btc analysis

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته بیست‌ و‌ سوم

Dorsa
0 17:36 1400/10/07

بازار بیت کوین در پایان فصل تعطیلات سال فقط اندکی افزایش یافته است. این هفته در پایین ترین سطح تثبیت 45601 دلار آغاز شد، به بالاترین سطح محلی صعود کرد و به 51773 دلار رسید.

در این مقاله، مروری مختصر در سال 2021 از برخی تغییرات از اول سال تا به امروز در مجموعه داده های زنجیره ای، صرافی ، مشتقات و ماینینگ ارائه خواهیم کرد. وقتی به سال 2021 نگاه می کنیم، به طور جالبی به نظر می رسد که سالی است که به بهترین وجه به عنوان یک تثبیت کلان و با بازه زمانی بالا توصیف می شود، اگر چه سالی پرنوسان است. خلاصه سال تا به امروز برای بیت کوین به شرح زیر است:

  • قیمت ها نسبت به 1 ژانویه 78.5 درصد افزایش یافته است و کاهش فعلی 24.4 درصد از 10 نوامبر ATH است.
  • مجموع عرضه در حال حاضر با ضرر 3.480 میلیون بیت کوین است که معادل 18.34 درصد از عرضه در گردش است.
  • موجودی مبادله شاهد خروج خالص سالانه 67.8 هزار بیت کوین بود که تنها 2.5 درصد کاهش داشت.
  • دارندگان بلند مدت 1.846 میلیون بیت کوین به دارایی های خود اضافه کردند، در حالی که عرضه دارندگان کوتاه مدت 1.428 میلیون بیت کوین کاهش یافت.
  • بهره آزاد آتی تقریباً دو برابر شد و 9.57 میلیارد دلار (97%) افزایش یافت، در حالی که حجم معاملات آتی در واقع با 16 درصد کاهش به 36.7 میلیارد دلار در روز رسید.
  • نرخ هش ماینینگ در سال 2021 با افزایش 27 درصدی نسبت به سال گذشته، پس از بهبودی کامل از مهاجرت بزرگ که حدود 53 درصد از ماینرها تقریباً یک شبه تعطیل شدند، به پایان رسید.
  • در همین حال، کل درآمد ماینرها 58 درصد YTD و بیش از 440 درصد نسبت به رویداد نصف شدن در ماه مه 2020 افزایش یافته است.
تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته بیست‌ و‌ سوم

مروری کوتاه بر بیت کوین در سال 2021

از آنجایی که اصلاحات اخیر از ATH کاهش یافته است، بخش بزرگی از عرضه را به ضرر غیر واقعی تبدیل می کند. کوین ها در این زمان خرج و توزیع شده اند، که توزیع قیمت واقعی UTXO (URPD) را تغییر می دهد. در زمان نگارش این مقاله، تقریباً 3.7 میلیون بیت کوین (BTC) که 19.5 درصد از عرضه را تشکیل می دهد، زیر آب است.

یک حجم نسبتاً بزرگ در محدوده قیمتی این هفته ایجاد شده است، معادل 2.214 میلیون بیت کوین (11.7٪ از عرضه). این نشان می‌دهد که میزان تقاضای بی‌اهمیت در طول ادغام افزایش یافته است، به طوری که بخش بزرگی از کوین ها بین 45 تا 50 هزار دلار تغییر می‌کنند.

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته بیست‌ و‌ سوم

از آنجایی که قیمت به بالای محدوده تثبیت صعود می‌کند، می‌توانیم شاهد افزایش درصد کوین ها در سود محقق نشده 10.34 درصد باشیم. ما می‌توانیم از این برای تخمین یک کران بالایی در انباشتگی که اخیراً رخ داده است استفاده کنیم (کران بالایی که احتمالاً بخشی از این کوین ها از نمونه‌های قبلی نگهداری می‌شوند که قیمت در این محدوده بوده است).

رویدادهای مشابه افزایش زیاد (آبی) یا کاهش (صورتی) در عرضه سودآور در زیر مشخص شده است که معمولاً پس از دوره‌هایی از توزیع مجدد نسبتاً سنگین بین عرضه کوین رخ می‌دهد.

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته بیست‌ و‌ سوم

با توجه به گروه‌های زنجیره‌ای، توزیع مجدد قابل توجهی در عرضه کوین از دارندگان کوتاه‌مدت به دارندگان بلندمدت صورت گرفته است. 

دارندگان بلندمدت 1.846 میلیون بیت کوین به دارایی های خود اضافه کردند و مجموع پشته خود را به 13.33 میلیون بیت کوین رساندند. این نشان دهنده افزایش 16 درصدی در طول سال است.

عرضه دارندگان کوتاه مدت 1.428 میلیون بیت کوین کاهش یافته است و این گروه در حال حاضر 3.01 میلیون بیت کوین در اختیار دارد. این نشان دهنده کاهش 32 درصدی نسبت به سال گذشته است.

Sovereign Supply، که به عنوان تمام کوین هایی که خارج از صرافی ها  نگهداری می شوند، تعریف می شود، در حال حاضر در بالاترین رقم 13.34 میلیون بیت کوین قرار دارد.

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته بیست‌ و‌ سوم

به عنوان نسبتی از عرضه دولتی، دارندگان بلندمدت شاهد افزایش سهم مالکیت آنها به میزان 4.8 درصد بوده و به 74.8 درصد از عرضه دولتی رسیده‌اند. برای پایان سال، LTH ها اکنون 74.8 درصد از کل کوین های خارج از صرافی ها را در اختیار دارند، در حالی که مالکیت STH از 28.0 درصد در ژانویه به 25.2 درصد امروز کاهش یافته است.

این انتقال اندک ثروت از کوتاه‌مدت به دارندگان بلندمدت، علی‌رغم چندین ATH قیمت، نشان می‌دهد که سال 2021 به بهترین شکل به عنوان یک تجمیع کلان و دوره انباشت متوسط توصیف می‌شود. چنین رفتارهای زنجیره‌ای معمولاً در بازارهای نزولی بیت‌کوین مشاهده می‌شود، که در آینده به طور مؤثر دوره‌های طولانی توزیع مجدد کوین از دست‌های ضعیف‌تر، به کسانی که اعتقاد قوی‌تر و طولانی‌مدت دارند، هستند.

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته بیست‌ و‌ سوم

همتای Sovereign Supply، موجودی صرافی ها است که به طرز چشمگیری تغییر خالص بسیار کمی را در طول سال شاهد بوده است. ذخایر ارزی از 2.623 میلیون بیت کوین در ابتدای سال به 2.560 میلیون بیت کوین کاهش یافته است. این کاهش خالص 67.8 هزار بیت کوین است که تنها 2.5 درصد از موجودی افتتاحیه کاهش یافته است. نمودار کوین های نگهداری شده در صرافی‌ها یک نوسان کلی را در طول زمان نشان می‌دهد، با جریان خالص ورودی از ماه می تا جولای و جریان خالص خروجی.

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته بیست‌ و‌ سوم

ما می‌توانیم این رفتار را واضح‌تر در حجم خالص ورودی/خروجی صرافی‌ها ببینیم، که 2021 را در نوسان بین ± 5k BTC صرف کرده است. در واقع در طول هفته گذشته، ما شاهد بازگشت دیگری از جریان خروجی خالص صرافی ها بودیم که به جریان ورودی خالص صرافی ها  بازگشت. در آینده نزدیک، این چیزی است که باید به آن توجه داشت تا ببینیم که آیا روند نرم‌تر می‌شود یا با ورود به سال جدید تقویت می‌شود.

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته بیست‌ و‌ سوم

در ادامه به تغییرات بسیار جذاب YTD که در بازارهای آتی رخ می دهد نگاه خواهیم کرد. مجموع سود باز در معاملات آتی در سال جاری تقریباً دو برابر شده است و با 9.57 میلیارد دلار (97 درصد) افزایش به مجموع 18.87 میلیارد دلار رسیده است. تنها در این هفته شاهد افزایش 2.5 میلیارد دلاری در بهره باز بوده ایم که عمدتاً توسط معامله گران بایننس هدایت می شود.

در حالی که بهره باز معاملات آتی هنوز تا حدی به بالاترین حد خود فاصله دارد، افزایش سریع اهرم می‌تواند نشان دهنده خوشه‌بندی سطوح توقف ضرر و انحلال در نزدیکی قیمت فعلی باشد. این احتمالات بالاتری را به یک فشار کوتاه یا طولانی بالقوه در کوتاه مدت اضافه می کند.

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته بیست‌ و‌ سوم

در کنار احتمال افزایش فشار اهرم، کاهش کلی در حجم معاملات نیز داریم. فعالیت معاملاتی آرام‌تر در پایان سال‌ها معمول است، با این حال بر اساس میانگین 7 روزه، حجم بازار آتی کاهش 16 درصدی YTD داشته است. حجم کم‌تر و افزایش بهره باز (در بورس متمرکز) ترکیبی است که می‌تواند حداقل برای فشار موضعی اهرم در هفته‌های آینده مطلوب باشد.

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته بیست‌ و‌ سوم

و در نهایت، ما به صنعت ماینرها نگاه می کنیم تا بررسی ما را به پایان برساند. بازار ماینر ها در سال 2021 یک تحول واقعاً باورنکردنی را تجربه کرده است. تخمین زده می‌شود که 53 درصد از این صنعت در ماه مه از حوزه قضایی غالب چین ممنوع شد و تقریباً یک شبه مجبور به جابجایی شد.

نرخ هش در سال 2021 با حدود 143 EH/s شروع شد و در اواسط ماه مه به ATH 180 EH/s رسید. این امر با کاهش شدید 53 درصدی همراه شد، زیرا ماینر ها در چین مجبور به توقف فعالیت‌ها و نقل مکان یا توزیع مجدد سخت افزار خود در حوزه‌های قضایی جدید شدند. به طور باورنکردنی، بازار ماینینگ به طور کامل از این تغییر عظیم بهبود یافته است، با افزایش نرخ هش به ATH های جدید در 182 EH/s، که سال را 27 درصد بالاتر می بندد.

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته بیست‌ و‌ سوم

موفقیت این انتقال در بازار ماینینگ ناشی از درآمد ماینر است که توسط پروتکل بیت کوین به عنوان پاداشی برای حل بلوک ها ارائه شده است. برخی از آمارهای کلیدی مربوط به کل درآمد ماینر ها  (دلار آمریکا، کارمزدها به اضافه یارانه بلوکی):

  • 8.5 میلیون دلار در روز پس از نصف شدن ماه مه 2020.
  • 29.1 میلیون دلار در روز در آغاز سال 2021، 242 درصد از نصف شدن افزایش یافته است.
  • 46.0 میلیون دلار در روز در زمان نگارش مقاله، 441 درصد از زمان نصف شدن، و افزایش 58 درصدی YTD.
تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته بیست‌ و‌ سوم

در مجموع، سال 2021 برای سرمایه گذاران، معامله گران،هلدر ها، تحلیلگران، ماینرها و منتقدان بیت کوین بسیار هیجان انگیز بوده است. در این پروتکل، Taproot پیاده‌سازی شد، استخراج‌کنندگان به خارج از مکان غالب تاریخی منتقل شدند، و تاس‌های FUD متعددی ریختند، که حداقل دو بار در هر طرف فرود آمدند. طبق سنت، بیت کوین هر سال قوی‌تر و انعطاف‌پذیرتر بیرون می‌آید، آماده حل بلاک‌های بیشتر و ایجاد فرصت‌های بیشتر در سال 2022 است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
امتیاز : 0
برای مطالعه بیشتر

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاه و یکم

08/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاهم

02/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و نهم

26/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هشتم

11/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هفتم

05/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و ششم

30/04/1401
نظرات
اطلاع بده
اطلاع بده
profile avatar
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx