btc-analysis-week-34

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته سی‌ و چهارم

تیم IT پاورآپ ترید
0 12:43 1401/01/16

با استخراج 19 میلیون بیت کوین ، تعدادی از خریداران عمومی بزرگ علاقه دوباره به بیت کوین به عنوان وثیقه مالی را برانگیختند.

 میگوها و نهنگ ها در کنار “گارد بنیاد لونا “که بیش از 21 هزار بیت کوین را در 9 روز به موجودی خود اضافه کردند، منجر به انباشت گسترده کوین می شوند.

هفته ای پرحادثه در بازار بیت کوین بود و خریداران عمومی بزرگی مانند MacroStrategy و Luna Foundation Guard افزایش یافتند و خریدهای قابل توجه بیت کوین را اعلام کردند یا تکمیل کردند. با توجه به اینکه بیت کوین دارای یک برنامه عرضه قطعی و سقف عرضه نهایی است، این رویدادها نشان دهنده گام دیگری به سوی این است که بیت کوین توسط بازار به عنوان نوعی وثیقه مالی درک می شود.

بازار در این هفته نسبتاً ساید معامله شد، بین حداقل 44,427 دلار و بالاترین 48,083 دلار، که پس از افزایش قیمت اخیر تثبیت شد.

درک و استفاده از بیت کوین به عنوان نوعی وثیقه مالی روندی پیوسته رو به رشد بوده است و همچنان در کاربردها و موارد استفاده جدید گسترش می یابد. گارد بنیاد لونا (LFG) یک خریدار غالب در طول هفته گذشته بود، با هدف نهایی استفاده از بیت کوین انباشته شده به عنوان پشتیبان برای استیبل کوین الگوریتمی UST. علاوه بر این، جریان ورودی به WBTC،ETF، و انباشت سرمایه‌گذارهای عمومی در زنجیره از نظر تاریخی قوی بوده است، به ویژه پس از پایین‌ترین قیمت‌های محلی تعیین‌شده در 22 ژانویه.

در این ویرایش، طیف وسیعی از کاهش‌های عرضه اصلی بیت کوین را بررسی می‌کنیم و رفتار انباشت هفته‌های اخیر را مشخص می‌کنیم. انباشتگی توسط میگوها (< 1BTC) و نهنگ ها (> 1k BTC)، در کنار این نهادهای عمومی خاص انجام می شود.

خلاصه جامع:

  • صرافی ها همچنان شاهد خروج خالص قابل توجهی از کوین ها هستند و موجودی صرافی های کل به پایین ترین حد چند ساله رسیده است. بیت کوین با نرخی بیش از 96 هزار بیت کوین در ماه از صرافی ها خارج می شود، که نشان دهنده انباشت قوی تاریخی در حال وقوع است.
  • انباشتگی توسط میگوها (<1 BTC) و نهنگ ها (> 1k BTC) انجام می شود که هر دو در هفته های اخیر به میزان قابل توجهی به تعادل خود اضافه کرده اند.
  • انباشت در مقیاس بزرگ توسط گارد بنیاد لونا با افزایش کل دارایی ها به میزان 21163 بیت کوین در 9 روز گذشته انجام شده است. علاوه بر این،( WBTC)کل عرضه بیت کوین در اتریوم 12.5 هزار بیت کوین افزایش یافته است که نشان دهنده تقاضای مداوم برای BTC به عنوان وثیقه در محصولات DeFi است.
  • Coins have continued to flow into Canadian Bitcoin ETF products, with total holdings increasing by 6,594 BTC since 22-Jan This is a 10.5% growth in coin holdings, despite the plethora of macro and geopolitical risks and headwinds that are in play.
  • کوین ها همچنان به محصولات ETF بیت کوین کانادا جریان پیدا کرده اند و کل دارایی ها از 22 ژانویه 6594 بیت کوین افزایش یافته است.  این رشد 10.5 درصدی در دارایی‌های کوین است، علی‌رغم وجود ریسک‌های کلان و ژئوپلیتیک و نوسانات مخالف که در بازی وجود دارد.

نقطه عطف بیت کوین: 19 میلیونمین بیت کوین استخراج شده

این هفته مجموع عرضه بیت کوین به 19 میلیونمین کوین استخراج شده رسید و کمتر از 9.52 درصد از عرضه نهایی 21 میلیون بیت کوین در 118 سال آینده باقی مانده است. در زمان نگارش این مقاله (ارتفاع بلوک 730278)، مجموع عرضه بیت کوین 19001529.68 بیت کوین بود، با صدور مقاله 918 بیت کوین در روز (میانگین 14 روز).

یک هفته انباشت قوی تاریخی

همانطور که در مقدمه ذکر شد، این هفته به خصوص برای روند انباشت بیت کوین، با خریداران عمومی گسسته و بازار گسترده تر به موجودی آنها اضافه شده است.

امتیاز روند انباشتگی یکی از آخرین ابزارهای ما است که برای ردیابی تغییر تعادل نسبی روی زنجیره در بازار به طور کلی منتشر شده است. مقادیر نزدیک به 1 (بنفش) نشان می دهد که نهنگ ها و/یا بخش بزرگی از موجودیت های بازار به میزان قابل توجهی به تعادل خود اضافه می کنند. این هفته یک جریان ثابت از مقادیر را به سمت 0.65 برگرداند که نشان می دهد روند کلی انباشت در جریان است.

می‌توانیم ببینیم که موجودی‌های صرافی ها یک دوره تاریخی مهم از خروج BTC را نیز تجربه کرده‌اند و به نرخ خروجی 96.2k BTC در ماه رسیده‌اند. خروجی‌هایی با این بزرگی غیرمعمول است و تنها در چندین موقعیت در طول تاریخ اتفاق افتاده است.

انتقال بسیار قابل توجه از جریان خالص ورودی (سبز)، به رژیم جریان های خروجی غالب (قرمز) همچنان در جریان است، روندی که بلافاصله پس از سقوط بازار در مارس 2020 آغاز شد.

تأثیر چنین میزان پایدار و زیاد خروجی BTC این است که کل موجودی موجود در صرافی ها به پایین‌ترین حد چند ساله رسیده است. در طول ماه مارس، بیش از 96 هزار بیت کوین از صرافی‌هایی که ما پیگیری می‌کنیم سرازیر شد و به سطوحی رسید که آخرین بار در آگوست 2018 مشاهده شده بود. توجه داشته باشید که این نشان‌دهنده افت قابل‌توجهی از محدوده های بالا در موجودی صرافی ها است که از سپتامبر 2021 ایجاد شد.

با فرو رفتن عمیق تر در صرافی های خاص، می توانیم ببینیم که اکثریت خروجی ها از بزرگترین صرافی های این صنعت خارج می شود. Coinbase، Binance، Gemini، Kraken، Bittrex و Bitstamp اخیراً شاهد خروجی خالص قابل توجهی بوده اند، علیرغم اینکه بسیاری از این موارد شاهد افزایش مانده خالص طی 12 تا 24 ماه گذشته بوده اند. به طور خاص بایننس که در سال 2021 تسلط موجود در کوین خود را افزایش داد، در 2 هفته گذشته بیش از 20.8 هزار بیت کوین خروجی داشته است.

پس چه کسی در حال انباشت است؟

پس از مشخص شدن که روند کلی انباشت در حال وقوع است، اکنون می توانیم انواع خریداران شرکت کننده را مشخص کنیم. ما می توانیم ببینیم که تعادل انباشت همچنان به صعود ادامه می دهد. این عرضه نشان دهنده کوین هایی است که در آدرس هایی با بیش از یک بار واریزو بدون سابقه خرج نگهداری می شوند. این معیار صرافی‌ها و ماینرها را مستثنی می‌کند، اما شامل نهادهای بزرگی مانند متولیان، LFG و MacroStrategy می‌شود.

کل موجودی موجود در آدرس‌های انباشته 217 هزار بیت کوین در چهار ماه گذشته افزایش یافته است که از زمان رویداد اهرم‌زدایی بازار در 4 دسامبر اندازه‌گیری شده است. این نرخ رشد 1800 بیت کوین در روز را نشان می دهد که 2 برابر میزان صدور روزانه برای ماینرها است. توجه داشته باشید که این نیز از یک روند توازن به طور کلی ساید ایجاد شده در بیشتر سال 2021 فاصله می گیرد.

در ادامه به نهادهای زنجیره ای با موجودی کمتر از 1BTC نگاه می کنیم که اغلب به آن میگوی بیت کوین

(Bitcoin shrimp) می گویند. این خریداران به احتمال زیاد در سطح خرده‌فروشی یا افراد هستند، و این گروه از زمانی که قیمت‌های محلی در 22 ژانویه تعیین شد، به شدت در حال انباشته شدن بوده است. در طول 2 ماه گذشته، میگوهای بیت کوین 0.579 درصد از عرضه در گردش را جمع آوری کرده اند که 1.7 برابر بیشتر از کوین های استخراج شده در همان زمان است.

میگوی بیت کوین در حال حاضر 14.256 درصد از عرضه کوین را در مجموع در اختیار دارد (توجه داشته باشید که این شامل هیچ عرضه ای که توسط صرافی ها نگهداری می شود نمی شود، که در مجموع هزاران تا میلیون ها مشتری خرده فروشی اضافی را نشان می دهد).

سپس به میانگین عرضه در هر آدرس مرتبط با دارندگان بیت کوین بزرگتر با 100 تا 10 هزار بیت کوین در انبارها (کوسه به نهنگ) نگاه می کنیم. از آگوست 2021، میانگین حجم BTC در هر آدرس توسط این گروه بین 570 تا 585 BTC در هر آدرس افزایش یافته است. این نتیجه هم نگهداری عرضه است و هم تعداد آدرس ها در این گروه در این مدت نسبتاً ثابت باقی مانده است. این به طور کلی نشان می دهد که این گروه کیف پول کمترین کمک را در روند انباشت فعلی دارد.

در نهایت، ما می‌توانیم مشاهدات فوق را با نگاه کردن به یک متریک منتشر نشده از اتاق موتور Glassnode تأیید و اصلاح کنیم، که امتیاز روند تجمعی را به گروه‌های کیف پول تقسیم می‌کند. در اینجا می‌توانیم ببینیم که خریداران کوچک‌تر (تا 100 BTC) از اواخر ژانویه، انباشته‌کننده‌های سنگین بوده‌اند و موجودی‌های کوچکتر (<1 BTC) تهاجمی‌ترین (منطقه سبز) هستند.

همچنین می‌توانیم ببینیم که گروه‌های کیف پول 100-1k BTC کمترین سهم را در انباشت کلی (منطقه قرمز) داشته‌اند، در حالی که گروه‌های Whale (بیش از 1k BTC) در دو هفته گذشته تجمع جدی را آغاز کرده‌اند. این شامل موجوداتی مانند LFG می شود که در بخش بعدی بیشتر به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

کاهش عرضه عمده بیت کوین

ما مشخص کرده‌ایم که حجم بسیار زیادی از BTC توسط نهادهای Whale (> 1k BTC) در دو هفته گذشته انباشته شده است. یکی از عمومی ترین نهادها، گارد بنیاد لونا (LFG) بوده است که اکنون 30727 بیت کوین جمع آوری کرده است. با خرید اولیه 9564 بیت کوین در اواخر ژانویه، به ارزش 358.6 میلیون دلار در آن زمان، موجودی LFG اکنون 21163 بیت کوین در یک دوره 9 روزه افزایش یافته است. ارزش کل موجودی LFG اکنون بیش از 1.40 میلیارد دلار است.

روند تبدیل بیت کوین به یک نوع گونه ی توکنیزه شده برای استقرار در سایر بلاک چین ها نیز در سال های اخیر ثابت بوده است. اکنون بیش از 1.449 درصد از عرضه بیت کوین (275236 بیت کوین) در اختیار BitGo است و به عنوان نسخه توکن شده WBTC در بلاک چین اتریوم منتشر می شود.

از زمانی که بازار در 22 ژانویه پایین آمد، عرضه WBTC با 12.5 هزار بیت کوین اضافی افزایش یافته است که نشان دهنده افزایش تقاضا برای وثیقه بیت کوین در DeFi است، علیرغم شرایط نابسامان کلان و ژئوپلیتیک.

همچنین ورودی های قابل توجهی به ETF های مختلف کانادا وجود داشته است، که ETF هدف سهم عمده ای از ورودی ها را دریافت می کند. ETF بیت کوین هدف در حال حاضر دارای 35 هزار بیت کوین است که از زمان پایین ترین قیمت در 22 ژانویه، شاهد ورودی خالص 5521 بیت کوین است. این رشد خالص 18.7 درصدی کل دارایی های بیت کوین در این زمان است، در میان طوفانی ازنوسان های  مخالف کلان و ژئوپلیتیک. ETF هدف بیت کوین اکنون 1.627 میلیارد دلار دارایی تحت مدیریت دارد.

در مجموع، مجموع دارایی‌های تمام محصولات ETF کانادا از اواخر ژانویه 6594 بیت کوین افزایش یافته است و به بالاترین حد خود یعنی کمی بیش از 69 هزار بیت کوین (0.36 درصد از عرضه در گردش) رسیده است.

مشاهده چنین جریان‌های خروجی قوی از صرافی ها (هولدینگ‌های اسپات)، و همچنین جریان‌های ورودی به محصولات ETF، برنامه‌های کاربردی DeFi و کیف پول‌های انباشت زنجیره‌ای، علی‌رغم نوسان های مخالف متعدد اقتصاد کلان و ژئوپلیتیک در ماه‌های اخیر، بسیار چشمگیر است.

خلاصه و نتیجه گیری

  • بازار بیت کوین چندین هفته شاهد انباشت قوی تاریخی بوده است که در رابطه با مشارکت در گروه های کیف پول نسبتاً گسترده بوده است. میگو و نهنگ تهاجمی‌ترین انباشته‌کننده‌های اخیر هستند، با تعدادی از خریداران عمومی بزرگ مانند LFG و MacroStrategy که در تاکید دوباره‌ بر بیت‌کوین به‌عنوان وثیقه بکر اضافه کرده‌اند.
  • آنچه بیش از همه چشمگیر است، افزایش کلی تقاضای بیت کوین در محصولات ETF موجود در کانادا است، علیرغم انبوهی از نوسانات مخالف مانند درگیری در اوکراین، افزایش و کمبود قیمت کالاها، و سخت شدن شرایط پولی.
  • به طور کلی، به نظر می رسد که بازار با خوش بینی تا حدودی به بیت کوین و نقش آن در اقتصاد آینده نگاه می کند. این به وضوح در روند خالص خروجی‌ها از صرافی ها و به سمت خود یا حضانت کمکی منعکس می‌شود، روندی که بلافاصله پس از بحران نقدینگی مارس 2020 آغاز شد.
  • با توجه به استخراج 19 میلیونمین کوین، و انباشت کلی بیش از چندین برابر انتشار روزانه، کمیاب بودن و طبیعت بکر بیت کوین به عنوان وثیقه ممکن است بار دیگر به پیش زمینه بازگردد.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
امتیاز : 1.5
برای مطالعه بیشتر

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاه و یکم

08/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاهم

02/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و نهم

26/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هشتم

11/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هفتم

05/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و ششم

30/04/1401
نظرات
اطلاع بده
اطلاع بده
profile avatar
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx