تحلیل بیت کوین هفته 30

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته سی‌ام

Dorsa
0 17:56 1400/11/28

سرمایه گذاران پیش از افزایش قیمت ها، ریسک را کاهش می دهند

بازار بیت‌کوین همچنان با مشکلات کلان متعددی دست و پنجه نرم می‌کند، از سخت‌تر شدن سیاست‌های فدرال رزرو که در ماه مارس انتظار می‌رفت، و اکنون ترس از تشدید درگیری بالقوه در اوکراین است. این هفته شاهد قیمت گذاری بازارهای مشتقات بیت کوین در این عدم قطعیت ها بودیم. حق بیمه های آتی تا پایان سال 2022 به طور قابل توجهی پایین است و فقط 6 درصد سالانه معامله می شود و بازار ترجیح می دهد که گزینه های فروش محافظ را نشان دهد.

به طور همزمان، پویایی عرضه در زنجیره به‌طور قابل ملاحظه‌ای پایدار است، که احتمالاً نشانه‌ای از این است که سرمایه‌گذاران آماده هستند تا از هر طوفانی که در پیش است، استفاده کنند و ترجیح می‌دهند از مشتقات برای محافظت از ریسک‌ها استفاده کنند. به طور کلی، این نشان دهنده بلوغ مداوم بازار بیت کوین است، زیرا نقدینگی عمیق تر می شود و ابزارهای مدیریت ریسک جامع تری در دسترس قرار می گیرند. این در مقایسه با چرخه های تاریخی بازار بیت کوین که در آن ریسک زدایی تنها با فروش سکه ها در بازارهای نقدی امکان پذیر بود، بسیار متفاوت است.

برعکس، نگه‌داری‌های نقطه‌ای فعلی و جریان‌های روی زنجیره به جای خروج انبوه ناشی از ترس یا وحشت، همچنان به عنوان ویژگی‌های سازنده ظاهر می‌شوند.

عدم قطعیت برای افزایش قیمت نرخ در ماه مارس

همانطور که بازارهای مشتقات بیت کوین بالغ می شوند و نقدینگی عمیق می شود، می توانیم اطلاعات مفیدی را از قیمت گذاری آتی و آپشن استخراج کنیم. در تمام صرافی‌هایی که ما دنبال می‌کنیم، ساختار دوره آتی تا ماه مارس، همزمان با افزایش نرخ‌های مورد انتظار پیشنهاد شده توسط فدرال رزرو، یکسان شده است. این امر حاکی از عدم اطمینان سرمایه گذاران در مورد تأثیر اقتصادی گسترده تر دلار آمریکا با توجه به دهه های گذشته سیاست پولی سست است.

قراردادهای آتی تا پایان سال 2022 در حال حاضر با حق بیمه سالانه بسیار اندک 6 درصد معامله می شوند، که نشان می دهد بازار از پیش بینی یک انگیزه صعودی وحشیانه به این زودی فاصله دارد.

همچنین کاهش قابل توجهی در بازارهای آتی در این هفته وجود داشته است، اما نتیجه آبشار انحلال بدنام که لحظات زیادی در سال 2021 رخ داد، نبود. فروش/مناقصه اجباری به دلیل انحلال و قیمت‌گذاری بی‌ثبات. به نظر می رسد بازار در پاسخ به انبوهی از عدم قطعیت های کلان، لوریج مالی را کاهش داده و کاهش می دهد.

مجموع سود باز معاملات آتی اکنون از 2.0% به 1.76% ارزش بازار کاهش یافته است. نشان داده شده است که اهرم نسبی به این بزرگی دامنه پایداری قابل توجهی برای بازار در طول سال 2021 است و آخرین بار پس از رویداد حذف لوریج در 4 دسامبر-21 به دست آمد.

ما همچنین می‌توانیم ترجیح قوی برای محافظت از گزینه‌های فروش را با افزایش نسبت بهره باز Put/Call مشاهده کنیم. گذار از معامله‌گرانی که طرفدار گزینه‌های خرید سفته‌بازی هستند و به گزینه‌های فروش محافظ، پس از ATHهای اکتبر و نوامبر 2021 کاملاً واضح است، که نشان‌دهنده یک رژیم جدید از احساسات سرمایه‌گذار است.

هنگامی که به توزیع بهره باز برای قرارداد 4 مارس نگاه می کنیم، تسلط بالاتر قرارداد / تماس نیز آشکار است. بازار ترجیح آشکاری برای قرارهایی دارد که اعتصابی بین 38 تا 40 هزار دلار دارند، که بیش از 2.5 برابر سود باز از بیشترین تعداد اعتصابات اختیار خرید، بین 48 تا 50 هزار دلار است.

به طور کلی، سیگنال‌های قیمت‌گذاری موجود در بازارهای مشتقات نشان‌دهنده ترجیح برای حفاظت، اهرم محافظه‌کارانه و رویکرد محتاطانه به ابرهای طوفانی در افق است. براساس قیمت‌گذاری آتی و گزینه‌ها، به نظر می‌رسد عدم قطعیت عمدتاً حول تأثیر افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در ماه مارس است. در مرحله بعد، عملکرد معیارهای زنجیره‌ای را بررسی خواهیم کرد تا این مشاهدات را با احساسات سرمایه‌گذاران در بازارهای نقدی ترکیب کنیم.

دینامیک عرضه نقطه ای ثابت می ماند

همانطور که در بالا ذکر شد، کاهش ریسک سرمایه‌گذار در چرخه‌های قبلی بازار بیت‌کوین به بهترین وجه با فروش سکه‌ها در بازارهای نقدی بیان می‌شود، زیرا سرمایه‌گذاران در معرض کاهش قرار گرفتن خود هستند. در این نمونه، معمولاً انتظار داریم دوره‌ای از جریان خالص سکه به صرافی‌ها را شاهد باشیم، پدیده‌ای که از ماه می تا جولای 2021 مشاهده شد.

با این حال، در بازار فعلی، ما همچنان شاهد خروج خالص سکه با نرخ غیر ضروری هستیم. در تمام صرافی هایی که ما پیگیری می کنیم، بیت کوین با نرخ 42.9 هزار بیت کوین در ماه از ذخایر خارج می شود و به کیف پول سرمایه گذاران می رود. این روند خروجی خالص اکنون برای حدود 3 هفته ادامه یافته است و از جهش قیمت فعلی از پایین ترین سطح 33.5 هزار دلاری اخیر حمایت می کند.

عرضه دارنده بلندمدت (LTH) همچنان روند جانبی خود را حفظ کرده است، با مجموع عرضه حدود 13.341 میلیون بیت کوین. تقریباً همیشه جریان ثابتی از سکه‌ها وجود دارد که از وضعیت دارنده کوتاه‌مدت به بلندمدت سررسید می‌شوند. به این ترتیب، این نشان می دهد که میزان هزینه LTH تقریباً برابر و مخالف درجه بلوغ سکه است.

از اکتبر ATH، LTH ها تنها 175 هزار بیت کوین را در شبکه خرج کرده اند، که علیرغم بادهای مخالف کلان غالب، گروهی از هدلرها را به طرز قابل توجهی انعطاف پذیر نشان می دهد.

گروه نگهدارنده کوتاه مدت (STH ها، سکه های کمتر از 155 روز)، در حال حاضر 18.85 درصد از عرضه را که خارج از ذخایر مبادله است، در اختیار دارد (توجه داشته باشید: عرضه LTH + عرضه STH + موجودی مبادله ~ عرضه در گردش).

7.20 درصد از این 18.85 درصد اخیراً در طی افزایش قیمت بالای 44 هزار دلار به سود غیر واقعی بازگشته است. این نشان می دهد که 1.178 میلیون بیت کوین خرج شده است (فرض می شود که دست به دست شده است) زیرا قیمت ها بین 33.5 تا 44.0 هزار دلار معامله می شود. به عبارت دیگر، 7.2 درصد از عرضه سکه خارج از مبادلات طی سه هفته گذشته مجدداً انباشته شده است که نشان دهنده تقاضای اساسی در محدوده قیمت فعلی است.

ماینرها همچنین ترجیحات جالبی برای انباشت یا توزیع سکه نشان می دهند. نمودار زیر دو گروه مختلف از ماینرها را نشان می دهد که رفتارهای متفاوتی در برخورد با عرضه استخراج دارند:

BinancePool (آبی) از اواسط سال 2020 یک انباشت خالص خالص سکه های استخراج شده بوده است و ذخیره 33.2 هزار بیت کوین را جمع آوری کرده است. با این حال، در طول سال 2022، ماینرهای مرتبط با BinancePool در بخش های نیمه عادی بین 1.2 تا 1.6 هزار بیت کوین هزینه کرده اند.

همه ماینرها و استخرهای دیگر (نارنجی) در طول سال‌های 2020-2021 توزیع‌کنندگان بسیار سنگین‌تری داشته‌اند، به طوری که موجودی کل در اکتبر تا نوامبر سال گذشته به پایین‌ترین حد چند ساله خود در حدود 690 هزار بیت کوین رسیده است. در مقابل هزینه‌های اخیر BinancePool، این گروه ماینر بین 5 تا 7 هزار بیت کوین به ذخایر کل خود در سال 2022 اضافه کرده است.

به طور کلی، موجودی ماینرها در مجموع در حال افزایش است، با این حال نمودار زیر نشان می دهد که اکثر این عرضه انباشته توسط ماینرهای مرتبط با BinancePool هدایت می شود.

همچنین می‌توانیم دارایی‌های کیف پول بزرگ را که اغلب به آن نهنگ گفته می‌شود، بررسی کنیم تا ببینیم آیا انباشت یا توزیع خالص در بازی وجود دارد یا خیر. با این حال، توجه به این نکته مهم است که تفسیر «مالک‌های نهنگ» به یک رویکرد تحلیلی بسیار ظریف نیاز دارد و به ندرت به اندازه تماشای تغییرات در یک گروه کیف پول کل ساده است.

نمودار زیر دو منحنی را نشان می دهد که موجودی کیف پول میلیون ها دلاری را منعکس می کند:

عرضه توسط نهادهای دارای 100-1 هزار بیت کوین (تیل)

عرضه توسط نهادهای دارای 1.000 BTC (آبی تیره)

چیزی که می‌توانیم مشاهده کنیم، تغییر تقریباً مساوی و متضادی در کل عرضه موجود در این دو گروه در طول سال 2021 است. از آنجایی که عرضه توسط 1000 تا 100 همگروه با 520 هزار بیت‌کوین کاهش یافت، عرضه 100 تا 1 هزار همگروه به میزان 488 هزار بیت‌کوین افزایش یافت. تجزیه و تحلیل دانه‌بندی دقیق‌تر نشان می‌دهد که آیا این سکه‌ها خریداری، فروخته شده‌اند یا به سادگی در تعداد بیشتری از UTXO‌های با ارزش کوچک‌تر پیکربندی شده‌اند.

با این حال، در مجموع، در طول سال‌های 2021-2022، خالصی از -32 هزار بیت کوین باقی می‌ماند که از این گروه‌های کیف پول مهاجرت کردند. مسلماً این حجم کوچکی از سکه است که در طول یک سال فرآیند توزیع مجدد و همچنین نسبت به نرخ فعلی ماهانه خروج ارز (42.9 هزار بیت کوین در هر ماه) است.

به طور خلاصه در این هفته، به نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاران با نگاهی دقیق به افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در ماه مارس، از بازارهای مشتقه برای محافظت از ریسک و خرید محافظت نزولی استفاده می‌کنند. در همین حال، به نظر می رسد پویایی کلی عرضه در زنجیره به شکلی از تعادل است. منابع نگهدارنده بلندمدت و کوتاه مدت محدود به محدوده هستند، موجودی ماینرها در چند هفته گذشته در مجموع ثابت بوده و اندکی بالاتر بوده و عرضه نهنگ (100-10 هزار کیف پول BTC) از دسامبر ثابت بوده است.

برخلاف چرخه‌های قبلی بیت‌کوین، به نظر نمی‌رسد که فروش دارایی‌های نقدی استراتژی کاهش ریسک ترجیحی باشد. این نشان دهنده یک بازار به طور فزاینده بالغ، با مجموعه رو به رشد ابزارهای مشتقه در دسترس برای مدیران ریسک است.

ویژگی هفتگی: معیارهای جدید عرضه بیت کوین

از آنجایی که پویایی بازار بیت کوین در طول زمان تغییر می کند، تحلیلگران باید به مجموعه رو به رشدی از «مکان ها» توجه کنند که ممکن است بیت کوین در آن قفل شده و به داخل/خارج از آن جریان یابد. 

اکنون سه ETF بیت کوین در کانادا معامله می شود:

صندوق بیت کوین QBTC.U (نارنجی)

ETF بیت کوین هدف (بنفش)

سکه سهام BTCQ.U (صورتی)

در مجموع، این ETF ها اکنون در مجموع دارای 62628 بیت کوین هستند که 0.33 درصد از عرضه در گردش را نشان می دهد و ETF هدف 47.6 درصد از کل عرضه را تشکیل می دهد.

بسته بندی بیت کوین در wBTC برای استفاده در اکوسیستم اتریوم تقاضای بسیار بالایی داشته است و اکنون 271167 بیت کوین، بیش از 1.43 درصد از عرضه در گردش را جذب کرده است. عرضه wBTC از ابتدای سال 2021 تا کنون 140 درصد افزایش یافته است و 158.2 هزار بیت کوین افزایش یافته است.

در نهایت، با ادامه روند طولانی مدت بازسازی Mt Gox، معیارهایی که موجودی سکه‌هایی را که توسط Nobuaki Kobayashi، سرپرست Mt Gox نگهداری می‌شود، نشان می‌دهند، اکنون فعال هستند. پس از یک سری فروش در سال‌های 2017-2018، کل موجودی سکه‌های کنترل شده توسط Mt Gox Trustee در حال حاضر به 137890 BTC می‌رسد که معادل 0.72 درصد از عرضه در گردش است. در صورتی که هر یک از کوین های نگهداری شده توسط متولی خرج و جابجا شود، این معیار پاسخ خواهد داد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
امتیاز : 0
برای مطالعه بیشتر

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاه و یکم

08/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاهم

02/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و نهم

26/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هشتم

11/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هفتم

05/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و ششم

30/04/1401
نظرات
اطلاع بده
اطلاع بده
profile avatar
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx