تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته بیست‌ و‌ ششم

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته بیست‌ و‌ ششم

تیم IT پاورآپ ترید
0 15:36 1400/10/30

تلاقی روند نزولی و صعودی

بازار بیت کوین به دنبال یک کاهش ترسناک در هفته دوم به حالت آرام تری بازگشت. به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران و معامله‌گران در حال هضم احتمالات کلان در این بازارهای رژیم تورمی جدید هستند که در کنار فدرال رزرو به‌طور فزاینده جنگ‌طلب وارد شده‌اند. این تغییر هماهنگی بازار بیت کوین را در کوتاه مدت متزلزل کرده است و در خطر کنترل چشم انداز میان مدت آن قرار گرفته است.

قیمت هفته را در 41,718 دلار آغاز کرد، به طور خلاصه پایین‌ترین قیمت اصلاحی جدید را به 39,821 دلار کاهش داد، قبل از اینکه سطح قابل توجه 40 هزار دلاری را از نظر روانی پس بگیرد. باقی‌مانده قیمت این هفته پررونق‌تر بود و به بالای 44252 دلار رسید.

خبرنامه این هفته عدم قطعیت فعلی بازار بیت کوین و روانشناسی شرکت کنندگان در تلاش برای بازیابی جایگاه خود در زمینه های زیر را پوشش می دهد:

سود هلدر ها در سطوح تاریخی کلیدی و پاسخ کلی سرمایه گذار قابل مشاهده است

کاهش پویایی عرضه و رفتار مخارج در میان دارندگان کوتاه مدت و بلندمدت، و آنچه در مورد احساسات سرمایه گذاران در میان مدت و بلندمدت نشان می دهد.

فعالیت مشتق، و آنچه می تواند در مورد انتظارات کوتاه مدت نسبت به پرایس اکشن بیت کوین دلالت کند

سود هلدر ها تحت محاصره می باشد

قیمت بیت کوین در حال حاضر 35 درصد از ATH تعیین شده در نوامبر 2021 کاهش یافته است. با بدتر شدن این کاهش، حجم قابل توجهی از عرضه بیت کوین به زیان غیر قابل تحقق سقوط کرده است. تقریباً 5.7 میلیون بیت کوین اکنون زیر آب است (حدود 30 درصد از عرضه در گردش).

از آنجایی که روند نزولی به گروه درون‌سود دارندگان فشار وارد می‌کند، روند صعودی بیت‌کوین از سطح قابل‌توجهی از معیارهای درصد عرضه در سود دفاع می‌کند. این بزرگی «عرضه سنگین بالا» در چند سال گذشته در دو مورد دفاع شد:

مه 2020 – ژوئیه 2020، دوره بهبودی آرام پس از حرکت شدید به سمت پایین از وحشت ناشی از کووید.

می 2021 – ژوئیه 2021، دوره متلاطم و انباشته پس از یک رویداد لوریج زدایی تاریخی.

واکنش این سطح احتمالاً بینشی از جهت میان مدت بازار بیت کوین ارائه می دهد. ضعف بیشتر ممکن است این فروشندگان زیر آب را ترغیب کند تا در نهایت تسلیم شوند، در حالی که یک انگیزه صعودی قوی ممکن است تسکین روانی بسیار مورد نیاز را ارائه دهد و سکه های بیشتری را به سود غیر قابل تحقق بازگرداند.

ما می‌توانیم با مشاهده اینکه چه کسی راه خود را از سکه‌های خود جدا می‌کند، و چرا و در چه زمانی این هزینه‌ها انجام می‌شود، به روانشناسی کل بازار پی ببریم. درصد حجم انتقال در نمودار سود، نسبت سکه‌های خرج شده در زنجیره را که آخرین بار با قیمت‌های پایین‌تر جابه‌جا شده‌اند، به عنوان معیاری برای ترس و طمع کلان نشان می‌دهد.

درصد حجم انتقال در سود > 65 درصد نشان می دهد که مقدار زیادی از سکه ها صرف سود می شود. این به طور تاریخی در طول انگیزه های صعودی رخ می دهد، زیرا دارندگان از قدرت بازار استفاده می کنند.

درصد حجم نقل و انتقالات در سود کمتر از 40 درصد نشان می‌دهد که حجم‌های روی زنجیره تحت سلطه سکه‌هایی هستند که با قیمت‌های بالاتر به دست می‌آیند. این به طور تاریخی در روندهای نزولی بازار و به ویژه رویدادهای کاپیتولاسیون رخ می دهد.

فروش این هفته کمتر از 40 درصد از حجم خرج شده را در سود مشاهده کرد و به سطوحی رسید که از نظر تاریخی با رویدادهای تسلیم شدن مصادف شده است. نمونه‌های گذشته در این سطح، قبل از بازگشت صعودی و دوره‌ای از رفتار ریسک‌پذیر عمومی بوده‌اند.

سطوح پایین هزینه های سودآور سکه نیز در نمودار سود تحقق یافته مشهود است که سودآوری بیت کوین جابجا شده را بر اساس دلار آمریکا نشان می دهد. دارندگان سود با ارزش سود واقعی کمتر از 1 میلیارد دلار در روز، عدم تمایل قابل توجهی به خرج کردن سکه نشان می دهند. در مواجهه با اقدامات قیمتی پرتلاطم و غیرقابل قبول، این نشان می دهد که این دسته از دارندگان صبورانه منتظر قیمت های بالاتر هستند تا عرضه مربوطه خود را خرج کنند.

صعود سودهای تحقق یافته، به ویژه بالاتر از سطح 1 میلیارد دلار و همراه با عملکرد مثبت قیمت، نشانه جذب تقاضای سکه است و معیاری است که باید در هفته های آینده به آن توجه کرد.

در همین حال، ضررهای واقعی همچنان افزایش یافته و روند بالاتری دارند، زیرا دارندگان زیر آب سکه هایی را خرج می کنند که در ماه های اکتبر و نوامبر در نزدیکی بازار به دست آمده اند.

به طور متوسط، ارزش روزانه ضرر واقعی ~ 750 میلیون دلار در روز است، رفتاری که با پایین ترین سطح تسلیم مه تا ژوئیه 2021 قابل مقایسه است. ثبات رویدادهای تحقق زیان بزرگ نشان‌دهنده ناآرامی در بازار است، با این حال تخمینی از جریان‌های تقاضا برای جذب این سکه‌های مصرف‌شده را نیز منعکس می‌کند.

دوره‌های تداوم زیان‌های بزرگ، مسئولیت اثبات حمایت کافی از تقاضا را بر دوش روند صعودی می‌گذارد. کاهش کلان در ارزش‌های زیان تحقق یافته سیگنال دلگرم‌کننده‌تری برای روند صعودی خواهد بود، زیرا نشانه‌ای اولیه از فرسودگی سمت فروش را ارائه می‌دهد.

بن بست موجود بین پرایس اکشن، سود تحقق یافته و زیان تحقق یافته در گرادیان تحقق یافته بازار 28 روزه (MRG) قابل مشاهده است، که حرکت در ارزش بازار (ارزش سوداگرانه) را در مقابل سقف تحقق یافته (جریان های سرمایه واقعی) مقایسه می کند.

ارزش های مثبت نشان می دهد که روند صعودی در تدبیر است و حرکت صعودی در بازارهای نقدی در حال رشد است.

مقادیر منفی نشان می دهد که روند نزولی در جریان است و حرکت به نفع روند نزولی است.

ارزش‌های بزرگ نشان می‌دهد که بیت کوین احتمالاً بیش از حد خرید (مثبت) یا فروش بیش از حد (منفی) است، زیرا ارزش‌گذاری بازار به ترتیب از ورودی یا خروجی سرمایه اصلی‌تر منحرف می‌شود.

روند و مقادیر MRG نشان می دهد که قیمت گذاری فعلی بازار در حال نزدیک شدن به نقطه تعادل با جریان سرمایه است و واگرایی صعودی طولانی مدت یک ماهه در حال توسعه است. شکست ثابت بالای صفر نشان‌دهنده بازگشت صعودی در جریان است، در حالی که شکست نشان می‌دهد حرکت به سمت نزول شتاب می‌گیرد.

همگروهی و روانشناسی

همچنین می‌توانیم روان‌شناسی و رفتار خرج‌کردن دارندگان کوتاه‌مدت (STH) و دارندگان بلندمدت (LTH) را با مشاهده تغییرات در سقف‌های واقعی و پویایی عرضه مربوطه تحلیل کنیم.

متریک زیر به عنوان تفاوت بین تغییر روزانه LTH و STH کلاه های تحقق یافته محاسبه می شود. تفسیر به شرح زیر است:

مقادیر منفی (قرمز) نشان می دهد که سقف تحقق یافته STH به صورت روزانه بیشتر از سقف تحقق یافته LTH افزایش می یابد. این در طول دوره‌های گاو نر اتفاق می‌افتد، زمانی که دارندگان بلند مدت عرضه را بین دارندگان جدید توزیع می‌کنند.

مقادیر مثبت (سبز) نشان می دهد که سقف تحقق یافته LTH به طور روزانه بیشتر از سقف تحقق یافته STH افزایش می یابد، که در طول بازارهای انباشت نزولی با کاهش فعالیت STH رخ می دهد و سکه های مصرف نشده به گروه LTH بالغ می شوند.

ارزش‌ها در حال حاضر نزدیک به صفر هستند و روندی کلی به سمت بالا دارند که نشان‌دهنده نرم شدن توزیع توسط LTHs، رسیدن بازار به تعادل جدید و بازگشت احتمالی به انباشت است. با این حال، توجه داشته باشید که روند ایجاد تعادل در بازار مشابه و پایین آمدن کلان احتمالی چندین ماه طول کشیده است تا حل شود.

توزیع متوسط سکه ها از LTH به STH در متریک عرضه کل منعکس شده است، زیرا حجم خالص سکه های نگهداری شده توسط گروه STH در ماه های اخیر افزایش یافته است.

عرضه توسط این گروه در حدود 3 میلیون بیت کوین است که یک پایین ترین سطح نسبی تاریخی است و سطحی که نشان دهنده گذار به بازار تحت سلطه هلدر ها است. این از زمان رویداد کاهش اهرم‌زدایی می 2021 اعمال شده است. سطوح پایین عرضه STH نمونه ای از روندهای نزولی است، زیرا سکه های قدیمی خاموش می مانند و سکه های جوان به آرامی توسط خریداران با اعتقاد بالا انباشته می شوند.

در ادامه به امواج HODL Realized Cap می پردازیم، که منعکس کننده تفکیک سقف تحقق یافته بر اساس سن سکه و مبنای هزینه است. نمودار زیر برای سکه های کمتر از 3 ماه فیلتر شده است تا نیروهای موجود در گروه دارندگان کوتاه مدت را بیشتر برجسته کند.

به طور کلی، مقادیر پایین تر در این متریک نشان دهنده یک روند نزولی است که در آن سکه های قدیمی خاموش هستند و سکه های جوان به تدریج انباشته شده و از بازار خارج می شوند.

در حال حاضر، حدود 40 درصد از Cap Realized در سکه‌هایی با قدمت کمتر از 3 ماه نگهداری می‌شود که متعلق به خریدارانی هستند که نزدیک به بالای بازار وارد می‌شوند یا در طول اصلاح فعلی. باند 1 تا 3 متری در حال گسترش است و با یک دیدگاه سازنده، این سکه ها همچنان به باند 3 متری بالغ می شوند و باعث کاهش خالص در سکه های جوان می شود. مشاهده نزولی‌تر این است که سکه‌های قدیمی‌تر شروع به خرج کردن کنند، که باعث متورم شدن این نوارها شود و نشان‌دهنده هجوم اضافی مایعات باشد که باید جذب شود.

در میان فشار نزولی در سودآوری دارندگان بیت‌کوین، اما در عین حال پویایی عرضه میان‌مدت و بلندمدت مطلوب، بازارهای آتی انبار باروتی برای نوسانات کوتاه‌مدت با بهره باز دائمی آتی در حدود 250 هزار بیت کوین – یک سطح بالا از نظر تاریخی – باقی می‌مانند.

از آوریل 2021، با افزایش ریسک فشار کوتاه یا بلند مدت، که در رویدادهای کاهش لوریج دهی در سطح بازار حل شده است، این موضوع با محورهای بزرگ قیمت همراه شده است.

در کنار اوپن اینترست بالا، نرخ‌های سرمایه در این هفته به سمت محدوده منفی حرکت کردند که نشان می‌دهد شرکت‌های شورت به طور فزاینده‌ای تشنه لوریج هستند. از آنجایی که بازارهای سوآپ دائمی به زیر قیمت‌های لحظه‌ای کاهش یافتند، سوگیری بیشتری نسبت به مازاد عرضه بالقوه موقعیت‌های فروش در نزدیکی قیمت فعلی ایجاد می‌کند.

علاوه بر اوپن اینترست بزرگ و نرخ های منفی سرمایه گذاری، حجم معاملات همچنان کاهش می یابد و در حال حاضر حدود 30 میلیارد دلار در روز است. این با سطوح در دسامبر 2020 مصادف است و نشان دهنده کاهش قابل توجهی از اوج بازار صعودی سال 2021 است که به بالای 70 میلیارد دلار در روز رسیده است. اگر یک رویداد کاهش لوریج زدایی رخ دهد، حجم معاملات کم‌تر ممکن است تأثیر آن را تشدید کند.

از آنجایی که اوپن اینترست برای یک حرکت بزرگ هزینه می کند، نرخ های سرمایه کاهش می یابد و حجم معاملات آتی منقبض می شود، بهره باز حاشیه رمزنگاری شده در مقابل سود باز حاشیه نقدی به روند رو به پایین خود ادامه می دهد.

با توجه به اینکه تنها 40 درصد از سود باز در محصولات دارای حاشیه رمزنگاری شده و در یک روند نزولی متقاعد کننده از ماه می 2021 قرار دارند، داده‌های معاملات آتی با حاشیه نقدی به طور فزاینده‌ای سیگنال بالاتری می‌یابند و ارزش توجه بیشتر فعالان بازار را دارند. توجه داشته باشید که این روند عمدتاً ناشی از کاهش نسبی حاشیه رمزنگاری در صرافی‌های Binance، Bybit، Huobi و OKEx است.

به طور خلاصه، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد بازار در حال رسیدن به نوعی تعادل قیمت و حرکت است که در ساختار بازار نزولی گسترده‌تر است. خرس‌های بیت‌کوین مطمئناً دست بالا را دارند، با این حال واگرایی‌های صعودی متوسطی در تعدادی از معیارها و شاخص‌های زنجیره‌ای ظاهر می‌شوند. همراه با افزایش علاقه باز آتی، و تعصبی که به نظر می رسد بازاری کوتاه مدت باشد، خطر کاهش لوریج به سمت صعودی روی میز باقی می ماند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
امتیاز : 0
برای مطالعه بیشتر

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاه و یکم

08/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاهم

02/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و نهم

26/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هشتم

11/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هفتم

05/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و ششم

30/04/1401
نظرات
اطلاع بده
اطلاع بده
profile avatar
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx