تحلیل بیت کوین

تحلیل بیت کوین به سبک On-Chain هفته چهاردهم

Dorsa
0 16:13 1400/08/04

بیت کوین این هفته در پی  راه اندازی استراتژی بیت کوین ETF به بالاترین حد خود رسید. بازار بالاتر از ATH قبلی آوریل (64,717 دلار) قرار گرفت و به اوج جدید 66,928 دلار رسید. سپس بازار اصلاح شد و به پایین ترین سطح هفتگی یعنی 59722 دلار رسید.

BITO ETF از 1.1 میلیارد دلار دارایی تحت مدیریت در دو روز اول معاملات فراتر رفت و از رکورد 18 ساله ثبت شده توسط ETF طلای GLD دلاری پیشی گرفت. از آنجایی که زیربنای ETF BITO معاملات آتی بیت کوین در بازار CME است، این هفته رشد انفجاری اوپن اینترست و حجم بازارهای CME را تحلیل خواهیم کرد.

برای مشاهده تحلیل قبلی بیت کوین به سبک آن چین کلیک کنید

ما همچنین ارزیابی خود را درباره رفتار فروش دارندگان بلند مدت ادامه می‌دهیم، که به نظر می‌رسد با بازگشت اعتقاد در طول این عقب‌نشینی، سرعت آن کاهش می‌یابد.

راه اندازی ETF با حمایت معاملات آتی بیت کوین

خبر اصلی در صنعت هفته گذشته، راه اندازی محصول BITO ETF بود که از قراردادهای آتی CME به عنوان زیربنا استفاده می کند. اوپن اینترست  به قراردادهای CME تا ماه اکتبر افزایش یافته است و 3.95 میلیارد دلار (265٪) افزایش یافته است. این یک رکورد جدید 5.44 میلیارد دلاری را برای اوپن اینترست معاملات آتی در بازار CME ایجاد کرد.

حجم معاملات همچنین در 20 اکتبر، قیمت روزانه ATH، به بالاترین حد خود یعنی 7.66 میلیارد دلار رسید. معامله گران 490 میلیون دلار حجم بیشتری را در معاملات آتی CME نسبت به اوج قبلی که در فوریه 2021 تعیین شده بود، جابه جا کردند.

نرخ های سرمایه در بازارهای آتی سوآپ دائمی نیز در همان روزی که قیمت ها به 66 هزار دلار رسید، به بالاترین سطح محلی جدید رسید. این نشان می دهد که بسیاری از معامله گران در میان هیجان رالی و راه اندازی ETF در حال باز کردن پوزیشن های خرید با لوریج هستند. همانطور که اغلب در دوره‌های پر نوسان و استفاده گسترده از لوریج بالا اتفاق می‌افتد، قیمت‌ها به سرعت اصلاح می‌شوند، لوریج های  مازاد را از بین می‌برند، به توقف ضرر می‌رسند و نرخ‌های تامین مالی را به سطوح پایین‌تر باز می‌گردانند.

توجه داشته باشید که نرخ‌های تامین مالی در همان سطوحی باقی می‌ماند که درست قبل از فروش گسترده  اول سپتامبر مشاهده شد. با توجه به اینکه سود باز معاملات آتی نزدیک به بالاترین حد خود باقی مانده است، خطر نزول بیشتر برای از بین بردن لوریج های بیشتر همچنان در جریان است.

در نهایت در بازارهای مشتقات، و در نگاهی سازنده تر، نسبت حاشیه آتی وثیقه شده توسط دارایی های کریپتو همچنان رو به کاهش است. قراردادهای آتی با حاشیه رمز ارز از 70.1% در آوریل (در فهرست مستقیم Coinbase)، به 44.6% امروز کاهش یافته است.

عکس این مشاهدات این است که استیبل کوین یا پشتوانه فیات اکنون برای 55.4 درصد از سود آزاد آتی (در مقابل 29.9 درصد در آوریل) ثبت شده است. این وضعیت بسیار سالم تری از لوریج در سراسر بازار است، جایی که نوسان قیمت در وثیقه ارسال شده به تدریج به نفع دارایی های با ارزش ثابت و ارز فیات کاهش می یابد.

کوین های قدیمی در حال حرکت

هفته گذشته نشانه‌های اولیه کوین های قدیمی‌تر را پوشش دادیم، که نشان‌دهنده دارندگان با تجربه‌ترو طولانی‌مدت (LTHs)بود  که با سود فروخته شدند . این یک رفتار معمولی در مورد ATH های جدید است، و پس از یک هفته دیگر اقدام قیمت، می توانیم وضعیت این روند را مجددا ارزیابی کنیم.

عرضه دارندگان بلندمدت در دو هفته گذشته حدود 39.5 هزار بیت کوین کاهش یافته است. با این حال، وقتی به این موضوع نگاه می‌کنیم، دوره‌ای از انباشت و هلد باورنکردنی را مشاهده می‌کنیم، که در آن عرضه نگه‌داشته شده 2.42 میلیون BTC از پایین‌ترین حد در ماه مارس افزایش یافت.

عرضه LTH فعلی 680 هزار بیت کوین بالاتر از این زمان در سال گذشته است و حتی پس از هفته ها فروش، شروع به بازگشت به سمت بالا می کند. این مشاهدات نشان می دهد که شاید توزیع LTH تا کنون بیشتر یک “رویداد ساده” بوده است تا یک روند.

ما می توانیم بزرگی طول عمر تخریب شده توسط این کوین های قدیمی در حال حرکت در متریک Dormancy ببینیم. Dormancy میانگین تعداد روزهای کوین (طول عمر) تخریب شده به ازای هر واحد بیت کوین صرف شده در آن روز را نشان می دهد. تفسیر کلی این است:

مقادیر بالاتر به معنای میانگین سنی بالاتر است و معمولاً نشان می‌دهد که کوین های قدیمی در حال توزیع هستند (معمولاً در بازارهای صعودی)

مقادیر پایین تر به این معنی است که میانگین سنی کوین ها نسبتاً جوان است و برای بازارهای نزولی و دوره های انباشت معمول است.

یک خط پایه ساید قبل از روند صعودی در بازار حدود 50 روزه در طول 2019-2020 ایجاد شد. این به ما یک نقطه مرجع برای آنچه که انباشت در مقابل توزیع را تشکیل می دهد، می دهد. به طور باورنکردنی، انباشت از ماه می تا سپتامبر به صورت مقادیر بسیار کم Dormancy نشان داده می شود و در اواسط سپتامبر به زیر 25 روز می رسد (سیگنال انباشت قوی). طی دو هفته گذشته افزایش جزئی در این معیار وجود داشته است، با این حال به معاملات آن در حوالی خط پایه قبل از صعودی 50 روزه ادامه می دهد، که نشان می دهد هزینه LTH متوسط ​​است، اما افراطی نیست.

الگوی مشابهی را می توان در متریک Binary Coin-Dstroyed Destroyed مشاهده کرد که شروع به معاملات بالاتر بر اساس میانگین 7 روزه کرده است. این دوباره بسیار شبیه به رفتار مشاهده شده در بازارهای افزایشی قبلی است که در آن LTH ها توزیع در حدود ATH های قیمتی جدید را آغاز می کنند. الگوی مشابهی از اکتبر 2020 تا ژانویه 2021 در طول رالی از 10 تا 42 هزار دلار قابل مشاهده است.

امواج Realized Cap HODL مشاهدات فوق را تایید می‌کنند زیرا نوارهای کوین های جوان‌تر (رنگ‌های گرم‌تر) اندکی افزایش یافته‌اند. همانطور که کوین های قدیمی تر فروخته میشوند، ارزش واقعی بیشتری از کوین ها به این باندهای جوان تر منتقل می شود و باندهای قدیمی تر به نسبت کوچک می شوند.

متریک SOPR دارنده کوتاه مدت نیز نشان دهنده بازگشت قانع است، با بازنشانی به مقدار 1.0. SOPR منعکس کننده سودآوری کل کوین های مصرف شده در آن روز است، با مقادیر بیشتر از 1.0 نشان دهنده سود خالص و کمتر از 1.0 زیان خالص.

STH ها معمولا خریداران و فروشندگان حاشیه ای هستند و STH-SOPR اغلب هنگامی که به مقدار 1.0 بازنشانی می شود، حمایت (در بازار صعودی) و مقاومت (در بازار نزولی) را نشان می دهد. این نشان می‌دهد که کوین های نگهدارنده سودآور و زیان‌ده غیرفعال می‌مانند و نشان‌دهنده بازگشت اعتقاد است. در یک بازار صعودی، تنظیم مجدد SOPR یک مورد معقول برای پایین‌ترین حد یک اصلاح ارائه می‌کند، حتی اگر فقط برای یک جهش کوتاه‌مدت باشد.

به طور کلی، تعداد انگشت شماری از دارندگان بلند مدت شروع به خرج کردن کوین های خود برای رسیدن به سود کرده اند و در معیارهای افزایش طول عمر تخریب شده ظاهر می شوند. با این حال، افزایش در Dormancy و Binary CDD نسبت به توزیع‌های چرخه گاوی قبلی نسبتاً کوچک باقی می‌ماند، و حتی STHs در طول این اصلاح هزینه را متوقف کرده‌اند. با توجه به اینکه عرضه LTH در حال حاضر شروع به بهبود کرده است، محتمل ترین تفسیر این است که اکثریت قریب به اتفاق دارندگان کوین همچنان منتظر قیمت های بالاتر هستند و منتظر آن هستند.

نسبت قیمت واقعی به قیمت زنده (RPLR) توسطdorinvesting معرفی شد که قیمت واقعی را با استفاده از Liveliness تغییر می دهد. با در نظر گرفتن نسبت بین این دو، می توان یک مدل “ارزش منصفانه” برای بیت کوین ایجاد کرد که دوره های زمانی را که هلد یا فروش بر رفتار سرمایه گذاران غالب است را محاسبه می کند.

در جایی که هلد بیشتری انجام می شود، روزهای کوین بیشتری ایجاد می شود، Liveliness به سمت صفر می رود و ارزش منصفانه RPLR بالاتر تخمین زده می شود.

در جایی که هلد کمتری انجام می شود، روزهای کوین بیشتری از بین میروند، Liveliness به سمت وحدت گرایش پیدا می کند و ارزش منصفانه RPLR کمتر تخمین زده می شود.

در نهایت، ما نمودار دمای قیمت بیت کوین را داریم که توسط dilutionproof ساخته شده است و برای ایجاد یک مدل بازگشت متوسط بر اساس ماهیت چرخه ای سرمایه گذاری بیت کوین و چرخه های نصف کردن استفاده می شود. هم یک نوسان ساز و هم باندهای قیمت گذاری را برای ارزیابی اینکه کدام سطح قیمت با مضرب های انحراف استاندارد ارزش منصفانه یا پرت منطبق است فراهم می کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
امتیاز : 5
برای مطالعه بیشتر

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاه و یکم

08/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاهم

02/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و نهم

26/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هشتم

11/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هفتم

05/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و ششم

30/04/1401
نظرات
اطلاع بده
اطلاع بده
profile avatar
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx