دریافت وام در بازار ارز های دیجیتال

دریافت وام در بازار ارز های دیجیتال

Dorsa
0 17:38 1400/07/18

در این مقاله قصد داریم تا به صورت کاملا ساده وام دهی و دریافت وام در بازار ارز های دیجیتال را توضیح دهیم.

همانطور که در دنیای امروزی بسیاری از افراد برای دریافت وام  از بانک ها و موسسات مالی باید یه سری شرایط و ضوابط را رعایت کنند، کلیات دریافت وام در ارز های دیجیتال نیز به همین صورت است و مهم ترین چیزی که برای دریافت وام در بازار ارز های دیجیتال لازم دارید وثیقه است.

برای درک بهتر مفهوم دریافت وام در بازار ارز های دیجیتال، برمیگردیم به مثال امروزی وام گیری از بانک ها.

به عنوان مثال شما 3 میلیارد پول لازم دارید تا کاری را شروع کنید، خانه ای هم دارید که ارزش آن 4 میلیارد تومان است.

درست است که شما می توانید خانه خود را بفروشید و از پولی که از فروش خانه بدست میاورید کسب کار خود را راه بیاندازید.

اما نکته ای که وجود  دارد این است که پیش بینی میکنید تا پولی که از فروش خانه به دست آورید و باهاش کاری را شروع میکنید، 2 سال دیگر شروع به سوددهی می‌کند.

اما با وجود بالا رفتن قیمت خانه در واقع شما ضرر خواهید کرد زیرا بعد از 2 سال ارز خانه شما احتمالا دو برابر شده است اما پولی که با آن کار را راه انداخته اید تازه شروع به سوددهی کرده است!

در نتیجه شما برای حفظ دارایی خود تصمیم می گیرید تا وام بگیرید.

شما به جای فروش خانه و از دست دادن دارایی خود آن را به عنوان وثیقه برای بانک کنار می‌گذارید و از پولی که بانک به شما داده است استفاده میکنید   در نتیجه حتی اگر بعد از چند سال کسب و کارتان به سود برسد باز هم خانه خود را دارید و هم ارزش آن بالا رفته است.

دریافت وام در بازار ارز های دیجیتال

دریافت وام در بازار ارز های دیجیتال هم دقیقا به همین صورت است. درست است که ما همیشه میگوییم باید پس انداز و پولی که کنار گذاشته اید و احتیاجی به آن ندارید را وارد این بازار کنید اما گاهی وقت ها شرایط به گونه ای پیش میرود که افراد نیاز دارند تا سرمایه خود را خرج کنند. 

فرض کنید فردی 2 میلیارد تومان بیت کوین خریداری کرده است زیرا پیشبینی میکند که تا 3 سال دیگر 120% می تواند سود کند. اما به دلیل مشکلات و اتفاقاتی که برای او پیش میاید در صدد این بر می آید که سرمایه خود را تبدیل به پول نقد کند و از آن استفاده کند.

در چنین شرایطی که افراد مطمئن هستند ارزش دارایی آنها افزایش پیدا میکند، ارز های دیجیتال خود را به صورت وثیقه در صرافی میگذارند و بجای آن« پول نقد دریافت می کنند.

با این کار فرد درست است که باید بهره پولی که دریافت کرده است را پرداخت کند اما باز هم برایش به صرفه است زیرا پیش بینی کرده است که 2 میلیاردی که بیت کوین خریده است تا 3 سال دیگر حدود 5 میلیارد تومان میشود.

درست است که دریافت وام در بازار ارز های دیجیتال میتواند به نفع افراد باشد اما مانند وام گیری از بانک ها شرایط و ضوابط خود را دارد!

در ادامه این مقاله به بررسی شرایط و انواع روش های دریافت وام در بازار ارز های دیجیتال می پردازیم و همه جوانب آن را میسنجیم.

حوزه های مختلف دریافت وام در بازار ارز های دیجیتال

دریافت وام در بازار ارز های دیجیتال  - CeFi vs DeFi

برای دریافت وام در بازار ارز های دیجیتال میتوانید از دو حوزه متفاوت کمک بگیرید.

1- حوزه دیفای (Defi) یا پلتفرم مالی غیر متمرکز

دریافت وام در بازار ارز های دیجیتال در حوزه دیفای بسیار کاربردی تر و آسان تر از حوزه دیگر است. زیرا این حوزه امنیت بالاتری دارد و از مراحل احراز هویت سختگیرانه استفاده نمی کند در نتیجه این امکان را به همه افراد در سراسر دنیا می دهد تا از این ویژگی استفاده کنند.

اساس دریافت وام در بازار ارز های دیجیتال در دیفای متفاوت است و به این صورت است که افراد خودشان، هم می توانند وام بدهند و هم میتوانند وام بگیرند.

راحتی کار در این پلتفرم باعث شده تا این پلتفرم نسبت به پلتفرم سفای طرفداران بیشتری داشته باشد.

این پلتفرم ها در بستر بلاک چین هایی مانند اتریوم اجرا می شوند و اساس کار آن ها، قراردادهای هوشمند است. از معروف ترین پلتفرم های غیر متمرکز وام دهی می توان به: کامپاند (Compound.finance)، آوی (Aave.com) و میکر (Makerdao.com) اشاره کرد.

برای دریافت وام در بازار ارز های دیجیتال از حوزه دیفای ابتدا باید کیف پول metamask را نصب کنید و مقداری تتر، اتریوم یا هر دارایی دیگر را در آن شارژ کنید تا به عنوان وثیقه به ارائه دهندگان وام پرداخت کنید. سپس با استفاده از پلتفرم های Aave.com ،Compound.finance و Makerdao.com وام رمز نگاری شده خود را دریافت کنید. 

2- حوزه سفای (Cefi)

دریافت وام در بازار ارز های دیجیتال از این حوزه دقیقا مانند بانک های امروزی هست و به کمک شخص ثالث انجام میشود. در این پلتفرم بهره ای که شما پرداخت میکنید به صورت درصد سود ماهیانه به حساب افرادی که دارایی های خود را در اختیار این موسسه قرار داده اند تا با آن وام دهد، واریز میشود. دو نمونه از پلتفرم های محبوب سفای، بلاک فای(BlockFi) و سلسیوس(Celsius) هستند.

روش دریافت وام در بازار ارز های دیجیتال و وام دهی در دیفای

افرادی که تمایل به دادن وام به سایر افراد هستند توکن های خود را در بازار پول پلتفرم دیفای اهدا میکنند و با این کار در قبال بهره پولی که در اختیار سایر وام گیرنده ها گذاشتند توکن دریافت میکنند که در نهایت این توکن ها به سرمایه آن ها ملحق میشود.

نکته مهمی که برای دریافت وام وجود دارد این است که وثیقه ای که شما می گذاریم باید ارزشش بیشتر از وامی که قرار است بگیرید باشد.

شاید به خودتان بگویید پس وام گرفتن چه فایده ای دارد؟ باز هم میگوییم بزرگ ترین فایده وام گرفتن حفظ ارزش دارایی های شما است.

 مراحل دریافت وام در بازار ارز های دیجیتال

1- هر دو طرف باید تمامی شرایط و ضوابط پلتفرم را بررسی کنند و با دید باز این کار را انجام دهند.

باید قوانین این پلتفرم را بدانند و همچنین به نیاز طرف مقابل هم باید توجه کنند تا به مشکل برنخورند.

2- شخصی که وام بدهد باید پول فیات را به حساب وام گیرنده واریز کند و وام گیرنده هم نیز باید ارز دیجیتالی که به عنوان وثیقه قرار داده است و ارزش آن از وامی که قرار است دریافت کند بیشتر است را به حساب وام دهنده واریز کند.

نکته مهم: میزان سودی که باید گیرنده وام پرداخت کند توافقی است و از حداقل از 8% شروع میشود.

3- پس از تامین مبلغ وام گرفته شده، وام گیرنده پول دریافتی و سود توافق شده را به حساب وام دهنده واریز میکند و دارایی خودش را با ارزش روز دریافت میکند.

مقایسه وام های دیجیتال و سنتی

وام های دیجیتال در مقایسه با وام های سنتی نکات مثبت زیر را دارا هستند

اینگونه وام ها برای عموم مردم در دسترس هستند و معمولا کارمزد و بهره آن ها از بهره های بانکی پایین تر است.

امنیت بسیار بالایی دارد و معمولا به نفع هر دو طرف است

با غیر متمرکز و هوشمند شدن این قرارداد ها کمیسیون ها کاهش پیدا میکند.

وامی که دریافت می کنید را میتوانید به هر ارزی در جهان که نیاز دارید تبدیل کنید و از آن استفاده کنید.

کلام آخر

همیشه عموم مردم نسبت به  پیشرفت تکنولوژی مخصوصا که اگر در حوزه مالی باشد گارد می گیرند و در ابتدا آن را دزدی یا در بهترین حالت با امنیت پایین میبینند.

با دیجیتالی شدن دنیای امروزی بهتر است تا همسو با شرایط پیش بروید و روش سرمایه گذاری های نوین را یاد بگیرید اما به خاطر داشته باشید باید سنجیده عمل کنید و تمامی جوانب آن را بسنجید زیرا امروزه اگر به بانک بروید و مشکلی برایتان پیش بیاید احتمالا شخص ثالثی هست که بتواند شما را راهنمایی کند یا مسئولیت مشکلی که برای شما پیش آمده را به گردن بگیرد اما در بازار های غیر متمرکز مالی با وجود امنیت بالا همه چیز وابسته به شما و تصمیم های شما هست.

پس هرگز نسنجیده کاری انجام ندهید و با دقت کامل و حوصله به یادیری این بازار ها بپردازید و سپس اقدام کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
امتیاز : 0
برای مطالعه بیشتر
10 تا از بهترین nft ها برای سرمایه گذاری

10 تا از بهترین nft ها برای سرمایه گذاری

19/06/1401
بهترین کیف پول بیت کوین

بهترین کیف پول بیت کوین کدام است؟ معرفی بهترین کیف پول بیت کوین

15/06/1401
آشنایی با 10 بروکر فارکس معتبر و محبوب بازار فارکس

آشنایی با 10 بروکر فارکس معتبر و محبوب بازار فارکس

07/06/1401
معرفی 10 صرافی ایرانی ارز دیجیتال

معرفی 10 صرافی ایرانی ارز دیجیتال

05/06/1401
معرفی 10 صرافی خارجی معتبر و نام آشنا در بازار رمز ارز ها

معرفی 10 صرافی خارجی معتبر و نام آشنا در بازار رمز ارز ها

31/05/1401

Prop trading یا تجارت اختصاصی چیست؟

09/05/1401
نظرات
اطلاع بده
اطلاع بده
profile avatar
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx