تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته سی‌ و سوم

Dorsa
0 16:53 1400/12/17

یک تعادل ظریف

بازار بیت کوین در یک تعادل حساس، با تقاضای ورودی محدود، در کنار کاهش روند فروش قرار دارد. در این تحلیل، ما به طور خاص جریان های صرافی ها  را برای ارزیابی ویژگی های فروش بیت کوین تجزیه و تحلیل می کنیم.

قیمت بیت کوین در این هفته در محدوده ساید پر نوسان معامله شد و در پایین ترین حد هفتگی 37,333 دلار باز شد، به بالاترین سطح 45,039 دلار رسید و سپس اکثر سودها را پس داد و در 39,220 دلار بسته شد. از آنجایی که مرحله کلان و ژئوپلیتیک جهانی همچنان به ایجاد عدم اطمینان در بازارها ادامه می دهد، طرفداران روند صعودی بیت کوین تلاش می کنند کف قیمتی را تعیین کنند. طرفداران روند صعودی در حال حاضر بیش از دو ماه است که فشار فروش پایین اما مداومی را جذب کرده‌اند که عمدتاً ناشی از واگذاری تریدرهای کوتاه‌مدت است.

با کاهش قیمت ها در هفته های اخیر، تعادل نسبی برقرار شده است. با این حال، با توجه به محدودیت تقاضای جدید ورودی، این تعادل ظریف می تواند با هر درجه قابل توجهی از فرسودگی فروشنده، یا برعکس، تقویت مجدد فروشندگان مختل شود.

بنابراین سوالی که باید پاسخ داده شود این است که آیا حمایت سرمایه ای که توسط طرفداران روند صعودی ارائه می شود برای دور نگه داشتن طرفداران روند نزولی کافی است یا خیر. به این ترتیب، در این نسخه، فضای فعلی حجم روی زنجیره را با تمرکز ویژه بر جریان‌های صرافی ها ارزیابی خواهیم کرد. این هدف به بهترین نحو نشان دهنده بزرگی فشار سمت فروش و واگذاری سرمایه گذاران است.

داستان دو صرافی 

نظارت بر فعالیت صرافی ها یک استراتژی قدرتمند در تجزیه و تحلیل زنجیره ای است، اگرچه نیاز به قدردانی از تغییرپذیری داده ها دارد (در اینجا پوشش داده شده است). ردیابی جریان‌های صرافی ها به‌ویژه در دوره‌های زمانی طولانی‌تر (ماه‌ها)، بینش مفیدی از تعادل عرضه و تقاضا ارائه می‌دهد.

برای شروع، ما به نکات ظریف زیر برای تفسیر معیارهای تراز صرافی ها توجه خواهیم کرد:

هلدر های بیت کوین (در همه اندازه های کیف پول) محتمل ترین گروهی برای برداشت کوین های خود هستند.

شرکت‌های جدیدتر در سطح خرده‌فروشی در بازار کمتر احتمال دارد که کوین ها را برداشت کنند، و ساده بودن راه‌حل‌های نگهداری و گزینه‌های معاملاتی ارائه شده توسط صرافی‌ها را ترجیح می‌دهند.

خزانه‌های سازمانی نیز احتمالاً از راه‌حل‌های نگهداری صرافی ها یا موارد مشابه بهره می‌برند و تخصص و مدیریت ریسک ارائه شده توسط این شرکت‌ها را ترجیح می‌دهند. این کوین ها همچنین بیشتر از طریق میزهای فرابورس معامله می شوند و در ترتیبات تخصصی چند امضایی نگهداری می شوند.

با گسترش بازارهای مشتقات، جریان های صرافی ها نیز می توانند به عنوان وثیقه در مورد  مارجین استفاده قرار گیرند.

توجه داشته باشید که 3 از 4 مورد از ویژگی های فوق دارای انحراف به سمت جریان های ارزی است. این تا حدی چیزی است که خروجی کل 575876 بیت کوین از صرافی ها (3.655 درصد عرضه) را از زمان فروش مارس 2020 بسیار چشمگیر می کند. همچنین توجه داشته باشید که چگونه از سپتامبر 2021 یک تعادل نسبی برقرار شده است.

در طول رویدادهای کلان و ژئوپلیتیک بسیار پرنوسان چند هفته اخیر، علیرغم تعصب جزئی نسبت به جریان ورودی در این هفته، حجم خالص جریان صرافی ها نیز به طور منطقی ثابت است. حدود 1 هزار بیت کوین در روز در جریان خالص ورودی این هفته به صرافی ها واریز می شود و Bitfinex و FTX سهم شیر را دریافت می کنند.

این مقدار از فرض عرضه طرف فروش نسبتاً کم است، به ویژه با توجه به زمینه کلان جهانی.

به ویژه در سال گذشته، صرافی‌ها بر اساس تغییر موجودی‌شان کم و بیش در دو گروه غالب قرار گرفته‌اند: آنهایی که دارای جریان خالص ورودی هستند و آنهایی که دارای مانده‌های ثابت به جریان خالص خروجی هستند.

به طور خاص، Binance، Bittrex، Bitfinex و FTX رشد غیر ضروری در ذخایر بیت کوین خود داشته اند. در مجموع، این صرافی ها از پایان ژوئیه 2021 با رشد 24.3 درصدی، مجموع 207 هزار بیت کوین ورودی BTC را شاهد بوده اند.

اردوگاه دیگر شامل صرافی‌های باقی‌مانده است که ما نظارت می‌کنیم و از اواخر جولای شاهد خروج جمعی 253 هزار بیت کوین بوده است. از میان این صرافی ها، Huobi (بنفش) بیشترین کاهش کلی را نشان می دهد که از بیش از 400 هزار بیت کوین در مارس 2020 به تنها 12.3 هزار بیت کوین امروز کاهش یافته است. بیش از نیمی از این کاهش تراز به دنبال ممنوعیت استخراج بیت کوین توسط دولت چین و اعمال محدودیت های بیشتر بر فعالیت سرمایه گذاران در ماه می سال گذشته اتفاق افتاده است.

FTX و Binance به طور خاص در این مطالعه برجسته هستند، زیرا شاهد رشد فوق العاده ای در تسلط بر سهم بازار (اندازه گیری شده توسط موجودی نسبی BTC) بودند. توجه داشته باشید که بایننس و FTX هر دو میزبان طیف متنوعی از محصولات نقطه‌ای و مشتق هستند و بنابراین احتمالاً نسبت معقولی از BTC نگهداری شده به عنوان وثیقه مارجین استفاده می‌شود.

حجم کل BTC که توسط FTX نگهداری می شود در حال حاضر 103.2 هزار بیت کوین تخمین زده می شود که رشد فوق العاده ای نسبت به 3 هزار بیت کوین در مارس 2020 است. این نشان دهنده افزایش برتری تعادل از 0.8 درصد در جولای 2021 به 4.0 درصد امروز است.

اگر بیت‌کوین نگه‌داری شده توسط FTX را از متریک کل موجودی صرافی ها حذف کنیم (نتیجه به رنگ صورتی)، می‌توانیم ببینیم که این معیار از موجودی کل صرافی ها در حال بررسی پایین‌ترین نرخ‌های چند ساله جدید است و نشان‌دهنده ردپای قابل توجهی است که FTX اکنون دارد.

بایننس تاج را برای رشد چشمگیر در تسلط بر سهم بازار به دست می‌آورد، و از تسلط نسبتاً پایدار 8 درصدی موجودی بیت کوین در سال 2018-2020 به بیش از 22.6 درصد امروز افزایش یافته است. کل موجودی موجود در بایننس از مارس 2020 به میزان 315 هزار بیت کوین افزایش یافته است که تنها در دو سال 120 درصد افزایش یافته است.

در کنار رشد تراز بیت کوین، هر دو بایننس و FTX تسلط خود را بر بازارهای آتی از دسامبر 2020 بیش از دو برابر کرده اند. افزایش 2.2 برابری).

افزایش تسلط بر حجم صرافی های آتی حتی چشمگیرتر است، بایننس اکنون نیمی از حجم معاملات آتی را نمایندگی می کند. FTX شاهد افزایش مشابهی در تسلط بر حجم بوده است که از دسامبر 2020 2.5 برابر افزایش یافته و اکنون 9.2 درصد از حجم معاملات آتی را به خود اختصاص داده است.

نتایج سطح بالای ما از مطالعه فعالیت صرافی ها :

جریان خالص ورودی با توجه به مقیاس عدم اطمینان بازار در حال حاضر نسبتاً کوچک باقی می‌ماند و به نظر می‌رسد که توازن کلی صرافی ها در تعادل است.

دو گروه از صرافی ها با توجه به تغییر موجودی BTC در سال گذشته وجود دارد.

Binance و FTX نشان دهنده صرافی های برجسته در افزایش سهم بازار طی دو سال گذشته هستند که هر دو افزایش متناظری در تسلط بر بازار آتی دارند.

این نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند از مشتقات برای پوشش ریسک، به جای فروش بیت کوین در اسپات استفاده کنند، مشاهده‌ای که گزارش ما را از هفته 7 تأیید می‌کند.

مشخص کردن حجم ورودی صرافی ها 

پس از بررسی تعادل نسبی موجودی صرافی ها ،اکنون می‌توانیم نمایه سرمایه‌گذار کوین های ارسال شده به صرافی‌ها را بررسی کنیم. برای شروع، ما سه تخمین از مبنای هزینه سرمایه گذار (قیمت های تحقق یافته) را تجزیه و تحلیل خواهیم کرد تا تفسیر خود را از احساسات و احتمال فروش بیان کنیم:

قیمت واقعی دارنده کوتاه‌مدت در حال حاضر ۴۶.۴ هزار دلار معامله می‌شود و در نتیجه در مجموع 15 درصد زیان محقق نشده را حفظ می‌کند. این معیار بازتابی از تمام کوین هایی است که در 155 روز گذشته جابجا شده اند.

قیمت ضمنی هلدر در حال حاضر در نقطه سربه سر (39.2 هزار دلار) است و تخمینی از “ارزش منصفانه” را منعکس می کند. این با وزن دادن به قیمت واقعی استاندارد با درجه انباشت و رفتار هلد محاسبه می شود.

قیمت واقعی در حال حاضر 24.1 هزار دلار است و میانگین قیمت تمام کوین ها است که در آخرین باری که روی زنجیره جابه‌جا شده‌اند، ارزش گذاری شده‌اند. از لحاظ تاریخی، این یک سطح حمایت از چرخه بسیار مناسب بوده است و نشان می‌دهد که بازار کل همچنان سود محقق نشده 63 درصدی را در اختیار دارد (به‌شدت توسط سرمایه‌گذاران بلندمدت با هزینه پایین‌تر وزن شده است).

یک تز آشکار از این موضوع این است که:

دارندگان کوتاه مدت (STH) بیشترین احتمال فروش را دارند زیرا در موقعیت خود در زیر آب قرار دارند.

برعکس، دارندگان بلندمدت (LTHs) به احتمال زیاد سود بیشتری دارند و بنابراین احتمال فروش کمتری دارند.

نمودار بعدی میزان سود یا زیان تحقق یافته توسط STH ها در کوین های ارسال شده به صرافی ها را نشان می دهد. می‌بینیم که زیان‌های روزانه غیر پیش پاافتاده برای بیش از دو ماه، معادل حدود 0.5 درصد از ارزش بازار در روز، حفظ شده است. اگرچه قابل توجه است، اما تلفات به این بزرگی به سطح تسلیم شدیدی که در بازار نزولی 2018، مارس 2020، یا در می 2021 مشاهده شد، نزدیک نیست.

این تا حد زیادی اولین مشاهدات ما را تأیید می کند که STH ها فشار سمت فروش را ایجاد می کنند، اگرچه میزان آن بسیار کمتر از آن است که در چرخه های نزولی قبلی دیده شده است.

به طور مشابه، نمودار زیر سود یا زیان حاصل از ارسال LTH ها به صرافی ها را نشان می دهد. می بینیم که میزان هزینه ها از ژانویه 2021 کاهش یافته است، که مشاهده دوم ما را تأیید می کند که LTH ها بخش کوچکی از فعالیت های سمت فروش را تشکیل می دهند. توجه داشته باشید که ما هنوز شاهد یک رویداد بزرگ تسلیم LTH نیستیم، همانطور که در پایین دوره های قبلی دیده شد.

میزان کم تاریخی ضررهای STH و LTH ممکن است نشانه افزایش احتمال فرسودگی کل فروشنده باشد. با این حال، خطر تسلیم نهایی و کامل STH ها و LTH ها باید در رادار باقی بماند و دارای سوابق تاریخی متعددی است.

نسبت حجم زنجیره ای که در سود است نیز نزدیک به سطوح پایین تاریخی است و این هفته به 47.5 درصد رسیده است. با برگرداندن این مشاهدات، می‌توان نتیجه گرفت که بیش از نیمی (52.5%) از کل حجم تراکنش در حال حاضر با ضرر هزینه می‌شود. برای زمینه، مراحل پایانی چرخه‌های خرس قبلی (که با رنگ قرمز مشخص شده‌اند) با بیش از 55 درصد از دست رفتن حجم انتقال مشخص شد (رویدادهای کاپیتولاسیون).

برای پایان، ما به تغییر 30 روزه در Realized Cap نگاه می کنیم. این معیار اندازه کل سود/زیان در سراسر شبکه را نشان می دهد که به عنوان یک انحراف آماری از میانگین بلندمدت (Z-Score) ترسیم شده است.

آنچه می بینیم این است که زیان سرمایه گذاران در این بازار نزولی از نظر آماری قابل توجه است و 1 انحراف استاندارد را زیر میانگین افزایش می دهد. زیان های تحقق یافته به این بزرگی با تمام پایین ترین سطح های قابل توجه بازار نزولی (محلی و جهانی) طی 5 سال گذشته همزمان است.

خلاصه و نتیجه گیری

کاهش کنونی از نظر تاریخی در تعدادی از معیارها و معیارهای زنجیره ای قابل توجه است، علیرغم اینکه کمتر (50-%) از بازارهای نزولی گذشته (-85%) است. این ویژگی‌هایی را توصیف می‌کند که شبیه به روندهای اخیر بازار نزولی است. با این حال، در حالی که درجه “فروش وحشتناک” در زنجیره از نظر آماری قابل توجه است، به طور قابل توجهی نسبت به اندازه بازار کمتر است.

سرمایه گذارانی که در حال واگذاری هستند ترجیح می دهند کوین هایی را بفروشند که با ضرر نگهداری می شوند، فعالیتی که تحت سلطه دارندگان کوتاه مدت بوده است. در همین حال، سمت فروش دارندگان بلندمدت از ژانویه 2021 به کاهش خود ادامه داده است که نشانه ای از افزایش اعتقاد در مواجهه با عدم اطمینان کلان بالاست.

با معرفی بازارهای مشتقه، به ویژه FTX و Binance شاهد افزایش قابل توجهی در سهم بازار بوده اند. این یک نقطه داده دیگر به استفاده بازار از معاملات آتی برای پوشش ریسک، به جای فروش بیت کوین در اسپات برای کاهش مواجهه، می افزاید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
امتیاز : 0
برای مطالعه بیشتر

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاه و یکم

08/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاهم

02/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و نهم

26/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هشتم

11/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هفتم

05/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و ششم

30/04/1401
نظرات
اطلاع بده
اطلاع بده
profile avatar
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx