تحیل بیت کوین

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته بیست‌ و‌ دوم

Dorsa
0 16:09 1400/09/30

بیت کوین پس از کاهش شدید قیمت در اوایل دسامبر، دومین هفته متوالی نوسان قیمت را تحمل کرد. پس از باز شدن در 50,093 دلار، قیمت به بالاترین سطح 50,186 دلار و حداقل 45,671 دلار رسید، محدوده فشرده تنها 4,515 دلار را در بر می گرفت، در حالی که BTC هفته را با 6.1- کاهش، پایان می داد.

بسیاری از نظرها به اظهارات فدرال رزرو پس از نشست کمیته بازار آزاد فدرال در روز چهارشنبه معطوف بود و بازارهای گسترده تر به طور کلی در طول هفته به صورت ساید معامله می شدند. در این تحلیل، نحوه قرارگیری سرمایه‌گذاران بیت‌کوین در حال حاضر در زمینه‌های زیر را بررسی خواهیم کرد:

  • کندی قابل مشاهده در تحقق زیان و گرفتن سود،
  • ارزیابی اینکه کدام گروه‌های تامین در حال حاضر روی زنجیره معامله می‌کنند،
  • روند مداوم رفتار انباشت ثابت توسط دست های قوی تر.
بیت کوین

کوین های خرج شده جوان تر می شوند

یک رفتار رایج زمانی که قیمت‌ها به بالاترین حد خود می‌رسند این است که کوین های سودآور برای دریافت سود از  بازار خرج می‌شوند. دارندگان قیمت‌های پایین‌تر می‌خواهند هزینه‌های انتظار و ریسک را بپردازند، و این منجر به کسب سود و افزایش فعالیت از گروه‌های کوین های قدیمی می‌شود.

باندهای سنی حجم مصرف شده، که در زیر برای نمایش کوین های مصرف‌شده قدیمی‌تر از ۶ ماه فیلتر شده‌اند، نشان می‌دهد که حجم مخارج قدیمی‌تر چگونه می‌تواند باشد. در روند صعودی اواخر سال 2020، بیش از 6 میلیون هزینه کوین 7 درصد از حجم زنجیره را تشکیل می داد. از آن زمان، پیک‌های متوالی هزینه‌های این گروه کاهش یافته است و در بالاترین حد اخیر، تنها به 3.5 درصد از حجم روزانه رسیده است.

بیت کوین

این پویایی در امواج HODL Realized Cap نیز قابل مشاهده است، که عرضه در گردش را با وزن مربوطه خود در Realized Cap تقسیم می‌کنند و به تاکید بر هزینه‌های اخیر کمک می‌کنند.

یکی از مشاهدات کلیدی در Realized Cap HODL Waves فشرده سازی موج 3-6 متری است که صاحبان کوین هایی هستند که بین اواسط ژوئن و سپتامبر خریداری شده اند – اساساً پایین ترین سطح سال. فشردن باند 3 تا 6 ماه در حالی که باند 6 تا 1 سال به بیرون ، بلوغ کوین را نشان می دهد – از آنجایی که BTC خاموش است و سن را افزایش می دهد، به گروه قدیمی تر بالا می رود.

به موازات رشد گروه 6-1 سال مسن تر، جوان ترین گروه ها در ماه های اکتبر و نوامبر در بازار به بالاترین حد خود رسیده است. این رفتار نشان می‌دهد که کوین های قدیمی‌تر خرج شده‌اند، که طول عمر آنها را به صفر می‌رساند. بر اساس فشار باند 3-6 ماه (و باند 1-3 ماه به میزان کمتر)، بیشتر هزینه های اخیر از سوی این دارندگان میان مدت سرچشمه می گیرد.

پیام اصلی در اینجا این است که به نظر می رسد بیشتر هزینه های کوین  در حال حاضر از کوین  هایی است که در 3 تا 6 ماه گذشته خریداری شده اند، نه دارندگان طولانی مدت.

بیت کوین

در میان سرمایه‌گذارانی که پیش‌بینی می‌شود در بالاترین سطح اخیر اقدام کنند، دارندگان بلندمدت هستند که توزیع‌کنندگان ثابتی در کشف قیمت هستند. ماهیت چرخه ای دارندگان بلند مدت به شرح زیر است:

  • انباشت ثابت در فازهای بازار نزولی، در نهایت به سطح “پیک هلد” می رسد.
  • خرج کردن کوین های سودآور در بالاترین حد خود، تحقق سود به قدرت بازار.
  • در زمانی که قیمت به اوج می رسد و بالا می رود، دارندگان بلندمدت دوباره شروع به انباشت خالص کرده اند.

رویدادهای توزیع، که در زیر به عنوان تغییر 7 روزه در عرضه دارندگان بلندمدت تجسم می‌شوند، معمولاً منجر به اوج عرضه 2 درصد یا بیشتر به خریداران جدید می‌شوند. با این حال، بالاترین رکوردهای اخیر و عقب نشینی متعاقب آن، اوج نرخ هزینه تنها 0.6 درصد، تنها 30 درصد از مبلغ مورد انتظار از سوی دارندگان بلندمدت را داشته است. به نظر می‌رسد این سرمایه‌گذاران دارای اولویت کم نسبت به هزینه‌های فعلی خودداری می‌کنند، که ممکن است نشان دهنده پیچیدگی در تصمیم‌گیری آنها باشد.

بیت کوین

کوین های کوتاه مدت بی‌قرار هستند

سرمایه گذاران جدید اولین گروهی هستند که با کاهش  قیمت مورد آزمایش قرار می گیرند. در روزهای پس از بالاترین رکورد تاریخ نوامبر و پس از انحلال در 4 دسامبر، تحقق ضرر در زنجیره 50 تا 100 میلیون دلار در روز رایج بود. برای تحقق ضرر پس از یک رکورد تاریخی، آن خرج کنندگان باید خریداران برتر باشند.

سود/زیان خالص تحقق یافته، نتیجه روزانه مخارج زنجیره ای را بر حسب دلار تجسم می کند. 

سود مداوم به بالاترین حد خود میرسد، زیرا کوین های قیمت های پایین تر برای خریداران جدید خرج می شوند.

تحقق زیان شدید در روزهای پس از آن با کاهش قیمت بیش از -30٪. ضررهای متوجه شده پس از بالاترین سطح تاریخ نشان دهنده کوین های خریداری شده در سقف است.

فعالیت نسبتاً ثابت در دو هفته گذشته، نشان می‌دهد که علاقه سرمایه‌گذاران در قیمت‌های فعلی به نقطه پایان رسیده است.

بیت کوین

با درک این موضوع که هزینه‌های کوین های قدیمی‌تر در حال کاهش است، و دارندگان بلندمدت عمدتاً در حاشیه هستند، می‌توانیم متوجه شویم که فعالیت اخیر کوین ها عمدتاً در گروه دارندگان کوتاه‌مدت وجود دارد. نگاهی به نسبت ثابت سود/زیان دارندگان کوتاه مدت می‌تواند سلامت عرضه این گروه را نشان دهد و دوره‌های افزایش بیش از حد قیمت را نشان دهد.

  • مقادیر بالای 1000 (قرمز) لحظات سودآوری شدید را برای سرمایه گذاران جدید نشان می دهد. این لحظات کوتاه هستند و اغلب قبل از معکوس های محلی هستند.
  • مقادیر بین 100 تا 1000 (زرد) به این معنی است که خریداران جدیدتر سود سالمی دارند.
  • مقادیر زیر 1 (آبی) نشان دهنده ضرر کوتاه مدت است.

مقادیر پایین نزدیک یا کمتر از 0.1 (سبز) لحظات آسیب‌پذیری شدید برای خریداران جدید است و اغلب پایین‌ترین نقطه محلی را که ارزش تعیین می‌شود، نشان می‌دهد.

PnL دارنده کوتاه مدت در اواخر اکتبر به طور چشمگیری افزایش یافت زیرا قیمت به بالاترین حد خود رسید. خریداران کوین از ماه آگوست و سپتامبر به طور ناگهانی خود را بیش از 60% افزایش دادند و بازار مجبور شد برای تطبیق با سود خود عقب نشینی کند.

در حال حاضر، دارندگان کوتاه مدت خود را در زیان کل می بینند، اگرچه سرعت کاهش همراه با قیمت کاهش یافته است. در حالی که این کوین ها همچنان در بین دست های مختلف به چرخش می افتند، طول عمر آنها جوان می ماند و آنها اعضای کوتاه مدت دارنده تامین باقی می مانند.

چرخش کوین ها در بین مالکان جدیدتر را می توان در نرخ تغییر قیمت واقعی دارنده کوتاه مدت نیز مشاهده کرد. به عنوان صاحبان جوانترین عرضه، مبنای هزینه آنها نسبت به پسرعموهای دارنده بلندمدت آنها نسبت به قیمت پاسخگو تر است. تفسیر مبنای هزینه ها برای هر گروه ظریف و متفاوت است:

زمانی که کوین ها از قیمت‌های پایین‌تر خرج می‌شوند، قیمت واقعی کوتاه‌مدت دارنده افزایش می‌یابد، که باعث می‌شود مجدداً قیمت‌گذاری شوند و در نتیجه پایه هزینه کل گروه افزایش یابد.

قیمت واقعی دارنده کوتاه مدت با کاهش قیمت کاهش می یابد. کوین های قیمت‌های بالاتر با هزینه‌های پایین‌تر مجدداً به دست‌های جدید قیمت‌گذاری می‌شوند و مبنای هزینه آنها پایین می‌آید.

قیمت واقعی دارنده بلندمدت زمانی افزایش می‌یابد که کوین ها با افزایش قیمت بیت کوین از قیمت‌های فزاینده بالاتر بالغ می‌شوند. تاخیر در پذیرش این گروه باعث می‌شود که مبنای هزینه آن‌ها کمتر به قیمت پاسخ‌گو باشد و بیشتر به رفتار بلوغ توسط دارندگان وابسته باشد.

قیمت واقعی دارنده بلندمدت به ندرت و معمولاً فقط در بازارهای نزولی طولانی مدت کاهش می یابد. به جای سقوط، با بلوغ کوین ها در دوره‌های طولانی‌مدت قیمت، به سمت ساید می‌رود.

به افزایش اخیر قیمت واقعی صاحبان کوتاه مدت در اوج های اکتبر و نوامبر توجه کنید، که نشان دهنده قیمت گذاری مجدد کوین ها در قیمت های بالاتر است زیرا سرمایه گذاران جدید تاپ واقعی را خریدند.

دورنمای نهایی چرخش کوین در گروه دارندگان کوتاه‌مدت در درصد نهادها در سود دیده می‌شود. یک مشاهدات قابل توجه در این نمودار روند قوس الکتریکی از اواخر جولای تا امروز است:

در اواخر جولای، قیمت 32.3 هزار دلار بود و 76 درصد از تمام نهادهای موجود در زنجیره سود داشتند.

زمانی که بالاترین قیمت‌های جدید در ماه‌های اکتبر و نوامبر ایجاد شد، 100 درصد واحدهای تجاری در سود بودند – نتیجه‌ای که از کشف قیمت انتظار می‌رود.

اکنون در اواخر دسامبر، قیمت 47.6 هزار دلار است (بیش از 15 هزار دلار بالاتر) و باز هم تنها 76 درصد از واحدها سود دارند.

برای اینکه قیمت بیش از 15 هزار دلار (+ 47 درصد) از تابستان بالاتر باشد، در حالی که همان مقدار سرمایه‌گذار در سود هستند، با علم به اینکه هزینه‌های قدیمی‌تر کم شده است، باید یک جابجایی بزرگ کوین ها در تاپ با گروه دارنده کوتاه‌مدت انجام شود. این بدان معناست که آنها کوین هایی هستند که عمدتاً از ماه جولای خریداری شده‌اند، و نشان می‌دهد که نمای نگهدارنده فعلی بسیار سنگین است – بسیاری از کوین ها در بالا خریداری شده‌اند و اکنون زیر آب هستند.

در مورد عرضه سنگین، به توزیع قیمت غیرواقعی نگاه می کنیم که تمام بیت کوین در گردش را بر اساس آخرین قیمت معامله شده آن نشان می دهد. یک نگاه سریع نشان می دهد که 24.6٪ از کل عرضه بالاتر از قیمت فعلی در حدود 47000 دلار است، به این معنی که 1 در 4 BTC در حال حاضر زیر آب است.علیرغم ضعف، دست های قوی به انباشته شدن ادامه می دهند

رفتاری که مهر خود را بر بازار بیت کوین 2021 گذاشته است، انباشت مداوم سرمایه گذاران با سابقه خرج محدود است. عرضه غیرنقدی مقدار بیت کوینی است که توسط نهادهای زنجیره ای با بیش از ۷۵٪ جریان ورودی در تاریخچه لجر نگهداری می شود.

عرضه در اختیار این نهادهای نقدشونده در ماه مه همراه با بیشتر بازار فروخته شد. از آن زمان، آنها فشار انباشت مداومی را حفظ کرده‌اند و اکنون کوین ها را با نرخ انتشار روزانه 3.4 برابر در اختیار دارند.

به بیان دیگر، هلدرهای قدرتمند با بیش از سه برابر نرخ کوین های جدید استخراج شده در روز، عرضه را جذب می کنند.

دست های قوی تنها سرمایه گذارانی نیستند که کوین ها را از خریداران بالقوه دور می کنند. پس از انبوه سپرده گذاری به صرافی ها در ماه مه (بیش از 300 میلیون دلار به صورت 14 روزه)، بیت کوین به طور پیوسته در ماه های پس از پایین ترین سطح تابستان، به صورت آفلاین به انبارهای سرد کشیده شد.

نمودار زیر حجم خالص انتقال به/از همه صرافی ها را نشان می دهد که تفاوت بین تمام سپرده ها و همه برداشت ها بر حسب دلار است. بالاترین رکورد اولیه در اواخر اکتبر شاهد حدود 100 میلیون دلار جریان ورودی بود، اما هفته های بعد تحت سلطه حجم جریان خروجی ثابت بود و میانگین ارزش های 150- تا 175- میلیون دلاری را به صورت 14 روزه مشاهده کرد.

ضعف قیمت تاکنون باعث عجله ای برای خروج نشده است، زیرا سرمایه گذاران در عوض بین مالکیت و توانایی فروش بیت کوین خود اختلاف ایجاد می کنند.

یکی از گروه‌هایی که به داشتن دست‌های قوی شهرت ندارند، ماینرها هستند که از زمان آغاز به کار منبع مستمر فشار هزینه‌ها بر روی شبکه بیت‌کوین بوده‌اند. خوب، شاید شهرت آنها نیاز به بازنگری دارد!

در دو سال گذشته، رفتار ماینر دستخوش دگرگونی شده است. تراشه‌های جدیدتر و قوی‌تر کارایی عملیاتی را افزایش داده‌اند و گسترش ماینرها به آمریکای شمالی به بسیاری از آن‌ها امکان دسترسی به سرمایه عملیاتی با استفاده از بدهی ارزان و حقوق صاحبان سهام را داده است. ماینرهای معمولی در سال 2021 نسبت به نسل های گذشته انعطاف پذیرتر هستند.

آنچه زمانی خروجی قابل اعتمادی از مخارج از کیف پول‌های ماینر بود، از سال 2019 تغییر کرده است و ماینرها اکنون بیشتر از قبل، منابع ذوب شده را به خزانه‌های خود واریز می‌کنند. نمودار زیر جمع 90 روزه ماینر Netflow Volume (به دلار) را به عنوان درصدی از بازار نشان می دهد و افزایش چند ساله مشهود است.

اگر ماینرها تبدیل به هلدر ها شوند، گروهی که به طور طبیعی برای خرج کردن انگیزه دارند، پس به دست آوردن بیت کوین جدید در آینده می تواند بسیار دشوار شود.

اگر از دست دادید، هفته گذشته شاهد گذشتن از 90 درصد از هدف نهایی خود، عرضه در گردش از 18.9 میلیون بیت کوین بود. در کمتر از سیزده سال، 9/10 از کل عرضه بیت کوین اکنون برای ماینرها صادر شده است. با این حال، برنامه صدور قطعی بیت کوین بسیار دورتر از این است، به طوری که 10 درصد باقیمانده عرضه قرار است طی 119 سال آینده یا نزدیک به 2140 به پایان برسد.

با تعداد زیادی از انواع دارندگان بیت کوین در درازمدت، فرصت های آینده برای به دست آوردن اولین دارایی دیجیتال کاملاً کمیاب جهان به طور فزاینده ای محدود می شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
امتیاز : 0
برای مطالعه بیشتر

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاه و یکم

08/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاهم

02/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و نهم

26/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هشتم

11/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هفتم

05/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و ششم

30/04/1401
نظرات
اطلاع بده
اطلاع بده
profile avatar
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx