تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته بیست‌ و‌ هشتم

Dorsa
0 16:00 1400/11/12

بیت کوین وارد هشتاد و دومین روز کاهش قیمت خود می شود، زیرا معامله گران مشتقات روی نزولی بودن بیشتر شرط بندی می کنند. در همین حال، مدل‌های تقاضای زنجیره‌ای نشان می‌دهند که روند صعودی‌ بیشتری وجود دارد.

فروش لوریجی در مقابل تقاضای اسپات

بازار بیت کوین به کاهش خود ادامه داد و به 33,424 دلار در روز دوشنبه رسید که پایین ترین قیمت معامله شده از جولای 2021 است. قیمت ها اکنون در یک روند نزولی ثابت برای 82 روز بوده اند و احساسات منفی به ویژه در بازارهای مشتقه افزایش یافته است. نرخ‌های تامین مالی برای سوآپ‌های دائمی در قلمرو منفی معامله می‌شوند و ما شاهد یک اصلاح قابل‌توجه در بازارهای آپشن بوده‌ایم، جایی که حجم اختیار معامله به‌طور قابل‌توجهی افزایش یافته است.

در تحلیل قبلی عرضه غالب و سودآوری شبکه را مورد بررسی قرار دادیم، که ما استدلال کردیم که شبیه یک روند نزولی کلاسیک بیت کوین است. در این هفته، ما تمرکز خود را به ارزیابی تقاضا معطوف کرده ایم تا طرف دیگر معادله را به تصویر بکشیم. ابزارهای زنجیره ای می توانند بینشی در مورد عرضه و تقاضا ارائه دهند، و با چشم انداز نزولی کلان به عنوان پس زمینه همراه باشند. ما اکنون به دنبال این هستیم که شناسایی کنیم که آیا مشخصات تقاضای اساسی برای شروع ایجاد یک کف بازار کافی است یا خیر.

ورود منفی به بازارهای مشتقه

در طول سال 2021، حجم معاملات در بازارهای آتی کاهش کلانی داشته است و بیش از 50 درصد از 80 میلیارد دلار در روز در مارس 2021 به کمتر از 40 میلیارد دلار در روز در ژانویه 2022 کاهش یافته است. فروش به 33 هزار دلار با افزایش قابل توجهی در حجم معاملات روبرو شد و به کمتر از 60 میلیارد دلار در روز رسید.

بایننس همچنان صرافی غالب است و میزبان سهم زیادی از حجم معاملات آتی است که بیش از 52.5 درصد از کل قراردادهای این هفته را شامل می شود.

حتی با حجم معاملات نسبتاً کم، سود باز معاملات آتی به طور قابل توجهی بالا باقی می ماند، به ویژه برای سوآپ های دائمی. به عنوان درصدی از ارزش بازار بیت کوین، علاقه باز به مبادلات دائمی (بنفش) حدود 1.3 درصد است که از نظر تاریخی بالا است و اغلب به عنوان پیشروی یک رویداد کاهش اهرم است.

سود باز در تمام بازارهای آتی (از جمله مبادلات دائمی) به 1.9٪ از ارزش بازار (نارنجی) افزایش می یابد، اما این در مقادیر معمولی به وسط محدوده نزدیک تر است. این مشاهدات نشان می دهد که اکثریت بزرگی از لوریج آتی فعلی توسط معامله گران قراردادهای دائمی (به شدت بر روی Binance) نگهداری می شود.

با لوریج بالا و ارتباط آن با بازارهای دائمی، می‌توانیم به نرخ‌های تأمین مالی نگاه کنیم تا حس سوگیری و جهت گیری بازار را در جایی که اهرم به شدت اعمال می‌شود، به دست آوریم. نرخ های تامین مالی در بیشتر ماه ژانویه منفی بوده است، که نشان می دهد یک سوگیری کوتاه مدت در بازارهای سوآپ دائمی وجود دارد.

منفی مشابهی در بازارهای آپشن مشاهده می شود، با افزایش نسبت Put/Call به 59 درصد، بالاترین سطح چند ماهه است. این نشان می دهد که معامله گران ترجیح خود را از Callها دور کرده و به سمت خرید های نزولی تغییر داده اند، حتی در شرایطی که بازار به پایین ترین سطح 6 ماهه معامله می شود.

با این تغییر قابل مشاهده از سوگیری طولانی به سمت کوتاه در بازارهای مشتقه، تسلط نقدینگی های آتی شروع به خزش به سمت بازارهای سهام کرده است. با منفی بودن بالا، لوریج بالا، و به طور کلی یک سوگیری کوتاه، می توان استدلال منطقی برای فشار فروش بالقوه ضد روند در کوتاه مدت ارائه داد.

ارزیابی تقاضای زنجیره ای

ارزیابی تقاضای بازار با استفاده از ابزارهای زنجیره‌ای متفاوت است و نیاز به درک شرکت‌کنندگان در بازار و مقاصد حجم کوین های مصرف‌شده (مانند داخل/خارج از صرافی ها ، داخل/خارج از کیف‌پول‌های هلدر ها و غیره) دارد. این هفته روی تقاضا از سه حوزه کلیدی تمرکز خواهیم کرد:

روند رشد و انباشت/توزیع کیف پول.

جریان وجوه ورودی/خروجی از ذخایر ارزی.

استفاده از شبکه به عنوان یک لایه تسویه حساب برای سنجش “ارزش منصفانه”.

ابتدا، ما به یک معیار نسبتاً اساسی و ساده نگاه می کنیم، تعداد موجودی کیف پول غیر صفر. به طور کلی، زمانی که شبکه بیت‌کوین با خروج سرمایه‌گذاران در مقیاس بزرگ مواجه می‌شود (مثلاً در سال 2017)، سرمایه‌گذاران بسیاری از UTXO‌ها را از کیف پول‌های خود خرج می‌کنند، کوین ها را به صرافی‌ها سپرده می‌کنند، و سپس آن‌ها این عرضه را به تعداد کمی از بزرگ‌ها ادغام می‌کنند. کیف پول های موجود

چنین پاکسازی کیف پول پس از تاپ 2017 کاملاً مشهود است و تخلیه کوچکتر آن در ماه می سال گذشته قابل مشاهده است. در هر دو مورد، تعداد آدرس‌های غیرصفر پس از فرونشستن گرد و غبار، معمولاً در حدود فاز میانی بازار نزولی که با شروع مجدد انباشتگی خریداران دنبال می‌شد، روند صعودی را از سر گرفت.

به نظر می رسد روند فعلی رو به بالا تعداد کیف پول های غیر صفر تا حد زیادی تحت تأثیر سه ماه گذشته قیمت های رکود، شباهت های ورزشی به خرس کوچک 2019 و رسیدن به ATH جدید 40.16 میلیون آدرس قرار نگرفته است.

کیف‌پول‌های سایز etail با نگه داشتن کمتر از 1BTC (میگو)، به نظر می‌رسند که از این اصلاح خسته نشده‌اند و عرضه در این کیف‌ها همچنان در حال افزایش است. نرخ رشد عرضه برای این گروه شاهد دو افزایش کلان بوده است، اول بعد از مارس 2020 و دوباره بعد از می 2021. با توجه به تاریخچه بیت کوین به عنوان یک پدیده مردمی، این نشان دهنده طبقه رو به رشدی از ‘sat stackers’ و هلدر ها است که در همه موارد باقی می مانند. وضعیت بازار.

به منظور طبقه‌بندی بیشتر عرضه کوین ، از گروه‌بندی‌هایی با عنوان عرضه غیرنقد، با نقدینگی بالا بر اساس الگوهای هزینه کیف پول استفاده می‌کنیم (روش‌شناسی در اینجا). هنگامی که به عنوان نسبتی از ارزش بازار ترسیم می شود، درصد عرضه غیرنقدی (آبی) اکنون به 76.2 درصد در گردش رسیده است و به سطوح دسامبر 2017 بازگشته است. این کوین ها در کیف‌هایی نگهداری می‌شوند که سابقه خرج‌کردن آنها بسیار کم است، و بنابراین منعکس کننده دسته‌ای از کیف‌ها هستند که احتمالاً در حالت انباشتگی هستند.

دوره های نزولی (مناطق قرمز) مانند 2018 و مه تا ژوئیه 2021 با کاهش شدید عرضه غیر نقدی همراه است. این به این معنی است که حجم زیادی از کوین ها خارج از سردخانه خرج شده است و باید متعاقباً توسط تقاضای خرید جدید جذب شود.

دوره‌های صعودی (مناطق سبز) مانند پس از مارس 2020 معمولاً شاهد افزایش عرضه غیرنقدی هستند، زیرا انباشتگی اتفاق می‌افتد و تقاضا کوین های فروخته شده را جذب می‌کند.

جالب توجه است که قیمت ها در بازار فعلی در حال کاهش (نزولی) هستند، در حالی که عرضه غیر نقدی در یک صعود مشخص ( صعودی) است. تنها در این هفته، بیش از 0.27 درصد از عرضه (~51 هزار بیت کوین) از حالت لیکویید به حالت غیر نقدی منتقل شد. در یک پس‌زمینه نزولی کلان، این سوال را ایجاد می‌کند که آیا یک واگرایی افزایشی عرضه، مشابه ماه مه تا جولای 2021، وجود دارد یا خیر.

موجودی صرافی یکی از اجزای بزرگ‌تر معیارهای عرضه لیکویید و با نقدشوندگی بالاست، و بنابراین منطقی است که به جریان‌های ورودی و خروجی برای تأیید مشاهدات بالا نگاه کنیم. تغییر موقعیت خالص صرافی معیاری است که این جریان خالص ماهانه کوین ها را به رنگ (سبز) و خارج (قرمز) از صرافی هایی که ما دنبال می‌کنیم نشان می‌دهد.

در این هفته، ما شاهد خروجی خالص نسبتاً بالایی بوده‌ایم، با نرخ‌هایی بین 45 تا 59 هزار بیت کوین در ماه. این با افزایش عرضه غیر نقدی (~51 هزار بیت کوین) تلاقی دارد، که نشان می‌دهد ممکن است بخشی از کوین های برداشت‌شده صرافی به ذخیره‌سازی سردتر منتقل شده باشد.

در نتیجه، کل ذخایر ارزی به پایین‌ترین حد چند ساله کاهش یافته و به 13.27 درصد از عرضه در گردش رسیده است. توجه به این نکته مهم است که این با واکنش بازار مشاهده شده در کاهش ماه مه-ژوئیه 2021 بسیار متفاوت است:

هر دو دوره بیش از 50 درصد کاهش قیمت را از ATH تجربه کردند.

در ماه مه تا جولای 2021، بیش از 164 هزار بیت کوین (0.84٪ از در گردش) ورودی خالص به صرافی ها، در کنار کاهش عرضه نقدینگی معادل 1.5٪ عرضه در گردش، کاهش یافت.

کاهش کنونی شاهد کاهش 42.9 هزار بیت کوین بیت کوین (0.28 درصد در گردش) از تاریخ ATH نوامبر بوده است، در حالی که عرضه نقدینگی 0.86 درصد از عرضه در گردش افزایش یافته است.

با وجود کاهش‌های مشابه، روند ذخایر ارزی و نقدینگی کوین ها در جهت مخالف در حال حرکت است. محیط کنونی به طور قابل توجهی رنگ صعودی بیشتری در جذب عرضه دارد و کوین های بسیار کمتری در ترس فروخته می شود.

ابزار شبکه در حال افزایش

بیت کوین برای بسیاری از افراد چیزهای زیادی است، و یکی از آن چیزها لایه تسویه ارزش است. در تئوری، هرچه بیت کوین به عنوان یک شبکه ارزش بیشتری داشته باشد، سودمندی بیشتری ارائه می شود و شبکه باید ارزش بیشتری داشته باشد و بالعکس.

سقف دمنده در سال 2017 با انفجاری در حجم شهرک ها مشخص شد که به بالای 10 میلیارد دلار در روز رسید. این به سرعت با کاهش باورنکردنی 80 درصدی به 2 میلیارد دلار در روز، همه در عرض چند ماه، دنبال شد. فاز شیدایی با ذوق آمد و رفت.

بازار از اکتبر 2020 بسیار متفاوت بوده است.

در طول هر دو کاهش 50%+ فوق الذکر، حجم تسویه به میزان قابل توجهی نسبت به اوج کاهش یافت. با این حال، ارزش کف به رشد خود ادامه داده است، حتی در طول روندهای نزولی (مناطق قرمز). این نشان دهنده استفاده پایدارتر و حتی رو به رشد بیت کوین با افزایش ارزش بازار، پایه دارندگان و ارزش ذخیره شده است.

ساختار این حجم تسویه‌ها نیز از اکتبر 2020 شاهد تغییر غیرقابل انکاری بوده است، به دور از تراکنش‌های خرده‌فروشی (<100 هزار دلار)، و به سمت ارزش‌های با ارزش خالص و اندازه سازمانی (> 1 میلیون دلار).

حجم تراکنش‌های +10 میلیون دلار اکنون بر 45 درصد حجم تسویه‌شده غالب است، در حالی که اندازه‌های بیش از 1 میلیون دلار بر 70 درصد تسلط دارند (بر اساس نهاد تعدیل شده). تراکنش های بزرگ این برتری را در طول سال 2021 حفظ کرده اند و در واقع در طول این اصلاح به اوج خود رسیده اند.

در نهایت، می‌توانیم یک مدل قیمت‌گذاری ضمنی با استفاده از نسبت NVT بسازیم، که حجم تسویه شبکه (کاربرد) را به قیمت ضمنی (روش‌شناسی توسط ویلی وو) ترسیم می‌کند. قیمت بازار در حال حاضر بین مدل‌های قیمت NVT سریع‌تر 28 روزه (سبز) و 90 روزه کندتر (صورتی) معامله می‌شود، که مسلماً اکنون بیت‌کوین را در منطقه «ارزش منصفانه» قرار می‌دهد.

در نظر گرفتن نسبت قیمت و قیمت NVT 90 روزه، یک «NVT Premium» به دست می‌آید، که در حال حاضر در پایین‌ترین سطح معامله می‌شود که از نظر تاریخی کمتر از ارزش‌گذاری شده در نظر گرفته می‌شود. موارد قبلی که حجم تسویه نسبت به ارزش بازار تا این حد بالا بوده است، قبل از انگیزه های صعودی قوی در بازارهای نزولی یا در پایین ترین سطح بازارهای کلان مانند دسامبر 2018 و مارس 2020 بوده است.

خلاصه

در تحلیل قبلی‌، پویایی‌های عرضه فعلی را بررسی کردیم و مشخص کردیم که آن‌ها مشخصه اکثر بازارهای نزولی بیت کوین هستند. این هفته برای بررسی سمت تقاضای اساسی معادله تغییر دنده دادیم، که تفاوت قابل توجهی را بین ساختار بازار فعلی و آخرین دوره نزولی در ماه می تا جولای 2021 نشان می دهد.

در حالی که هر دو کاهش بیش از 50٪ در قیمت را تجربه کردند، به نظر می رسد بازار فعلی دارای یک کلاس هلدر انعطاف پذیر و پایدار است که به نظر می رسد حالت انباشتگی از طریق باران، تگرگ یا درخشش است. حجم تسویه زنجیره ای از بالاترین میزان کاهش یافته است، با این حال نسبت به ارزش گذاری بازار افزایش می یابد، که نشان می دهد بیت کوین اکنون به “ارزش منصفانه” نزدیک تر است تا به یک چرخه بالا.

در همین حال، به نظر می رسد که بازارهای مشتقه روی نزولی بیشتر شرط بندی کرده اند. در چارچوب یک خرس کلان، این سؤال را مطرح می کند. آیا بازار برای جلوگیری از ریسک دیر کرده است، یا به دلیل یک اصلاح صعودی است که این اوج در منفی بودن اهرمی را از بین ببرد؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
امتیاز : 0
برای مطالعه بیشتر

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاه و یکم

08/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاهم

02/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و نهم

26/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هشتم

11/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هفتم

05/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و ششم

30/04/1401
نظرات
اطلاع بده
اطلاع بده
profile avatar
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx