تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته سی‌ و پنجم

Dorsa
0 14:35 1401/01/24

ضعف در ریکاوری

بازار بیت کوین این هفته پس از خروج از محدوده تثبیت چندین ماهه، عقب نشینی کرد. قیمت‌ها تاکنون برای یافتن حرکت صعودی پایدار تلاش کرده‌اند، و نشانه‌هایی از حجم متوسطی از کسب سود توسط سرمایه‌گذاران وجود دارد.

بازار بیت کوین در این هفته کاهش یافت و به بالاترین قیمت 47,102 دلار رسید و به پایین ترین سطح 42,183 دلار سقوط کرد. این ضعف بازار به دنبال خروج نسبتاً متوسط ​​قیمت از محدوده ادغام چند ماهه است که از اواسط ژانویه ایجاد شده است. فعالیت‌های زنجیره‌ای و رفتارهای مخارج نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران در جریان افزایش اخیر سودآوری کرده‌اند و هنوز شاهد هجوم متقاعدکننده‌ای از کاربران یا تقاضای جدید نیستیم.

در این نسخه، ماهیت بازیابی بازار در فعالیت‌های زنجیره‌ای و سودآوری شبکه را به عنوان معیاری برای رشد پایگاه کاربر بیت‌کوین بررسی خواهیم کرد. ما همچنین برخی از مکانیسم‌هایی را بررسی خواهیم کرد که دوگانگی جالب کارمزد تراکنش‌های BTC و کمیسیون بلوکی را که نزدیک به پایین‌ترین حد خود هستند، امکان‌پذیر می‌سازد، در حالی که رقابت در صنعت استخراج، بالاترین رکوردهای جدید را ایجاد می‌کند.

خلاصه اجرایی

بازار بیت کوین در این هفته به دلیل تلاش برای ایجاد حرکت صعودی قیمت عقب نشینی کرد.

فعالیت‌های زنجیره‌ای نسبتاً خاموش باقی می‌ماند، که نشان می‌دهد رشد کمی در پایه وجود دارد، حداقل جریان‌های ورودی تقاضای جدید وجود دارد، و بازار تا حد زیادی تحت سلطه هلدر ها است.

به نظر می‌رسد رفتار مخارج سرمایه‌گذاران از تسلط تحقق زیان به سمت مقدار متوسطی از کسب سود تغییر می‌کند. در حال حاضر 58 درصد از حجم معاملات در حال تحقق سود است.

کارمزدهای کل تراکنش بیت کوین در حال حاضر به پایین ترین حد خود رسیده است، که نتیجه تلاقی عواملی از جمله پذیرش SegWit، دسته بندی تراکنش ها، و عدم تقاضای ذکر شده برای فضای بلوک بیت کوین است.

با وجود این، درآمد استخراج‌کننده به دلار آمریکا 150 درصد در مقایسه با آخرین رویداد نیمه‌سازی افزایش یافته است، و هم نرخ هش و هم مشکل پروتکل، رکوردهای ثابتی را ایجاد می‌کنند.

فعالیت روی زنجیره همچنان رو به ضعف است

مجموعه‌ای قدرتمند از ابزارها برای ردیابی ماهیت چرخه‌ای چرخه‌های بیت‌کوین، فعالیت‌های زنجیره‌ای است که به‌طور کلی به‌عنوان استفاده از فضای بلوک از طریق شرکت‌کنندگان فعال شبکه که تراکنش‌ها و تسویه ارزش را ارسال می‌کنند، توصیف می‌شود. معیارهایی که این را توصیف می‌کنند عبارتند از آدرس‌ها/موجودات فعال، تعداد تراکنش‌ها، ازدحام ممپول و هزینه‌های پرداختی.

در میان این مجموعه معیارها، یافتن مشاهدات زیادی که حاکی از بهبود یا رشد شدید پایگاه کاربر شبکه باشد، دشوار است. تعداد نهادهای فعال (مشابه کاربران فعال روزانه) در کانال نزولی بازار باقی می ماند که طی شش سال گذشته ایجاد شده است. با این حال، تعداد موجودیت فعال فعلی 296 هزار در روز در انتهای بالای این کانال است و افزایش پایدار بیشتر سازنده خواهد بود.

تعداد تراکنش ها نیز نسبتا ضعیف است، در حال حاضر حدود 225 هزار تراکنش در روز است که از نظر بزرگی مشابه در بازار نزولی سال 2019 است. مانند موجودیت‌های فعال، این معیار از پایین‌ترین سطح سقوط در ماه مه تا جولای 2021 بهبود یافته است، اما با چرخه تبلیغات مشاهده شده در بازارهای صعودی (با رنگ سبز نشان داده شده) فاصله زیادی دارد.

آنچه بسیار جالب است این است که در مقیاس زمانی کلان بلندمدت، هر دوی این شاخص‌های فعالیت زنجیره‌ای، حتی در طول روندهای نزولی بازار همچنان به صعود خود ادامه می‌دهند. این نشان دهنده رشد مداوم در پایگاه کاربران هلدر است. هلدر ها آن دسته از سرمایه گذارانی هستند که نسبتاً به قیمت حساس نیستند و صرف نظر از شرایط بازار، کاربران و انباشت کنندگان فعال بیت کوین هستند.

نتیجه این تقاضای نسبتاً کم برای فضای بلاک بیت کوین این است که تراکم شبکه کمی وجود دارد و در نتیجه مجموع کم هزینه های تراکنش پرداخت می شود. مجموع کارمزد تراکنش‌های پرداخت شده به استخراج‌کنندگان بیت‌کوین از ماه مه تقریباً به پایین‌ترین حد خود رسیده است، که از مشاهدات بالا حمایت می‌کند مبنی بر اینکه بازیابی در فعالیت‌های زنجیره‌ای در بهترین حالت ضعیف است.

لازم به ذکر است که عوامل متعددی وجود دارد که بر ازدحام شبکه و کل هزینه‌های پرداختی تأثیر می‌گذارد، که شامل اتخاذ ارتقای بهره‌وری مانند SegWit و دسته‌بندی تراکنش‌ها می‌شود. نمودار زیر نشان می دهد که از ژوئن 2021، افزایش قابل توجهی در پذیرش و استفاده از SegWit وجود داشته است، زیرا کیف پول ها و صرافی های بیشتری این فناوری را اجرا می کنند.

نمودار بعدی نیز گسترش خروجی‌های مصرف‌شده را نشان می‌دهد که از فناوری SegWit استفاده می‌کنند، با افزایش پس از ژوئن 2021. تراکنش‌هایی که از SegWit استفاده می‌کنند کارآمدتر از داده‌ها هستند، که اجازه می‌دهد تراکنش‌های بیشتری در هر بلوک قرار بگیرند (کاهش تراکم)، در حالی که کارمزد تراکنش‌های ارزان‌تری نیز دارند.

در بازار کنونی، این بخشی از مجموعه عواملی است که باعث کاهش هزینه ها می شود، همانطور که الکس تورن (کهکشان دیجیتال) در این موضوع به خوبی بیان کرد. با این حال، توجه به این نکته مهم است که تقاضای کم برای فضای بلوکی بیت کوین، و فعالیت کم روی زنجیره در نتیجه شرایط نزولی بازار یکی از عوامل محرک اصلی کارمزدهای کل معاملات پایین است.

رقابت ماینینگ به بالاترین حد خود رسیده است

علیرغم اینکه کارمزد تراکنش‌های شبکه نزدیک به پایین‌ترین حد خود (براساس BTC) است، رقابت در صنعت استخراج همچنان به بالاترین حد خود ادامه می‌دهد. مشکل استخراج پروتکل اکنون به یک ATH جدید رسیده است و هر بلوک بیت کوین برای حل به ۱۲۲.۷۸ زتاهاش نیاز دارد.

این معادل با 7.938 میلیارد انسان روی زمین است که هر یک هش SHA256 را 15.5 تریلیون بار حدس می زنند، هر 10 دقیقه برای حل هر بلوک بیت کوین. کاملا خارق العاده

نرخ هش تخمینی در حال حاضر بین 190 تا 215 اگزا هاش در ثانیه است که حدود 20 درصد بالاتر از ATH قبلی است که درست قبل از اجرای ممنوعیت استخراج در چین در ماه می سال گذشته تنظیم شده بود. نرخ هش از ژوئن سال گذشته به رشد خود ادامه داده است، به طوری که رشد عمدتاً به دلیل شرایط نزولی اخیر بازار و همچنین بادهای مخالف کلان و ژئوپلیتیک متعددی که در بازی وجود دارند، بدون وقفه بوده است.

رقابت در صنعت معدن بسیار شدید است، زیرا معدنچیان به دنبال آربیتراژ نسبت قیمت انرژی/BTC با یافتن ارزان‌ترین منابع موجود برای تامین انرژی و سرمایه هستند. همانطور که رقابت در نرخ هش گسترش می یابد، کارایی ASIC و تعداد دکل ها افزایش می یابد و درآمد حاصل از هر هش در دراز مدت کاهش می یابد. نمودار زیر این روند بلندمدت را نشان می‌دهد که در مقیاس ورود به سیستم نشان می‌دهد که چقدر چشم‌انداز برای کسب پاداش بلاک بیت کوین در حال کاهش رقابتی است.

علی‌رغم رقابت بسیار زیاد و پاداش بلاک BTC که تقریباً به پایین‌ترین حد خود رسیده است، درآمد استخراج‌کننده دلاری 150 درصد بیشتر از بلافاصله پس از آخرین رویداد هاوینگ در ماه مه 2020 باقی می‌ماند. ماینرها در حال حاضر تقریباً 207 هزار دلار به ازای هر Exahash دریافت می‌کنند. به شبکه این همچنین 40٪ درآمد بیشتر از رویداد نهایی کاپیتولاسیون در بازار نزولی 2018 است. در آن زمان قیمت ها بین 3 تا 4 هزار دلار معامله می شد و یارانه بلوک بیت کوین دو برابر امروز بود.

سودآوری شبکه

ارزیابی سودآوری شبکه بیت‌کوین ابزار مفیدی برای ارزیابی ریسک‌های احتمالی سمت فروش، و سنجش اینکه آیا بازار هلد است یا کسب سود است.

نمودار زیر نسبت بازاری را که در حال حاضر در زیر آب قرار دارد، نشان می دهد. در اینجا از درصد آدرس‌ها (صورتی)، موجودیت‌ها (سبز) و عرضه (آبی) که سود دارند به عنوان معیاری برای سودآوری کل شبکه استفاده می‌کنیم. می بینیم که بازار نزولی کنونی به سختی بدترین مراحل تمام چرخه های قبلی نیست، تنها 25 تا 30 درصد از بازار با زیان تحقق نیافته مواجه است. باید دید که آیا فشار بیشتر سمت فروش باعث پایین آمدن بازار خواهد شد و در نتیجه بخش بیشتری از بازار را به زیان تحقق نیافته ای مانند چرخه های قبلی می کشاند یا خیر.

توجه داشته باشید که با گذشت زمان، کوین‌ها و UTXO‌های بیشتری با قیمت‌های بسیار ارزان‌تر حرکت کرده‌اند و بنابراین روند صعودی بلندمدت در این معیارها انتظار می‌رود.

دارندگان بلندمدت بیت کوین (LTHs) در حال حاضر 13.66 درصد از عرضه را در اختیار دارند که با زیان تحقق نیافته مواجه است، که مبلغی تقریباً برابر با مقدار سمت فروش آنها در بازار صعودی 2020-21 است. سکه های LTH کمترین احتمال را دارند که بر اساس آماری خرج و فروخته شوند، و می توان در سال 2018 و مارس 2020 مشاهده کرد که در گذشته زیان های بسیار عمیق تری را پشت سر گذاشته اند.

نسبت سکه‌های LTH که با ضرر نگهداری می‌شوند به بیش از 35 درصد عرضه در اعماق چرخه‌های نزولی قبلی رسیده است، که 2.5 برابر حجم نسبی سکه نسبت به بازار فعلی بیشتر است.

دارندگان کوتاه مدت (STH) در مقایسه با LTH ها (18.74 درصد عرضه) سکه های بسیار کمتری دارند، با این حال این گروه اخیراً جهش قابل توجهی در سودآوری داشته است. از آنجایی که بازار از محدوده ادغام خارج شد، انباشته های جدید (STH) که سکه هایی بین 33 تا 42 هزار دلار به دست آوردند، به سود تحقق نیافته بازگشته اند، که نشان می دهد سرمایه گذاران ارزشی را در آن محدوده قیمتی دیده اند.

این یک پیشرفت مثبت در مقایسه با پایین‌ترین سطح بازار اخیر در 22 ژانویه است، جایی که 100٪ از تمام سکه‌های STH ضرر داشتند. بهبود سودآوری سرمایه‌گذار، به‌ویژه در این گروه STH حساس‌تر به قیمت، احتمال فشار فروش ناشی از وحشت را کاهش می‌دهد.

با این حال، ما شاهد افزایش سود و کاهش در تحقق زیان در این افزایش بوده ایم. ضرر روزانه از 20 هزار بیت کوین در روز در پایین ترین حد در ژانویه به حدود 8.3 هزار بیت کوین در روز امروز کاهش یافته است. دوره‌های تحقق زیان بالا و پایدار در بازارهای نزولی معمول است و بازار از اواخر نوامبر بیش از 8.3 هزار بیت کوین از ضررهای دریافتی در روز را جذب کرده است.

علاوه بر این که سکه ها متحمل ضرر شده اند، بازار از اواسط فوریه هر روز شاهد 13.3 هزار بیت کوین سود بوده است. تحقق سود در این بزرگی از نظر تاریخی افراطی نیست، اما به نظر می رسد که باد مخالف کافی برای قیمت ها ایجاد کند. تحقق سود سنگین‌تر نمونه‌ای از شرایط صعودی است که در آن هجوم زیادی از تقاضای جدید می‌تواند عرضه را جذب کند و بازار را بالاتر ببرد.

و در نهایت، می‌توان دید که سلطه سودآوری حجم مصرف شده به سمت سوگیری سود حرکت کرده است. به عبارت دیگر، 58 درصد از حجم معاملات در حال حاضر سود تحقق یافته است، که تغییری از سوگیری نسبت به زیان تحقق یافته است که از دسامبر وجود داشته است.

دوره‌های تداوم تسلط زیان تحقق‌یافته نمونه‌ای از بازارهای نزولی است، و برگشت به تسلط تحقق سود می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که احساسات در حال تغییر است و تقاضا می‌تواند سمت فروش را جذب کند. با این حال، با توجه به اینکه قیمت‌ها همچنان در حال مبارزه هستند، نشان می‌دهد که سمت تقاضا تا حدودی ضعیف است و سرمایه‌گذاران در حال سود بردن به هر قدرت بازار هستند.

خلاصه و نتیجه گیری

بازار بیت کوین این هفته پس از خروج از محدوده تثبیت چند ماهه عقب نشینی کرده است. قیمت‌ها تاکنون برای یافتن حرکت صعودی پایدار تلاش کرده‌اند و نشانه‌هایی از حجم متوسطی از سود توسط سرمایه‌گذاران وجود دارد. به‌ویژه در مقیاس‌های فعالیت زنجیره‌ای مانند تعداد تراکنش‌ها و کاربران فعال، بازیابی تاکنون نسبتاً ضعیف بوده است و همچنان نشان می‌دهد که بیت‌کوین یک بازار تحت سلطه هلدر ها است و سرمایه‌گذاران جدیدی در آن جریان دارند.

با این حال، سودآوری شبکه بهبود یافته است که نشان می دهد از ژانویه انباشت مجدد قابل توجهی صورت گرفته است. سودآوری کل شبکه در مقایسه با دوره‌های خرس قبلی در وضعیت بسیار سالم‌تری باقی می‌ماند.

تقاضای کم برای فضای بلاک بیت کوین به صورت کارمزد کل کم تراکنش پرداختی به ماینرها آشکار می شود که پاداش بلاک فعلی BTC را نزدیک به پایین ترین زمان خود می کند. با این حال، با وجود این، رقابت در صنعت ماینینگ بیت کوین رکوردهای جدیدی را ایجاد می کند، با درآمد ماینر دلار آمریکا از نصف شدن، 150 درصد افزایش یافته است، و نرخ هش اکنون 20 درصد بالاتر از بالاترین سطح قبلی در می 2021 است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
امتیاز : 0
برای مطالعه بیشتر

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاه و یکم

08/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاهم

02/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و نهم

26/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هشتم

11/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هفتم

05/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و ششم

30/04/1401
نظرات
اطلاع بده
اطلاع بده
profile avatar
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx