترین ارزش خود را از اواخر ماه جولای نشان می دهد، که نشانه بارز تسلیم سرمایه گذاران جدیدتر است. برای دارندگان کوتاه‌مدت که در اینجا متوجه ضرر می‌شوند به این معنی است که باید کوین های خود را در بالاترین قیمت‌های اخیر بخرند و در حال حاضر آنها را به دست‌های جدید خرج می‌کنند. به نظر می رسد این گروه تنها گروهی باشد که واکنش قابل توجهی به رویدادهای هفته گذشته نشان می دهد. هلدر های  بالغ تر بی حرکت باقی می مانند.

از طریق مشاهدات ما از داده‌ها، فروش هفته گذشته ناشی از انحلال در بازار آتی بود و گروه‌های مختلف زنجیره‌ای که عرضه بیت‌کوین را تشکیل می‌دهند تا حد زیادی بی‌قرار هستند. به نظر می رسد کسانی که کوینها را خرج می کنند عمدتاً کسانی هستند که کوین ها را خریده اند و متوجه ضرر و تسلیم شده اند.

سطوح بالای اهرم و به دنبال آن نوسان قیمت یک دستورالعمل کلاسیک برای اصلاح است و متأسفانه لحظات تسلیم‌کننده‌ای مانند بیت کوین برای بازگشت بازارها به تعادل سالم لازم است. سوال کلیدی که در هفته های آینده به دنبال پاسخ به آن خواهیم بود، این است که آیا احساسات بازار به اندازه کافی ضربه خورده است که اعتقاد اساسی که در این هفته مشاهده شد بدتر شود یا ادامه یابد؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
امتیاز : 0
برای مطالعه بیشتر

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاه و یکم

08/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاهم

02/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و نهم

26/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هشتم

11/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هفتم

05/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و ششم

30/04/1401
نظرات
اطلاع بده
اطلاع بده
profile avatar
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx