تحلیل هفته نهم بیت کوین به سبک on-Chain

تیم IT پاورآپ ترید
0 16:43 1400/06/24

بازار بیت کوین در اوایل هفته با نوسانات زیادی روبرو شد ، در حالی که قیمت در ابتدا به بالاترین سطح خود یعنی 52،849 دلار رسید و سپس به پایین ترین قیمت یعنی 44،196 دلار سقوط کرد. آنچه به نظر می رسید محرک اصلی برای فروش باشد ،استفاده گسترده از لوریج بیش از حد در بازارهای فیوچرز بود.

در همین حال ، در بازارهای اسپات  و زنجیره ای ، روند تاریخی تجمع سرمایه گذاران و نگهداری بلند مدت واقعا دست نخورده باقی مانده است. علیرغم فروش بیش از 50٪ در ماه مه ، افزایش قابل توجهی از پایین ترین سطح 29 هزار دلار ، و در حال حاضر فروش مجدد شدید این هفته ، هلدر ها بدون درنگ شروع به کار می کنند.

این هفته ، ما سطح لوریجی  را که باعث کاهش قیمت شده است ، و همچنین در مورد پویایی قابل مشاهده در عرضه بیت کوین زنجیره ای را ، بررسی خواهیم کرد.

مشتقات بازار منجر به نوسانات منفی می شود

در خبرنامه و گزارش ویدئویی هفته های گذشته ، ما نحوه رشد سود در قراردادهای آتی و نرخ های مثبت سوآپ دائمی مثبت در بازارهای بیت کوین و اتریوم را پوشش دادیم.

این امر خطر فزاینده ای را نشان می دهد که لوریج زیاد ، با سوگیری جهت دار طولانی ، می تواند فشار منفی را ایجاد کند. روز سه شنبه ، هر دو بازار ریزش قابل توجهی را تجربه کردند و ارزش بیت کوین در یک ساعت بیش از 10 هزار دلار کاهش یافت. این رویداد باعث شد تا بسیاری از معاملات لوریجی از بین برود و بازار برای بقیه هفته تثبیت شود.

از بالاترین نرخ قیمتی یعنی 13.4 بیلیون دلار با اوپن اینترست ، در مجموع 4 میلیارد دلار قرارداد (30 درصد) بسته و در عرض یک ساعت ترخیص شد. لوریج های فعال برای بقیه هفته تقریباً در حدود 9.4 میلیارد دلار ثابت مانده است.

با استفاده از معیار تسلط بر نقدینگی طولانی ، می بینیم که درست قبل از این فروش گسترده ، بازارهای آتی در واقع یک فشار کوتاه مدت نقدینگی را تجربه کردند که به افزایش قیمت ها به بالاترین سطح یعنی 52.8 هزار دلار کمک کرد. نقدینگی های کوتاه حدودا  80 درصد از کل نقدینگی ها را در این مدت نشان می دهد.

بلافاصله پس از این اوج ، همه چیز برعکس اتفاق افتاد ، و نسبت انحلال قراردادهای طولانی مدت به 68 درصد رسید ، زیرا قیمت BTC بیش از 10 هزار دلار از بالاترین سطح کاهش یافت.

بازارهای آپشن نیز با افزایش شدید معاملات مواجه شدند ، زیرا معامله گران برای محافظت از پوزیشن های خود و کسب سود عجله کردند. این امر در سال جاری به یک رفتار معمولی تبدیل شده است ، جایی که بازارهای آپشن به طور مداوم در طول فروش بازار شاهد افزایش این نوع  فعالیت هستند.

حجم کل معامله شده در بازارهای آپشن  (معامله از زمان وقفه نسبی فعالیت از ماه مه تا جولای) در حالت بازیابی بوده است. طی ساعاتی در حدود فروش روز سه شنبه ، حجم معاملات آپشن به بالاترین سطح چند ماهه خود یعنی  1.3 میلیارد دلار رسید.

پس از یک دوره بسیار کوتاه از نرخ های منفی در حین فروش ، بازارهای دائمی به نرخ تأمین مالی کمی مثبت بازگشتند و این نشان می دهد که معامله گران هنوز منتظر حرکت قیمتی صعودی هستند. با این حال توجه داشته باشید که میزان بودجه بسیار کمتر از قبل از سقوط است و نشان می دهد که حداقل تعدیل بخشی از لوریج رخ داده است.

خواب کوین ها بر شرایط بازار غالب است

در ادامه نحوه واکنش بازارهای اسپات و زنجیره ای به این فروش را مرور می کنیم. ما با نگاهی به میانگین خواب کوین ها  شروع می کنیم که میانگین سن کوین های فروخته شده در آن روز را نشان می دهد ، به ازای هر واحد BTC که با دو مشاهدات اصلی آماده شده است ،به شکل زیر است:

  میانگین خواب کوین ها در طول فروش زیاد نشد ، این نشان می دهد که میانگین سن کوین های صرف شده در آن زمان نسبتاً جوان بوده و کوین های مسن تر تکان نمی خورند.

  خواب این هفته همچنان ادامه دارد و به پایین ترین سطح دوره پیش از صعود 2020 می رسد و این نشان می دهد که بازار ترجیح قوی برای نگهداری طولانی مدت دارد.

عرضه مجدد معیاری است که میزان حجم BTC را که بیشتر از یک سن خاص بود ، نشان می دهد. ما می توانیم از این ابزار برای ارزیابی اینکه آیا هجوم کوین های قبلی که هلد شده بودند  به گردش در بازار باز می گردد یا کوین های قدیمی در حالت خفته باقی می مانند ، استفاده کنیم. سطوح بالای عرضه دوباره می تواند نشان دهنده تغییر منفی در اعتماد سرمایه گذاران باشد ، در حالی که مقادیر پایین نشان می دهد که اعتقاد به هلد کوین دست نخورده باقی مانده است.

در طول این هفته ، عرضه مجدد 1yr+ به میزان قابل توجهی پایین آمده است ، همزمان با آنچه که در دوره قبل از روند صعودی 2020 مشاهده شد. بر اساس میانگین متحرک 7 روزه ، کمتر از 2.5 هزار BTC با سن 1 بیشتر از یک سال در روز فروخته می شود. این مقدار 9 برابر کمتر از کوین های قدیمی است که در مقایسه با اوج بازار صعود 2021 در ژانویه 2021 فروخته می شد ، جایی که بیش از 22.5 هزار BTC فروخته شد زیرا قیمت ها برای اولین بار به 42 هزار دلار رسیده بود.

این مشاهده با ارزیابی نسبت عرضه در امواج Young HODL ، کمتر از 3 ماهگی تایید می شود. در اینجا می بینیم که کوین های کمتر از 3 ماه به پایین ترین سطح خود یعنی 15.9٪ از حجم گردش رسیده اند. برعکس این مسئله این است که کوین های قدیمی تر از 3 ماه در حال حاضر بالاترین میزان 84.1 درصد عرضه را دارند.

از لحاظ تاریخی ، دوره هایی که کوین های کوچک به حداقل می رسند ، پس از تجمع قابل توجه پول هوشمند با بازارهای نزولی در مراحل پایانی (آبی) در ارتباط هستند. اینجاست که هیاهو و علاقه به دارایی در کمترین حد خود قرار دارد ، در حالی که تقاضای هلد توسط سرمایه گذاران پول هوشمند در بالاترین سطح نسبی قرار دارد. در آن توصیف می شود که کوین های جوان از گردش بازار خارج شده و در کیف پول سرمایه گذار شروع به ذخیره شدن می کنند.

برعکس معمولاً در بازارهای پایانی صعودی (قرمز) و تاپ چرخه صادق است ، جایی که حداکثر تعداد کوین های قدیمی خرج شده و به سرمایه گذاران جدید منتقل می شود ، که توسط تبلیغات ، پوشش رسانه ای و… افزایش قیمت جذب می شود.

هلد های  کلان ادامه دارد

هلدر ها اغلب به عنوان آخرین خریداران بیت کوین توصیف می شوند ، که در هنگام کاهش قیمتهای ناپایدار وارد عمل می شوند و زمانی که بازارها به بدترین شکل ظاهر می شوند ، پیشنهادات خود را ارائه می دهند. این خریداران با اعتقاد بالا در زنجیره ای با استفاده از کوین  به خوبی مورد استقبال قرار می گیرند ، زیرا تحقیقات ما نشان می دهد که طول عمر حدود 155 روز یک آستانه مناسب بین دارندگان بلند مدت و کوتاه مدت است.

155 روز پیش ، در اواسط آوریل ، بازار بیت کوین با 60 هزار دلار معامله می شد و در بالاترین سطح فعلی معامله شد. بنابراین ، هر کوین ای که بعد از ATH خریداری شود به طور کلی در رده کوین های دارنده کوتاه مدت (STH) طبقه بندی می شود.

نمودار زیر نشان می دهد که در بالاترین سطح این هفته 52.8 هزار دلار ، بیش از 16.8 درصد از عرضه کوین متعلق به STH ها و سود بود. آنچه منعکس می کند انباشت بسیار بزرگی است که بین کمترین قیمت اخیر 29 هزار دلار و تا حد پایین محدوده بالایی Q2 رخ داده است. 

همچنین می توانیم ببینیم که عرضه LTH به 79.5 درصد از کل کوین های BTC در این هفته رسیده است ، که معادل سطحی است که در ماه اکتبر ، قبل از شروع بازار صعودی ، به دست آمده بود. در حقیقت ، بر اساس حجم کوین مطلق ، LTH ها در حال حاضر بیشترین کوین های تاریخ را دارند و این هفته به 12.97 میلیون BTC رسیده است. قله های عرضه شده متعلق به LTH معمولاً با بازارهای نزولی در مراحل پایانی ارتباط دارد که از لحاظ تاریخی با فشار عرضه و آغاز روندهای صعودی دوره ای صعودی همراه است. 

مشاهده میزان BTC که از آستانه STH-to-LTH 155 روزه عبور می کند ، از ماه مه بسیار مثبت است. به طور منطقی می توان انتظار داشت که سرعت آن بطور چشمگیری کاهش یابد زیرا بسیاری از کوین هایی که ابتدا در سه ماهه دوم سال 2021 خریداری شده بودند ، در محدوده 50 تا 64 هزار دلار ، در ماه های مه و ژوئن با ضرر فروخته شدند.

با این حال ، نمودارهای بالا و تغییر وضعیت سود خالص دارندگان بلند مدت در واقع نشان می دهد که بخش بسیار زیادی از عرضه هلد شده در آن محدوده ، مصرف نشده باقی مانده و تا به امروز ثابت نگه داشته شده است.

در حال حاضر ، کوین ها از نرخ LTH با نرخ قوی 421 هزار BTC در ماه عبور می کنند. با توجه به اینکه قبلاً ثابت کرده بودیم که بیش از 16.8 درصد از عرضه در محدوده 29 هزار دلار تا 40 هزار دلار اخیر هلد شده است ، می توان این روند را تا اکتبر-دسامبر (155 روز پس از ماه مه-ژوئیه) ادامه داد.) 

در نهایت ، ما عرضه نقدینگی کوین های بازار را بررسی می کنیم .در مقیاس کلان که نشان می دهد چرخه فعلی بازار منحصر به فرد است. برای اکثر قریب به اتفاق عمر بیت کوین ، حجم کوین هایی که آزادانه در گردش بودند و اغلب در زنجیره خرید و فروش می شدند ، افزایش یافته است. پس از فروش نهایی کاپیتولاسیون برای بازار نزولی 2018 ، نقدینگی بازار شروع به حرکت کرد ، روندی که تا مارس 2020 ادامه داشت.

پس از فروش ماه مارس ، روند ساختاری افزایش نقدشوندگی کوین بر پویایی عرضه روی زنجیره غالب شد ، زیرا کوین های بیشتری از موجودی صرافی ها خارج شده و به کیف پول سرمایه گذاران بلند مدت منتقل شد.

پس از ورود متوسط ارزی صرافی ها در ماه مه 2021 ، این روند نزولی در عرضه کوین ها (افزایش رفتار هلد) از سر گرفته شد و این نشان می دهد که اعتقاد کلان برای حفظ BTC همچنان یک نیروی غالب در بازار است. به نظر می رسد علیرغم نوسانات قابل توجه تا سال 2021 ، سرمایه گذاران بلند مدت بیت کوین به جمع آوری و نگهداری کوین ها در کیف پول های خود ادامه می دهند. 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
امتیاز : 5
برای مطالعه بیشتر

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاه و یکم

08/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاهم

02/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و نهم

26/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هشتم

11/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هفتم

05/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و ششم

30/04/1401
نظرات
اطلاع بده
اطلاع بده
profile avatar
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx