تحلیل هفته یازدهم بیت کوین به سبک on-chain

تیم IT پاورآپ ترید
0 11:27 1400/07/07

بازار بیت کوین این هفته با نوسانات منفی قیمت روبرو شد و روز دوشنبه در 47،328 دلار شروع به نوسان کرد و به پایین ترین سطح 39،876 دلار رسید. این فروش همراه با فشار مستمر بر صنعت از سوی نهادهای نظارتی ، فروش مجدد در بازار سهام ، شرایط چالش برانگیز در بازار بدهی چین و ممنوعیت های استخراج بیت کوین در چین است.

در کنار این عدم قطعیت ، هفته مملو از اخبار هیجان انگیز و مثبتی بود که هم مربوط به پذیرش السالوادور و هم اجرای شبکه صاعقه بیت کوین توسط توییتر بود. ما همچنین مشتاق هستیم مجموعه ای از نمودارها و داشبوردهای Lightning Network را برای ردیابی عملکرد و پذیرش پروتکل LN منتشر کنیم.

در خبرنامه این هفته ، ما هر دو جنبه بازار صعودی و نزولی و همچنین شرایط فعلی بازار در زنجیره را بررسی می کنیم ، و همچنین به بررسی عمیق معیارهای جدید Lightning Network می پردازیم.

فقط هلدر ها در بازار باقی می مانند

استفاده نسبتاً کم از فضای بلاک بیت کوین اخیراً به طور گسترده مورد بحث قرار گرفته است ، و تردید در مورد اینکه آیا روند صعودی است ، نزولی است یا هر دو وجود دارد:

مورد صعودی بیان دارد  که در نتیجه اتخاذ روزافزون تکنیک های معاملاتی کارآمد مانند SegWit ، دسته بندی معاملات و استفاده از Lightning Network است.

به نظر می رسد که اصلاح 50٪+ در ماه مه منجر به خروج بسیاری از معامله گران و سرمایه گذاران خرده فروشی شد و بنابراین علاقه به پروتکل از اوایل سال 2021 کاهش یافته است.

محتمل ترین مورد این است که هر دو مورد در حال اجرا هستند.

نمودار زیر نشان می دهد که تعداد معاملات در واقع از ماه مه کاهش یافته است و به آنچه که می توان آن را “کانال فعالیت های مبتنی بر زنجیره نزولی” دانست ، بازگشته است. تعداد معاملات بیشتر مشخصه شرایط صعودی است ، زیرا ورودی های جدید وارد شبکه می شوند و تقاضا برای فضای بلوک بر این اساس افزایش می یابد. برعکس ، تقاضای معاملاتی کمتر می تواند نشان دهد که تعداد کمی از فعالان بازار باشد و علاقه نسبت به دارایی کمتر است.

تعداد تراکنش ها در حال حاضر در حدود 175 تا 200 هزار تراکنش در روز است که مشابه سطوح بازار در سال 2018 است.

نمودار زنده معاملات (EA)

همانطور که صرافی ها به طور فزاینده ای تکنیک های دسته بندی معاملات را به کار می گیرند (پردازش چندین برداشت مشتری در یک معامله واحد) ، تعداد تراکنش ها به تنهایی می تواند گمراه کننده باشد. بنابراین ما باید تعداد نهادهای فعال روی زنجیره را نیز ارزیابی کنیم.

با این حال ، ما می توانیم ببینیم که الگوی بسیار مشابهی در حال اجرا است که بیانگر ناهنجاری بیشتر و کاهش مشارکت است. این امر بر این استدلال می افزاید که بازار تحت سلطه هلدر ها و معامله گران ، با مشارکت کمتر ورودی های جدیدتر  است.

نمودار زنده موجودیت های فعال

ما می توانیم این امر را با نگاهی به معیار Entity Net Growth که تفاوت بین شرکت کنندگان جدید در زنجیره (دارای کوین های جدید) و کسانی را که از شبکه خارج می شوند (فروش تمام کوین های خود) ، تأیید کنیم. در اینجا ما می توانیم با هر چرخه بازار افزایش “ارزش کف” واحدهای جدید را ببینیم. این نشان می دهد که بیت کوین با گذشت زمان به تعداد بیشتری از مخاطبان دسترسی پیدا می کند ما همچنین می توانیم مشاهده کنیم که بازارهای صعودی افزایش چشمگیری در تعداد شرکت کنندگان جدید تجربه می کنند.

بازار فعلی به بالاترین سطح پایه بازارنزولی 2018-20 ، یعنی حدود 13 هزار واحد جدید در روز ، بازگشت.

ارزیابی ای که می توانیم کنیم این است که بیشترین احتمال این است که اکثریت شرکت کنندگان امروز بازار ، هلدر ها و انباشت کننده بلندمدت هستند. سوال این است که آیا آنها می توانند خط را حفظ کرده و پشتیبانی خرید کافی را ارائه دهند؟

اگر به درصد واحدهای سود نگاه کنیم ، می توانیم دو فرضیه داشته باشیم:

  حدود 9.6 از واحدهای تجاری کوین هایی دارند که در ماه های آگوست و سپتامبر جمع آوری شده اند و اکنون ذخیره شده اند (با ضرر نگهداری می شوند). این نشان دهنده بازگشت 50 درصدی به بالاترین میزان در ماه اوت است ، که نشان می دهد خریداران از ماه مه تا ژوئیه سود خود را افزایش داده اند.

  این فراکتال بطور قابل ملاحظه ای شبیه بازیابی جولای-اکتبر پس از فروش مارس 2020 است.

ما همچنین شاهد فراکتال بازیابی مارس 2020 در بین دارندگان کوتاه مدت MVRV هستیم. این معیار با قیمت 1.0 برابر قیمت پایه onchain STH ها معامله می شود. پس از یک رویداد کاپیتولاسیون (MVRV <1.0) و تجمع (MVRV> 1.0) ، STH هایی که در راه بالا جمع شده اند تست و آزمایش میشوند.

قیمتها به اساس هزینه دارندگان کوتاه مدت بازگشت. با توجه به برآورد ما 58 ~ از آنها در حال حاضر ذخیره شده اند و از بازار خارج شده اند ، سوال اصلی این است که آیا این خریداران از ماه آگوست و سپتامبر کوین های خود را با ضرر می فروشند و قیمت ها را پایین می آورند؟ سوال دیگر این است که آیا هلدر های باقی مانده می توانند در صورت نیاز به اندازه کافی برای تثبیت منطقه حمایت خریداری کنند؟

محکومیت به هلد

برای پاسخ به نیمه دوم این سوال ، محکومیت دارندگان کوین های موجود را در میان نوسانات نسبتاً تاریخی (و تعداد زیادی FUD) نسبت به هلد ارزیابی می کنیم.

ما با معیار Coin-Day Destroyed 90 (CDD-90) شروع می کنیم که مجموع طول عمر صرف شده در 90 روز گذشته را محاسبه می کند. این معیار زمانی به اوج خود می رسد که حجم زیادی از کوین های قدیمی (معمولاً در بازارهای صعودی)فروخته می شود ، و در دوره های انباشت و هلد کاهش می یابد.

CDD-90 در حال حاضر در سطوح بسیار پایینی در حدود 150 هزار CDD معامله می شود. این سطح همزمان با دوره های انباشت در مقیاس بزرگ ، از جمله بازارهای اولیه صعودی ، و بازارهای نزولی مرحله بعد است.

CDD-90 نمودار زنده

همچنین می توانیم ببینیم که عرضه نسبی متعلق به دارندگان کوتاه مدت به کمترین سطح 20 درصدی عرضه در گردش رسیده است. این یک اتفاق نادر است که به طور تاریخی در دوره تجمع مراحل پایانی بازارهای نزولی را با پول هوشمندتر توصیف کرده است.

این همچنین به عنوان کمترین میزان عرضه در چند سال اخیر ظاهر می شود ، معیاری که به سطح دسامبر 2018 بازگشت. کوین هایی با نقدینگی بالا ، کوین هایی هستند که در صرافی ها و مکان های دیگر واقع شده اند که در آن کوین ها می توانند با کلیک یک دکمه خرید و فروش شوند.

ما می توانیم تأیید کنیم که این روند نزولی تحت تأثیر خروج کوین از صرافی ها است ، که با نرخ قابل توجهی ادامه می یابد. معیار تغییر موقعیت خالص صرافی ها ، تغییر واضحی در شخصیت و ترجیحات بازار پس از مارس 2020 نشان می دهد. بازار از حالت ورود جریانهای غالب به یکی از خروجی ها تغییر کرد. جولای تا سپتامبر یک دوره تاریخی مهم خروجی خالص بوده است که بین 80 هزار تا 100 هزار بیت کوین در ماه متغیر است.

تغییر موقعیت خالص صرافی ها

همانطور که کوین ها از موجودیهای صرافی ها خارج می شوند و به کیف پول سرمایه گذاران منتقل می شوند و شروع به بلوغ می کنند. در ابتدا ، احتمالاً این کوین ها در پاسخ به نوسانات بازار مجدداً خرج می شوند ، اما با گذشت زمان ، این کوین ها به طور فزاینده ای هلد می شوند و در کیف پول های سرد نگهداری می شوند. از این کوین های انتقالی به عنوان نقدینگی در بازار یاد می شود که می بینیم از سال 2016 در حال کاهش کلان بوده است.

اگر مجموع کوین های دخیل در نقدینگی بازار را در نظر بگیریم ، 3.117M (HL) + 1.229M (L) = 4.346M BTC آزادانه در گردش است (23 ~ از عرضه در گردش).

برعکس نمودارهای فوق که دارندگان بلند مدت اکنون بیش از 80 درصد از BTC در گردش را به خود اختصاص داده اند. نکته قابل توجه در چرخه 2021 ، توزیع نسبتاً کم کوین هایی است که در بازار صعودی Q1-2021 در مقایسه با چرخه های قبلی رخ داده است. عرضه LTH تنها 67.7 درصد از عرضه را کاهش داد که این رقم در چرخه های قبلی بین 54 تا 58 درصد بود.

ما همچنین می توانیم به سرعت بازیابی توجه کنیم که نشان می دهد 12.3 درصد از عرضه گردش در بازار نزولی 2020-21 انباشته شده است و تا به  امروز هنوز مصرف نشده است.

با وجود فعالیت نسبتاً کم در زنجیره ، و تعدادی از فراکتال های بازار که شبیه شرایط نزولی هستند ، همچنان زیر و بم رفتارهای هلد و انباشت شدید وجود دارد. این تا حدودی منحصر به این چرخه بازار است و ارزش پویایی دارد که باید به آن توجه شود.

در سرفصل های این هفته تصویب شبکه Lightning Bitcoins (LN) ، عمدتا توسط السالوادور ، و توسط توییتر به عنوان یک ویژگی پرداخت یکپارچه است. 

تعداد گره های LN یکی از معیارهای بسیار در بالاترین سطح خود است و این هفته به 15.6 هزار گره رسید.

تعداد کانال های LN به حداکثر 73k رسیده است که به طور متوسط 4.6 کانال در هر گره را نشان می دهد. این تقریباً دو برابر تعداد کانال هایی است که در بازه زمانی 2019-2020 پخش شده اند ، که بیشترین رشد از ماه مه 2021 رخ داده است.

مجموع ظرفیت BTC در کانال های LN در 9 ماه گذشته رشد چشمگیری داشته است و 170 درصد در سال 2021 افزایش یافته و به 29904 BTC (127 میلیون پوند) رسیده است. 514 از این کوین ها تنها در ماه سپتامبر به کانال های LN اضافه شد.

در نهایت ، با افزایش پذیرش و اعتماد به پروتکل ، اندازه متوسط کانال به طور پیوسته در حال افزایش است. میانگین ظرفیت کانال از خط پایه پایدار 0.028 ~ BTC در سال 2019-20 به 0.040 BTC امروز افزایش می یابد. اندازه کانال متوسط نیز به 0.01 BTC افزایش یافته است و حتی به طور قابل توجهی در ماه های جولای و آگوست افزایش یافته است.

پذیرش و رشد شبکه Lightning ، چه از طریق مقیاس بندی در السالوادور و چه در برنامه های توییتر ، یک چالش هیجان انگیز برای این صنعت است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
امتیاز : 5
برای مطالعه بیشتر

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاه و یکم

08/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاهم

02/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و نهم

26/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هشتم

11/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هفتم

05/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و ششم

30/04/1401
نظرات
اطلاع بده
اطلاع بده
profile avatar
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx