تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و سوم

Dorsa
0 11:18 1401/04/07

آیا این بار همه چیز متفاوت است؟

تقریباً همه شاخص‌های کلان بیت‌کوین در پایین‌ترین حد خود قرار دارند که نشان‌دهنده تشکیل کف بالقوه است. بسیاری حتی در سطوحی با درصد تک رقمی سابقه قبلی در سطوح مشابه معامله می کنند. با چشمک زدن سیگنال های شکل گیری طبقه متعدد، سوال این است که آیا این بار متفاوت خواهد بود؟

پس از یک ماه پرنوسان و چالش برانگیز در ژوئن، قیمت بیت کوین در حدود آخرین چرخه سطح ATH 20 هزار دلاری شروع به تثبیت کرده است و به سرمایه گذاران فرصتی برای مکث و تفکر می دهد. قیمت ها در این هفته بالاتر رفت و به پایین ترین سطح 18,067 دلار رسید و به بالاترین سطح 21,783 دلار رسید.

بازار دارایی‌های دیجیتال اخیراً یک رویداد اهرم‌زدایی گسترده را تجربه کرده است که بسیاری از ارزش‌گذاری‌ها را هم در زمینه تاریخی و هم در زمینه آماری به پایین‌ترین حد در نظر گرفته شده است. ما اخیراً دو مقاله تحقیقاتی منتشر کرده‌ایم که تجزیه و تحلیل دقیقی را در مورد این رویداد حذف اهرم ارائه می‌دهند و بازارهای بیت‌کوین و اتریوم را پوشش می‌دهند. اینها زمینه اضافی برای پشتیبانی از خبرنامه این هفته را فراهم می کنند:

DeFi Deveraging بزرگ، حذف بیش از 60 درصد از اهرم انباشته شده در بخش اتریوم DeFi را پوشش می دهد.

A Bear of Historic Proportions که در آن به بررسی انحراف آماری بیت کوین و اتریوم از ابزارهای طولانی مدت متعدد می پردازیم.

در این بخش، ارزیابی می کنیم که آیا ممکن است کف بازار بیت کوین در محدوده قیمت فعلی شکل بگیرد یا خیر. ما از معیارهای زنجیره ای، فنی و چرخه ای استفاده خواهیم کرد. ما همچنین بررسی خواهیم کرد که آیا فقدان مشهودی در اعتقاد سرمایه گذار وجود دارد، مخصوصاً مربوط به دارندگان بلندمدت.

در طول دهه گذشته، مدل‌های مختلفی از هر دو پایه فنی و زنجیره‌ای در تلاش برای یافتن پایین‌ترین سطح بازارهای نزولی بیت‌کوین توسعه یافته‌اند. در اینجا ما از پایین ترین سطح 2015، 2018 و مارس 2020 برای مقایسه استفاده می کنیم و سعی می کنیم تلاقی بین مدل ها را شناسایی کنیم.

پنج مدل در نمودار زیر نشان داده شده است که به ترتیب از بالاترین تا کمترین فهرست شده اند:

🔴 Mayer Multiple از قیمت 0.6 (23,380 دلار) با 40 درصد تخفیف نسبت به میانگین متحرک 200 روزه معامله می‌شود و تنها 3.4 درصد از روزهای معاملاتی در این سطح یا کمتر از آن بسته می‌شوند.

قیمت واقعی (22500 دلار) که مبنای هزینه کل عرضه سکه است، معمولاً در طول شکل‌گیری پایین مقاومت ایجاد می‌کند. 14 درصد از کل روزهای معاملاتی در زیر بسته شده است.

🔵 میانگین متحرک 200 هفته ای (22,390 دلار) که از لحاظ تاریخی در مرحله نهایی تسلیم بازار نزولی پشتیبانی ارائه کرده است و تنها 1٪ از روزها زیر آن بسته شده اند.

قیمت موجودی (17980 دلار) که مربوط به نابودی روزهای سکه است و منعکس کننده قیمت بازاری است که با ارزش پرداخت شده برای سکه ها مطابقت دارد، منهای ارزش نهایی. فقط 3 درصد از روزهای معاملاتی زیر این مدل بسته شده است.

قیمت دلتا (15750 دلار) که تفاوت بین قیمت واقعی و میانگین قیمت تمام وقت است. این سطح هرگز به صورت پایانی نقض نشده است، و حمایت نهایی نهایی را در خرس ها فراهم کرده است.

در بازار فعلی، قیمت‌های نقدی (21,300 دلار) زیر قیمت واقعی، باند 0.6 Mayer Multiple و 200 Week MA معامله می‌شوند و اخیراً در طی 18-ژوئن به زیر قیمت متعادل شکسته و به 17,600 دلار رسید.

تنها 13 روز از 4360 روز معاملاتی (0.2%) تا به حال شرایط مشابهی را مشاهده کرده‌اند که فقط در دو رویداد قبلی، ژانویه 2015 و مارس 2020 رخ داده است. این نقاط با رنگ سبز در نمودار زیر مشخص شده‌اند.

متریک امتیاز روند انباشته همچنان مقادیر بالایی بیش از 0.9 را در طول ماه ژوئن برمی گرداند. این در درجه اول توسط نهادهای Whale (> 10k BTC) و Shrimp (< 1BTC) هدایت می شود و به طور معنی داری به تعادل زنجیره ای خود اضافه می کند.

در پنج سال گذشته، شش دوره با کشش های مشابه وجود دارد که به سه دسته تقسیم می شوند:

صعودهای بازار گاو نر مانند اواسط سال 2019 و رشد سه ماهه اول تا 2021 که در آن هجوم تقاضای جدید قیمت ها را بالاتر میبرد، اغلب با سرمایه گذاران اولیه به عنوان طرف فروش.

ATH پس از نوامبر 2021 که به بهترین وجه می توان آن را به عنوان خریدارانی که متاسفانه خیلی زود بودند توصیف کرد.

پایین ترین سطح بازار مانند نوامبر 2018 و مارس 2020. این دوره هایی هستند که تقاضای طرف خرید در نهایت عرضه را تحت تاثیر قرار می دهد و یک پایین کلان معنادار ایجاد می کند.

معیار ریسک ذخیره نیز به پایین ترین حد خود رسیده است. هنگامی که رفتار HODLing بیش از حد و انباشت روزی در عرضه وجود دارد، این معیار به شدت کاهش می یابد. این نشان می‌دهد که علی‌رغم حرکت نزولی جدی قیمت در سال 2022، سرمایه‌گذاران بیت‌کوین در مجموع عموماً در حفظ سکه‌های خود (به خوبی یا بد) ثابت قدم می‌مانند.

چنین پایین‌هایی عمیق در این معیار فقط با خرس اواخر سال 2015 و رویدادهای سقوط ناگهانی مارس 2020 همزمان است.

به طور مشابه، Dormancy Flow به پایین ترین سطح خود رسیده است (ما داده های اولیه قبل از 2011 را کاهش می دهیم). در جایی که ریسک ذخیره انباشت روزهای همسو (رفتار HODLing) را در بر می‌گیرد، جریان خفته ارزش بازار را در مقابل تخریب روزانه (هزینه‌های HODLers) می‌سنجد.

آنچه که این معیار نشان می دهد که ارزش بازار بیت کوین در حال حاضر نسبت به ارزش تخریب در روز بسیار پایین است. به عبارت دیگر، دارایی زیر ارزش منصفانه ضمنی با توجه به ارزشی که HODLers در حال تصفیه هستند، معامله می شود. این معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که قدیمی‌ترین سکه‌هایی که خرج می‌شوند مربوط به چرخه فعلی هستند (یعنی قدیمی، اما قدیمی نیستند). در ادامه این مقاله به این ایده خواهیم پرداخت.

یک تفسیر نزولی در اینجا می تواند این باشد که ما شاهد دوره ای از تقاضای کم تاریخی هستیم که صرفاً قادر به جذب عرضه توزیع شده توسط سرمایه گذاران نیست. تفسیر سازنده تر این است که بازار بیش از حد به سمت نزول گسترش یافته است و نسبت به اعتقاد به پایه دارنده، قیمت نادرستی دارد.

تجربه سرمایه گذار از HODLing بیت کوین برای بیش از 1 سال، تجربه ای با نوسانات بالا است، و بنابراین نیاز به یک تز و اعتقاد قوی برای جلوگیری از تکان خوردن دارد.

با در نظر گرفتن این موضوع، آخرین نوسانگر چرخه‌ای در این دنباله نسبت RHODL است که تعادل نسبی ثروت بین سکه‌های قدیمی ۱ تا ۲ سال و سکه‌های قدیمی ۱ هفته را نشان می‌دهد.

با نزدیک شدن نسبت RHODL به پایین ترین محدوده کلان، این نشان می دهد که عرضه سکه به شدت و به شدت تحت سلطه این سرمایه گذاران طولانی مدت و با تجربه تر است. برعکس، فقدان مشخصی از سرمایه‌گذاران جوان‌تر بی‌تجربه‌تر وجود دارد، رویدادی که بیشتر مترادف با اوج‌های اواخر بازار صعودی است، جایی که پایه سرمایه‌گذاران با تقاضای جدید و بی‌تجربه اشباع شده است.

بنابراین ما می‌توانیم تلاقی قوی بین ریسک ذخیره، جریان خواب و نسبت RHODL ببینیم، که همگی نشان می‌دهند که بازار تحت سلطه تزهای قوی است.

s، سرمایه گذاران با اعتقاد بالا.

دلیل شکل‌گیری کف بیت‌کوین به دلیل تسلط مشهود سرمایه‌گذاران دستی قوی، پایین‌های قابل توجه تاریخی در بسیاری از نوسان‌گرهای کلان، و تلاقی قوی با قیمت‌ها در فاصله قابل توجهی از چندین مدل قیمت‌گذاری بازار نزولی است.

با این حال، آیا این HODLers می توانند خط را حفظ کنند؟

از آنجایی که قیمت بیت‌کوین و اتریوم به زیر اوج‌های چرخه 18-2017 سقوط می‌کند، ما مقدار انحراف آماری را به دور از مقادیر متعدد «ارزش منصفانه» اندازه‌گیری می‌کنیم. آنچه ما متوجه شدیم این است که بازار نزولی 2021-22 بدون شک مهمترین بازار در تاریخ دارایی های دیجیتال است.

تعداد انگشت شماری از معیارها وجود دارد که نشان می دهد بازار در حال چکش کاری در کف دردناکی است که احتمالاً به بهترین شکل به عنوان تسلیم و ورود به دوره انباشت مجدد توصیف می شود.

روند کلی Active Addresses نقشه راه نسبتا خوبی برای پیشرفت در بسیاری از مراحل ساختار بازار بیت کوین در اختیار ما قرار می دهد. تکانه‌های صعودی کاملاً واضح هستند (سبز) در حالی که بازارهای نزولی تمایل به نوسانات جانبی دارند، یا با بهبودی بازار بیشتر می‌شوند.

آدرس‌های فعال تا حد زیادی در حدود 800 هزار نفر در روز ثابت بوده‌اند و در کانال Bear Market (قرمز) محدود به محدوده هستند. همانطور که در نسخه‌های قبلی اشاره کردیم، این نظریه را تایید می‌کند که فقط HODLers هستند که باقی می‌مانند. به این ترتیب، سال 2022 روند اصلاح قیمت ها به سمت کف قیمتی بوده است که تقاضای آنها برای تعیین کافی است.

طبقات قبلی بازار نزولی همگی با درصد عرضه در سود در حدود 40 تا 45 درصد به کف رسیده اند. به عبارت دیگر بیش از نیمی از عرضه سکه زیر آب بوده است. در طول فروش به 17.6 هزار دلار، بازار به کمتر از 50 درصد عرضه در سود رسید که باعث یک رویداد قابل توجه کاپیتولاسیون و توزیع مجدد سکه شد (هفته گذشته پوشش داده شد).

نتیجه خالص این توزیع مجدد این است که حجم زیادی از بیت کوین اکنون زیر 20 هزار دلار تغییر کرده است. اگر 40 تا 45 درصد از عرضه در سود را به عنوان آستانه نزولی بالقوه در بازار در نظر بگیریم، قیمت در حال حاضر چقدر باید کاهش یابد تا 5 تا 10 درصد اضافی از عرضه را به زیان وارد کند؟

در نمودار URPD زیر، می بینیم که حدود 1.43 میلیون بیت کوین بین پایین ترین قیمت 17.6 هزار دلاری اخیر و قیمت فعلی 21.6 هزار دلاری تغییر کرده است. این بدان معناست که پس از توزیع مجدد عرضه اخیر و رویداد کاپیتولاسیون، آزمایش مجدد این پایین‌ها، مقداری معادل از عرضه را به ضرر بازارهای نزولی قبلی وارد می‌کند.

ساختار بازار aSOPR نیز شبیه یک رویداد کاپیتولاسیون عمیق است، جایی که میانگین سکه مصرف شده با ضرر 7- درصد مواجه بود. می توان استدلال کرد که خرس فاز اولیه قبلی شامل اواسط سال 2021 و تمام سال 2022 همانطور که به رنگ آبی نشان داده شده است، که از نظر ساختاری مشابه سال های 2018 و 2019 است.

بازار اتریوم دی‌فای در حال رقیق‌سازی چشمگیر است و بیش از 124 میلیارد دلار سرمایه تنها در شش هفته از بازار خارج شده است. پایگاه سرمایه‌گذاران اتریوم در حال حاضر به شدت در موقعیت‌های نقطه‌ای زیر آب قرار دارد و متحمل ضررهای بزرگ تاریخی شده است.

آیا ما اعتماد HODLer را متزلزل کرده ایم؟

در طول ماه ژوئن، عرضه دارندگان بلندمدت (LTH) حدود 181.8 هزار بیت کوین کاهش یافت و کل موجودی را به سطح سپتامبر 2021 بازگرداند. با این حال، این معادل تنها 7.16 درصد از عرضه است که بین مارس و اکتبر 2021 اضافه شده است. اگر این معیار کاهش بیشتری پیدا کند، نشان دهنده فشار بیشتر طرف فروش و وخامت احتمالی محکومیت LTH خواهد بود. با این حال، توقف و حتی بهبودی به شدت بر خلاف این تصور عمل می کند.

در این بخش آخر، ما سعی خواهیم کرد ارزیابی کنیم که آیا این HODLers بیت کوین متزلزل شده است، زیرا آنها آخرین خط دفاعی هستند. ما این کار را با تخمین سن سکه هایی که در مقابل پایان نامه زیر خرج می شوند انجام خواهیم داد:

اگر LTH هایی که هزینه می کنند عمدتاً مربوط به چرخه 2021-2022 باشند، احتمالاً یک تسلیم کلاسیک است، زیرا سرمایه گذارانی که سکه های زیر آب را در دست دارند، با نوسانات زیاد، در نهایت دست از کار می برند.

اگر LTH هایی که هزینه می کنند مربوط به چرخه قبل از 2020 باشند، به احتمال زیاد منعکس کننده از دست دادن گسترده اعتقاد در بین برخی از قوی ترین و طولانی ترین معتقدان بیت کوین است.

ما بیشتر بسته بندی می کنیم که کدام زیرمجموعه از LTH ها این 181.8 هزار بیت کوین را در فشار خرج می کنند، با نگاه کردن به گروه های سنی فزاینده سالمندان، تا وزن تقریبی را به هر گروه تقسیم کنیم.

نمودار زیر منبع قدیمی تر از 6 ماه را نشان می دهد. این عرضه در ماه ژوئن 168.5 هزار بیت کوین کاهش یافته است. با توجه به اینکه آستانه LTH حدود 5 ماه است، این بدان معنی است که 13.3 هزار بیت کوین خرج شده 5 تا 6 ماه بوده است که حدود 7.3 درصد از کل را نشان می دهد.

برای سکه‌های قدیمی‌تر از یک سال، این میزان از 65.72 درصد به 64.93 درصد عرضه در گردش، معادل 150.7 هزار بیت کوین کاهش یافته است. بنابراین حدود 9.8٪ از هزینه LTH

به سکه های 6 تا 12 متری نسبت داده می شود.

در ادامه منطق، می‌توانیم ببینیم که هزینه‌های سکه‌های قدیمی‌تر از یک سال، حدود 82.9 درصد از بیت‌کوین خرج‌شده توسط LTH ها را تشکیل می‌دهد، که سهم بزرگی از هزینه‌ها در طول رویداد کاپیتولاسیون ژوئن است.

با این حال، اگر آخرین فعال بودن عرضه را 2 سال پیش در نظر بگیریم، می‌توانیم ببینیم که از آوریل 2022 تا کنون حدود 44.5 درصد از عرضه در گردش را تثبیت کرده است.

به این ترتیب، می‌توانیم استنباط کنیم که از 181.8 هزار بیت کوین خرج شده توسط دارندگان بلندمدت، تقریباً:

82.9% مربوط به سکه های بین 1 تا 2 سال است.

9.8 درصد به سکه هایی با قدمت 6 تا 12 متر نسبت داده می شود.

7.3 درصد به سکه هایی با قدمت 5 تا 6 متر نسبت داده می شود.

بنابراین نتیجه گیری ما این است که تسلیم LTH اخیر تقریباً به طور کامل توسط سرمایه گذاران چرخه 2020-2022 هدایت می شود و به احتمال زیاد نماینده یک رویداد کلاسیک کاپیتولاسیون است، نه از دست دادن اعتقاد سرمایه گذاران بسیار طولانی مدت بیت کوین.

خلاصه و نتیجه گیری

در چارچوب اقتصاد کلان فعلی، همه مدل‌ها و سوابق تاریخی احتمالاً مورد آزمایش قرار خواهند گرفت. بر اساس موقعیت فعلی قیمت بیت کوین نسبت به مدل های کف تاریخی، بازار در حال حاضر در سطح بسیار غیرمحتملی قرار دارد و تنها 0.2 درصد از روزهای معاملاتی در شرایط مشابه قرار دارند.

دارندگان بلندمدت در ماه ژوئن یک تسلیم طولانی مدت، اما به ظاهر کلاسیک را تجربه کرده اند که عمدتاً توسط سرمایه گذاران چرخه 2020-2020 هدایت می شود. تقریباً همه شاخص‌های کلان برای بیت کوین، از فنی تا زنجیره‌ای، در پایین‌ترین حد خود قرار دارند که همزمان با شکل‌گیری کف بازار نزولی در چرخه‌های قبلی است. بسیاری از آنها در سطوحی با درصدهای تک رقمی سابقه قبلی در سطوح مشابه معامله می کنند. این با انحرافات آماری بسیار بزرگ در جهت نزولی که در مقاله تحلیلی اخیر خود بررسی کردیم، مطابقت دارد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
امتیاز : 0
برای مطالعه بیشتر

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاه و یکم

08/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاهم

02/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و نهم

26/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هشتم

11/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هفتم

05/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و ششم

30/04/1401
نظرات
اطلاع بده
اطلاع بده
profile avatar
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx