تحلیل بیت کوین

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته بیست‌ و‌ یکم

Dorsa
0 14:46 1400/09/23

طرفداران روند صعودی بیت کوین تلاش می کنند تا سطح قیمت 50 هزار دلار را حفظ کنند زیرا تقاضای قوی، کوین ها را از صرافی خارج می کند. با این حال، سودآوری شبکه نشان می دهد که احتمال هر دو جهت روند بازار ممکن است.

بازار بیت کوین تلاش کرده است تا جایگاه خود را پس از یک رویداد پرتلاطم و بی ثبات در هفته گذشته به دست آورد. قیمت بیت کوین تا حد زیادی محدود بود و در 49,368 دلار باز شد و بین 51,900 دلار و حداقل 46,942 دلار معامله شد.

پس از نوسانات قابل توجه بازار مانند رویداد کاهش لوریج در هفته گذشته، ارزیابی واکنش گسترده سرمایه گذاران، تغییرات در الگوهای مخارج و احساسات، و روندهای نوظهور جدید که در داده های زنجیره ای و مشتقات قابل مشاهده است، ارزشمند است. برای دستیابی به این هدف، در مقاله  این هفته مقایسه‌ای بین لوریج زدایی اخیر و ساختار بازار تجربه شده از ماه می تا جولای انجام می‌دهد.

بحث در مورد نکات بالا با هدف ارائه زمینه ای برای وضعیت فعلی بازارهای بیت کوین و جایی که ما در بازی انباشت و توزیع بیت کوین هستیم.

تحقق سود و زیان

پس از کاهش شدید قیمت، طبیعی است که برخی از دارندگان به دلیل ترس از اینکه بازار نزول بیشتری را همراه داشته باشد، بفروشند در نتیجه، متوجه ضرر شوند.

ما در حال حاضر شتابی از ضررهای واقعی را در بین دارندگان مشاهده می کنیم که در دو نوبت در طول این اصلاح به بالای 1 میلیارد دلار در روز رسیده است. در حالی که ضررهای تحقق یافته فقط مستقیماً نشان می دهد که منابع زیر آب خرج شده است، ما معمولاً فرض می کنیم که این مقدار کران بالایی را در فشار فروش جدید منعکس می کند، زیرا کوین ها دوباره به گردش لیکویید می روند.

اگر لوریج زدایی فعلی را با ماه می مقایسه کنیم، می‌توانیم ببینیم:

  1. کاهش قیمت ماه می تا ژوئیه 2021 نشان دهنده کاهش زیان های واقعی پس از رویداد کاپیتولاسیون اولیه است، زیرا خریداران برتر سکه ها را برای فروش به صرافی ها منتقل کردند.
  2. کاهش ماه اکتبر-دسامبر 2021 شتابی را در ضررهای واقعی نشان می‌دهد که نشان‌دهنده رویکرد محتاطانه‌تر و دوستانه‌تر بازار است که به طور بالقوه نشان‌دهنده عصبی بودن تریدر ها در پی ادامه مسیر نزولی بیشتر است.

با این حال، تفاوت کلیدی بین این دو رویداد را می توان در جریان خالص صرافی و تأثیر آن بر کل موجودی صرافی مشاهده کرد. در ماه های مه تا جولای، صرافی ها شاهد هجوم عظیمی از +168 هزار بیت کوین به صورت خالص در یک بازه زمانی سه ماهه بودند. در اصلاحات فعلی اکتبر تا دسامبر، مجموعاً شاهد خروج 49 هزار بیت کوین از صرافی بوده‌ایم که کاملاً تضاد را ایجاد می‌کند.

با توجه به حجم خالص جریان صرافی ها  (بر اساس EMA 7 بعدی)، می‌توانیم ببینیم که بازار فعلی کاملاً در خروجی خالص قرار دارد و 3 تا 5 هزار بیت کوین در جریان خروجی روزانه رایج است. به طور کلی، در حالی که ضررهای قابل توجهی به طور قطع در زنجیره محقق می شود، با تقاضای قابل توجه و طاقت فرسایی مواجه می شود.

همچنین می‌توانیم با استفاده از گرادیان واقعی بازار 28 روزه (MRG) به شتاب بازار نگاه کنیم. این ابزار حرکت نسبی بین عمل قیمت (Market Cap) و جریان سرمایه در زنجیره (Realized Cap) را اندازه گیری می کند. مقادیر بالا یا نزولی از لحاظ تاریخی سیگنالی برای احتیاط ارائه می‌دهند و مقادیر پایین یا صعودی از لحاظ تاریخی سیگنالی برای رویکرد ریسک‌پذیرتر ارائه می‌دهند.

مقادیر کنونی MRG بیت کوین را در وضعیت فروش بیش از حد، با مقادیر MRG از لحاظ تاریخی پایین نشان می دهد. با این حال، این معیار هنوز به طور کامل یکسان نشده است و نشان می دهد که جریان قیمت و سرمایه هر دو هنوز در تلاش برای برقراری مجدد تعادل سالم هستند. تایید اولیه در شکست تکنیکال بالاتر و تایید کامل با شکست بالای کران صفر یافت می شود.

طرف دیگر معادله زنجیره ای، سرمایه گذارانی هستند که به سود می رسند، که اغلب دارندگان طولانی مدت هستند. میزان سود تحقق یافته کاهشی مشابه با آنچه در نیمه اول سال 2021 مشاهده شد، نشان می دهد که کوین های سودآور کمتری در طول اصلاحات خرج می شود. این تا حدی به دلیل قیمت‌های پایین‌تر است، اما همچنین نشان می‌دهد که دارندگان سود چندان علاقه‌ای به فروش در سطوح فعلی ندارند.

با این حال، کاهش سود محقق شده در ژانویه و مه همراه با الگوی قیمتی بالا رخ داد که نشان دهنده تقاضای ضعیف تر با گذشت زمان است. کاهش سودهای تحقق یافته در طی یک اصلاح، همانطور که در ماه های می-ژوئیه و در حال حاضر مشاهده می شود، احتمالاً نشان دهنده یک اعتقاد بازگشتی و کاهش تمایل به واگذاری در این قیمت ها است.

بازگشت قابل توجه به مقادیر بالا در این معیار، به ویژه اگر همراه با ضعف قیمت باشد، باعث نگرانی خواهد شد، زیرا احتمالاً نشان دهنده بدتر شدن اعتقاد در میان گروه سودآوری و ترس از نزول بیشتر است.

عواقب کاهش اعتبار روند بازار

همانطور که بازار بیت کوین به بلوغ میرسد، محصولات مشتق شده به طور فزاینده ای تاثیر مرتبط بر روی اقدامات قیمت دارند. پس از یک رویداد لوریج زدایی، ارزیابی اینکه آیا بازار در حال افزایش لوریج های مالی بیشتر است، مهم است، زیرا معامله‌گران افت شدیدی دارند، یا اینکه آیا بازار در پاسخ به نوسانات محتاط باقی می‌ماند.

این تأثیر بازارهای آتی بر قیمت، به‌ویژه در دوره‌هایی که سود آزاد آتی از سطح 380 هزار بیت کوین بالاتر می‌رود، غالب است. این امر به ویژه پس از افزایش قیمت قوی و دوره طولانی چاپ های سود واقعی که قبلاً مشاهده کردیم نگران کننده می شود:

دست‌های قوی و معامله‌گران، کوین ها را به دارندگان جدیدتر انتقال می‌دهند، که مبنای هزینه بالاتری دارند و نسبت به نوسانات حساس‌تر هستند.

سود باز آتی بالا سوخت را برای یک حرکت بی ثبات و مبتنی بر معاملات آتی فراهم می کند.

این عوامل هر دو در ماه های می و نوامبر رایج بودند که منجر به پاکسازی Futures Open Interest به ~340k BTC شد. با این حال توجه داشته باشید که اوپن اینترست در هفته گذشته حدود 5 هزار بیت کوین افزایش یافته است. یک معیار کلیدی که باید از اینجا به بعد مشاهده کرد این است که آیا سود باز به شدت شروع به افزایش می‌کند یا خیر.

نرخ های تامین مالی دائمی آتی یک نقطه داده اصلی برای ارزیابی سوگیری جهت بازار است. نرخ های سرمایه کمک می کند تا قیمت این قراردادهای آتی تا حد امکان به قیمت بیت کوین نزدیک شود:

  1. زمانی که لانگ ها به شورت ها پول میدهند قیمت لحظه ای > ، قیمت اسپات 
  2. زمانی که شورت ها به لانگ ها پول میدهند قیمت اسپات  (قرمز) > قیمت آتی دائمی

ارزش‌های شدید در نرخ‌های تامین مالی از لحاظ تاریخی نشان‌دهنده اوج سرخوشی یا بدبختی برای فعالان بازار بوده است که اغلب به ترتیب با بالا و پایین‌ترین سطح بازار محلی مرتبط است. قبل از کاهش سرمایه در هفته گذشته، ما شاهد یک سقف محلی بودیم که در جهش نسبی بزرگ در نرخ های سرمایه، تقریباً دقیقاً در بازار ATH مشهود بود. در پایین‌ترین سطح هفته، عکس آن را تجربه کردیم، با اولین چاپ منفی از زمان پایین‌ترین قیمت 40 هزار دلاری در ماه اکتبر.

در حالی که برخی از این ها به دلیل رویداد کاهش لوریج است که رخ داده است، دو نکته قابل تامل است:

  1. معامله گران الوریجی مجبور شدند موقعیت های خود را ببندند و سطوح توقف ضرر و انحلال را به 45 هزار دلار کاهش دهند (و حتی در برخی صرافی ها پایین تر).
  2. نرخ های تامین مالی در حال حاضر فقط اندکی مثبت است و به طور قابل توجهی افزایش نمی یابد. این شواهد بیشتری را اضافه می کند که اکثریت بزرگی از اهرم های «بیش از حد» از بازار پاک شده است. مشابه Open Interest، این معیاری است که ارزش توجه به آن را دارد.

در طول این رویداد، حجم معاملات آتی نیز افزایش یافت، که از لحاظ تاریخی نقاط محوری قابل توجهی را در عملکرد قیمت ارائه کرده است. در جدیدترین ضربه، حجم معاملات آتی در مجموع 2 میلیون بیت کوین بود.

در حالی که این مبلغ در حجم معاملات آتی قابل توجه است، در مقایسه با کاهش ماه می و سپتامبر 2021 نسبتاً کم است. علاوه بر این، بخشی از کاهش مداوم حجم کلی است که از ماه مه ایجاد شده است.

به نظر می رسد که این امر غیر شهودی به نظر می رسد زیرا قیمت از آن زمان به ATH بیش از دو برابر شده است، و افزایش قیمت به نظر می رسد جفت مناسبی با افزایش حجم معاملات باشد. همچنین توجه داشته باشید که حجم ها نیز بر اساس دلار آمریکا در مقایسه با اوایل سال 2021 کاهش یافته است، بنابراین این تابعی از قیمت های بالاتر نیست که معادل با کمتر معامله BTC است.

بنابراین این تغییر می تواند ترکیبی از موارد زیر باشد:

  1. معامله گران آتی پس از کاهش تاریخی ماه می 2021، ریسک کمتری دارند.
  2. معامله گران وجوه خود را به بازارهای دیگر مانند آلت کوین می برند.

نگاهی به بازارهای بیت کوین در واقع هنوز در یک ادغام کلان بلندمدت قرار دارند و قدردانی، نوسانات و رویدادهای جهانی در حال تغییر سریع را از این زمان در سال گذشته هضم می کنند.

پس از یک رویداد کاهش لوریج، معمول است که بازارهای اسپات (و در نتیجه داده های زنجیره ای) به عنوان تابع اجباری غالب برای دیکته کردن حرکات قیمت بازگردند. یک ابزار مفید برای شناسایی این انتقال بین ساختار بازار مبتنی بر رهبری مشتق و اسپات/ زنجیره ای این است که به سود باز آتی دائمی به عنوان نسبتی از ارزش بازار بیت کوین نگاه کنیم:

  • مقادیر بالا (> 1.3٪) تسلط مشتقات سیگنال
  • مقادیر پایین (<1.1٪) نشان دهنده برتری اسپات است

در حالی که این مقادیر به سطوح پایین تاریخی مانند آنچه در ماه می مشاهده شد بازنگشته‌اند، اما به سطوح بسیار سالم‌تری بازگشته‌اند، که قبلاً در اواخر سال 2021 از 30 هزار دلار به + 60 هزار دلار مشاهده شده بود. این امر نشان می دهد که یک رویداد کاهش لوریج معنی دار رخ داده است و به نظر می رسد بازار به جای افزایش لوریجی یک بار دیگر، با احتیاط واکنش نشان می دهد.

در نهایت، با سودآوری سرمایه گذاران این مقاله را به پایان خواهیم رساند. ما می‌توانیم از سود/زیان خالص غیرواقعی (NUPL) به‌عنوان معیاری برای زمانی که ممکن است در صورت کاهش بیشتر قیمت بیت‌کوین، سمت فروش اضافی فعال شود، استفاده کنیم. میدان نبرد تاریخی گاوها و خرس‌ها دارای سوددهی 50 درصدی در سطح شبکه است، به این معنی که نیمی از ارزش بازار بیت‌کوین به عنوان سود محقق نشده نگهداری می‌شود.

در روندهای نزولی، این منطقه مقاومت را ایجاد می کند، زیرا دارندگان به طور فزاینده ای مایلند موقعیت های خود را با سود متوسط ​​کاهش دهند، همانطور که می توان در اقدام قیمتی می تا جولای مشاهده کرد.

در روندهای صعودی، این منطقه حمایت از دارندگانی را فراهم می کند که به دنبال افزایش موقعیت های سودآور آنها هستند، همانطور که می توان از ماه اوت تا نوامبر مشاهده کرد.

طبق این نمودار، به نظر می‌رسد که نزول فعلی قیمت شبیه اصلاحی در یک روند صعودی بزرگ‌تر است – در تضاد کامل با ماه می که NUPL به طور خالص از سطح 50 درصد عبور کرد. با این حال، انتقال بین این ناحیه، تفاوت بین باور-انکار (رنگ سبز) و خوش بینی-اضطراب (رنگ زرد) را نشان می دهد که در حال حاضر توصیف مناسبی برای احساسات صاحب فعلی است.

با ادغام بازار بیت کوین، به نظر می رسد که بازارهای مشتقه نسبت به بازارهای نقدی جایگاه بیشتری را به خود اختصاص داده اند و یک رویداد کاهش اهرم معنی دار رخ داده است. نشانه هایی وجود دارد که اعتقاد به سرمایه گذاران در حال بازگشت است و تقاضا همچنان قابل توجه است، با این حال بازار همچنان در بالای سطح کلیدی حمایت روانی قرار دارد، همانطور که در متریک NUPL دیده می شود. ممکن است این محدوده معاملاتی خط خرس گاوی را در شن مشخص کند و یک ریسک کلیدی این است که آیا در صورت عدم تداوم آن، انتقال احتمالی به شرایط کمتر مساعد رخ می دهد یا خیر.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
امتیاز : 0
برای مطالعه بیشتر

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاه و یکم

08/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاهم

02/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و نهم

26/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هشتم

11/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هفتم

05/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و ششم

30/04/1401
نظرات
اطلاع بده
اطلاع بده
profile avatar
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx