تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته بیست‌ و‌ نهم

تیم IT پاورآپ ترید
0 15:25 1400/11/19

پس از سه ماه در یک روند نزولی مداوم، بازار بیت کوین با معامله می شود در بالای مقاومت روانشناختی 40 هزار دلار، این منطقه قیمتی را به خود اختصاص داد. با این حال، با وجود نوسانات سنگین بازار، سوال این است که آیا این کف قیمتی است یا فقط یک کف محلی در یک بازه زمانی طولانی تر.

در نسخه این هفته، حمایت اساسی را که پایین‌ترین قیمت اخیر را ایجاد کرده است و همچنین مکانیسم‌های مختلفی که بازار را به سمت بالا هدایت می‌کنند، ارزیابی خواهیم کرد. قیمت‌ها از تعدادی از سطوح بنیادی که از لحاظ تاریخی نشان‌دهنده کاهش ارزش‌گذاری یا قیمت «ارزش منصفانه» بوده‌اند، جهش کرده‌اند. ما همچنین در مورد اینکه آیا فشار کوتاه مورد بحث در نسخه قبلی عملی شده است یا خیر، و الگوهای مخارج دارندگان کوتاه مدت در پاسخ به صعود بازار بحث می کنیم.

ما همچنین توضیحاتی در مورد هزینه اخیر 96.4 هزار بیت کوین مرتبط با هک Bitfinex در سال 2016 ارائه می دهیم و اینکه چگونه این مورد در معیارهای مختلف زنجیره ای شناسایی شده است.

حمایت فاندامنتال

در طول سال‌های 2021 و 2022، محدوده قیمتی 30 تا 40 هزار دلار ثابت کرده است که سطح حمایتی قوی برای طرفداران روند صعودی بیت کوین است. در سال 2021، این محدوده پس از کاهش 50%+ در ماه مه تا ژوئیه، حمایت از اصلاحات سپتامبر را فراهم کرد، و بار دیگر منبع حمایت از عرضه در ژانویه-فوریه امسال بود.

متریک URPD توزیع قیمت های تحقق یافته را برای مجموعه فعلی بیت کوین UTXO نشان می دهد. در اینجا می بینیم که 2.351 میلیون بیت کوین (12.41 درصد عرضه) آخرین معامله بین 36.2 تا 41.2 هزار دلار بوده است. حتی با توزیع مجدد این سکه‌ها به ارزش‌های واقعی پایین‌تر، بازار همچنان در بالاترین حد خود باقی می‌ماند و بیش از 25 درصد از عرضه در گردش آخرین بار با قیمت‌های بالاتر معامله شده است.

همانطور که بازار بالاتر می رود، یکی از مکانیسم های آن ممکن است زمانی رخ دهد که بازار ناگهان به سمت بالا میرود و تعداد زیادی از افرادی که پوزیشن فروش باز کرده بودند لیکویید میشوند همانطور که در تحلیل هفته گذشته مورد بحث قرار گرفت. بررسی نمودارهای Long Liquidation Dominance نشان می‌دهد که فروشف ها در این هفته با یک انحراف جزئی به سمت نقدینگی‌های کوتاه مدت بوده‌اند.

با این حال، میزان این معیار نسبتاً ضعیف باقی می‌ماند، که نشان می‌دهد بعید به نظر می‌رسد که افزایش قیمت عمدتاً ناشی از یک فشار کوتاه باشد.

این تا حد زیادی با تغییر یک روزه در Futures Open Interest تأیید می‌شود، جایی که ما هنوز رویداد مشخصه لوریج زدایی را ندیده‌ایم، که در آن حجم زیادی از پوزیشن های باز به اجبار بسته می‌شوند. با این حال، سود آزاد آتی در حدود 1.91٪ از ارزش بازار بیت کوین (~ 15 میلیارد دلار) بالا باقی می ماند.

این ممکن است نشان‌دهنده این باشد که احتمال یک فشار کوتاه کمتر از برآورد اولیه است، یا این که چنین رویدادی ممکن است در صورت ادامه روند بالاتر بازار و رسیدن به  سطوحی که بیشترین حد ضرر در آنجا قرار دارد/ حد ضرر یا لیکویید شدن حساب ها.

با نگاهی به بازارهای اسپات و آنچین، می‌توانیم ببینیم که شبکه بیت‌کوین در این هفته شاهد تکانه‌ای از نهادهای خالص جدید بود که به رشد خالص 18.5 هزار واحد در روز رسید. تا سال 2021، تکانه‌های بزرگ واحدهای تجاری در دوره‌های پرنوسان مانند اصلاحات بازار صعودی در سه‌ماهه اول تا دوم و طی فروش بیش از 50 درصدی در ماه می رخ داده است.

ژوئن تا دسامبر 2021 یک دوره انباشت آرام با خط پایه پایدار 12.5 هزار موجودیت خالص در روز بود. به این ترتیب، افزایش‌های اخیر در ژانویه و فوریه ممکن است حاکی از انتقال آزمایشی به خارج از انباشت تحت سلطه هلدر ها، یا حداقل علاقه مجدد به بیت‌کوین پس از معامله به قیمت‌های ورودی جذاب‌تر باشد.

مومنتوم کوتاه مدت به سمت بالا حرکت می کند

برای اولین بار از اواخر نوامبر، دارندگان کوتاه‌مدت (STHs) یک روز سودآور را تجربه کردند و STH-SOPR به بالای 1.0 رسید. این نشان می دهد که سکه هایی که کمتر از 155 روز خرج شده اند، در مجموع در این هفته سود کسب کرده اند. این به دنبال آن است که بیش از دو ماه هر روز متوجه ضرر می‌شوند، زیرا STH‌هایی که تاپ را خریداری کرده‌اند، با قیمت‌های پایین‌تر از سکه‌های خود خارج می‌شوند.

یک الگوی مشابه STH-SOPR را می توان در دو مورد از مارس 2020 مشاهده کرد. پس از یک دوره طولانی زیان، بازار موفق شد به یک روند صعودی صعودی تبدیل شود، با آزمایش مجدد STH-SOPR 1.0 برای تأیید. اگر شاهد شکست مجدد STH-SOPR باشیم، نشان دهنده سودآوری مجدد است و جریان های تقاضا در حال جذب سکه ها هستند. در مقابل، بازگشت به زیر 1.0 یک شاخص نزولی خواهد بود و نشان می دهد که تقاضای کافی برای حمایت از فشار فروش از سوی STH ها وجود ندارد.

همچنین می‌توانیم شاهد یک واگرایی نسبتاً چشمگیر صعودی در نوسانگر 14 روزه بازار واقعی گرادیان (MRG) باشیم. این معیار، درجه حرکت در قیمت‌گذاری بازار را نسبت به جریان‌های سرمایه طبیعی، که در سقف تحقق یافته ثبت می‌شود، مدل‌سازی می‌کند. تفسیر کلی به شرح زیر است:

پیک های پی در پی بالاتر/پایین نشان دهنده افزایش حرکت به سمت بالا/پایین است.

شکست های بالاتر/زیر 0 نشان می دهد که یک روند صعودی/نزولی جدید در حال بازی است، با مدت زمان پیش بینی شده نوسانی ~14 روز.

جایی که صدر بازار در مارس-آوریل 2021 واگرایی نزولی را نشان داد (کاهش حرکت بازار با بالاترین قیمت)، دوره فعلی منعکس کننده یک واگرایی صعودی است. با هر مجموعه پایین قیمت جدید، حرکت نزولی کاهش می یابد و MRG 14 روزه اکنون به طور قانع کننده ای از 0 شکسته شده است. MRG 28 روزه در واقع ساختار بازار مشابهی را نشان می دهد و تلاقی و بزرگی را برای استدلال حداقل یک نشان می دهد. بازه محلی کم در حال ایجاد است.

این روند صعودی به دنبال یک روند نزولی نسبتاً مداوم سه ماهه است که نمایه بازده ماهانه بیت کوین را به خوبی به محدوده منفی سوق داد. نمودار زیر بازده بیت کوین (به صورت درصد) را در یک پنجره 30 روزه نشان می دهد، با بازده منفی 30 درصدی که از لحاظ تاریخی شرایط فروش بیش از حد را نشان می دهد. بازده ماهانه فقط در پنج دوره در 5 سال گذشته به این میزان ضعیف بوده است:

اصلاحات ژانویه-آوریل 2018 که بازار نزولی را آغاز کرد.

رویداد تسلیم بازار در نوامبر 2018.

فروش گسترده بازار مارس 2020 در حالی که کووید اقتصادهای جهانی را قفل کرد.

رویداد فروش و اهرم زدایی می 2021.

عملکرد YTD در سال 2022.

برآورد ارزش منصفانه بیت کوین

در طول سال‌ها رویکردها و مدل‌های زیادی برای ارزش‌گذاری بیت‌کوین پیشنهاد شده است، و ارزیابی هر مجموعه باید با تلاقی بین معیارها و شاخص‌های متعدد همراه باشد.

یکی از ساده‌ترین ابزارها، اما همچنان بسیار قدرتمند برای این کار، Mayer Multiple است که به عنوان نسبتی بین قیمت و میانگین متحرک 200 روزه محاسبه می‌شود. 200DMA به طور گسترده به عنوان یک شاخص بلندمدت گاو/خرس در تحلیل تکنیکال مشاهده می شود، و به همین دلیل انحرافات شدید زیر آن می تواند نشان دهنده درجه ای از ارزش گذاری کمتر نسبت به میانگین بلندمدت باشد. Mayer Multiple در این هفته زیر 0.8 معامله شد که نشان دهنده 20% تخفیف نسبت به 200DMA است. سطح قیمتی که نشان دهنده مولتی مایر 0.8 است 39.1 هزار دلار است که اکنون بازار آن را پس گرفته است (محاسبه 0.8 x 200DMA).

مشابه معیار بازده ماهانه، نمونه‌های قبلی معاملات چندگانه Mayer زیر 0.8 معمولاً با کاهش شدید در بازارهای نزولی و به‌ویژه در طول رویدادهای کاپیتولاسیون در سطح بازار (مانند ژانویه 2015، نوامبر 2018 و مارس 2020) مرتبط است.

معیار دیگری که “ارزش منصفانه” را منعکس می کند، نسبت تحقق یافته به زنده بودن (RTLR) است که برای تخمین “ارزش منصفانه” بیت کوین طبق قیمت گذاری توسط گروه هلدر ها پیشنهاد شده است. در دوره‌های خواب سنگین سکه، Liveliness کاهش می‌یابد، و بنابراین وقتی Liveliness در مخرج قرار می‌گیرد، قیمت تحقق یافته تقویت می‌شود (و بالعکس).

این معیار در اواخر سال 2020 قبل از حرکت صعودی اصلی بازار و دوباره در ژوئن و ژوئیه 2021 پشتیبانی را ارائه کرد. بازار در هفته گذشته کمتر از این سطح معامله شد، اما از آن زمان به بعد سطح RTLR 39,958 دلار را پس گرفت که به طور منطقی با حمایت سازگار است.

در کیف پول هک Bitfinex 2016

در این هفته تعدادی از معیارهای زنجیره ای، هزینه بسیار زیادی 94643 بیت کوین مربوط به کیف پول های هک Bitfinex در سال 2016 را با ارزش بازار 3.67 میلیارد دلار شناسایی کردند. با توجه به اندازه بزرگ، هم از نظر حجم سکه، ارزش دلار آمریکا، سود محقق شده و طول عمر از بین رفته، این یک مطالعه موردی جالب را در ارزیابی اینکه چگونه رویدادهای غیرعادی روی زنجیره تأثیر می‌گذارد بر تفسیر متریک می‌سازد.

ما می‌توانیم در عرضه احیا شده ۵ ساله ببینیم که این هزینه، بزرگترین هزینه ۵ ساله و بالاتر در تاریخ است، که بالاترین رقم قبلی ۷۱.۸۲۵ هزار تومانی را در ژانویه ۲۰۱۹ زمانی که قیمت‌ها ۳۶۲۹ دلار بود، تحت‌الشعاع قرار داد.

(روز- سکه) نابود شده نیز به بالاترین حد چند ساله رسید و در مجموع 195 میلیون روز سکه نابود شد، که 190 میلیون (97٪) مربوط به کیف پول های Bitfinex است.

همانطور که در بالا ذکر شد، یک متریک Liveliness رو به کاهش نشان می‌دهد که در کل عرضه سکه، حجم بیشتری از سکه‌ها در مقایسه با سکه‌هایی که مصرف می‌شوند و روزهای سکه را از بین می‌برند، خاموش هستند و طول عمرشان انباشته شده است (روز سکه). این نمونه ای از دوره های انباشت هلدر ها است و اغلب مترادف با بازارهای نزولی است.

Liveliness در یک روند نزولی ثابت است، به استثنای افزایش عمودی این هفته در پاسخ به هزینه Bitfinex، که این معیار مقیاس کلان را 0.38٪ در روز افزایش داد.

یکی از معیارهای طول عمر که می تواند برای کاهش ناهنجاری هایی مانند این مورد استفاده شود، که در آن تعداد کمی از کیف پول ها سکه های بسیار بزرگ/قدیمی خرج می کنند، ASOL است. میانگین عمر خروجی مصرف شده میانگین طول عمر سکه های مصرف شده را بر اساس هر UTXO اندازه گیری می کند و حجم سکه را به طور کامل نادیده می گیرد (که برای مثال با CDD و Dormancy اندازه گیری می شود).

ASOL پاسخ معنی‌داری به کیف پول Bitfinex نشان نداد و در واقع به پایین‌ترین حد خود می‌رسد که آخرین بازدید در ژوئن 2021 بود. روند صعودی در ASOL زمانی معمول است که توزیع گسترده‌ای توسط سکه‌های قدیمی‌تر، معمولاً در بازارهای صعودی وجود دارد. در مقابل، روندهای نزولی مانند آنچه در بازی وجود دارد نشان می دهد که هلد رفتار ترجیحی است، که با روند نزولی مقیاس کلان در Liveliness سازگار است.

خلاصه

با جهش قیمت بیت کوین از پایین ترین سطح چند ماهه، مکانیسم های محرک بالقوه را بررسی کردیم و حمایت ارائه شده توسط سرمایه گذاران را در محدوده 30 تا 40 هزار دلار ارزیابی کردیم. پایین ترین سطح بازار 33.5 هزار دلاری که هفته گذشته تعیین شد، با کم ارزشی تاریخی در طیفی از معیارها از جمله Mayer Multiple، RTLR و نمایه بازده ماهانه همراه بود.

بازار در توزیع عرضه همچنان در بالاترین حد خود قرار دارد و بیش از 25 درصد از کل بیت کوین دارای ضررهای غیر قابل تحقق است. با این حال، میزان حرکت معقولی در پشت این افزایش وجود دارد، با بازگشت STH ها به سوددهی، و نوسان سازهای MRG کوتاه برد مثبت هستند. نکته کلیدی برای تماشای حرکت رو به جلو این است که آیا دارندگان بلندمدت و سکه‌های قدیمی‌تر نقدینگی خروجی را دریافت می‌کنند یا خیر، و آیا می‌توان از افزایش تقاضا با تقاضای مجدد حمایت کرد که به طور کلی از زمان فروش ماه مه وجود نداشت.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
امتیاز : 0
برای مطالعه بیشتر

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاه و یکم

08/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاهم

02/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و نهم

26/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هشتم

11/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هفتم

05/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و ششم

30/04/1401
نظرات
اطلاع بده
اطلاع بده
profile avatar
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx