تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته سی‌ و دوم

Dorsa
0 10:49 1400/12/15

خریداران تمام وقت تسلیم می شوند

در میان درگیری جنبشی در اوکراین، سرمایه‌گذارانی که در اطراف ATH  بیت کوین خرید کرده‌اند، تقریباً به طور کامل تسلیم شده‌اند. از طرف دیگر، گروه هلدر ها همچنان در حال انباشت هستند که ظاهراً از خطرات کلان و ژئوپلیتیکی نگران نیستند.

بازارهای جهانی با شروع درگیری مسلحانه بین روسیه و اوکراین، هفته بسیار نگران کننده ای را پشت سر گذاشتند. به‌عنوان یک دارایی کلان جهانی و با بازارهایی که هرگز بسته نمی‌شوند، قیمت بیت‌کوین در پاسخ به آن کاملاً پر نوسان بود. این هفته بازار تا پایین ترین سطح 34,474 دلار معامله شد، قبل از اینکه به سرعت به سطح 39,917 دلار بازگشت.

از آنجایی که اکنون به مدت 138 روز از ATH نوامبر خارج شده است، محکومیت بسیاری از سرمایه گذاران بیت کوین، عمدتاً کسانی که نزدیک به بالاترین قیمت خرید کرده اند، این هفته به طور قابل توجهی به چالش کشیده شده است. در این نسخه، آنچه را که به نظر می رسد از خریداران برتر بررسی، تجزیه و تحلیل خواهیم کرد و مقایسه هایی را بین ساختار بازار فعلی و دوره می-ژوئیه 2021 انجام خواهیم داد.

آنچه ما مشاهده خواهیم کرد این است که خریداران برتر اکنون تقریباً به طور کامل تسلیم شده اند. با این حال، به نظر می‌رسد که توزیع باقی‌مانده دارندگان عزم بسیار بالاتری داشته باشد، که مسلماً منعکس‌کننده اعتقاد تزلزل‌ناپذیر خریداران آخرین راه‌حل: بیت کوین هلدر ها است.

ما این تجزیه و تحلیل را با یک شیرجه عمیق در متریک URPD آغاز خواهیم کرد، که توزیع عرضه سکه را با قیمتی که آخرین بار در زنجیره حرکت کرده است را نشان می دهد. آنچه در اینجا می‌خواهیم بررسی کنیم، شباهت‌ها و تفاوت‌های بین رفتار سرمایه‌گذاران در طول این کاهش، به مقیاس مشابه در ماه می-ژوئیه 2021 است.

ما متریک URPD را از چهار تاریخ تجزیه و تحلیل خواهیم کرد:

10-مه-2021 درست قبل از رویداد فروش آبشار انحلال

20-ژوئیه-2021 در پایین ترین سطح 29 هزار دلاری قبل از رالی به ATH در اواخر سال 2021

9 نوامبر 2021 در بازار فعلی بی سابقه

27-فوریه-2022 در زمان نگارش مقاله.

با شروع دوره می تا ژوئیه، توزیع سکه بسیار سنگین بود و بخش بزرگی از عرضه سکه بین 54 تا 60 هزار دلار بود. در حالی که این میزان تقاضا در قیمت‌های بالاتر را نشان می‌داد، اما بازاری شکننده با بسیاری از خریداران برتر را ایجاد کرد که نسبت به اصلاحات عمده قیمت حساس بودند.

چیزی که در نهایت منجر به تسلیم شدن بازار شد. هم بازارهای نقدی و هم بازارهای مشتقه از همه نشاط خلاص شدند، فعالیت زنجیره ای در شبکه بیت کوین سقوط کرد، و به طور منطقی می توان استدلال کرد که این شروع بازار نزولی فعلی بود.

در طول این دوره 2.5 ماهه تجمیع، مقدار زیادی از عرضه توسط خریداران برتر به مبادلات برای فروش منتقل شد. این عرضه سپس به تدریج توسط خریدارانی با اعتقاد بالاتر جذب شد، با قیمت تمام شده این سکه ها در محدوده قیمتی 29 تا 40 هزار دلار.

این رفتار یک رویداد توزیع مجدد دست ضعیف به دست قوی در مقیاس گسترده را توصیف می کند.

حرکت به سمت اصلاح بازار فعلی، و ما می‌توانیم شاهد توزیع یکنواخت قابل‌توجهی از عرضه سکه در طی رالی از جولای 2021 تا نوامبر ATH باشیم. این توزیع نشان دهنده موارد زیر است:

بسیاری از سرمایه گذارانی که در اصلاحات ماه مه و ژوئیه انباشته شدند، در مسیر بازگشت سود کسب کردند. این گره های حجمی در حدود 35 هزار دلار، 47 هزار دلار و 62 هزار دلار ایجاد کرد.

خریداران ارزش را دیدند و در طول رالی اوت تا نوامبر وارد بازار شدند. این در حالی است که فعالیت‌های زنجیره‌ای نشان می‌دهد که اکثر «گردشگران بازار» ترک کرده‌اند و فقط HODLers باقی مانده‌اند.

این ما را به امروز می‌رساند، جایی که می‌توانیم ببینیم که بخش عمده‌ای از این عرضه به طور مساوی از نوامبر در محل باقی می‌ماند. علیرغم اصلاح 50%+، این سرمایه گذاران موقعیت های خود را نقد نکرده اند.

علاوه بر این، به نظر می‌رسد که توزیع مجدد اولیه از سوی سرمایه‌گذارانی صورت می‌گیرد که محدوده 60 هزار دلاری را در بالاترین سطح تاریخ خریداری کرده‌اند، که صاحبان جدیدی در محدوده قیمت فعلی 35 تا 38 هزار دلار پیدا کرده است.

این رفتار خرج کردن بازاری را توصیف می‌کند که تحت سلطه هلدر ها غیر حساس به قیمت است، که به نظر می‌رسد تمایلی به نقدینگی سکه‌های خود ندارند، حتی اگر با ضرر نگه داشته شوند. در همین حال، خریداران برتر به‌طور قابل‌توجهی کنار گذاشته شده‌اند و در مقایسه با ماه‌های مه-ژوئیه ۲۰۲۱، نسبت بسیار کمتری از گروه سرمایه‌گذاران را نشان می‌دهند.

خریداران برتر ممکن است از قبل تسلیم شده باشند

رویدادهای خبری این هفته در حال تغییر جهان هستند. اگر زمانی باشد که سرمایه‌گذاران بیت‌کوین تسلیم شوند، به‌ویژه آن‌هایی که آن را یک دارایی ریسک‌پذیر می‌دانند، خروج از جنگ جنبشی یک کاتالیزور احتمالی خواهد بود.

با این حال، درجه تسلیم زنجیره ای که در طول فروش این هفته رخ داد حداقل می توان گفت کم رنگ بود. در واقع، ویژگی‌های مشابهی را با فروش ۲۰ ژوئیه ۲۰۲۱ به ۲۹ هزار دلار (نقطه ۳ زیر) نشان می‌دهد که به سادگی دنباله‌روی نزولی برای کاهش قیمت‌ها به پایین‌ترین سطح را نداشت.

این هفته شاهد زیان خالص 713 میلیون دلاری بودیم که به طور قابل توجهی کمتر از رویدادهای تسلیم +2.0 میلیارد دلاری است که قبلاً در اصلاحات تجربه شده بود.

ما همچنین شاهد کاهش مداوم تعداد سرمایه‌گذارانی هستیم که به صرافی‌ها سپرده می‌شوند (صورتی)، که از 74 هزار در روز در نوامبر ATH به 41 هزار در روز کاهش یافته است. در همین حال، برداشت‌های مبادله‌ای در حدود 40 تا 48 هزار در روز بسیار ثابت باقی می‌ماند، که باز هم نشان‌دهنده جمع ثابتی از هلدر ها است که باران، تگرگ یا درخشش را برداشت می‌کنند.

البته تعداد سپرده‌ها یا برداشت‌های مبادله‌ای تنها بخشی از تصویر است، و این حجم حمل‌شده توسط هر یک است که به ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا کمک می‌کند.

نمودار زیر یک متحرک نمایی 30 روزه از جریان های خالص مبادله را نشان می دهد و می بینیم که از ماه جولای، بازار تمایل به برداشت سکه (قرمز، خروجی) داشته است. روند خروج ارز در این مدت ملایم شده است، با این حال، حتی با وجود تمام بادهای معکوس کلان که در جریان است، ما هنوز شاهد جریانی نزدیک به آنچه در ماه مه و ژوئیه سال گذشته رخ داد، نداریم.

به نظر نمی رسد که بازار فعلی اعتماد خود را به بیت کوین به عنوان یک دارایی کلان از دست داده باشد.

همچنین می‌توانیم این را در معیار عرضه احیا شده مشاهده کنیم که به حجم سکه‌های قدیمی‌تر از یک سال که در این هفته خرج شده‌اند، نگاه می‌کند. اگر در میان گروه بیت کوین هلدر از دست دادن اعتقاد عمومی وجود داشت، انتظار می‌رفتیم که این معیار افزایش قابل توجهی داشته باشد.

با این حال، هنوز این اتفاق نیفتاده است، و عرضه احیا شده کمتر از 5 هزار بیت کوین در روز باقی می ماند که نسبتاً معمولی دوره های انباشت قبلی است.

یک گروه وجود دارد که در چند هفته گذشته بر مخارج زنجیره ای برای مبادلات تسلط داشته است. سرمایه گذارانی که افت را خریدند، فقط متوجه شدند که کاهش های بیشتری در آینده وجود دارد. سرمایه‌گذاران با سکه‌هایی با سن کمتر از 3 ماه، در هزینه‌های زیان‌دهی در 30 روز گذشته غالب بوده‌اند. مصرف این سکه‌های جوان باعث از دست دادن 0.05- درصد از ارزش بازار در روز در ماه گذشته شده است، متناسب با پایین‌ترین سطح بازار نزولی تا نیمه اول سال 2018.

به استثنای ژوئن تا ژوئیه سال گذشته، پایین ترین بازارهای گسترده معمولاً با خروج انبوه سرمایه گذاران جدید و قدیمی مشخص می شود، زیرا ترس در مقیاس گسترده وجود دارد.

با توجه به اینکه ما هنوز کاپیتولاسیون بلندمدت دارنده مشابهی را ندیده ایم، شاید هلدر ها بیت کوین این بار متفاوت ساخته شده باشد؟ یا، شاید کاهش دردناک دیگری وجود داشته باشد تا کاملاً تمام فروشندگان باقی مانده را از بازار خارج کند.

دست های قوی به انباشته شدن ادامه می دهند

با توجه به اینکه خریداران برتر تا حد زیادی از شبکه خارج شده‌اند و شواهدی مبنی بر اینکه بازار تحت سلطه هلدر است، ما با سه نمودار پایان خواهیم داد که به توصیف آنچه که این گروه افق طولانی مدت ممکن است انجام دهد، می پردازیم.

اول از همه، Illiquid Supply است که حجم سکه‌هایی را که در کیف پول‌ها نگهداری می‌شوند را بدون سابقه خرج کردن، ردیابی می‌کند. اینها اغلب نشان دهنده انبارهای سرد و کیف پول هلدر ها هستند که از نظر مذهبی کنار می کشند در حالی که یک استراتژی سبک متوسط به قیمت دلار را انجام می دهند.

به عنوان نسبت عرضه در گردش، عرضه غیرنقدی اکنون از اوج ماه می 2021 فراتر رفته و به 76.3 درصد رسیده است. این اکنون به همان سطح بالای بازار 2017 بازگشته است و افزایش چهار ساله نقدینگی کیف پول سکه را معکوس کرده است. با این حال توجه داشته باشید که هر دوی این موارد قبل از رویدادهای عمده فروش بوده اند، بنابراین باید دید که آیا این سکه ها واقعاً در سردخانه هستند یا خیر.

با گفتن یک داستان مشابه، باندهای موج Realized Cap HODL قدیمی‌تر از 3 ماهه به بالاترین سطح محلی جدید 72% می‌رسند. این بدان معنی است که 72٪ از ارزش دلار “ذخیره شده در بیت کوین” توسط سکه های 3 میلیون و بالاتر نگهداری می شود.

این امر نمونه ای از بازارهای نزولی است که در آن سرمایه گذاران بلندمدت ارزش را می بینند و به طور همزمان هزینه های خود را کاهش می دهند (همانطور که در Revived Supply در بالا مشاهده شد). توجه داشته باشید که بخش بزرگی از این افزایش اخیر توسط نوار پیری 3 تا 6 متر به رنگ نارنجی در پایین هدایت می شود. اینها سکه هایی هستند که در حال نزدیک شدن یا عبور از مرز 155 روزه دارنده کوتاه مدت تا بلندمدت (5 میلیونم) هستند.

و در نهایت، برای نشان دادن میزان جذب حجم سکه توسط هلدر ها در 3 ماه گذشته، ما به حجم سکه که از آستانه 3 ماهگی + سن در 30 روز گذشته عبور کرده است نگاه می کنیم.

در حال حاضر، بیش از 335 هزار بیت کوین در هر 30 روز به بیش از 3 ماه رسیده است، که 12.2 برابر میزان صدور سکه روزانه برای ماینرها است. بزرگی مشابهی از رفتار هلد در اواسط سال 2020 و ژوئن-سپتامبر 2021 مشاهده شد که هر دو قبل از حرکت های صعودی قدرتمند بودند.

خلاصه و نتیجه گیری

بازار فعلی هم از منظر زنجیره ای و هم از منظر کلان بسیار جالب است. با توجه به حجم عظیم عدم قطعیت و ریسکی که یک درگیری جنبشی ایجاد می کند، باید محتاطانه با انتظار کاهش ریسک بیشتر، وحشت سرمایه گذاران و رویدادهای تسلیم رفتار شود. با این حال، تا کنون ما شاهد یک رویداد کاپیتولاسیون گسترده نبوده‌ایم، به استثنای دارندگان بسیار کوتاه‌مدت که ATH یا کاهش‌های زودهنگام را در طول این کاهش خرید خریداری کرده‌اند. توجه داشته باشید که بسیاری از سیگنال‌های «تقاضای هیپ» بسیار پایین‌تر از سطح بازار صعودی (هفته گذشته پوشش داده شد) باقی می‌مانند.

با وجود این پس‌زمینه کلان و ژئوپلیتیکی بسیار نامشخص، رفتار هلدر ها بیت‌کوین یک اعتقاد صعودی قابل توجهی را حفظ می‌کند. سکه ها همچنان از صرافی ها خارج می شوند، به سمت کیف پول های غیر نقدشونده حرکت می کنند و با نرخ بالایی در گروه های سنی بالاتر بالغ می شوند. اینها شبیه سکه های دارنده بلندمدت در حال ساخت هستند.

اکنون مهم است که مراقب باشید در صورتی که این روندهای منسجم شروع به معکوس کنند، که ممکن است نشانه از دست دادن اعتماد در مقیاس گسترده باشد. با این حال، به جای چنین تغییری، این مشاهدات همچنان به ترسیم آینده ای مطلوب و سازنده برای بیت کوین، جایی در افق ادامه می دهند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
امتیاز : 0
برای مطالعه بیشتر

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاه و یکم

08/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاهم

02/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و نهم

26/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هشتم

11/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هفتم

05/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و ششم

30/04/1401
نظرات
اطلاع بده
اطلاع بده
profile avatar
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx