تحلیل بیت کوین به سبک on-chain

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته بیست‌ و‌ هفتم

Dorsa
0 12:36 1400/11/05

از آنجایی که قیمت بیت کوین نسبت به ATH به نصف کاهش می یابد، بازار یک رویداد بزرگ تسلیم زنجیره ای را تجربه می کند، با 2.5 میلیارد دلار ضرر خالص. در پاسخ، تحلیل می کنیم که آیا یک روند نزولی کلان سلطنت را به دست گرفته است یا خیر.

بازار بیت کوین یک هفته چالش برانگیز دیگر را پشت سر گذاشت، با کاهش قیمت ها از شروع هفتگی 43,413 دلار، به پایین ترین سطح محلی جدید 34,407 دلار. این نشان می دهد که کل کاهش نسبت به ATH نوامبر 49.9٪ است.

در کنار کاهش قیمت‌ها، سرمایه‌گذاران در این هفته بیش از 2.5 میلیارد دلار ارزش خالص تحقق‌یافته را تسلیم کرده‌اند. سهم بزرگی از این ضررها به دارندگان کوتاه مدت نسبت داده می شود که به نظر می رسد از هر فرصتی برای پس گرفتن پول خود استفاده می کنند.

در تحلیل بیت کوین این هفته، ما به دنبال ارزیابی خسارت و تعیین احتمال وجود یک بازار نزولی طولانی مدت هستیم. تعریف بازار نزولی بیت کوین کار آسانی نیست، و در این نسخه سعی می کنیم با استفاده از رفتار سرمایه گذار تاریخی و الگوهای سودآوری به عنوان راهنمای خود، کمی سرنخ به بحث اضافه کنیم.

اندازه گیری روند نزولی

در پایین ترین سطح هفتگی، قیمت بیت کوین از نصف شدن نسبت به ATH معروف شده است و به کل کاهش 49.9 درصدی رسید. این دومین بدترین فروش اززمان بازار نزولی 2018-2020 است که تنها تا جولای 2021 تحت الشعاع قرار گرفت، جایی که بازار از اوج های ثبت شده در آوریل -54 درصد سقوط کرد.

با توجه به اینکه طرفداران روند صعودی در حال حاضر عقب نشینی کرده اند، چنین کاهش شدیدی احتمالاً دیدگاه و احساسات سرمایه گذاران را در مقیاس کلان تغییر خواهد داد. کاهش‌هایی با این بزرگی به‌طور قابل‌توجهی بالاتر از محدوده -20 تا -40 درصد است که در اصلاحات چرخه صعودی 2017 و 2020-2021 مشاهده می‌شود.

معیار سود/زیان تحقق نیافته خالص (NUPL) سودآوری کلی بازار را به عنوان نسبتی از ارزش بازار نشان می دهد. NUPL در حال حاضر با 0.325 معامله می شود که نشان می دهد معادل 32.5٪ از ارزش بازار بیت کوین به عنوان سود محقق نشده نگهداری می شود.

این در تضاد کامل با ارزش سودآوری بسیار بالاتر از 0.75 در ماه مارس و ~0.68 تعیین شده در اکتبر سال گذشته است. چند نشانه از این وجود دارد:

با در نظر گرفتن چرخه های قبلی، چنین سودآوری پایینی در فاز اولیه تا اواسط یک بازار نزولی (نارنجی) معمول است. همچنین می توان به طور منطقی استدلال کرد که بر اساس این مشاهدات، یک بازار نزولی در می 2021 آغاز شد.

برخلاف بازارهای صعودی 2013 و 2017، سودآوری کل شبکه در واقع بین ATH های تنظیم شده از مارس-آوریل و اکتبر- نوامبر کاهش یافت. این نتیجه توزیع کوین ها در بالاترین سطح است، هزینه کلی بازار را بالا می‌برد و در نتیجه یک واگرایی نزولی در این شاخص ایجاد می‌کند.

یکی دیگر از معیارهای سودآوری شبکه، نسبت MVRV است که در زیر به عنوان Z-Score ارائه شده است و انحرافات استاندارد را به دور از میانگین بلندمدت ردیابی می کند. نسبت MVRV به عنوان ارزش بازار، تقسیم بر سقف تحقق یافته محاسبه می شود. و ابزار مفیدی برای شناسایی دوره های سودآوری بالا و ضعیف سرمایه گذار است.

با قرائت فعلی MVRV-Z 0.85، بازار به خوبی در محدوده بازدید شده در بازارهای نزولی قرار دارد و یک واگرایی نزولی مشابه با متریک NUPL در بالا مشاهده می شود. به طور کلی، چنین مقادیر پایین MVRV-Z در موارد زیر به دست می آید:

اصلاحات شدید در بازارهای صعودی (فلش های آبی)، که معمولاً با برگشت به اوج های جدید دنبال می شود.

بازارهای اولیه پس از ضربه زدن به بالا (فلش های صورتی)، با وحشت بازار، تسلیم شدن سرمایه گذاران، و همچنین اغلب قبل از یک جهش تسکین قوی، کاهش می یابد.

بازارهای نزولی متوسط ​​تا اواخر (جعبه های قرمز) که در آن MVRV-Z کمتر از 0.85 معامله می شود، که نشان دهنده دوره سودآوری بسیار ضعیف، احساسات پایین و ضرر سرمایه گذار پایدار است.

با این معیار، گاوها یا باید تا حد زیادی گام بردارند، در غیر این صورت احتمالات به نفع طرفداران روند نزولی است. با این حال، اگر تاریخ به عنوان یک راهنما عمل کند، یک جهش امدادی در کوتاه مدت نیز محتمل است.

یک ابزار زنجیره ای که اخیراً توسعه یافته است، نسبت تحقق یافته به سرزندگی (RTLR) است که قیمت واقعی را با استفاده از Liveliness در مخرج تغییر داده است. این می تواند به عنوان یک مدل “ارزش منصفانه هلدر” باشد و برای تقویت یا تخفیف قیمت واقعی به شرح زیر طراحی شده است:

RTLR ارزش منصفانه بالاتری را برای بیت‌کوین نشان می‌دهد زمانی که هلدر ها در حال جمع‌آوری و غیرفعال نگه داشتن کوین ها هستند (ارزش منصفانه > مبنای هزینه).

RTLR به قیمت واقعی همگرا می شود زیرا هلدر ها بیشتری کوین های خود را نقد و توزیع می کنند (ارزش منصفانه = مبنای هزینه)

در نمودار زیر، می بینیم که بازار اکنون زیر قیمت RTLR 39.2 هزار دلار، اما بالاتر از قیمت واقعی 24.2 هزار دلار معامله می شود. مجدداً، این اغلب در بازارهای نزولی اولیه تا اواسط مرحله مشاهده می شود و به مشاهدات بالا تلاقی می بخشد.

ارزیابی خسارت

ما اکنون ثابت کرده‌ایم که سیگنال‌های متعددی به روند نزولی مقیاس کلان در بازی اشاره می‌کنند. با این به عنوان مقدمه، اکنون به الگوهای مخارج سرمایه گذاران می پردازیم، جایی که هفته توسط سرمایه گذارانی که زیان های قابل توجهی را در زنجیره تجربه می کردند، نقطه گذاری شد.

معیار سود/زیان خالص تحقق یافته، میزان سود کل بازار، منهای زیان تحقق یافته توسط مخارج زنجیره ای را دنبال می کند. این معیاری از جریان روزانه سرمایه در داخل و خارج از شبکه بیت کوین را ارائه می دهد.

از آنجایی که بازار در روز شنبه به پایین ترین حد هفتگی معامله شد، بیش از 2.5 میلیارد دلار زیان خالص متوجه شد و سرمایه گذاران کوین های خود را با زیان خرج کردند. این بزرگترین رویداد تسلیم این کاهش است و تقریباً با ضرر خالص 2.61 میلیارد دلاری از ماه می 2021 مطابقت دارد.

در طول دوره 7 روز گذشته، مجموع زیان های تحقق یافته اکنون از 7.57 میلیارد دلار فراتر رفته است، دوباره در شرایطی مشابه با رویدادهای مهم تسلیم شدن در 12 ماه گذشته. در نمودار زیر مشاهده می‌شود که رویدادهای زیان‌های بزرگ معمولاً با پایین‌ترین سطح بازار محلی مرتبط هستند، زیرا سرمایه‌گذارانی که صدر اخیر را خریده‌اند تسلیم می‌شوند، و دست‌ها و معامله‌گران قوی‌تر، بازار را به سمت یک رالی تسکین سوق می‌دهند.

با این حال توجه داشته باشید که کاهش کنونی از اوایل نوامبر شاهد زیان های پایدار و افزایشی بوده است که نشان می دهد این اصلاح به ویژه دردناک بوده است.

ضرر کوتاه مدت … برای سود طولانی مدت؟

با نگاهی به بخش‌های متقاطع سرمایه‌گذارانی که اکثر این زیان‌ها را متوجه شده‌اند، می‌توانیم تعیین کنیم که تا حد زیادی گروه دارنده کوتاه‌مدت (STH) است. کوین ها زمانی که کمتر از 155 روز سن دارند متعلق به STH ها در نظر گرفته می شود و از نظر آماری احتمال بیشتری دارد که در مواجهه با نوسانات خرج شوند.

متریک STH-SOPR این هفته پس از یافتن مقاومت در مقدار 1.0 در طول این کاهش، به سمت پایین شتاب گرفت. از نظر روان‌شناختی، این نشان می‌دهد که خریداران اخیر برای «بازگرداندن پول خود» از قیمت یا پایین‌تر از هزینه‌های خود خارج می‌شوند و فشار و مقاومت در سمت فروش ایجاد می‌کنند. مقادیر پایین تر نشان می دهد که ضررهای سنگین تری توسط STH ها گرفته می شود، که در این مثال به طور نامتناسبی خریداران برتر هستند.

با ارزیابی پویایی عرضه، می‌توان دید که دارندگان کوتاه‌مدت در حال حاضر تقریباً 18.3 درصد از عرضه کوین (به استثنای کوین های نگهداری شده توسط صرافی‌ها) را در اختیار دارند. ناحیه قرمز روشن در نمودار زیر نسبتی را نشان می‌دهد که در حال حاضر ضرر دارد و از این هفته، تقریباً کل منبع STH زیر آب است.

این باز هم یک مانع روانی ایجاد می‌کند که به موجب آن کوین هایی که در حال حاضر بیشترین احتمال خرج و فروش را دارند، اکنون نیز زیان‌های غیرقابل تحققی را در خود دارند که شانس فروش را بیشتر افزایش می‌دهد.

جالب توجه است که عرضه STH نزدیک به پایین‌ترین حد چند ساله خود باقی می‌ماند، که نشان‌دهنده همتای آن‌ها، دارندگان بلندمدت (LTHs) است که به‌طور چشمگیری از چنین کاهش شدیدی نگران نیستند.

نسبت عرضه LTH در واقع به یک روند صعودی معتدل بازگشته است، که نشان دهنده عدم تمایل عمومی برای انحلال این گروه است. کوین های LTH در مواجهه با چیزی که شبیه بازار خرس است، به‌طور محکم در انبار سرد قرار دارند، که همچنان یک رنگ سازنده باقی می‌ماند.

مانند STH ها، گروه LTH نیز بدون دردسر مالی نیست، به طوری که 6.04 درصد از 81.7 درصد عرضه توسط LTH ها در این هفته دچار ضرر غیر قابل تحقق می شود. این بالاترین حجم عرضه LTH است که از زمان فروش مارس 2020 با ضرر نگهداری می شود.

و در نهایت، برای پایان دادن به تحلیل هفته خود، تاکید می‌کنیم که حجم کل کوین های قدیمی‌تر از 1 سال از اکتبر در یک صعود قابل توجه بوده است. بیش از 59.3 درصد از عرضه در گردش در حال حاضر برای بیش از 1 سال غیرفعال بوده است که در سه ماه گذشته 5.8 درصد از عرضه در گردش افزایش یافته است.

این کوین ها منعکس‌کننده آخرین حرکت زنجیره‌ای بین اکتبر 2020 و ژانویه 2021 در مرحله اولیه و هیجان‌انگیزتر چرخه صعودی هستند. در حالی که بخش بزرگی از کوین های بالغ عموماً سازنده در نظر گرفته می‌شوند، بار دیگر شباهت‌هایی به بازار نزولی دارد، زمانی که فقط هلدر ها باقی می‌مانند.

خلاصه

تعریف بازارهای نزولی در بیت کوین دشوار است، زیرا معیار کاهش 20 درصدی سنتی با توجه به نوسانات، تقریباً هر سه شنبه دوم باعث کاهش قیمت می شود. بنابراین، ما به روانشناسی سرمایه گذار و سودآوری به عنوان معیاری از فعالیت های احتمالی و واقعی در سمت فروش نگاه می کنیم.

آنچه ما در این هفته شناسایی کردیم، ضررهای قابل توجه، کاهش شدید سرمایه، بازگشت به انباشت هلدر ها و خریداران برتر از هر فرصتی برای بازگرداندن پول خود هستند. اگر شبیه یک خرس است، و مانند یک خرس راه می رود، به خوبی می تواند یک خرس باشد. اما مانند بسیاری از چیزها در دو سال گذشته … آیا این زمان می تواند متفاوت باشد؟

این سوالی است که در هفته های آینده به بررسی آن ادامه خواهیم داد. 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
امتیاز : 0
برای مطالعه بیشتر

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاه و یکم

08/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاهم

02/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و نهم

26/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هشتم

11/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هفتم

05/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و ششم

30/04/1401
نظرات
اطلاع بده
اطلاع بده
profile avatar
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx