تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاه و یکم

تیم IT پاورآپ ترید
0 15:37 1401/06/08

بیت کوین به سختی در حال ماندن است

ضعف کوتاه‌مدت همچنان بر بسیاری از بنیادهای بیت‌کوین تأثیر می‌گذارد و قیمت‌ها در میان فشار بیش از حد از طرف فروش متزلزل می‌شوند. به نظر می رسد سرمایه گذارانی که هزینه می کنند از تمام نقدینگی خروجی ارائه شده استفاده می کنند.

هفته سخت دیگری برای بازارهای دارایی بوده است، به طوری که بازارهای بیت کوین، سهام، فارکس و اوراق قرضه با نوسانات و کاهش ارزش عمومی قیمت مواجه شدند. با بدتر شدن بحران انرژی اروپا، یورو بار دیگر زیر دلار معامله شد و شاخص دلار DXY به بالاترین سطح بیست سال اخیر به بالای 109.30 رسید.

در شرایطی که روسای فدرال رزرو ایالات متحده همچنان در مورد تورم به جکسون هول هشدار می دهند، بیت کوین به عنوان یک شاخص در حال توسعه برای نقدینگی جهانی، بر همین اساس واکنش قیمت ها در این هفته کاهش یافت و به بالاترین سطح 21,781 دلار رسید و به پایین ترین حد چند هفته اخیر 19,611 دلار رسید.

در این مقاله، ارزیابی خود را از هفته گذشته ادامه خواهیم داد و بررسی می کنیم که چگونه ضعف کوتاه مدت در بسیاری از معیارهای اساسی بیت کوین قابل مشاهده است. این شرایطی را ایجاد می‌کند که در آن قیمت‌ها پایین‌تر معامله می‌شوند، حتی با فشار بسیار کمی از سمت فروش اضافی در زنجیره. این همچنان نشان دهنده تقاضای ضعیف مداوم و همچنین پایگاه سرمایه‌گذاری است که مایل است هر نقدینگی خروجی را که بازار به آن‌ها ارائه می‌دهد، دریافت کند تا «پول خود را به قیمت تمام شده پس بگیرند».

سقوط در نسیم

ما ارزیابی خود را از معیارهای طول عمر شروع می کنیم، که به طور گسترده سن کوین هایی را که در زنجیره خرج می شوند، توصیف می کند. به طور کلی:

  • مقادیر طول عمر کمتر : Lower lifespan values نشان می دهد که کوین های جوان تر بر معاملات غالب هستند. معمولاً زمانی که بازار نزولی کاهش می یابد و دلالان از بازار پاک می شوند، با آن مواجه می شویم.
  • ارزش های طول عمر بالاتر : Higher lifespan values نشان می دهد که کوین های قدیمی تر بر معاملات غالب هستند. معمولاً در بازارهای صعودی به عنوان سود کسب می شود، اما همچنین در طول رویدادهای نزولی، به دلیل فروش وحشتناک نیز تجربه می شود.

ASOL میانگین سنی هر کوین مصرف شده را ردیابی می کند، اما حجم کوین را نادیده می گیرد. از ژانویه 2021، مصادف با غالب بودن خرس ها ، کاهش کلان داشته است. در هفته‌های اخیر نیز افزایش یافت، زیرا گروهی از کوین های قدیمی‌تر خرج شدند، اما این فقط برای یک لحظه زودگذر بود.

عملکرد ضعیف قیمت بدون یک روند پایدار بالاتر در ASOL نشان می‌دهد که تقاضای موجود به سختی می‌تواند فشار روز به روز را در سمت فروش نگه دارد، چه رسد به اینکه هزینه‌های اضافی توسط سود گیرندگان و/یا رویدادهای کاپیتولاسیون رخ دهد.

ما می‌توانیم این موضوع را با نگاه کردن به Dormancy، که میانگین سنی هر واحد کوین جابجا شده است را بررسی کنیم. این معیار حجم کوین های مصرف شده را محاسبه می کند. در اینجا می‌توانیم ببینیم که میانگین سنی هر کوین نزدیک به پایین‌ترین حد چند ساله است، که به این معنی است که افزایش ASOL در واقع در حجم BTC بسیار ضعیف بوده و مشاهده تقاضای بسیار ضعیف برای بیت‌کوین را تایید می‌کند.

اگر قیمت‌ها بالا می‌رفت، این یک سیگنال بسیار سازنده بود، زیرا نشان می‌دهد کوین های قدیمی‌تر در حال خاموش شدن هستند. با این حال، قیمت ها همچنان در تلاش برای حفظ خط هستند، حتی با وجود کوین های قدیمی تر که در کیف پول سرمایه گذاران قرار می گیرند.

در مقیاس کلان، متریک Coin-Years Destroyed به پایین‌تر شدن ادامه می‌دهد و به پایین‌ترین حد نسبتاً قابل توجهی می‌رسد. این متریک کل طول عمر تخریب شده (در سال) را در 365 روز گذشته جمع‌آوری می‌کند، و مشابه دوره خواب، سطوح پایین معمولا سازنده و معمولی بازارهای نزولی مرحله آخر هستند.

این احتمال وجود دارد که بازار بیت کوین در حال معامله در چارچوبی باشد که ممکن است به یک الگوی بلندمدت شکل گیری پایین تبدیل شود. با این حال، واضح است که در حال حاضر بازار فقط در حال تعلیق است و هنوز از جنگل دور است.

برای اینکه واقعاً این نقطه ضعف اساسی را برطرف کنیم، می‌توانیم آن را با نمودار موجودیت‌های فعال در زیر تکمیل کنیم. این معیار را می توان مشابه «کاربران فعال روزانه منحصر به فرد» شبکه بیت کوین در نظر گرفت و در حال حاضر در حال آزمایش پایین ترین کانال قدیمی Bear Market است.

این نشان می‌دهد که رشد کمی در پایگاه کاربر فعال وجود دارد، و شبکه در حال حاضر توسط حداقل پایگاه کاربر که ما آن را در “محدوده‌های تاریخی” می‌دانیم، قاچاق می‌شود. اگر موجودیت‌های Active خیلی بیشتر کاهش پیدا کنند، این امر نشان‌دهنده بدتر شدن پایگاه کاربران و ورود به منطقه‌ای از ضعف کلی است که سال‌هاست دیده نشده است.

 کاملاً واضح است که هیچ از دست دادن گسترده ای در اعتقاد HODLer رخ نداده است. کاهش شاخص‌های طول عمر در بلندمدت نوید خوبی را می‌دهد، زیرا نشان می‌دهد کوین های قدیمی ثابت هستند و کاهش قیمت‌ها تأثیر روانی کمی بر اعتقاد گروه‌ها دارد.

در حالی که دست‌های قوی همچنان ثابت است، به سادگی به نظر می‌رسد که جریان‌های تقاضای موجود آنها هنوز خرس‌ها را که گاوها را به خط 20 هزار دلاری بازگردانده‌اند، رد نکرده است.

با قیمت های سرسام آور به فروش می رسد

در بخش بالا، ما نشان دادیم که عملکرد پایه کاربر بیت کوین فعلی در بهترین حالت ضعیف است و حتی با کاهش هزینه‌های کوین های قدیمی‌تر، عملکرد قیمت بسیار ضعیف باقی می‌ماند. بدتر از همه، به نظر می‌رسد روان‌شناسی سرمایه‌گذاران است که مایل به «پولم را پس بگیرد»، با میزان زیادی ازفروش که بر اساس هزینه‌های آن‌ها انجام می‌شود.

در مجموع، سرمایه گذاران بیت کوین در حال دریافت حدود 220 میلیون دلار در روز زیان خالص هستند. در مقیاس نسبی، این مقدار بسیار کم است، به ویژه در رابطه با رویدادهای اخیر کاپیتولاسیون چند میلیارد دلاری. با این حال، حتی با وجود این خروج سرمایه نسبتاً کم 220 میلیون دلار در روز، گاوها در حال نبردی دشوار هستند.

با نگاهی به متریک aSOPR، می‌توانیم میانگین سود (یا ضرر) چند برابر در کوین های مصرف‌شده را مشاهده کنیم. به طور کلی، یک مقدار aSOPR نزدیک به 1.0 از اهمیت بالایی برخوردار است:

  • aSOPR 1.0 در روند صعودی 🟢اغلب به عنوان پشتیبان عمل می کند، زیرا سرمایه گذاران کاهش قیمت را می خرند و به موقعیت خود بر اساس هزینه یا در حدود آن اضافه می کنند. این همچنین نشان می‌دهد که کوین های سودآور ترجیح می‌دهند در حالت خاموش بمانند و فشار سمت فروش را در پایین‌ترین حد کاهش می‌دهند.
  • aSOPR 1.0 در یک روند نزولی 🔴 اغلب به عنوان مقاومت عمل می کند، زیرا سرمایه گذاران رالی را می فروشند و موقعیت خود را بر اساس هزینه یا در حدود آن تخلیه می کنند. از نظر روان‌شناختی، این منعکس کننده ذهنیت «بازگرداندن پولم» در هر نقدینگی بازار است.

فروش اخیر پس از یک آزمایش مجدد قانع کننده در سطح 1.0 آغاز شد .در زمانی که قیمت ها به بالای 24 هزار دلار رسید. رد شدن از این سطح تا حد زیادی ضعف موجود در مسیر پیش رو را تایید می کند،از آنجایی که سرمایه گذاران نقدینگی خروجی را برداشته و کوین ها را در حدود مبنای هزینه اکتساب خود خرج کردند.

دارندگان بلندمدت بیت کوین نیز در حال کاهش هستند، به طوری که ارزش LTH-SOPR برای چندین هفته متوالی بین 0.60 تا 0.65 معامله می شود. این نشان می دهد که سرمایه گذارانی که کوین های خود را حداقل 5 ماه نگه داشته اند و از نظر آماری کمترین احتمال خرج کردن را دارند، به طور متوسط بین 35- تا 40- درصد ضرر دارند. خریداران از چرخه 2021-22 همچنان با ضرر قابل توجهی از موقعیت خود خارج می شوند.

این بازار نزولی کنونی، اگرچه به شدت زیان -50 درصد در سال 2018 (تا به امروز) نیست، بر اساس بیشترین خسارت وارده، رقابت معناداری با بدترین خرس‌های گذشته دارد. بازیابی معنی دار LTH-SOPR بالاتر از 1.0 یک سیگنال سازنده خواهد بود، با این حال از نظر تاریخی چندین ماه طول کشیده است تا به این سرعت فرار برسد.

در نهایت، ما با یک نمای کلی از زیان های زنجیره ای اخیر پایان می دهیم، جایی که می توانیم ببینیم که مقیاس خروج سرمایه در ماه گذشته تاریخی است. بزرگی نسبی زیان سرمایه‌گذاران در هفته‌های اخیر که تنها با تسلیم سال 2018 پیشی گرفته، بسیار زیاد است و به 0.28 درصد از ارزش بازار در روز می‌رسد.

با توجه به این واقعیت، جای تعجب نیست که سرمایه گذاران مایلند هر چه افزایش و سود می توانند به دست آورند.

خلاصه و نتیجه گیری

بازار نزولی 2022 ادامه دارد و به وضوح بر پایه کل سرمایه گذاران بیت کوین تأثیر گذاشته است. علیرغم عدم مشاهده هیچ گونه از دست دادن گسترده اعتقاد در میان HODLers، همانطور که توسط سنجه های طول عمر در حال کاهش است، گاوها هنوز نمی توانند یک روند صعودی معنی دار ایجاد کنند.

روان‌شناسی الگوهای مخارج سرمایه‌گذاران به‌طور پایدار در قلمرو بازار نزولی باقی می‌ماند، زیرا رالی‌ها فروخته می‌شوند و نقدینگی خروجی در سطوح پایه هزینه یا در حدود آن گرفته می‌شود. با توجه به پایین بودن پایگاه کاربر فعال فعلی، به روز بودن سطح 20 هزار دلاری را می توان برانگیزنده دانست.

این احتمال وجود دارد که بیت کوین در محدوده شکل گیری پایین قرار داشته باشد و از نظر تاریخی مشابه تمام بازارهای نزولی گذشته باشد. با این حال، قیمت بیت کوین به سختی ثابت مانده است و هر گونه افزایش در فاندامنتال یک تغییر خوشایند خواهد بود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
امتیاز : 0
برای مطالعه بیشتر

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاهم

02/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و نهم

26/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هشتم

11/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هفتم

05/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و ششم

30/04/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و پنجم

22/04/1401
نظرات
اطلاع بده
اطلاع بده
profile avatar
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx