btcweek31

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته سی‌ و یکم

Dorsa
0 11:06 1400/12/05

بازارهای بیت کوین به مبارزه ادامه دادند و قیمت ها از بالاترین سطح هفتگی 44659 دلار پایین آمدند و به زیر سطح حمایتی 4000 دلار در 38144 دلار بسته شدند. ضعف در بازارهای بیت کوین و بازار های سنتی، منعکس کننده ریسک و عدم قطعیت مداوم مرتبط با افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در ماه مارس، ترس از درگیری در اوکراین، و همچنین افزایش ناآرامی های مدنی در کانادا و جاهای دیگر است.

با عمیق تر شدن روند نزولی غالب، می توان انتظار داشت که احتمال یک بازار نزولی پایدارتر نیز افزایش یابد، زیرا سوگیری اخیر و میزان زیان سرمایه گذاران بر احساسات تأثیر می گذارد. هر چه سرمایه گذاران بلند مدت از پوزیشن های خود غافل شوند و هر چه بیشتر در معرض ضرر غیر واقعی قرار گیرند، احتمال بیشتری دارد که کوین های نگهداری شده خرج و فروخته شوند.

به این ترتیب، ما این خبرنامه را بر روی «انرژی بالقوه طرف فروش» متمرکز خواهیم کرد که در عرضه کوین باقی می‌ماند، در درجه اول حجم عرضه با ضرر غیر قابل تحقق، و توسط چه کسی نگهداری می‌شود.

کانال بازار نزولی

یکی از سیگنال های متمایز بازارهای نزولی بیت کوین، فقدان فعالیت زنجیره ای است. این را می‌توان با استفاده از ابزارهایی مانند آدرس‌های فعال/نهادها به‌عنوان یک پروکسی برای کاربران، یا از طریق معیارهای تقاضای فضای بلوکی مانند تعداد تراکنش‌ها، و هزینه‌های زنجیره‌ای که کاربران برای گنجاندن در بلوک بعدی هزینه می‌کنند، شناسایی کرد.

نمودار زیر تعداد موجودیت های فعالی که از شبکه بیت کوین در 5 سال گذشته استفاده کرده اند را نشان می دهد.

بازارهای صعودی را می توان به وضوح به عنوان دوره های تقاضای رو به رشد از سوی کاربران، معمولاً با افزایش تعداد موجودیت های فعال در طول هر تکانه صعودی بعدی (رشد خالص کاربر) شناسایی کرد.

بازارهای نزولی به‌عنوان دوره‌های فعالیت نسبتاً کم شبکه و کاهش علاقه از خرده‌فروشی، که در کانال قرمز زیر مشخص شده‌اند، مشخص می‌شوند. کران پایینی این کانال از لحاظ تاریخی به شکلی نزدیک به خطی افزایش یافته است، که نشان می‌دهد کاربران قابل اعتماد بیت کوین (هلدرها) هنوز در بلندمدت در حال رشد هستند.

با این حال، در این هفته، میزان فعالیت زنجیره‌ای در کران پایین کانال نزولی بازار کاهش یافته است، که به سختی می‌توان آن را به عنوان سیگنال افزایش علاقه و تقاضا برای دارایی تفسیر کرد.

پشتیبانی از این مشاهده، تغییر 30 روزه در آدرس های موجودی غیر صفر است. در حالی که معیار نسبتاً خامی از تقاضای مبتنی بر کاربر است، دوره‌های انباشت تقاضا و عرضه معمولاً با افزایش ایجاد UTXO و رشد تعداد آدرس‌های غیر صفر (و بالعکس) همراه است.

در حالی که روند کلان در ایجاد آدرس موجودی غیرصفر صعودی است، در 30 روز گذشته، روند آرام بوده است. این نتیجه آن است که برخی از سرمایه گذاران موجودی آدرس خود را به طور کامل خالی می کنند. در طول ماه گذشته، حدود 219 هزار آدرس (0.54٪ از کل) خالی شده است، که معیاری برای مشاهده در صورتی است که این شروع دوره خروج خالص کاربران از شبکه باشد (همانطور که در می 2021 مشاهده شد).

دلیل احتمالی این رفتار خرج کردن با هزینه مالی و درد روانی نگهداری سرمایه های خفا مرتبط است. در نمودار زیر می‌توان مشاهده کرد که نسبت واحدهای زنجیره‌ای در سود بین ۶۵.۷۸ تا ۷۶.۷ درصد از شبکه در نوسان است.

طرف دیگر این مشاهدات این است که بیش از یک چهارم تمام موجودیت های شبکه اکنون در خفا در موقعیت خود هستند. علاوه بر این، تقریباً 10.9٪ از شبکه هزینه ای بین 33.5 تا 44.6 هزار دلار دارد که بسیاری از آنها در هفته های اخیر خرید کرده اند. اگر بازار نتواند یک روند صعودی پایدار ایجاد کند، این کاربران از نظر آماری بیشترین احتمال را دارند که به منبع دیگری برای فشار سمت فروش تبدیل شوند، به خصوص اگر قیمت کمتر از قیمت تمام شده آنها معامله شود.

ضرر های نگهدارندگان بلند مدت و کوتاه مدت

یکی از ابزارهای اولیه ای که ما برای ارزیابی احتمال خرج شدن یک کوین (و فرض فروخته شدن) استفاده می کنیم، طول عمر است که به عنوان زمان از آخرین جابجایی کوین در زنجیره تعریف می شود. بر اساس آماری، هر چه یک کوین مدت طولانی تری در حالت غیر فعال بماند، احتمال خواب ماندن آن بیشتر است.

این به تعریف ما از دارندگان بلند مدت (> 155 روزه، آبی) و کوتاه مدت (< 155 روزه، قرمز) منجر می شود، که نمایشی از کوین هایی است که احتمال خرج شدن و فروش آنها کم و زیاد است. 

با استفاده از این گروه‌ها، می‌توانیم توزیع قیمت‌ها را در جایی که هر کوین آخرین بار جابجا شده است را تجزیه کنیم. ما این کار را برای ارزیابی سطوح قیمت مرتبط با یک خوشه بزرگ از هزینه سرمایه گذار انجام می دهیم. آنچه برجسته است، تمرکز بالای عرضه توسط STH ها بین 42 تا 50 هزار دلار است.

با توجه به اینکه قیمت‌ها در حال حاضر در پایین‌ترین حد این محدوده معامله می‌شوند، و در کنار کاهش فعالیت‌های زنجیره‌ای، کوین هایی که توسط این بازار گروهی حساس به قیمت نگهداری می‌شوند، منبع احتمالی فشار سمت فروش هستند، مگر اینکه با هجوم معادل تقاضا متعادل شوند.

به‌عنوان معیاری از میزان دارندگان underwater کوتاه‌مدت، می‌توانیم قیمت واقعی STH (مبنای هزینه کل) را با تقسیم قیمت بر نسبت STH-MVRV (نتیجه به رنگ آبی) محاسبه کنیم. این نشان می دهد که STH ها دارای میانگین هزینه زنجیره ای 47.2 هزار دلار هستند، که در زمان نگارش (قیمت بیت کوین 38.1 هزار دلار) میانگین ضرر غیر واقعی 19.3-٪ است.

علاوه بر این، قیمت واقعی STH در حال حاضر بالاتر از قیمت Liveliness (38.6k دلار) معامله می شود که تخمینی از “ارزش منصفانه هلدر” را منعکس می کند. در هر دو بازار نزولی 2013-14 و 2018، زمانی که STH ها کوینها را بسیار بالاتر از این تخمین ارزش منصفانه نگه می دارند، نشان می دهد که روند نزولی مدتی برای ایجاد مجدد کف قیمت باقی مانده است.

متریک STH-NUPL بزرگی زیان های این دارندگان کوتاه مدت را به نسبت ارزش بازار بیت کوین نشان می دهد. در اینجا می‌توانیم ببینیم که STH ها در مجموع از (4 دسامبر-2021) underwater بوده‌اند. مجموع زیان های تحقق نیافته که توسط STH ها در حال حاضر برابر با 17.9٪ از ارزش بازار بیت کوین است.

در پایین‌ترین قیمت اخیر 33.5 هزار دلار، STH-NUPL به -39.2 درصد رسید، سطح سودآوری عرضه بسیار ضعیف، و سطحی که به ندرت در خارج از عمیق‌ترین فروش‌ها در بازارهای نزولی از آن فراتر رفت. STH ها بیش از 2 ماه است که کوین ها را با ضرر نگه داشته اند، که می توان استدلال کرد که نشانه ای از انعطاف پذیری است، اما باید به همان اندازه منبع احتمالی مقاومت سربار در نظر گرفته شود.

با نگاهی به هر دو گروه، می‌توانیم شاهد یک تقسیم تقریباً یکنواخت در عرضه باشیم که با از دست دادن بین LTH و STH حفظ می‌شود. توجه داشته باشید که درصد عرضه نشان داده شده در زیر به نسبت کل عرضه است که در موجودی های مبادله ای نگهداری نمی شود (به نام Sovereign Supply).

ضرر عرضه STH در حال حاضر 15.6 درصد از عرضه مستقل (2.56 میلیون BTC) است.

عرضه LTH در حال حاضر 13.1 درصد از عرضه Sovereign (2.14 میلیون BTC) است.

حجم کل عرضه سکه در یک زیان تحقق نیافته در حال حاضر بیشتر از دوره زمانی مه تا ژوئیه 2021 است، اما تنها نصف بدترین مرحله بازار نزولی 2018 و خروج از مارس 2020 است.

با این وجود، با توجه به اینکه 28.7 درصد از عرضه Sovereign در حال حاضر زیر آب است (4.70 میلیون بیت کوین)، که باز هم برای گاوهای نر برای ایجاد یک بهبود قانع کننده بازار، باد مخالفی ایجاد می کند.

با تغییر تمرکز خود به دارندگان بلندمدت، می‌توانیم معیار LTH-SOPR را برای ارزیابی سودآوری کوین هایی که در زنجیره‌ای توسط این گروه خرج می‌شوند، بررسی کنیم.

مقادیر بالاتر LTH-SOPR نشان‌دهنده سود بیشتری است که معمولاً در نزدیکی قله‌های بازار گاوی مشاهده می‌شود.

مقادیر پایین‌تر LTH-SOPR نشان‌دهنده کاهش سودآوری کوین های مصرف‌شده است، معمولاً نتیجه ترکیبی از اقدام نزولی قیمت، و پایین‌تر از هزینه کل LTH (155 روز پیش، قیمت بازار 40 هزار دلار بود).

در حال حاضر، LTH-SOPR ارزش نسبتاً پایین 1.46 را برمی گرداند، که نشان می دهد کوین هایی که توسط LTH ها خرج می شوند، سود نسبتاً متوسطی 46 درصدی را در کل به دست می آورند. از نظر تاریخی، کاهش مقادیر LTH-SOPR مشخصه های ماکرو جانبی، به سمت روندهای نزولی بازار است.

بنابراین، با استفاده از مفهوم LTH-SOPR به عنوان یک «مضرب سود تحقق یافته»، می‌توانیم قیمت صرف شده LTH (صورتی) را تخمین بزنیم. این مدل نشان دهنده میانگین قیمتی است که کوین های LTH امروزی در گذشته انباشته شده بودند.

این مدل در حال حاضر با قیمت 28.5 هزار دلار معامله می شود که بسیار نزدیک به نقطه میانی بین قیمت واقعی LTH (مبنای هزینه LTH) و قیمت Liveliness (هلدر ‘ارزش منصفانه’) است. بار دیگر، این سبک رفتار نشان دهنده فقدان جهت گیری کلان در بازار است و به ویژه در بازار نزولی 2019-2020 مشاهده شد.

شاید این جا را برای یک رویداد نهایی تسلیم باقی بگذارد که در آن قیمت هزینه شده LTH به قیمت واقعی LTH بازگردد. یا شاید روند کلی LTH ها که عرضه کوین نقدی خود را حفظ می کنند و از مشتقات برای پوشش ریسک استفاده می کنند، خرس سازنده تری نسبت به گذشته ایجاد می کند.

خلاصه و نتیجه گیری

به طور کلی، بازار بیت کوین دارای مخالف های  نزولی متعددی است که از فعالیت های زنجیره ای بسیار ضعیف (نمایشی برای تقاضا) تا حجم زیادی از عرضه با ضرر (سمت فروش احتمالی) را شامل می شود. با توجه به اینکه در حال حاضر در مجموع 4.70 میلیون بیت کوین زیر آب است و 54.5 درصد آن در اختیار STH هایی است که از نظر آماری احتمال بیشتری برای خرج کردن آن دارند، بازار نزولی مطمئناً کار خود را برای آنها قطع می کند.

با این حال، علیرغم کاهش غالب که بیش از سه ماه در جریان بوده است، پویایی عرضه اساسی به طور قابل توجهی سازنده تر از قبلی باقی می ماند. همانطور که در سه نسخه اخیر WoC (هفته‌های 5، 6 و 7) پوشش داده شد، به نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاران بیت‌کوین به‌احتمال‌زیاد زندگی خود را حفظ می‌کنند (هلد) و از مشتقات برای محافظت از ریسک استفاده می‌کنند، به جای فروش نقطه ای برای کاهش قرار گرفتن در معرض.

به نظر بازار نزولی است. اما به خاطر داشته باشید که در درازمدت، بازار نزولی نوید بازار صعودی بعدی را می دهد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
امتیاز : 0
برای مطالعه بیشتر

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاه و یکم

08/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاهم

02/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و نهم

26/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هشتم

11/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هفتم

05/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و ششم

30/04/1401
نظرات
اطلاع بده
اطلاع بده
profile avatar
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx