بررسی فراید سوزاندن توکن

Dorsa
0 11:04 1401/05/02

سوزاندن توکن به حذف دائمی سکه های رمزنگاری موجود از گردش اشاره دارد.

عمل سوزاندن در صنعت رایج است و کاملاً ساده است. سوزاندن توکن اقدامی عمدی است که توسط سازندگان سکه برای «سوزاندن» – یا حذف از گردش – یک عدد خاص از کل توکن‌های موجود انجام می‌شود. دلایل مختلفی برای سوزاندن توکن ها به این روش وجود دارد، اما به طور کلی این حرکت برای کاهش تورم است. 

اگرچه بلاک‌چین‌های بزرگ‌تری مانند بیت‌کوین و اتریوم معمولاً از این مکانیسم استفاده نمی‌کنند، سوزاندن اغلب توسط آلت‌کوین‌ها و توکن‌های کوچک‌تر برای کنترل تعداد در گردش استفاده می‌شود و انگیزه‌های بیشتری برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند.

مکانیسم سوزاندن برای ارزهای دیجیتال منحصر به فرد است، زیرا ارزهای فیات معمولاً «سوخته نمی‌شوند»، اگرچه جریان ارز موجود به‌طور دیگری تنظیم می‌شود. سوزاندن توکن مشابه مفهوم بازخرید سهام توسط شرکت های سهامی عام است که باعث کاهش مقدار سهام در دسترس می شود. با این وجود، سوزاندن توکن چندین کاربرد منحصر به فرد دارد و اهداف مختلفی را دنبال می کند.

سوزاندن توکن چگونه سودمند است؟

سوزاندن توکن

اگرچه این مفهوم ساده است، اما سوزاندن توکن را می توان به روش های مختلفی انجام داد. در نهایت هدف کاهش تعداد توکن های موجود است.

سوزاندن توکن ها به معنای واقعی کلمه آنها را از بین نمی برد، اما آنها را در آینده غیرقابل استفاده می کند. این فرآیند شامل توسعه‌دهندگان پروژه می‌شود که ارز موجود را با حذف آن‌ها از در دسترس بودن، بازخرید یا از گردش خارج کنند. 

برای انجام این کار، امضای توکن‌ها در یک کیف پول عمومی غیرقابل بازیابی به نام «آدرس خورنده» قرار می‌گیرد که توسط همه گره‌ها قابل مشاهده است، اما ثابت است. وضعیت این سکه ها در بلاک چین منتشر می شود.

در پروژه ها روش های مختلفی برای سوزاندن توکن ها وجود دارد و بسته به هدف فرآیند متفاوت است. برخی از آنها پس از تکمیل ICO (عرضه اولیه سکه) برای حذف هر گونه توکن فروخته نشده از گردش به عنوان انگیزه ای برای شرکت کنندگان، از یک بار سوزاندن استفاده می کنند. برخی دیگر ترجیح می دهند سکه ها را به صورت دوره ای در فواصل و حجم های ثابت یا متغیر بسوزانند. به عنوان مثال، بایننس به عنوان بخشی از تعهد برای رسیدن به ۱۰۰ میلیون توکن BNB سوزانده شده، توکن ها را به صورت فصلی می سوزاند. حجم سکه ها بر اساس تعداد معاملات انجام شده در پلتفرم در هر فصل تغییر می کند.

سایرین، مانند ریپل، با هر تراکنش به تدریج توکن ها را می سوزانند. هر زمان که طرفین از طریق XRP معامله انجام می دهند، یکی از طرفین می تواند به راحتی کارمزدی را برای اولویت بندی اجرا تعیین کند، اما این هزینه ها به هیچ مرجع مرکزی بازگردانده نمی شود. در عوض، با ارسال آنها به یک آدرس خورنده به محض پاک شدن تراکنش، سوزانده می شوند. 

استیبل کوین‌ها، مانند تتر (USDT)، زمانی که وجوه را در ذخایر خود واریز می‌کنند، توکن‌هایی ایجاد می‌کنند و با استخراج یا برداشت وجه، مقدار معادل آن را می‌سوزانند. صرف نظر از مکانیسم، نتیجه یکسان است: توکن های سوخته غیرقابل استفاده می شوند و به طور موثری از گردش پاک می شوند.

چرا شرکت ها توکن ها را می سوزانند؟

صرف نظر از نحوه انجام آن، سوزاندن توکن معمولا یک مکانیسم کاهش تورم است. اکثر پروژه ها از آن برای حفظ ارزش پایدار و حفظ انگیزه برای معامله گران برای نگه داشتن سکه های خود استفاده می کنند.

دلایل متعددی وجود دارد که چرا یک شرکت می‌خواهد توکن‌ها را بسوزاند، و همه آنها برای دارندگان توکن ارزش دارند. رایج ترین دلیل افزایش ارزش هر توکن با کاهش عرضه موجود است. در تئوری، سکه‌های کمتری برای فروش و صرافی‌های موجود به این معنی است که هر توکن فردی ارزشمندتر خواهد بود. در واقع، به همین دلیل است که اکثر ارزهای رمزپایه دارای مقدار محدودی چه در گردش یا در عرضه آتی (مانند محدودیت نهایی بیت کوین) هستند.

پروژه ها می توانند ارزش عرضه موجود هر دارنده توکن را افزایش دهند و انگیزه هایی برای پشتیبانی مداوم ایجاد کنند. به عنوان مثال، این یک عامل اصلی پشت رایت دوره‌ای بایننس است و اینکه چرا بسیاری از شرکت‌ها پس از پایان ICO خود، توکن‌های فروخته‌نشده را می‌سوزانند. در برخی موارد، سوزاندن توکن می‌تواند نتیجه یک تصحیح خطا باشد، مانند موردی که برای Tether بود. این شرکت به طور تصادفی 5 میلیارد دلار USDT ایجاد کرد و مجبور شد آن را بسوزاند تا از بی ثبات کردن پیوند 1:1 خود با دلار ایالات متحده جلوگیری کند.

در مورد توکن‌های امنیتی، که به دارندگان حق سود سهام از یک پروژه را می‌دهند، سوزاندن توکن بسیار شبیه به خرید سهام توسط شرکت‌ها عمل می‌کند. سکه‌ها را می‌توان با نرخ‌های منصفانه بازخرید کرد و سپس فوراً سوزاند تا ارزش مقدار توکن موجود هر دارنده افزایش یابد.

اگر نیاز باشد که توکن‌ها به قیمت بازار بازخرید شوند، سرمایه‌گذاران حتی می‌توانند بر اساس قیمتی که در ابتدا خریداری کرده‌اند، سود ببرند. در نهایت، برخی از پروژه ها برای جلوگیری از تراکنش های اسپم و برای افزودن یک لایه امنیتی، از سوزاندن توکن استفاده می کنند. در مورد ریپل، شرکت برای حذف انگیزه بارگذاری بیش از حد سیستم برای کسب سود سریع و محافظت در برابر حملات DDoS، هزینه‌های هر تراکنش را می‌سوزاند.

آیا می توان از سوزاندن توکن برای هدف دیگری استفاده کرد؟

به طور خلاصه: بله، می تواند. یکی از کاربردهایی که برخی از پروژه ها برای توکن سوزیپیدا کرده اند ایجاد یک مکانیسم اجماع قابل اعتمادتر برای تأیید و الحاق تراکنش ها به بلاک چین است.

یکی از مکانیسم های محبوبی که از سوزاندن توکن تکامل یافته است، اجماع اثبات سوزاندن (PoB) است که مبتنی بر تخریب توکن های کاربران برای به دست آوردن حقوق استخراج است. اثبات کار همچنان یک انتخاب محبوب است، به خصوص به دلیل حمایت از بیت کوین، اما منابع قابل توجهی را مصرف می کند و می تواند به طور غیرقابل اجرا گران باشد.

PoB تلاش می‌کند تا با محدود کردن تعداد بلاک‌هایی که استخراج‌کنندگان می‌توانند تأیید کنند (و بلوک‌های جدید را به بلاک چین متصل کنند) به این مشکل رسیدگی کند تا با تعداد توکن‌هایی که سوزانده‌اند مطابقت داشته باشد. در اصل، آنها زمینه های استخراج مجازی را ایجاد می کنند که با سوزاندن توکن های بیشتر می توانند بزرگتر شوند.

در تئوری، سوزاندن توکن‌ها، تعداد ماینرها را در هر زمان معین کاهش می‌دهد و با کاهش رقابت، نیاز به منابع را کاهش می‌دهد. در عمل، این مکانیسم به استخراج‌کنندگان بزرگی که می‌توانند حجم زیادی از توکن‌ها را به یکباره بسوزانند، ظرفیت نامتناسبی می‌دهد.

برای مبارزه با این، بسیاری از پیاده‌سازی‌های PoB از نرخ پوسیدگی استفاده می‌کنند که هر زمان که یک ماینر یک تراکنش را تأیید می‌کند، ظرفیت کل استخراج را کاهش می‌دهد، به طوری که هر کدام باید دائماً توکن‌های بیشتری را برای سوزاندن سرمایه‌گذاری کنند و در نتیجه رقابتی باقی بمانند. PoB نیز مشابه اثبات سهام است، زیرا هر دو از کاربران می خواهند که دارایی های موجود خود را قفل کنند تا امتیاز استخراج را به دست آورند. با این حال، برخلاف PoB، سهامداران می توانند در صورت توقف استخراج، سکه های خود را با خود ببرند.

آیا دارندگان توکن واقعا از سوزاندن توکن سود می برند؟

سود سوراندن توکن

در حالی که خود پروژه‌ها از سوزاندن توکن‌هایشان مزایای قابل توجهی کسب می‌کنند، این فرآیند یک بازی حاصل جمع صفر نیست. دارندگان توکن نیز به طرق مختلفی از این فرآیند سود می برند.

ممکن است به نظر برسد که سوزاندن توکن برای برتری دادن به پروژه‌ها طراحی شده است، اما واقعیت این است که مکانیسم برای توسعه‌دهندگان و سرمایه‌گذاران مفید است. در بسیاری از موارد، سوزاندن توکن ها می تواند به تثبیت ارزش سکه و مهار تورم احتمالی قیمت کمک کند. این ثبات به سرمایه گذاران انگیزه بیشتری برای نگهداری سکه ها می دهد و قیمت ها را در نرخ های مطلوب تری نگه می دارد، که در نتیجه زمان کار و پهنای باند شبکه را سالم نگه می دارد. سوزاندن توکن همچنین حس اطمینان و قابلیت اطمینان را ایجاد می کند، به خصوص در مراحل اولیه توسعه یک سکه.

دلیل اصلی دیگری که باعث می‌شود پروژه‌ها پس از ICO، توکن‌های فروخته نشده را بسوزانند، شفافیت بیشتر به سرمایه‌گذاران است. شرکتی که توکن های توزیع نشده را در یک صرافی می فروشد ممکن است سود بیشتری کسب کند، اما ممکن است خود را در برابر ادعاهایی مبنی بر وجود آن صرفاً برای سود باز کند. از سوی دیگر، این وعده که پروژه‌ها فقط از وجوه جمع‌آوری‌شده برای عملیات تجاری استفاده خواهند کرد، تعهد به سرمایه‌گذاران را نشان می‌دهد و توکن‌های آن‌ها را با قیمت منصفانه‌تری ارزش می‌دهد.

برای پروژه‌هایی مانند ریپل، سوزاندن توکن امنیت را برای کاربران افزایش می‌دهد و به آن‌ها اجازه می‌دهد با خیال راحت تراکنش‌های خود را بدون انگیزه‌های نادرست تسریع کنند. از آنجایی که هیچ انگیزه ای برای دریافت هزینه های بالاتر به جز اجرای سریعتر وجود ندارد، کاربران می توانند اعتماد کنند که از شبکه با مسئولیت پذیری بیشتری استفاده خواهد شد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
امتیاز : 0
برای مطالعه بیشتر
10 تا از بهترین nft ها برای سرمایه گذاری

10 تا از بهترین nft ها برای سرمایه گذاری

19/06/1401
بهترین کیف پول بیت کوین

بهترین کیف پول بیت کوین کدام است؟ معرفی بهترین کیف پول بیت کوین

15/06/1401
آشنایی با 10 بروکر فارکس معتبر و محبوب بازار فارکس

آشنایی با 10 بروکر فارکس معتبر و محبوب بازار فارکس

07/06/1401
معرفی 10 صرافی ایرانی ارز دیجیتال

معرفی 10 صرافی ایرانی ارز دیجیتال

05/06/1401
معرفی 10 صرافی خارجی معتبر و نام آشنا در بازار رمز ارز ها

معرفی 10 صرافی خارجی معتبر و نام آشنا در بازار رمز ارز ها

31/05/1401

Prop trading یا تجارت اختصاصی چیست؟

09/05/1401
نظرات
اطلاع بده
اطلاع بده
profile avatar
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx