تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته شانزدهم

Dorsa
0 12:35 1400/08/19

در تحلیل بیت کوین هفته بسیار قدرتمندی را پشت سر گذاشت و بین 59743 تا 64242 دلار تثبیت شد و تقریباً تمام سودهای  ماه اکتبر را حفظ کرد. از آنجایی که قیمت بیت کوین به یک پرچم صعودی بسیار فشرده تبدیل می‌شود، بازار زنجیره‌ای همچنان در پویایی عرضه، قدرت نشان می‌دهد، در حالی که فعالیت زنجیره‌ای بسیار پایین‌تر از اوج‌های بازار صعودی باقی می‌ماند.

دارندگان بلندمدت بخش بسیار کمی از دارایی های خود را نقد کرده اند، همانطور که معمولاً در تمام چرخه های قبلی مشاهده می شود. با این حال، علیرغم اینکه دقیقاً زیر ATH ها شناور است، فعالیت زنجیره ای فقط کمی بالاتر از سطوح نزولی بازار باقی می ماند. علاوه بر این، موجودی صرافی ها همچنان رو به اتمام است و هش ریت ماینر و درآمد دلار آمریکا به بالاترین حد خود نزدیک می شود.

این ترکیبی از پویایی عرضه قوی، بازیابی شبکه استخراج و فعالیت نسبتاً کم شبکه به چشم‌انداز نسبتاً سازنده بیت کوین در هفته‌های آینده اشاره می‌کند.

ارزیابی دینامیک عرضه

تجزیه و تحلیل Onchain به ما دیدی از حرکت کوین ها بین سرمایه گذار، صرافی و سایر کیف پول های موجود ارائه می دهد. به طور کلی، ما از ترکیبی از طول عمر کوین (زمان آخرین خرید و فروش) و روش های اکتشافی برای تمایز سرمایه گذاران جدید با تجربه و بی تجربه استفاده می کنیم.

رفتار معمول با نزدیک شدن قیمت بیت کوین به ATH این است که دارندگان بلندمدت (LTH) (سرمایه گذاران با تجربه) توزیع خود را آغاز می کنند. همانطور که بیت کوین به ATH اخیر 66 هزار دلاری رسید، عرضه در اختیار LTH ها نیز به «پیک انباشت و هلد» رسید. این نقطه زمانی است که آنها مجموعاً مالک حداکثر محلی کل عرضه کوین 81.5٪ در این مورد بودند.

از آن زمان، LTH ها 0.73 درصد از عرضه کوین را در گردش لیکویید خرج کرده اند، که تخمین کران بالایی را برای درجه فشار سمت فروش که از این گروه منشا می گیرد، ارائه می دهد.

این رفتار خرج کردن حتی معیار تغییر موقعیت خالص دارندگان بلندمدت را که از آوریل امسال در یک دوره انباشت و هلد بزرگ قرار داشت، کند کرده است. نرخ انباشت LTH برای حدود 5 ماه تا اواخر سپتامبر به بیش از 400 هزار بیت کوین در ماه رسید و اکنون به سطح خنثی بازگشته است. این نشان می‌دهد که در 30 روز گذشته، عرضه LTH ثابت بوده است، وهمانطور که کوین ها فروخته میشوند حجم معادلی از کوین ها در حال رسیدن به LTH هستند.

ما می‌توانیم رفتار فروش مشابهی را در باندهای سنی حجم مصرف شده مشاهده کنیم، جایی که تسلط کوین های قدیمی‌تر از 1 ماه به 6 درصد از کل حجم زنجیره افزایش یافته است. با این حال توجه داشته باشید که سطح 6 درصد در طول سال 2021 رایج بود، به ویژه در سه ماهه اول که با افزایش بازار صعودی به بیش از 10 درصد رسید.

این معیار نشان می‌دهد که در حالی که کوین های قدیمی‌تر به طور فزاینده‌ای در حال حرکت هستند، به نظر می‌رسد بازار در حال جذب سمت فروش بدون مشکلی است. همچنین توجه داشته باشید که بازارهای صعودی اغلب می‌توانند این فشار بالا در سمت فروش را برای مدتی قبل از صعود حفظ کنند.

برای ارائه یک نظریه کلی از فروش، می‌توانیم به معیار عرضه احیا شده نگاه کنیم، و ردیابی کنیم که چقدر از کوین های قدیمی‌تر از یک سال به گردش لیکویید بازمی‌گردند. به طور کلی، سرمایه‌گذارانی که نوسانات بیت‌کوین را به مدت 12 ماه پشت سر گذاشته‌اند، به احتمال زیاد دارای معیار معقولی از ریسک بازار و آنچه کوین های گران در مقابل ارزان تلقی می‌شوند، دارند.

چیزی که می بینیم این است که در حال حاضر حدود 6.5 هزار بیت کوین به صورت روزانه احیا می شود. آنچه همچنین آشکار است این است که این سطح نسبتاً پایینی در مقایسه با دوره‌های صعودی 2017، 2019 و 2021 است که بیش از 20 هزار بیت کوین در روز احیا می‌شد. در واقع سطوح فعلی عرضه احیا شده مشابه الگوهای هزینه در اواخر سال 2019 تا 2020 است که عمدتاً یک بازار نزولی در اواخر مرحله در نظر گرفته می شود.

برای اینکه هزینه‌های فعلی نسبتاً سبک باشد، می‌توانیم امواج HODL را بررسی کنیم که برای کوین های کمتر از 3 ماه فیلتر شده‌اند. زمانی که کوین های قدیمی‌تر که توسط سرمایه‌گذاران با تجربه نگهداری می‌شوند توزیع و فروخته شوند، این معیار افزایش می‌یابد.

طبق تعریف، با توجه به اینکه عرضه کوین کمتر از 3 ماه در پایین ترین حد خود 15 درصد است، این بدان معناست که کوین های قدیمی تر از 3 ماه در بالاترین حد خود یعنی 85 درصد از عرضه هستند. بیش از 85 درصد از عرضه کوین از آگوست 2021 متوقف شده است. سرمایه گذاران کوین های خود را خرج نمی کنند.

دینامیک عرضه فوق تصویر قانع کننده ای از دارندگان بلندمدت که بیشتر سرمایه خود را نگه میدارند نشان میدهد. به نظر می رسد هزینه های فعلی به دلیل کسب سود استراتژیک نزدیک تر است تا این که  قیمت بازار گران است .

ارزیابی پویایی تقاضا

پویایی تقاضا در بازار صعودی در دو مرحله است:

انباشت پول هوشمند (قبل از ATH)، که در آن فعالیت زنجیره‌ای کم است، پویایی عرضه همچنان سازنده باقی می‌ماند و به نظر می‌رسد که بیشتر هزینه‌ها سود استراتژیک گرفته شده است.

هیاهو و سرخوشی (پس از ATH)، با افزایش پوشش رسانه‌ای از دارایی، علاقه معامله‌گران خرده‌فروش افزایش می‌یابد و فعالیت‌های زنجیره‌ای شروع به افزایش می‌کند. دست‌های قدیمی‌تر و با تجربه‌تر معمولاً از این نقطه به بعد توزیع خود را افزایش می‌دهند.

هم پویایی عرضه در سمت فروش که در بالا توضیح داده شد و هم پویایی تقاضا که به دنبال آن می آید، هر دو به شدت حاکی از ویژگی های بازار فعلی هستند که هنوز در فاز اول هستند: انباشت پول هوشمند، البته نزدیک به گذار از مرحله انباشت است .

اولین شواهد این امر، جریان های خالص صرافی ها  است که همچنان تسلط قابل توجه جریان های خروجی را نشان می دهد. جریان خروجی در این هفته سرعت گرفته است و روزانه به بیش از 5 هزار بیت کوین در برداشت خالص رسیده است.

در نتیجه تداوم جریان‌های خروجی صرافی ها کل موجودی صرافی بیت کوین به پایین‌ترین سطح چند ساله 12.9 درصدی عرضه در گردش سقوط کرده است. حتی با اینکه بیت کوین زیر ATH ادغام می شود، ذخایر صرافی ها  همچنان رو به پایین است.

در همین حال، فعالیت‌های زنجیره‌ای در حال بهبود است، هرچند بسیار آهسته، و مطمئناً بسیار کمتر از نمونه‌های تاریخی Hype و Euphoria در سال 2017 و سه ماهه اول 2021. تعداد تراکنش‌ها بسیار پایین‌تر از اوج‌های مشاهده شده در نیمه اول سال 2021 است، در حال حاضر حدود 225 هزار تراکنش/ روز این با سطوحی است که در سراسر بازار نزولی 2019-2020 مشاهده شده است.

یک الگوی بسیار مشابه را می توان در تعداد موجودیت های جدید روی زنجیره قابل مشاهده در فضای تراکنش زنجیره ای مشاهده کرد. یک روند صعودی بسیار معتدل با موجودیت های جدید که به 110 هزار در روز می رسد، در حال بازی است. باز هم، این به سختی بالاتر از سطحی است که در بازار نزولی 20-2019 حفظ شده است، جایی که فعالیت بین 90 تا 110 هزار موجودیت جدید در روز بود.

این مشاهده قیمت ها در نزدیکی ATH ها، در حالی که فعالیت های زنجیره ای نزدیک به پایین ترین سطح بازار نزولی است، یک واگرایی کاملاً قابل توجه است. این به یک مورد قانع‌کننده اشاره می‌کند که در آن بازار احتمالاً هنوز در مرحله انباشت آرام است، که با فعالیت کم، جریان‌های خروجی صرافی های بزرگ و هزینه‌های استراتژیک بسیار کم توسط دارندگان با تجربه مشخص می‌شود.

ویژگی هفتگی: بازیابی بازار استخراج بیت کوین

صنعت ماینینگ پس از رویداد خارق‌العاده‌ای که 52 درصد از شبکه هش پاور تقریباً یک شبه، به‌طور آفلاین قطع شد، به بهبودی خود ادامه می‌دهد. بر اساس MA 7 روزه، نرخ هش از 176 EH/s به 84EH/s در نیمه دوم ماه مه کاهش یافت.

این کاهش 92 EH/s معادل کل قدرت هش شبکه تا اکتبر 2019 بود. از زمان پایین در اوایل ژوئن، نرخ هش 95 درصد بهبود یافته و به 164 EH/s رسیده است. با توجه به روند بهبود فعلی، نرخ هش بازار استخراج به خوبی می تواند تا قبل از پایان سال 2021 به ATH های جدید برسد.

به خوبی می‌دانیم که درآمد ماینرها به بیت کوین هر چهار سال یکبار کاهش می‌یابد، زیرا جزء یارانه‌های بلوک به طور برنامه‌ریزی شده در هالوینگ  کاهش می‌یابد. با احتساب کارمزد تراکنش، درآمد کل فعلی ماینرها بین 900 تا 1000 بیت کوین در روز در نوسان است.

بحث در مورد اینکه آیا این رویدادهای نصف شدن احتمالاً بر امنیت پروتکل در دراز مدت تاثیر منفی میگذارد، وجود دارد. ما در اینجا این را به طور کامل تجزیه و تحلیل نخواهیم کرد، اما نمودارهای زیر توضیحاتی را در مورد روند فعلی و وضعیت بازی ارائه می دهند.

در حالی که درآمد ماینرها بر حسب بیت کوین است ، هزینه های سخت افزاری، تدارکات، نیرو و تامین مالی آنها به ارز فیات محاسبه می شود. در حالی که یارانه بلوکی در واقع در پایین‌ترین سطح تاریخ است، درآمد استخراج‌کنندگان با ارز فیات چیزی غیر از این است.

از زمان وقوع نصف شدن در می 2020، درآمد کل USD بیش از 550 درصد افزایش یافته است، از 9.3 میلیون دلار در روز به بیش از 60 میلیون دلار در روز افزایش یافته است. در واقع درآمد روزانه تقریباً در بالاترین حد خود قرار دارد و تنها 5 درصد از اوج 67 میلیون دلار در روز تعیین شده در ماه می کاهش یافته است. این بدان معناست که صنعت معدن تقریباً در بالاترین سطح تاریخ برای خدمات خود دستمزد می گیرد.

یک رویکرد برای ارزیابی سرمایه گذاری کل در صنعت استخراج بیت کوین از طریق Thermocap است، معیاری که مجموع کل پاداش های بلوک ارزش دلار را از زمان پیدایش محاسبه می کند. فرض بر این است که ماینرها بازیگرانی منطقی و با انگیزه سود هستند و بنابراین تا 99.99 دلار سرمایه گذاری خواهند کرد تا 100 دلار پاداش دریافت کنند.

Thermocap بیت کوین از نظر فنی همیشه در ATH است، اما رشد آن در کنار افزایش قیمت اخیر سرعت گرفته و به 32.8 میلیارد دلار رسیده است. در حدود 18 ماه از نصف شدن ماه می 2020، Thermocap 93 درصد رشد داشته است، در مجموع 15.8 میلیارد دلار افزایش یافته است. به عبارت دیگر، 93 درصد از کل بودجه امنیتی دلار آمریکا در 18 ماه گذشته حتی پس از آخرین رویداد نصف‌سازی صادر شده است.

با توجه به اینکه نرخ هش بیت کوین تقریباً به طور کامل از کاهش 52 درصدی، درآمدهای استخراج کننده دلار آمریکا نزدیک به ATH ها، و 93 درصد از بودجه امنیتی صادر شده در 1.5 سال گذشته بهبود یافته است، به نظر می رسد که سیستم امنیتی بیت کوین و مشوق ها به طور استثنایی خوب عمل می کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
امتیاز : 0
برای مطالعه بیشتر
آشنایی با 10 بروکر فارکس معتبر و محبوب بازار فارکس

آشنایی با 10 بروکر فارکس معتبر و محبوب بازار فارکس

07/06/1401
معرفی 10 صرافی ایرانی ارز دیجیتال

معرفی 10 صرافی ایرانی ارز دیجیتال

05/06/1401
معرفی 10 صرافی خارجی معتبر و نام آشنا در بازار رمز ارز ها

معرفی 10 صرافی خارجی معتبر و نام آشنا در بازار رمز ارز ها

31/05/1401

Prop trading یا تجارت اختصاصی چیست؟

09/05/1401

بررسی فراید سوزاندن توکن

02/05/1401
توکنومیکس چیست

توکنومیکس چیست؟

27/04/1401
نظرات
اطلاع بده
اطلاع بده
profile avatar
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx