تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته سی‌ و هشتم

Dorsa
0 15:43 1401/02/20

افزایش نرخ باعث کاهش بازارها می شود

طرفداران روند صعودی بیت کوین در این هفته تحت فشار باقی می مانند، زیرا قیمت ها به 33.8 هزار دلار باز می گردد و سوددهی شبکه تا 10 درصد کاهش می یابد. ضعف در جریان محصولات ETF، انقباض عرضه استیبل کوین، و فوریت سرمایه گذاران برای سپرده گذاری کوین به صرافی ها، عمدتاً در پاسخ به نوسانات نزولی، ظاهر شده است.

بازارها در این هفته نوسانات بالا و نزولی بیشتری را تجربه کردند، زیرا بازار به تصمیم فدرال رزرو برای افزایش 0.5 درصدی نرخ بهره واکنش نشان داد. بازارها ابتدا به خوبی به این خبر در روز چهارشنبه واکنش نشان دادند و بیت کوین به بالاترین سطح هفتگی 39881 دلار رسید. با این حال، حرکت مثبت کوتاه مدت بود، به طوری که بازارها در روز پنجشنبه به شدت سمت فروش رفتند و بیت کوین – 13.8٪ کاهش یافت و هفته را به 33,890 دلار پایان داد.

در این تحلیل، ابتدا وضعیت سودآوری شبکه و چگونگی تغییر آن نسبت به مطالعه موردی «آستانه بازار نزولی» را که هفته گذشته پیشنهاد کردیم، ارزیابی خواهیم کرد. سپس نگاهی جامع خواهیم داشت و واکنش بازار به ضعف اخیر قیمت در تعدادی از بخش‌های بازار را مشاهده می‌کنیم:

  • فضای معامله روی زنجیره و فوریت آن در mempool.
  • جریان ورودی و خروجی مبادله به عنوان معیاری برای جریان سرمایه.
  • بازارهای آتی و نقدینگی برای ارزیابی ریسک کاهش لوریج.
  • سرمایه به ETF های قابل معامله در بورس در کانادا جریان می یابد.
  • اولین انقباض عمده عرضه استیبل کوین در سال های اخیر.

طرفداران روند صعودی بیت کوین تحت فشار

با کاهش قیمت بیت کوین، گاوها همچنان تحت فشار جدی برای ایجاد کف حمایتی هستند، زیرا سودآوری شبکه همچنان در حال کاهش است. بازار بیت کوین اکنون -49.5٪ کمتر از بالاترین رکورد تاریخ نوامبر است.

در حالی که این کاهش قابل توجهی را نشان می دهد، در مقایسه با پایین ترین سطح بازارهای نزولی بیت کوین قبلی، بسیار پایین است. جولای 2021 به کاهش 54.2- درصدی رسید و بازارهای نزولی در سال های 2015، 2018 و مارس 2020 در پایین ترین سطح خود بین 77.2- درصد و -85.5 درصد کاهش یافتند.

در تحلیل هفته گذشته، ما یک مطالعه موردی بالقوه برای کاهش بیشتر 10 درصدی در سودآوری کلی شبکه (که به عنوان کاهش درصد آدرس‌ها، نهادها و/یا عرضه در سود تعریف می‌شود) ایجاد کردیم. در آن مطالعه موردی، ما تخمین زدیم که قیمت ها باید به حدود 33.6 هزار دلار کاهش یابد تا به «آستانه » مشابهی با بازارهای نزولی قبلی برسد و سود کلی را به حدود 60 درصد از شبکه کاهش دهد.

از آنجایی که قیمت ها در هفته به 33.8 هزار دلار رسید، اکنون شاهد این هستیم که این سناریو تا حد زیادی اجرا می شود و 10 درصد دیگر از شبکه بیت کوین در واقع دچار ضرر غیر قابل تحقق می شود. هر سه معیار از 72% به 60% تا 62% در سود کاهش یافتند. این سطوح با سودآوری که در اواخر سال 2018 و اواخر 2019-20 بازارهای نزولی مشاهده شد، همزمان است. با این حال باید توجه داشت که هر دو مورد قبل از رویداد تخلیه نهایی کاپیتولاسیون بودند.

به این ترتیب، روند نزولی بیشتر یک ریسک باقی می ماند و در محدوده عملکرد چرخه تاریخی قرار می گیرد.

با توجه به اینکه این سه معیار تمایل به حرکت پشت سر هم دارند، می‌توانیم یک تغییر ساده در میانگین سوددهی شبکه در طول 30 روز محاسبه کنیم. این به ما نشانی از نرخ تغییر «استرس مالی» برای سرمایه گذاران بیت کوین ارائه می دهد. در ماه گذشته، درصدی از شبکه بیت کوین که به ضرر غیر واقعی سقوط کرده است به طور متوسط ​​15.5٪ است.

این کاهش در سودآوری چهارمین کاهش شدید در 3 سال گذشته است. این در مقایسه با جولای و دسامبر 2021 است که هر دو شاهد کاهش سودآوری از -18.1٪ به -19.1٪ بودند. مارس 2020 با 35.4- درصد از شبکه بیت کوین که تنها طی چند روز به قرمزی سقوط کرد، مهم ترین در تاریخ اخیر باقی مانده است.

واکنش زنجیره ای

بازارهای بیت‌کوین در سال‌های اخیر به طور فزاینده‌ای پویا شده‌اند، با یک تحلیل کل‌نگر در حال حاضر نیاز به دیدی از حرکات سکه‌های درون زنجیره‌ای، حجم‌های مربوط به مبادلات، ابزارهای سرمایه‌گذاری خارج از زنجیره (مانند ETF، ETP)، بازارهای مشتقات، و استیبل کوین‌ها دارد. با در نظر گرفتن این موضوع، اکنون واکنش بازار را در این مکان‌های مختلف ارزیابی می‌کنیم.

شاخص امتیاز روند انباشت بیت کوین ماه بسیار نرم تری را تجربه کرده است و از اواسط آوریل به ارزش کمتر از 0.2 بازگشته است. این به طور کلی نشان دهنده رفتار توزیعی بیشتر است، و انباشت کمتری در بازی وجود داشته است، و همزمان با قیمت های ضعیف تر در بازار است.

ما می‌توانیم این را بیشتر به گروه‌های کیف پول تقسیم کنیم، جایی که می‌بینیم که در سراسر جهان، اکثر گروه‌های کیف پول از میگو تا نهنگ، روند انباشت زنجیره‌ای خود را بسیار نرم کرده‌اند. موجودیت‌های بسیار بزرگ با موجودی بیش از 10 هزار نیروی توزیعی مهمی در چند هفته گذشته بوده‌اند، همانطور که می‌توان با مقادیر بزرگ قرمز بازگشتی مشاهده کرد. سرمایه گذاران کوچکتر (< 1BTC) قوی ترین انباشت کننده ها هستند، اما انباشت آنها به طور قابل توجهی ضعیف تر از ماه های فوریه و مارس است.

در زمان نوسانات و استرس بازار، مشاهده هجوم تراکنش‌های «فوری» به مجموعه بیت‌کوین معمول است، زیرا سرمایه‌گذاران به دنبال ریسک‌زدایی، فروش، یا وثیقه‌گذاری مجدد موقعیت‌های حاشیه خود هستند. با فروختن بازار در این هفته، شاهد هجوم 42.8 هزار تراکنش به مجموعه بیت کوین بودیم. این بالاترین هجوم در فعالیت تراکنش ها از اواسط اکتبر 2021 (زمانی که ما ردیابی فعالیت mempool را شروع کردیم) است.

ما همچنین می‌توانیم ببینیم که درجه بالایی از فوریت در ارتباط با این تراکنش‌ها وجود دارد، زیرا ارزش کل تمام هزینه‌های تراکنش زنجیره‌ای پرداخت شده به 3.07 BTC رسیده است. این بالاتر از آنچه در رویداد کاهش اهرم‌زدایی در 4 دسامبر مشاهده شد، در آن زمان، بازار در یک روز 34.5-٪ کاهش یافت (که در هفته 49، 2021 پوشش داده شد)، و دوباره بزرگترین مقدار در مجموعه داده‌های ما تا به امروز است.

تسلط کارمزد تراکنش‌های زنجیره‌ای مرتبط با سپرده‌های مبادله‌ای نیز نشانگر فوریت است و به دومین ارزش بالاتر در تاریخ رسیده است. این بیشتر از این مورد حمایت می کند که سرمایه گذاران بیت کوین در پاسخ به نوسانات بازار به دنبال کاهش ریسک، فروش و/یا اضافه کردن وثیقه به حاشیه هستند.

15.2 درصد از کل کارمزد تراکنش های زنجیره ای پرداخت شده مربوط به تراکنش های سپرده مبادله ای است که بالاتر از اوج دوره صعودی سال 2017 (12.1 درصد) است و تنها با فروش ماه می 2021 (16.8 درصد) از آن پیشی گرفته است. .

در هر روز، حجم زیادی از BTC هم به داخل و هم از صرافی ها سرازیر می شود. جریان های مبادله ای بیش از 750 میلیون دلار (در هر دو جهت، کل 1.5 میلیارد دلار) یک حد معمول پایین تر برای چرخه بازار 2021-22 بوده است.

در طول فروش این هفته، ارزش بیش از 3.15 میلیارد دلار در مبادلات یا خارج از مبادلات، با یک سوگیری خالص نسبت به جریان های ورودی، که 1.60 میلیارد دلار (50.8 درصد) را تشکیل می داد، منتقل شد. این بزرگترین پیک حجم مربوط به مبادلات کل از زمانی است که بازار در اکتبر تا نوامبر سال گذشته به بالاترین سطح خود رسید. همچنین معادل سطوح ورودی/خروجی در اوج بازار صعودی 2017 است.

مقیاس تاریخ اخیر، در مقایسه با چرخه گذشته، نشان می‌دهد که جریان‌های سرمایه معمولی USD در شبکه بیت کوین چقدر بزرگتر است.

ارزیابی واکنش خارج از زنجیره

همانطور که در بالا ذکر شد، بازار بیت‌کوین به طور فزاینده‌ای پویا شده است، و برای ایجاد محرک‌های احتمالی تغییرات قیمت، حرکت بازار و احساسات سرمایه‌گذاران، نیازمند دیدی از پویایی‌های درون زنجیره‌ای و خارج از زنجیره است.

طی دو سال گذشته، محصولات ETF متعددی به بازار آمده اند که سه مورد از این وسایل سرمایه گذاری در صرافی های کانادا معامله می شوند. در حالی که جریان ورودی به این محصولات از نوامبر به طور کلی قوی بوده است، در دو هفته گذشته این روند به طور قابل توجهی معکوس شده است.

بر اساس تغییر 7 روزه، بیش از 6.66 هزار بیت کوین در هفته از این ابزارها خارج شده است که تا حد زیادی با ضعف اخیر قیمت مطابقت دارد.

در حوزه مشتقات، با توجه به بزرگی نوسانات در این هفته، سود آزاد آتی نسبتاً آرام بوده است. در روزهای منتهی به اعلام افزایش نرخ توسط فدرال رزرو، تقریباً 1 میلیارد دلار سود آزاد وارد بازارهای آتی بیت کوین شد.

با این حال، بسیاری از این اهرم به سرعت بسته شد و کل سود باز در واقع پس از فروش در روز پنجشنبه تثبیت شد و در حدود 14.3 میلیارد دلار نگه داشت.

ما می‌توانیم اقدام اولیه را که منجر به اعلام فدرال رزرو در تغییر یک روزه سود باز آتی می‌شود، ببینیم. سود باز در 3-مه 30.4 هزار بیت کوین افزایش یافت، قبل از اینکه ارزش 25.48 هزار بیت کوین در روز بعد بسته شد.

در حالی که این مقادیر از نظر اندازه بی اهمیت هستند، در مقایسه با رویدادهای اهرم دهی اصلی در 12 ماه گذشته نسبتاً کوچک باقی می مانند. به این ترتیب، به نظر می رسد کمتر محتمل است که اهرم آتی بیش از حد عامل اصلی حرکت قیمت در این هفته باشد.

ما می‌توانیم با مشاهده کل نقدینگی‌های رخ‌داده در بازارهای آتی، اطمینان بیشتری به این ارزیابی اضافه کنیم. به طور کلی، در طول یک رویداد کاهش اهرم در بازار آتی، انتظار داریم حجم نسبی زیادی از موقعیت ها از طریق انحلال بسته شوند.

با این حال، در این هفته، در اوج فروش، حداکثر ارزش 135 میلیون دلار در موقعیت های آتی منحل شد. این نشان دهنده کمتر از 0.2 درصد از حجم معاملات آتی است. همانطور که انتظار می‌رفت، موقعیت‌های خرید بیشترین آسیب را متحمل شدند، با تسلط 61.5 درصدی بر تمام موقعیت‌ها منحل شد. به طور کلی، به نظر می‌رسد که بیشتر ضعف‌های اخیر در قیمت‌ها بیشتر ناشی از احساسات ضعیف سرمایه‌گذاران، خروج سرمایه و ریسک‌زدایی است تا اهرم‌زدایی ناشی از معاملات آتی.

در نهایت، برای ایجاد معیاری برای جریان سرمایه به بازار، می‌توان به بازار استیبل کوین نگاه کرد. استیبل کوین‌ها یکی از زمینه‌های اصلی رشد انفجاری در صنعت در چند سال اخیر بوده‌اند و وسیله‌ای اصلی برای ورود و خروج سرمایه هستند.

از زمان فروش مارس 2020، منابع کل استیبل کوین های اصلی (USDT، USDC، BUSD و DAI) از 5.33 میلیارد دلار به بیش از 158.25 میلیارد دلار افزایش یافته است. این رشد خیره کننده 2866 درصدی در کمتر از دو سال است. USDT همچنان دارایی غالب است و 52.6 درصد از عرضه های اصلی را به خود اختصاص می دهد و پس از آن USDC با 30.8 درصد برتری دارد.

با این حال از آغاز ماه آوریل، عرضه کل استیبل کوین کاهش یافته است و اکنون 3.285 میلیارد دلار کاهش یافته است. این از عرضه ATH 161.53 میلیارد دلاری خارج می شود. اکثر بازخریدهای استیبل کوین توسط USDC انجام می شود که از ابتدای ماه مارس 4.77 میلیارد دلار کاهش یافته است. از سوی دیگر USDT شاهد افزایش عرضه خود بوده است و در مدت مشابه 2.50 میلیارد دلار افزایش یافته است.

نمودار زیر تغییر 30 روزه در عرضه کل استیبل کوین (آبی) در کنار سهم USDC (قرمز) را نشان می دهد.

می توان مشاهده کرد که به ویژه از ماه می 2021، USDC سهم عمده ای در رشد کل عرضه استیبل کوین داشته است. همچنین می‌توانیم ببینیم که این انقباض اخیر عرضه استیبل‌کوین یک رویداد نادر است، به طوری که انقباض کل عرضه به نرخ -2.9 میلیارد دلار در ماه می‌رسد. USDC اصلی ترین دارایی استیبل کوین است که در حال بازخرید است، و این نشان می دهد درجه ای از خروج سرمایه خالص از صنعت ارزهای دیجیتال به طور کلی رخ می دهد.

به طور کلی، تعدادی سیگنال از ضعف خالص در این فضا وجود دارد، که بسیاری از آنها نشان می‌دهند که در این زمان، احساس ریسک همچنان جایگاه اصلی بازار است.

خلاصه و نتیجه گیری

همانطور که بازار بیت کوین بالغ می شود و سرمایه نهادی بیشتری وارد این فضا می شود، به طور فزاینده ای آشکار شده است که بازار به شوک های اقتصاد کلان و شرایط پولی سخت تر پاسخ می دهد. بازارهای گسترده‌تر به شیوه‌ای بی‌ثبات به اعلام فدرال رزرو مبنی بر افزایش بیشتر نرخ‌ها واکنش نشان دادند، که اگرچه انتظار می‌رفت، نقدینگی فزاینده‌ای را در سراسر بازارها تأیید می‌کند.

این هفته ما به دنبال نگاهی جامع به بازار بودیم و پاسخ را هم در زنجیره و هم در خارج از زنجیره ارزیابی کردیم. به نظر می‌رسد که تقریباً در همه بخش‌ها ضعف کلی وجود دارد، با این حال به نظر می‌رسد که عمدتاً ناشی از احساسات ضعیف سرمایه‌گذاران و ذهنیت ریسک‌زدایی است، نه اهرم‌زدایی ناشی از مشتقات. علاوه بر این، انقباض قابل توجه در عرضه استیبل کوین، به ویژه USDC، نشان می دهد که سرمایه خروج خالص از فضا در حال انجام است. این امر مشاهدات اخیر ما را از خروج سرمایه خالص از بازارهای مشتقات پشتیبانی می کند زیرا بازدهی موجود بین 2 تا 3 درصد کاهش می یابد.

بیت کوین همچنان به شدت با شرایط اقتصادی گسترده‌تر مرتبط است، که نشان می‌دهد متاسفانه راه پیش رو، حداقل در حال حاضر، ممکن است دشوار باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
امتیاز : 0
برای مطالعه بیشتر

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاه و یکم

08/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاهم

02/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و نهم

26/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هشتم

11/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هفتم

05/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و ششم

30/04/1401
نظرات
اطلاع بده
اطلاع بده
profile avatar
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx