مفاهیم تحلیل فاندامنتال

مفاهیم تحلیل فاندانمتال

Dorsa
0 17:36 1399/04/21

مفاهیم تحلیل فاندامنتال

در این مقاله به 2 تا از مفاهیم تحلیل فاندانمتال یعنی هاوکیش (hawkish) و داویش (dovish) میپردازیم که دانستن مفاهیم و موارد استفاده ی آن ها برای شما میتواند سودمند باشد.

ممکن است خیلی اتفاقی هنگامی که مشغول انجام کارهایتان هستید توجه شما به سمت اخباری جلب شود که با این مضمون شروع میشود.” امروز رئیس بانک مرکزی بعد از بررسی داده های اقتصادی خبرهای جنجالی ای را ارائه داده است”. چنان چه شاهد اخبار جنجالی ( هاوکیش / hawkish) باشیم نشانه‌ی این است که تورم بازار روبه کاهش است و این اتفاق کاملا مطلوب است. و اما اگر اخبار ما جزو دسته‌ی داویش(dovish) باشد شرایط تغییر خواهد کرد و سخت میشود(تحلیل فاندانمتال).

سیاست گذاران بانک مرکزی تعیین کننده افزایش یا کاهش نرخ بهره هستند که تأثیر بسزایی در بازار فارکس دارد.
سیاست گذاران نرخ بهره را برای جلوگیری ازاوور هیتینگ/ over hitting (اصطلاحی برای بیان تورم بسیار بالا) بیش از حد اقتصادی، (برای جلوگیری از بالا رفتن تورم) افزایش می دهند وهمچنین نرخ بهره را برای برانگیختن اقتصاد (برای جلوگیری از کاهش نرخ تورم و تحریک رشد تولید ناخالص داخلی(GDP)) کاهش می دهند.

به بیان ساده تر میتوانیم بگوییم اگر بانک مرکزی نرخ بهره (سود های بانکی) را افزایش دهد بدیهی است تورم کاهش پیدا میکند و مردم ممکن است ترجیح بدهند بجای اشتغال زائی پول خود را در بانک بگذارند و سود بگیرند.درست است این شرایط برای مردم مطلوب است اما تولید کشور کاهش پیدا میکند و بمرور زمان برای کشور ضرر خواهد داشت.

حال اگر نرخ بهره کاهش پیدا کند اشتغال زایی و تولیدی ها افزایش پیدا میکند ولی زندگی برای مردم سخت میشود پس سیاست مداران باید همواره این دو اصل را در حالت تعادل نگدارند و در مواقع لزوم کمی کاهش یا افزایش دهند که به اقتصاد کشور لطمه وارد نشود.

سیاست های هاوکیش و داویش بر نرخ ارز از طریق مکانیسمی که بانکداران مرکزی دوست دارند آن را “راهنمای پیش رو” بنامند، تأثیر می گذارد. این سیاست گذاران تلاش میکنند تا حد امکان خودشان را با شرایط بازار منعطف کنند و با حرکت های بازار ارتباط برقرار کنند.

در ادامه مفاهیم تحلیل فاندانمتال میخواهیم به این سیاست های مالی و رابطه آن با بازار فارکس بپردازیم.

بازارهای فارکس، همانطور که می دانید توسط اصول خاصی هدایت می شوند. این اصول اساساً وضعیت اقتصاد را ارزیابی می کنند. وضعیت اقتصاد به نوبه خود بر سیاست پولی بانک مرکزی تأثیر می گذارد. سیاست پولی در بانک های مرکزی به این صورت تعریف می شود که یک بانک مرکزی چگونه نقدینگی را در بازارها مدیریت کند و رشد ایجاد کند. اکثر بانکهای مرکزی دنیا وظیفه‌ای دوگانه دارند یعنی حفظ ثبات قیمت از طریق مدیریت تورم و حفظ اشتغال کامل . در بازارهای فارکس، در واقع نرخ بهره است که نوسانات قیمت را تعیین می کند.

وقتی یک بانک مرکزی نرخ بهره بالاتری دارد، سرمایه گذاران تمایل دارند که پول خود را در آن اقتصاد مربوطه ترید کنند. این باعث ایجاد تقاضا برای ارز می شود و بنابراین نرخ ارز را بالاتر می برد. به همین ترتیب، هنگامی که نرخ سود بانک مرکزی پایین تر است، به دلیل پایین آمدن نرخ بهره، تقاضا برای ارز کمتر می شود. سرمایه گذاران همچنین می توانند از این اختلافات در نرخ بهره استفاده کنند تا اساساً در شرایطی با رقم کمتر وام بگیرند و سپس پول را در اقتصاد دیگری که نرخ بهره بالاتر است، سرمایه گذاری کنند. این امر همچنین عدم تعادل عرضه و تقاضا را در بازار ارز ایجاد می کند که به نوبه خود میتواند قیمت ارزها را جابجا کند.

قبل از اینکه به جزئیات معنای سیاست پولی هاوکیش و داویش بپردازیم، درک اهمیت وجود بانک مرکزی ضروری است. از زمانی که دلار آمریکا از استاندارد طلا جدا شد وپول فیات ایجاد کرد. مدیریت پول فیات به ویژه هنگامی که ارزش آن افزایش پیدا میکند آسانتر است. بانک مرکزی تنها موسسه مالی مجاز است که می تواند به طور قانونی پول چاپ کند. بنابراین، بانک مرکزی هسته مرکزی سیستم مالی و اقتصاد است. بانکهای مرکزی با استفاده از ابزارهای سیاست پولی خود می توانند پول بیشتری را برای خنثی کردن تورم و ایجاد رشد در آن چاپ کنند در عین حال، بانک های مرکزی می توانند عرضه پول را کاهش دهند تا اطمینان حاصل شود که با گرانی بیش از حد مواجه نخواهند شد. بانک مرکزی سیاست های پولی خود را با کنترل نرخ بهره اداره می کند.

نرخ بهره توسط بانکهای مرکزی مربوطه برای هر اقتصادی تعیین می شود. نحوه برقراری ارتباط بانك مركزی با بازارهای عمومی برگزاری جلسه سیاستهای پولی است. این جلسه همچنین به عنوان جلسات تصمیم گیری در مورد نرخ بهره شناخته می شود. در این جلسات، اعضای بانک مرکزی که شامل رئیس جمهور، معاون رئیس جمهور و اعضای هیئت مدیره است درمورد نرخ بهره تصمیم می گیرند.

بانک مرکزی به طور معمول ماهی یک بار جلسه سیاست های پولی برگزار می کند. اما این برنامه بسته به بانک مرکزی مورد نظر می تواند تغییر کند. برای مثال فدرال رزرو (The Federal Reserve) که بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا است ، سالانه 8 مرتبه جلسه سیاست های پولی خود را برگزار می کند. در طول هر یک از این جلسات، بانک مرکزی در مورد تصمیمات گرفته شده راجع به نرخ بهره خود به بازارها اطلاع می دهد. شیوه انتقال این ارتباط با عنوان اخبار هاوکیش یا داویش خوانده می شود.

بانک مرکزی هنگام تصمیم گیری در مورد نرخ بهره و اینکه میخواهد نرخ بهره را بالا ببرد یا پایین بیاورد، شاخص های اقتصادی را در نظر می گیرد. این شاخص ها شامل گزارش اخیر تولید ناخالص داخلی (GDP) ، گزارش تورم و گزارش بیکاری است. در بعضی مواقع، بانک های مرکزی به بررسی های محتاطانه ای می پردازند که نشان می دهد اقتصاد با سرعت مناسبی در حال پیشرفت است یا مشکل خاصی پیش رو دارد.

به عنوان مثال، وقتی خرید خانه در طی یک دوره چند ماهه به شدت کاهش می یابد، به دلیل نرخ بهره فعلی، بانک مرکزی اساساً می تواند نرخ سود را پایین بیاورد تا بتواند وام را آسان تر کند. این امر به خریداران خانه اجازه می دهد تا با نرخ بهره ارزان تر وام بگیرند و از این طریق یک خانه تهیه کنند.

اکنون که ما از اهمیت بانک مرکزی و چگونگی کنترل آن بر اقتصاد اطلاع داریم، بگذارید کمی عمیق تر و به سمت مسئله اصلی برویم.(تحلیل فاندانمتال)

سیاست پولی ناخوشایند یا داویش چیست؟

در پایان هر جلسه سیاستگذاری پولی، بانک های مرکزی بیانیه ای صادر می کنند که به عنوان بیانیه سیاست پولی شناخته شده است. بسیاری از تحلیلگران و اقتصاددانان بیانیه سیاست های پولی بانک مرکزی را نقل می کنند ، زیرا برخی از اطلاعات آن ها بسیار مهم است.

به عنوان مثال ، تورم در یک اقتصاد طی چند ماه گذشته کاهش یافته است. در عین حال، بازار کار با سرعت ثابت در حال رشد است. با این حال، در جلسه سیاست پولی، اعضای هیئت مدیره نرخ بهره را بدون تغییر باقی می گذارند. اما در بیانیه سیاست پولی خود، اظهار دارند که به دلیل پایین آمدن تورم در چند ماه گذشته و پیش‌بینی هایشان درباره ی ادامه پایین آمدن تورم در چند ماه آینده، پایین آمدن نرخ بهره را مناسب می داند.

آنچه اساساً بانک مرکزی بیان می کند این است که به دلیل کند شدن تورم، در مقطعی در آینده ای نزدیک، نرخ بهره کاهش می یابد.

. وقتی اظهارات بانک مرکزی در مورد ضعف در اقتصاد صحبت می کند یا کاهش نرخ بهره در آینده را نقل می کند، این چیزی نیست جز سیاست پولی داویش.

بعضی اوقات، اعضای کمیته سیاست پولی یا کمیته تعیین نرخ بهره نیز سخنرانی هایی را به صورت علنی انجام می دهند. در طی سخنرانی ها، این افراد ارزیابی اقتصادی خود را ارائه می دهند و نظر خود را در مورد اینکه آیا باید نرخ بهره افزایش،کاهش یا بدون تغییر بماند اظهار میکنند.
بسته به محتوا ، اگر سخنرانی در مورد لزوم پایین آمدن یا عدم تغییر نرخ بهره صحبت کند ، نتیجه سخنرانی می تواند داویش و ناخوشایند تلقی شود.

سیاست پولی خوشایند یا هاوکیش چیست؟

سیاست های پولی هاوکیش برعکس سیاست پولی داویش است. به عنوان مثال شما اقتصادی دارید که نرخ تورم آن نزدیک به نرخ تورم مطلوب بانک مرکزی است. نرخ بیکاری نیز به طور پیوسته در حال کاهش است، و تولید ناخالص داخلی کشور به شدت در حال پیشرفت است.

براساس این شرایط ، بانک مرکزی بیانیه ای صادر می کند که با توجه به عملکرد کلی اقتصاد، لازم است که نرخ بهره افزایش پیدا کند.
این چیزی نیست جز سیاست پولی هاوکیش و خوشاند.

هنگامی که یک بانک مرکزی بیانیه صادر می کند یا این واقعیت را ابلاغ می کند که باید نرخ بهره افزایش یابد، این نشان می دهد که سیاست پولی هاوکیش است.
تاكنون توضيح داديم كه چگونه مي توان جلسات سياست پولي بانك مركزي ميان داویش يا هاوکیش ها را تفكيك كرد.

هاوکیش و داویش

واما اکنون:
بسته به نحوه درک بازار از بیانیه بانک مرکزی، بازارهای ارز تمایل دارند به همین ترتیب واکنش نشان دهند. یکی از مواردی که باید در نظر داشته باشید این است که بازارها همیشه به جلو نگاه می کنند. بنابراین، حتی قبل از برگزاری جلسه بانک مرکزی، بازارها همیشه در یک جهت مشخص حرکت می کنند و انتظار دارند نتیجه قابل پیشبینی از بانک مرکزی بگیرند. در این شرایط ما شاهد این عبارت متداول(buy the rumor, sell the fact) یعنی توجه به شایعات بدون در نظر گرفتن واقعیت ها. که در این شرایط بازارها خود را در انتظار نتیجه جلسه قرار می دهند. اما، پس از جلسه بسته به نتیجه، واکنش بازار می تواند متفاوت باشد. بنا بر این هنگامی که میشنوید اخبار بانک مرکزی بسیار داویش یا هاوکیش تر از حد انتظار بوده باید منتظر تغیررناگهانی بازارها باشید.

در مفاهیم تحلیل فاندانمتال به طور معمول، هنگامی که یک بانک مرکزی هاوکیش است، برای ارز مورد نظر خوب است. وقتی یک بانک مرکزی داویش است، برای ارز مورد نظر بد است.

لطفا نظرات خود را در باره‌ی “مفاهیم تحلیل فاندانمتال” با ما درمیان بگذارید.

مفاهیم تحلیل فاندانمتال

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
امتیاز : 4.5
برای مطالعه بیشتر
تحلیل تکنیکال چیست؟

تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال

05/05/1398
نظرات
اطلاع بده
اطلاع بده
profile avatar
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx