تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته بیست‌ و‌ چهارم

Dorsa
0 12:50 1400/10/19

با پایان سال 2021، فعالیت در بازار بیت کوین نیز کاهش یافت و به سبب آن حجم معاملات کاهش یافت و قیمت ها کم و بیش در محدوده مشابه معامله شدند. قیمت از اواخر نوامبر به حرکت خود در همین محدوده ادامه داده است و در این هفته بین 51,654 دلار و 46,197 دلار تغییر کرده است.

در بسیاری از معیارهای زنجیره‌ای، علیرغم وجود نشانه های متوسط صعودی در پویایی عرضه، یک فقدان کلی فعالیت وجود دارد. کوین ها همچنان به سمت کیف پول های غیر نقدشونده و غیرفعال می روند، در حالی که سودآوری سرمایه گذاران و معیارهای چرخه ای تصویر نزولی تری را ترسیم می کنند. با وجود تعادل سیگنال‌های صعودی و نزولی انتظارات ما تا آغاز سال 2022 احتمالاً ادامه تثبیت جانبی میباشد.

بیت کوین

فعالیت Onchain همچنان ضعیف است

اولین مجموعه از معیارهایی که در این مقاله ارزیابی خواهیم کرد، با فعالیت های روی زنجیره مرتبط است. به طور کلی، حرکت صعودی معمولاً با افزایش تقاضا برای فضای بلوک همراه است، زیرا کوین ها خریداری یا فروخته می شوند و به صاحبان جدید منتقل می شوند. برعکس، روندهای نزولی معمولاً کیف پول های جدید کمتر، تقاضای تراکنش های کمتر و استفاده کمتر از شبکه را مشاهده می کنند.

تعداد آدرس های کیف پول با موجودی غیر صفر معیاری است که می تواند برای ارزیابی تقاضای بلندمدت بیت کوین استفاده شود. در طول سال گذشته، مجموعاً 7.462 میلیون کیف پول بدون تراز صفر به شبکه اضافه شده است که رشد سالانه 23.2 درصدی را نشان می دهد. 1.415 میلیون از آنها از اکتبر ATH اضافه شده است که 18.9٪ از کل سالانه است.

ATH فعلی 39.6 میلیون آدرس غیر صفر، 40 درصد بالاتر از اوج تعیین شده در پایان بازار صعودی 2017 است، که نشان می دهد رشد مبتنی بر کاربر در پنج سال گذشته پایدار بوده است.

بیت کوین

با توجه به فعالیت روزانه، می‌توان مشاهده کرد که تعداد موجودیت‌های فعال زنجیره‌ای در نهایت توانسته است به بالای ۲۷۵ هزار در روز برسد. در نمودار زیر یک «کانال بازار نزولی» قابل مشاهده و رو به رشد را با رنگ قرمز برجسته می کند. این نشان می‌دهد که در دوره‌های کاهش قیمت‌ها و بهره نسبی کمتر، رشد مداوم کاربران شبکه وجود دارد.

هر دو بازار صعودی 2017 و 2020-2021 به دلیل داشتن فعالیت زنجیره ای به طور قابل توجهی نسبت به این کانال برجسته هستند. با این حال، به نظر می‌رسد رژیم کنونی شباهت بیشتری به «مینی گاوی» دارد که از آوریل تا آگوست 2019 رخ داد. این دو دوره از این نظر مشابه هستند که یک اصلاح عمیق و رویداد تسلیم گسترده را دنبال کردند، اما تجمع‌های بعدی نتوانستند حرکت کافی ایجاد کنند. برای یک بازار گاوی در مقیاس کامل

رالی در سال 2019 در نهایت به یک محدوده معاملاتی 9 ماهه یک طرفه به پایین ختم شد تا اینکه تسلیم نهایی در مارس 2020 رخ داد.

بیت کوین

تعداد تراکنش‌ها تصویر مشابهی را نشان می‌دهد، جایی که بازارهای صعودی سال‌های 2017 و 2020-21 به وضوح خودنمایی می‌کنند و بیش از 300 هزار تراکنش در روز را در اوج ثبت می‌کنند. دوباره شباهت‌هایی را می‌توان بین آوریل تا آگوست 2019 و بازار فعلی از سپتامبر 2021 پیدا کرد. در هر دو مورد، یک انفجار اولیه از فعالیت‌ها از افزایش قیمت‌ها حمایت کرد، اما نتوانست هیچ حرکت معنی‌داری را حفظ کند، هم تعداد معاملات و هم قیمت‌ها تغییر می‌کند.

تا زمانی که تقاضا برای بلاک‌فضای بیت‌کوین افزایش پیدا نکند، می‌توان انتظار داشت که اقدام قیمت تا حدودی بی‌حاشیه و احتمالاً در مقیاس کلان به سمت پیش بینی شده باشد.

شایان ذکر است که تفاوت های اساسی در ساختار بازار بین دوره های 2019 و 2021-22 وجود دارد. رالی آوریل تا آگوست 2019 به دلیل طرح پانزی PlusToken، همراه با فشارهای کوتاه متعدد به دلیل اینکه معاملات حرکت در بازارهای آتی را محو کردند، تا حد زیادی با تقاضای شدید BTC همراه بود. بازار کنونی به بهترین وجه به‌عنوان یک صعود قوی از کف‌های جولای و سپتامبر پس از انباشت شدید توصیف می‌شود. این افزایش پس از یک اکتبر بسیار قوی فروخته شد، زیرا هم نااطمینانی اقتصاد کلان و هم نگرانی‌های تورمی به بازارها نفوذ کردند و شرکت‌های تجاری به دنبال قفل کردن سودهای پایان سال بودند.

بیت کوین

عرضه زیربنایی سودمند باقی می ماند

یکی از مشخصه‌های بازارهای نزولی، در واقع یک لحن سازنده در پویایی عرضه است. در حالی که فعالیت زنجیره‌ای بالا به تقاضای نسبتاً کم‌ از سوی تریدر های کوتاه مدت و بازار اشاره می‌کند، رکود کوین همچنان چشمگیر است و نشانه‌هایی از انباشته شدن پول هوشمندانه‌تر و صبورانه‌تر باقی می‌ماند.

دسامبر 2020 نقطه شروع عملکرد قیمت بسیار قوی در سه ماهه اول 2021 بود، زیرا بیت کوین چرخه قبلی 20 هزار دلار ATH را شکست و در آوریل به بیش از 64 هزار دلار رسید.

اگر به متریک آخرین عرضه فعال 1y+ نگاه کنیم، می بینیم که بخش زیادی از کوین های انباشته شده در اواخر سال 2020 تا به امروز خرج نشده باقی مانده اند. از اکتبر 2021، بیش از 682 هزار بیت کوین به باند سنی 1 سال به بالا مهاجرت کرده اند که 3.3 درصد از عرضه کوین در گردش را تشکیل می دهد. اکنون بیش از 57 درصد از عرضه کوین  قدیمی‌تر از یک سال است، که معادل 51.5 درصد در زمان ضربه صعودی آوریل 2019 است.

با توجه به اینکه سال 2021 چقدر بی ثبات بود، مشاهده چنین شتاب و نسبت زیادی از کوین ها در سراسر جهان بسیار قابل توجه است.

بیت کوین

ما همچنین می‌توانیم نقدینگی کوین را به‌عنوان معیاری فوری‌تر از پویایی عرضه فعلی کوین ارزیابی کنیم، مانند اینکه آیا بازار در حال انباشت (بدون نقدی بیشتر) یا توزیع (نقد بیشتر) است.

در جایی که معیارهای عرضه آخرین فعال و عرضه دارنده بلندمدت از زمان به عنوان ورودی اولیه استفاده می کنند (سن ، یا طول عمر کوین )، معیارهای لیکویید و غیرنقد ما از معیارهای هزینه کیف پول استفاده می کنند (روش ما را در اینجا ببینید). هنگامی که یک کوین به کیف پولی بدون سابقه خرج کردن منتقل می شود، به عنوان غیر نقد طبقه بندی می شود (مثلاً یک هلدر که استراتژی میانگین هزینه دلاری را اجرا می کند). برعکس، کیف پولی که به طور منظم خرج می کند (مثلاً یک معامله گر روزانه یا یک کیف پول داغ صرافی) به دو دسته Liquid یا Highly Liquid طبقه بندی می شود.

در زیر می‌بینیم که در ماه‌های پایانی سال 2021، حتی با اصلاح قیمت‌ها، شتاب کوین  از Liquid به کیف پول‌های Illiquid افزایش یافته است. در ماه دسامبر، کوین ها با نرخی بین 50 تا 100 هزار بیت کوین در ماه به کیف پول‌های غیر نقدی فزاینده‌ای منتقل شدند که نشان‌دهنده احتمال بالاتر انباشتگی گسترده‌تر است.

بیت کوین

در شبکه، می‌توانیم ببینیم که عرضه غیرنقدی (آبی) به قیمت کاهش عرضه ترکیبی لیکویید و بسیار  لیکویید(صورتی) شتاب بیشتری گرفته است. کوین های غیر نقدی اکنون 76 درصد از کل عرضه را تشکیل می دهند و می توان مشاهده کرد که همبستگی قابل مشاهده ای با قیمت دارند. شرایط فعلی حاکی از واگرایی بین آنچه به نظر می رسد پویایی عرضه زنجیره ای سازنده است، در مقایسه با پرایس اکشن نزولی تا خنثی.

بیت کوین

در نهایت در روندهای کلان بلندمدت، می توانیم تلاقی را در متریک Liveliness ببینیم. سرزندگی نشان دهنده رشد نسبی ایجاد روز کوین است و روزهای کوین در عرضه کوین در گردش نابود شده است. در جایی که روزهای کوین بیشتر ایجاد میشود، خواب و هلد بیشتری وجود دارد و Liveliness روند کاهشی (آبی) خواهد داشت. برعکس، توزیع، به‌ویژه توسط دست‌های مسن‌تر، بیشتر از آنچه که ایجاد می‌شود، از بین می‌رود و Liveliness روند بالاتری (صورتی) خواهد داشت.

به نظر می رسد زنده بودن در یک روند نزولی قوی قرار دارد، حتی اگر قیمت ها درست باشد. این برای بازارهای نزولی و دوره‌های انباشت معمول است، که بیشتر به ارزیابی نزولی با رنگ‌های صعودی می‌افزاید.

بیت کوین

درد نگهدارنده کوتاه مدت

در حالی که پویایی عرضه برای پول هوشمند صبورتر سازنده به نظر می رسد، بخش بزرگی از بازار باقی مانده است که در حال حاضر در دارایی های خود زیر آب هستند. در حالی که به نظر می رسد دارندگان بلندمدت اعتقاد رو به رشدی دارند، قیمت ها کمتر از هزینه زنجیره ای همتایان خود، دارندگان کوتاه مدت، معامله می شوند. اینها محتمل ترین کوین هایی هستند که فشار سمت فروش را ایجاد می کنند و بر بهبود بازار تاثیر می گذارند.

قیمت واقعی معیاری است که هر کوین را در زمانی که آخرین بار روی زنجیره خرج شده است، ارزش گذاری می کند، و منعکس کننده «ارزش ذخیره شده» در بیت کوین و تخمینی از مبنای هزینه است. نمودار زیر قیمت تحقق یافته را برای سه گروه نشان می دهد:

دارندگان کوتاه مدت (صورتی): در حال حاضر با قیمت 51.4 هزار دلار معامله می شود، به این معنی که کل سرمایه گذاری این گروه داراییشان ارزش کمتر از قیمت خرید آن  است و بیشترین احتمال ایجاد مقاومت در سمت فروش را دارند.

بازار کل (نارنجی): قیمت محقق شده برای کل بازار در حال حاضر 24.4 هزار دلار معامله می شود. به طور کلی، Realized Price حمایت از قیمت قابل اعتماد را فراهم می کند و کف بازار را کاهش می دهد، اگرچه واضح است که دیدن قیمت ها به این سطح ایده آل نیست.

دارندگان بلندمدت (آبی): در حال حاضر با قیمت 17.7 هزار دلار معامله می‌شود، پس از افزایش شدید، زیرا کوین های انباشته شده در نیمه اول 2021 با قیمت‌های بالاتر خرج نشده باقی می‌مانند. این معیار را می توان یک مشاهده بصری از LTH ها در نظر گرفت که بیت کوین را در یک طبقه بالاتر در طول زمان ارزش گذاری می کنند.

بیت کوین

برای گروه نگهدارنده کوتاه مدت، متریک STH-MVRV میزان ارزش کمتر از قیمت خرید دارایی را به دوره های نزولی گذشته نشان می دهد. STH-MVRV در حال حاضر زیر 1.0 معامله می شود، رویدادی که متأسفانه از سال 2017 دوره های بسیار کمی دارد که یک رویداد کوتاه مدت است. دوره‌های نزولی در سال‌های 2018، 2019 و اواسط سال 2021 همگی شاهد زیر آب ماندن STH ها بودند و مقادیر STH-MVRV 1 به عنوان مقاومت عمل می‌کردند.

از نظر روان‌شناختی، این نشان‌دهنده این است که خریداران جدید «پول خود را پس می‌گیرند» که 51.4 هزار دلار را به عنوان یک سطح کلیدی برای تماشا قرار می‌دهد.

بیت کوین
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
امتیاز : 0
برای مطالعه بیشتر

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاه و یکم

08/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاهم

02/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و نهم

26/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هشتم

11/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هفتم

05/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و ششم

30/04/1401
نظرات
اطلاع بده
اطلاع بده
profile avatar
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx