تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهلو یکم

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهلو یکم

تیم IT پاورآپ ترید
0 12:15 1401/03/26

تاریک ترین مرحله روند نزولی و بازار خرس

با فروش قیمت بیت کوین تا اواسط 20 هزار دلار، تعداد زیادی از شاخص های کلان نشان می دهد که بازار در حال ورود به عمیق ترین مرحله این چرخه نزولی است. مبانی بدتر شده است و حتی دارندگان بلندمدت هم اکنون متوجه ضررهای قابل توجهی شده اند.

بیت‌کوین و دارایی‌های دیجیتال هفته پر هرج و مرج دیگری را تجربه کرده‌اند که قیمت‌های نزولی را تجربه کرده‌اند و بازنشستگی 31693 دلاری را از دست داده و به پایین‌ترین سطح چند ساله جدید یعنی 25150 دلار رسیده‌اند. باد مخالف کلان همچنان یک محرک در مقیاس بزرگ است، به طوری که آخرین چاپ CPI ایالات متحده 8.6 درصد بالاتر از انتظارات است و وارونگی منحنی بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده بین 2 تا 10 سال در ساعات اولیه روز دوشنبه رخ داد. این با یک رالی بزرگ در DXY روبرو شد، زیرا بیت کوین با دهمین شمع قرمز خود در 11 هفته بسته می شود.

ابزار شبکه بیت کوین همچنان رو به زوال است و معیارهای کلان مانند RVT وارد قلمرو نزولی ناشناخته می شود. با وجود تداوم انباشت در میان میگوها (< 1BTC) و Whales (> 10k BTC) به طور یکسان، پشتیبانی از قیمت هنوز ثابت نشده است. علی‌رغم اینکه بسیاری از معیارهای ارزش‌گذاری کلان همچنان شرایط فروش بیش از حد را نشان می‌دهند، بیت کوین همچنان با بازارهای سنتی در ارتباط است و قیمت‌ها بر این اساس کاهش می‌یابد.

در این نسخه، بررسی می‌کنیم که چگونه بازار نزولی کنونی وارد مرحله‌ای شده است که با عمیق‌ترین و تاریک‌ترین مراحل خرس‌های قبلی همسو شده است. بازار به طور متوسط ​​به سختی بالاتر از قیمت تمام شده خود است، و حتی دارندگان بلندمدت در حال حاضر از پایه نگهدارنده حذف می شوند.

جلسه با مبنای هزینه

با معامله بازار در منطقه متوسط ​​20 هزار دلار، به یکی از مهم ترین و اساسی ترین معیارهای زنجیره ای، یعنی قیمت واقعی نزدیک می شود. این معیار میانگین قیمت هر سکه در عرضه را نشان می‌دهد که در زمانی که آخرین بار در زنجیره خرج شده است، ارزش گذاری شده است.

قیمت واقعی (در 23430 دلار) به ندرت توسط قیمت های لحظه ای در خارج از عمیق ترین و آخرین مراحل بازارهای نزولی مشاهده می شود. مارس 2020 و پایان بازار نزولی سال 2018 آخرین مواردی بودند که بازار در مجموع زیان تحقق نیافته داشت.

سپس MVRV Z-Score این ارزش لحظه ای بیت کوین را با Realized Price مقایسه می کند تا یک نوسانگر به دست آورد. این ابزار می تواند به شناسایی انحرافات معنی دار آماری به دور از این «ارزش ذاتی» کمک کند و برای ارزیابی شرایط بیش از حد و کم ارزش استفاده می شود.

مقادیر برابر با میانگین (خط سیاه) معمولاً با این خرس‌های عمیق مرحله آخر همسو هستند. بازار فعلی اکنون به 0.26+ انحراف استاندارد بالاتر از میانگین سقوط کرده است، که از نظر تاریخی یک منطقه ارزش در نظر گرفته می شود، به ویژه هنگامی که برای یک رانش رو به بالا در امتیاز Z وزن شود.

با این وجود، چرخه‌های نزولی گذشته نشان داده‌اند که مقادیر منفی MVRV-Z اغلب قبل از پایان بازار نزولی مشاهده می‌شوند و می‌توانند برای مدتی در آن وضعیت باقی بمانند (به ترتیب ماه‌ها در سال 2018 تا یک سال در سال 2015).

HODLers بیت کوین نرم می شود

در روند نزولی ساختاری که از نوامبر برقرار بوده است، ما شاهد انواع مختلفی از مراحل رفتاری و رفتار خرج کردن بیت کوین بوده ایم. ما می توانیم از این تغییرات در رفتار برای سنجش چگونگی تغییر احساسات سرمایه گذاران استفاده کنیم.

امتیاز روند تجمعی ابزار مفیدی برای مشاهده این تغییرات با ارزیابی میزان و مدت رشد یا انقباض موجودی بیت کوین در زنجیره است. انباشت/توزیع کل وزن شده برای همه گروه ها را نمایش می دهد.

دسامبر 2020 تا ژانویه 2021 – خرید در بازار صعودی، با ورود سرمایه گذاران به بازار و ایجاد انگیزه صعودی به ATH آن زمان 64 هزار دلار.

ژانویه 2021 تا اکتبر 2021 – نرم شدن و توزیع عمومی، تا حدی در نتیجه کاهش تقاضای لحظه ای پس از تبدیل حق بیمه GBTC به تخفیف (در گزارش ما در اینجا پوشش داده شده است)

اکتبر 2021 تا ژانویه 2022 – تقاضای خرید ATH را ارسال کنید که بعداً مجدداً توزیع شد (همانطور که در هفته 9، 2022 پوشش داده شد)

ژانویه 2022 تا مه 2022 – انباشت و توزیع متناوب، که در فروش با انگیزه LUNA-UST به اوج خود رسید (همانطور که در هفته 20، 2022 پوشش داده شد).

در بازار فعلی، ما شاهد یک ماه با امتیاز روند انباشتگی شمالی از 0.8 بوده‌ایم که نشان‌دهنده تغییرات بالانس مثبت در سراسر بازار است. این یک تغییر قابل توجه از انباشت متناوب قبل از فروش LUNA است و ممکن است نشان دهنده بهبود درک سرمایه گذار از ارزش در قیمت های زیر 30 هزار دلار باشد.

همچنین می‌توانیم به معیار Liveliness نگاه کنیم تا ترجیحات بازار برای HODLing یا رفتار توزیعی را درک کنیم. زنده بودن تعادل بین تخریب کل روز سکه و ایجاد روز سکه را تعیین می کند. بنابراین می توان از آن برای ایجاد تلاقی با رژیم های تخریب و انباشت استفاده کرد.

Liveliness از 21 آگوست در یک روند نزولی ساختاری باقی مانده است. بیت کوین کاملاً در رژیم ایجاد روز کل کوین قرار دارد زیرا HODLing غالب است. با این حال، همانطور که در نسخه‌های قبلی بررسی کردیم، تنها کلاس HODLer باقی مانده است، th

سمت تقاضای eir بسیار سبک باقی می‌ماند که نمی‌تواند طرف فروش فعلی را مهار کند.

ما می توانیم با ارزیابی تغییر موقعیت 3 ماهه برای Liveliness (در زیر به رنگ بنفش نشان داده شده است) این را تأیید کنیم. یک محدوده انباشت کلی را نیز می توان از زمان مهاجرت بزرگ معدنچیان در ژوئیه 2021 برجسته کرد. با این حال، این رژیم ایجاد روز سکه در حال از دست دادن حرکت است و به سمت یک موقعیت تعادلی بر اساس روند فعلی گرایش دارد. این منعکس کننده عدم اطمینان عمومی در بازارها است که منجر به افزایش ریسک سرمایه گذاران از موقعیت های نقدی می شود.

تغییر موقعیت خالص HODLer این مشاهدات را به حوزه عرضه می‌آورد و می‌توان از آن برای تخمین مقدار حجم سکه که پایه HODLer در حال انباشته شدن یا توزیع است استفاده کرد. این معیار نشان می دهد که بر اساس درجه خواب سکه در حال حاضر، تقریباً 15 تا 20 هزار بیت کوین در ماه در حال انتقال به دست HODLers بیت کوین است. این میزان از اوایل ماه مه حدود 64 درصد کاهش یافته است که نشان دهنده تضعیف واکنش تجمعی است.

ما طی 18 ماه گذشته شاهد تغییر مراحل اعتقاد سرمایه گذار و رفتار هزینه کردیم. به طور خاص، ما شناسایی کرده‌ایم که در هر دو مورد در سطح 30 هزار دلار (مه تا ژوئیه 2021 و در حال حاضر)، به نظر می‌رسد که تمایل سرمایه‌گذار به سمت خرید قوی‌تر از هر سطح قیمت دیگری در این چرخه باشد.

بازار دوشاخه

ما ثابت کرده‌ایم که به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران ارزشی را در منطقه زیر 30 هزار دلار درک می‌کنند، علی‌رغم اینکه این تقاضا تاکنون برای ارائه پشتیبانی قیمت کافی نبوده است. در مرحله بعدی مشخص می‌شود که کدام گروه‌ها در انباشت شرکت کرده‌اند تا این مشاهدات را اصلاح کنند.

امتیاز انباشت روند توسط گروه به ارزیابی دقیق تری اجازه می دهد که گروه های هم اندازه کیف پول در حال انباشت/توزیع و تا چه میزان هستند.

گروه‌های میگو (کمتر از 1 بیت کوین) و نهنگ‌ها (بیش از 10 هزار بیت کوین، به استثنای صرافی‌ها و استخراج‌کنندگان) از زمانی که قیمت در محدوده 25 تا 32 هزار دلار کاهش یافت، به شدت در حال انباشته شدن هستند. این امر در طول 2 ماه گذشته کاهش قیمت ها همچنان به قوت خود باقی است.

گروه‌های خرچنگ تا کوسه (1 تا 100 بیت کوین) در طول فروش فعلی از فاز خنثی به فاز توزیعی منتقل شده‌اند. این نشان دهنده کاهش احتمالی اعتماد است.

بنابراین نمرات تقریباً کامل 0.9+ که در امتیاز روند انباشتگی در هفته‌های اخیر مشاهده می‌شود، توسط گروه‌های بسیار بزرگ (> 10 هزار BTC) و نسبتاً کوچک (<1 BTC) هدایت می‌شوند. جالب است بدانید که نهنگ‌ها توزیع‌کننده‌های محرک در سطوح 45 تا 35 هزار دلاری (منطقه A) بودند و در حال حاضر یکی از انباشته‌کنندگان اصلی در محدوده 25 تا 32 هزار دلاری (منطقه B) هستند.

در مرحله بعد، می‌توانیم نرخ 30 روزه تغییر عرضه توسط آدرس‌های میگو با کمتر از 1 BTC را ارزیابی کنیم. نرخ تغییر 30 روزه بینشی را در مورد تغییر موقعیت خام به تعداد سکه‌هایی که این گروه کوچکتر و احتمالاً در سطح خرده‌فروشی سرمایه‌گذاران نگهداری می‌کنند، ارائه می‌کند.

اگرچه نرخ فعلی رشد تعادل در حال کاهش است، اما قبل از آن، تهاجمی‌ترین و ثابت‌ترین دوره انباشت پس از بیت‌کوین در 18 ماه گذشته افزایش یافت. این خرده‌مالک‌ها از زمان سقوط لونا در 9 می، رشد خالص موجودی 20863 بیت‌کوین را شاهد بوده‌اند که تلاقی با امتیاز روند انباشت توسط کوهورت را فراهم می‌کند.

بر اساس قدر مطلق، میگوها از نوامبر ATH 96.3 هزار بیت کوین به دارایی های خود اضافه کرده اند. این معادل 0.451 درصد از عرضه در گردش و 48.6 درصد از انتشار سکه جدید در مدت مشابه است.

ما می توانیم شیب مثبت رو به افزایش عرضه متعلق به میگو را به وضوح مشاهده کنیم. به نظر می رسد این دارندگان کوچک، به درستی یا نادرست، از روند نزولی حاکم بی اعتنا به نظر می رسند، زیرا به انباشت مداوم بیت کوین نقطه ای ادامه می دهند.

گروه دیگر مورد علاقه برای ارزیابی، گروه نهنگ 10k+ BTC است. با نگاهی به تغییر موقعیت ماهانه آدرس‌های آن‌ها، می‌توانیم از مشاهدات قبلی خود حمایت کنیم مبنی بر اینکه گروه نیز در محدوده قیمتی 25 تا 32 هزار دلار انباشته شده است. این گروه دارای پیک تغییر موقعیت ماهانه ~ 140 هزار بیت کوین در ماه است که با افزودن +306358 بیت کوین از تاریخ ATH نوامبر 2021، موجودی آنها را افزایش می دهد.

توزیع قیمت واقعی بدون مصرف تعدیل شده توسط نهاد توسط گروه کیف پول، نقاط قیمتی را که این توزیع عرضه آخرین بار در آنجا انجام شده است، و توسط کدام گروه کیف پول بررسی می کند.

در حدود سطل قیمت 30 و 40 هزار دلار، ما می‌توانیم خوشه‌های عرضه قابل توجهی را مشاهده کنیم که با طیف متنوعی از گروه‌های کیف پول مرتبط است، که نشان می‌دهد این دو محدوده قیمت حجم قابل توجهی از عرضه را تغییر داده‌اند. با این حال، حجم معاملات سکه کمی بین 27 تا 20 هزار دلار وجود دارد که ممکن است به عنوان منطقه ای با نوسانات بالا و پشتیبانی بالقوه کمی ظاهر شود.

زوال اصول

نسبت RVT مقدار سرمایه واقعی را با حجم روزانه تسویه شده در زنجیره مقایسه می کند، این بینشی را در مورد استفاده روزانه از شبکه (حجم روی زنجیره) نسبت به ارزش ذاتی آن (سرپوش واقعی) ارائه می دهد. یک چارچوب کلی برای تفسیر RVT عبارت است از:

ارزش های بالا و روند صعودی

ds نشان‌دهنده استفاده ضعیف و کاهش سرعت استفاده در شبکه است.

مقادیر پایین و روند نزولی نشان دهنده استفاده زیاد و افزایش استفاده در شبکه است.

مقادیر جانبی پایدار نشان می دهد که روند استفاده فعلی احتمالاً پایدار و در تعادل است.

نوار قرمز نشان دهنده نسبت RVT 80 یا بالاتر است، که نشان می دهد ارزش شبکه اکنون 80 برابر بزرگتر از مقدار روزانه است. این نشان‌دهنده چشم‌انداز فعالیت زنجیره‌ای بی‌ثمر است، که از نظر تاریخی نتیجه اقدامات نزولی طولانی مدت است که مشارکت‌کنندگان حساس به هزینه را از شبکه خارج می‌کند.

در چرخه‌های نزولی گذشته، شبکه‌ای که کمتر از آن استفاده شده است، تلاقی با پایین‌ترین بازار نزولی را فراهم کرده است. اگر استفاده از شبکه افزایش یابد و RVT بتواند کاهش یابد، ممکن است نشانه بهبود اصول اولیه باشد. با این حال، با توجه به اینکه نسبت RVT در حال حاضر در بالاترین مقدار خود از سال 2010 قرار دارد، یک شکست مداوم بیشتر وارد قلمرو نزولی تا حدودی ناشناخته خواهد شد، جایی که ارزش شبکه نسبت به فعالیت شبکه حتی بیش از حد ارزش گذاری شده است.

مدل جریان خواب تعدیل شده موجودیت همچنین می تواند برای مقایسه ارزش بازار با استفاده از شبکه از دیدگاه میانگین سن سکه در شبکه استفاده شود. Dormancy میانگین مقدار روز سکه نابود شده را بر اساس هر سکه معامله شده اندازه گیری می کند. سپس جریان سکون، سرمایه بازار را با رکود (بر حسب دلار) مقایسه می کند، بنابراین انحرافات در رفتار هزینه در برابر ارزش گذاری بازار را نشان می دهد.

جریان سکون به معاملات در پایین‌ترین حد تاریخی خود ادامه می‌دهد، که نشان می‌دهد ارزش بازار نسبت به حجم معاملات زنجیره‌ای با وزن زمانی پایین است. نمونه‌های قبلی جریان خواب در این سطوح معمولاً با رویدادهای تسلیم بازار خرس و دوره‌های حداکثر درد همزمان بوده است.

در راستای تضعیف عملکرد Liveliness و HODLer، این با شرایطی مطابقت دارد که حتی قدیمی‌ترین دارندگان بیت‌کوین از شبکه حذف شده‌اند.

پاکسازی حتی قوی ترین دست ها

دارندگان بلندمدت و دارندگان کوتاه‌مدت ذاتاً دوقطبی هستند و بنابراین برای چیزهای مختلف ارزش قائل هستند.

دارندگان کوتاه مدت از نظر آماری حساسیت بیشتری نسبت به نوسانات قیمت دارند، زیرا مبنای هزینه آنها به قیمت لحظه ای فعلی بسیار نزدیکتر است.

دارندگان بلندمدت عموماً گروه HODLer را نشان می دهند که نسبتاً به قیمت حساس نیستند. این گروه به احتمال زیاد به نوسانات آب و هوایی و کاهش قیمت در پی یافتن ارزش بلندمدت (که در نسخه هفته گذشته پوشش داده شد) بیشتر است.

قیمت خرج شده مدلی است که میانگین هزینه سکه هایی را که هر روز خرج می شود را نشان می دهد. این می تواند برای تجزیه و تحلیل مولفه های LTH و STH برای شناسایی واگرایی بین رفتارهای مخارج آنها تقسیم شود. برای گروه LTH غیرمعمول است که سکه هایی را با میانگین هزینه بالاتر از گروه STH خواهر خود خرج کنند، اما این امر هنگام ورود به یک منطقه کاپیتولاسیون عمیق رخ می دهد، جایی که حتی قوی ترین دست ها نیز از دارایی پاک می شوند.

نمودار زیر قیمت مصرف شده LTH را با STH مقایسه می کند و می بینیم که LTH ها در حال حاضر سکه هایی را با هزینه بالاتری نسبت به STH ها خرج می کنند. نمونه‌های قبلی این اتفاق با فینال‌های بازار نزولی که بین 52 روز (2020) و 514 روز (15-2014) به طول انجامید و با کاهش‌های اضافی در قیمت -40٪ تا -65٪ همراه بود، همراه بود.

مقایسه مبنای هزینه کل بازار (قیمت واقعی) با مبنای هزینه LTH نشان می دهد که این دو در حال حاضر همگرا هستند. گروه LTH معمولاً پایین‌ترین مبنای هزینه On-Chain را دارد و این به طور مستقیم با ایدئولوژی تجاری آنها در خرید قیمت‌های پایین در مناطق ارزشی مرتبط است، بنابراین، خرید کل آنها کمتر است.

بنابراین، با نزدیک شدن پایه هزینه LTH به مبنای هزینه کل (از پایین)، این نشان می دهد که دارایی های فعلی گروه “پول هوشمند” در بازار گسترده تر نتیجه ای نداشته است. موارد قبلی که قیمت واقعی LTH بالاتر از قیمت واقعی کل است نیز با عمیق ترین مراحل یک بازار نزولی منطبق است.

خلاصه و نتیجه گیری

بازار بیت کوین وارد مرحله ای شده است که همزمان با عمیق ترین و تاریک ترین چرخه های خرس گذشته است. قیمت‌ها به سختی بالاتر از مبنای هزینه کل باقی می‌مانند که توسط قیمت واقعی ثبت شده است، و اصول حجم روی زنجیره بیشتر بدتر شده است. از لحاظ تاریخی، این مرحله 8 تا 24 ماه طول می کشد تا بازار به پایین ترین حد خود برسد.

مهمترین نکته این است که دارندگان بلندمدت در حال حاضر سکه هایی را با هزینه بالاتری نسبت به دارندگان کوتاه مدت خرج می کنند و مبنای هزینه آنها به سختی از بازار کل سودآورتر است. در گذشته، این نشان دهنده شروع مرحله نهایی و دردناک شستشوی تمام فروشندگان باقیمانده بود که متأسفانه با کاهش قیمت 40 تا 64 درصدی بیشتر همراه بود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
امتیاز : 3
برای مطالعه بیشتر

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاه و یکم

08/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاهم

02/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و نهم

26/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هشتم

11/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هفتم

05/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و ششم

30/04/1401
نظرات
اطلاع بده
اطلاع بده
profile avatar
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx