تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاهم

تیم IT پاورآپ ترید
0 11:41 1401/06/02

سراب بازار خرس

بازار بیت کوین اخیراً موجی از شرت را تجربه کرد و قیمت ها برای 23 روز متوالی بالاتر از قیمت واقعی معامله شدند. با این حال، ضعف در فعالیت شبکه زیربنایی به‌عنوان یک فروختن در این هفته آشکار شده است و قیمت‌ها بار دیگر به زیر سطح پایه کلیدی سقوط کردند.

قیمت واقعی(Realized Price) در حال حاضر در 21.7 هزار دلار معامله می شود، در حالی که قیمت های اسپات کمی کمتر از قیمت واقعی 21.3 هزار دلار است. در طول بازار نزولی 2018-2019، قیمت‌ها به مدت 140 روز زیر قیمت واقعی نوسان داشتند، که مدت زمان بازار نزولی غالب 36 روزه را نسبتاً کوتاه می‌کند، بنابراین ممکن است زمان انباشت بیشتری مورد نیاز باشد .

در این نسخه، ما ضعف اساسی را که منجر به فروش این هفته‌ها می‌شود، همراه با معیارهایی برای حمایت از بازیابی در مقیاس کلان بررسی خواهیم کرد.

نگاهی به مقیاس های زیر آبی

با توجه به قیمت واقعی(Realized Pric)، دو مدل از قیمت زنجیره ای اضافی به عنوان سطوح پشتیبانی با پتانسیل پایین تر از بازار قرار می گیرند.” دلتا پرایس” و” قیمت متوازن” مدل‌های زنجیره‌ معروفی هستند که سابقه همگرایی با قیمت‌های اطراف چرخه را دارند.

 • دلتا پرایس (13760 دلار 🟣) یک مدل قیمت گذاری هیبریدی است که هم بر پایه فنی و هم بر روی زنجیره پایه گذاری شده است. به عنوان تفاوت بین قیمت واقعی و میانگین تمام وقت محاسبه می شود. قیمت دلتا پیش از این در بازارهای خرسی به دست می آمد.
 • قیمت متوازن (17,180 دلار 🔵) نشان دهنده تفاوت بین قیمت واقعی و قیمت انتقالی (قیمت وزن شده  کوین در روز) است. این را می توان به عنوان شکلی از مدل “ارزش منصفانه” در نظر گرفت که تفاوت بین آنچه پرداخت شده (مبنای هزینه) و آنچه که هزینه شده است (انتقال شده) را نشان می دهد.

نمودار زیر شباهت‌های بین ساختار بازار فعلی و مرحله تشکیل کف در سال‌های 2018-2019 را نشان می‌دهد.

فرصتی برای توزیع

در ابتدا، امتیاز انباشت روند توسط گروه را بررسی خواهیم کرد تا بینش دقیقی از رفتار انباشت/توزیع همه شرکت‌کنندگان بازار به تفکیک اندازه کیف پول ها ارائه دهیم. با بزرگنمایی بهبود اخیر از کف محلی در اواسط ژوئن، می‌توانیم دو مرحله متمایز را مشاهده کنیم:

 • فاز A 🟡: بعد از سقوط به زیر 20 هزار دلار، (Shrimps )میگوها (<1 بیت کوین) و نهنگ ها (بیش از 10 هزار بیت کوین، به استثنای صرافی ها و ماینرها) انباشته کننده خالص بودند، در حالی که سایر کلاس های سرمایه گذاری یک رژیم متعادل را نشان دادند.
 • فاز B 🔴: پس از احیای اولیه قیمت واقعی، همه گروه‌ها از فرصت استفاده کردند و کوین های خود را توزیع کردند. نکته جالب توجه این است که قدرت تجمع مداوم میگو ها(<1 BTC) نیز در این مرحله ضعیف شده است.

بنابراین، افزایش اخیر قیمت باعث ایجاد مرحله توزیع در سراسر جهان شد و فشار فروش را به بازار اضافه کرد.

پیگیری تقاضا از طریق فعالیت شبکه

با دنبال کردن از اصول عرضه-تقاضا، پایداری افزایش بازار نزولی زمانی قابل نقد است که طرف عرضه با تقاضای جدید و فعالیت شبکه رو به رشد متعادل نباشد.

تعداد آدرس‌های جدید منحصربه‌فردی که برای اولین بار ظاهر می‌شوند، ابزاری مؤثر برای سنجش فعالیت در شبکه است. به دلیل نوسانات روزانه در فعالیت، مقدار دقیق  آدرس‌های جدید در هر روز می‌تواند فایده ای نداشته باشد. با این حال، روند ورود آدرس های جدید به بازار می تواند سیگنال قوی برای فعالیت شبکه ارائه دهد. بنابراین، ما میانگین ماهانه آدرس‌های جدید را با میانگین سالانه مقایسه می‌کنیم تا بر تغییرات نسبی در احساسات غالب تاکید کنیم و به شناسایی جزر و مد برای فعالیت شبکه کمک کنیم.

 • تأیید بازار خرس 🔴: در کنار کاهش قیمت ها از ATH آوریل 2021، DMA 30 آدرس های جدید به شدت به زیر 365 DMA سقوط کردند. این تأیید می کند که فاز بازار نزولی احتمالاً از طریق لنز فعالیت شبکه مؤثر است.
 • تأیید تقاضای جدید: پس از یک مرحله طولانی ادغام بازار، افزایش ناگهانی 30 DMA به بالای 365 DMA برای آدرس‌های جدید، از لحاظ تاریخی نشانه امیدوارکننده‌ای از ورود تقاضای جدید به بازار است.
 • بررسی جهش قیمت لحظه ای اخیر بالاتر از قیمت واقعی نشان می دهد که میانگین ماهانه آدرس های جدید هنوز کمتر از میانگین سالانه است🟡. این الگو را می توان تاییدی بر تقاضای کم در بازار در نظر گرفت.

با بررسی بیشتر در سمت تقاضا، درآمد ماینر از هزینه ها(Miner Revenue From Fees) امکان ارزیابی رقابت پذیری فضای بلوک را فراهم می کند. این را می توان اندازه گیری ازدحام شبکه و تقاضا برای گنجاندن در بلوک بعدی در نظر گرفت.

 • تقاضای کم 🔴: مراحل اولیه تحقق بازار نزولی اغلب با تبخیر هزینه ها از درآمد ماینرها همزمان می شود. در اینجا، محدوده معمولی 2.5٪ تا 5٪ به عنوان یک آستانه تاریخی بین تقاضای بالا و پایین در بازار عمل کرده است.
 • تقاضای بالا🟢: در مقابل، ورودی پایدار بالاتر از محدوده 2.5٪ -5.0٪ ذکر شده را می توان نشانه سازنده ای برای ارزیابی موج جدید تقاضا در نظر گرفت.

ساختار فعلی این متریک سطح پایین را نشاهن میدهد اما افزایش قابل توجه تقاضا برای فضای بلوک را نیز دارد. علیرغم سادگی آن، اندازه گیری حرکت هزینه های پرداخت شده برای کل ارزش تسویه شده یک شاخص کلان برای ارزیابی پویایی پیچیده افزایش تقاضای شبکه است.

حضور سرمایه گذاران خرد در شبکه را می توان با تحلیل روند بلندمدت تراکنش های کوچک سنجید. نمودار زیر میانگین متحرک 90D حجم کل تراکنش ها را با ارزش دلار کمتر از 10 هزار دلار نشان می دهد.

با فرض اینکه معاملات کوچک عمدتاً به سرمایه گذاران خرد نسبت داده می شود، میانگین هموار سه ماهه این معیار می تواند برای ردیابی احساسات غالب بازار استفاده شود. فازهای صعودی طولانی مدت 🟩 برای سرمایه گذاران خرد جذاب است و دوره های نزولی کمتر🟥، بنابراین می توان از روند حجم معاملات کوچک برای سنجش جو بازار استفاده کرد.

جالب اینجاست که حرکت مثبت اخیر به سمت 24.4 هزار دلار با هیچ تغییری در حجم نقل و انتقالات خرده‌فروشی یا تقاضا همراه نبود🟦. این الگو تأیید بیشتری بر ضعف اساسی این افزایش بازار می‌افزاید.

با نگاهی به مجموع ورودی‌ها و خروجی‌های انباشته شده به همه صرافی‌ها (ارزش دلار) Total Inflows & Outflows to All Exchanges) (USD value، می‌توانیم همبستگی مشابهی بین رفتار چرخه‌ای قیمت بیت‌کوین و جریان‌های ورودی🟥  و خروجی‌🟩 صرافی های USDپیدا کنیم. جریان های مبادلاتی اکنون به پایین ترین حد چند ساله کاهش یافته و به سطوح اواخر سال 2020 بازگشته است. مشابه حجم سرمایه‌گذاران خرده‌فروش، این را نشان می‌دهد که فقدان عمومی علاقه سفته‌بازی در دارایی همچنان ادامه دارد.

برای ایجاد یک شاخص صریح بر اساس این ارتباط بین جریان‌های صرافی ها و احساسات گسترده‌تر بازار، معیار جدیدی به نام چندگانه جریان صرافی

(Exchange Flow Multiple) تعریف کردیم. این معیار برابر است با نسبت بین میانگین جریان صرافی ها ،ماهانه و سالانه .

جریان های صرافی ها به عنوان میانگین حجم ورودی و خروجی دلار مربوط به همه صرافی ها (یعنی ورودی ها + جریان های خروجی تقسیم بر 2) تعریف می شود.

Exchange Flow Multiple را می توان به عنوان یک سطح آستانه استفاده کرد که می تواند برای ترسیم مراحل اولیه 🔴 و مراحل بعدی 🟢بازار نزولی استفاده شود. در توافق با نمودارهای که قبلا در مورد آنها صحبت کردیم ، بازگشت قیمت اخیر از پایین ژوئن 2022🟦 با هجوم قابل توجهی از دلالان به بازار همراه نبود.

اعتماد هولدرهای کوتاه مدت

نظارت بر تقاضا و فعالیت شبکه با تأکید بر سرمایه‌گذاران خرد و سفته‌بازان می‌تواند بینشی در مورد نقشه‌برداری مراحل گرگ و میش بازار نزولی ارائه دهد. با این حال، برای تکمیل این پازل، ما با ارزیابی اعتماد هولدرهای کوتاه مدت  پایان خواهیم داد.

ساختار بازار فعلی شبیه الگوهای تشکیل شده در کف قیمتی گذشته است، به طور کلی، پس از یک مرحله انباشت طولانی مدت، هر حرکت مثبت قیمت تمایل به تقویت اعتماد سرمایه گذاران کوتاه مدت با مبنای هزینه تقریباً معادل ارزش بازار دارد.

در همین راستا، یک روند صعودی پایدار معمولاً با دو تغییر کلان همراه است:

 • کاهش زیان تحقق یافته زیرا تمام فروشندگان باقی مانده از بازار خسته شده اند.
 • سودهایی که توسط دارندگان کوتاه مدت محقق می شود زیرا تقاضای جدید فشار را سمت فروش جذب می کند.

کاهش زیان تحقق یافته

بررسی بازار نزولی 2018-2019 نشان می‌دهد که در مراحل نهایی شکل‌گیری پایین، سود/زیان خالص تحقق یافته (90DMA) به تدریج به حالت خنثی بازگشته است، زیرا فروشندگان نهایی از بازار خسته شده‌اند.

ما از سود/زیان خالص واقعی (90DMA) استفاده می کنیم، به دنبال کاهش ساختاری در تحقق زیان خالص 🔵. اگر مدت طولانی تری ادامه یابد، این الگو به سمت تحقق سود خالص می رود که بازار به راحتی می تواند آن را جذب کند. تمایل فعلی به تحقق زیان خالص، آسیب پذیری قیمت را در برابر هر نیروی منفی در بازار نشان می دهد.

جذب سود

با نگاهی به SOPR دارندگان کوتاه‌مدت (90DMA)، می‌توانیم نسبت قیمت‌های فروش سرمایه‌گذاران را به نسبت قیمت‌های خرید به صورت فصلی هموار کنیم. سطح آستانه مهم در این معیار، تقاطع 1.0 است، با شکست در بالای آن نشان دهنده بازگشت به هزینه های سودآور است.

به دنبال تسلیم شدن از ATH نوامبر، دارندگان کوتاه‌مدت (خریداران برتر) متحمل ضررهای سنگینی شدند که باعث افت شدید Short-Term Holders SOPR (90DMA) به زیر 1 شد🟥.

این مرحله معمولاً با یک دوره اعتقاد کم دنبال می‌شود، که در آن مقدار سربه سر 1 به عنوان مقاومت بالای سر عمل می‌کند. این به این دلیل اتفاق می‌افتد که سرمایه‌گذاران کاملاً مایل به فروش بر اساس قیمت تمام شده خود هستند تا به سادگی پول خود را پس بگیرند🟡.

در نهایت، پس از انباشت کف کافی، شکست پایدار بالای 1.0 اغلب تأیید می‌کند که سرمایه جدید به بازار سرازیر شده و سود کسب شده توسط دارندگان کوتاه‌مدت را جذب می‌کند🟩.

خلاصه و نتیجه گیری

در این گزارش، ما در مورد عوامل اصلی که منجر به ضعف و در نتیجه رد شدن قیمت از 24.4 هزار دلار به زیر قیمت واقعی شده است، صحبت کرده ایم. سرمایه‌گذاران از گروه‌های مختلف با اندازه کیف پول تصمیم گرفتند در طی رالی اخیر بالاتر از سطح پایه هزینه متوسط بازار توزیع کنند.

روند صعودی اخیر قیمت نیز نتوانست موج قابل توجهی از کاربران فعال جدید را جذب کند، که به ویژه در میان سرمایه گذاران خرده فروشی و دلالان قابل توجه است. حرکت ماهانه جریان های صرافی ها نیز نشان دهنده موج جدیدی از ورود سرمایه گذاران به بازار نیست، که به معنای هجوم نسبتاً ضعیف سرمایه است.

ساختار فعلی بازار مطمئناً با بازار نزولی اواخر سال 2018 قابل مقایسه است، اما هنوز روند کلان معکوس در سودآوری و جریان تقاضا برای یک روند صعودی پایدار لازم نیست. بنابراین، به احتمال زیاد مرحله تثبیت پایین چرخه در حال انجام است، زیرا سرمایه گذاران بیت کوین تلاش می کنند پایه محکم تری ایجاد کنند، البته مشروط به عدم اطمینان مداوم و رویدادهای نامطلوب پس زمینه اقتصاد کلان.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
امتیاز : 5
برای مطالعه بیشتر

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاه و یکم

08/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و نهم

26/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هشتم

11/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هفتم

05/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و ششم

30/04/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و پنجم

22/04/1401
نظرات
اطلاع بده
اطلاع بده
profile avatar
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx