واقعیت حباب کریپتو یا ارزهای دیجیتال

Dorsa
0 11:58 1401/04/14

تشخیص اینکه حباب کریپتو یا ارزهای دیجیتال چه زمانی می ترکد یا که اصلا وجود دارد یا خیر، دشوار است.

همانطور که فروش این هفته نشان داد، قیمت ارزهای دیجیتال بسیار پر نوسان است. اما مشتاقان سرسخت بر این باورند که قیمت ها در دنیایی که مفاهیم سنتی ارزش در آن کاربرد ندارد، همچنان به اوج خود ادامه خواهد داد و خبری از حباب کریپتو نخواهد بود.

قیمت بسیاری از ارزهای دیجیتال می تواند بسیار متغیر باشد، مانند افزایش و کاهش صدها یا حتی هزاران درصدی.

ارز دیجیتال

بازی گرگ و گوسفند با افت و خیز شدید

از اواخر نوامبر، برخی از باهوش‌ترین سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال جهان به بازی‌هایی وابسته شده‌اند که گوسفندان کارتونی، گرگ‌های کارتونی، ارز دیجیتالی به نام وول و پتانسیل کسب درآمد واقعی دارد.

گراهام فریدمن، که یک کارشناس کریپتو خود را تلقی می کند، در میان آنها است. آقای فریدمن بیش از 20000 دلار از پول خود را برای خرید یک گرگ و یک گوسفند – یا بهتر بگوییم، تصاویر دیجیتالی منحصربه‌فرد از آنها به نام توکن‌های غیرقابل تغییر خرج کرد.

آقای فریدمن، مدیر ریپابلیک کریپتو، یک شرکت استراتژی دارایی دیجیتال، می‌گوید: «دوست دارم، همه چیز بسیار جالب است. “من برای والس اینجا هستم.”

بازی Wolf، همانطور که نام دارد، برخی از اصول آشنای مالی را در دنیای دیجیتال مرموز اعمال می کند. بازیکنان می توانند گوسفندانی را از سازنده بازی بخرند که فقط به عنوان “شپرد” شناخته می شود، و آنها را به “بار” – اساساً یک انبار – قرض دهند تا سود کسب کنند. پرداخت‌ها به صورت ارز وول است، یک توکن دیجیتالی که می‌تواند به عنوان نوعی پرداخت در هر نقطه از بلاک چین اتریوم، که بازی بر روی آن ساخته شده است، استفاده شود. برای بازگرداندن گوسفندی از انبار، بازیکنان باید به کسانی که تصاویر دیجیتالی از گرگ های کارتونی را خریداری کرده اند، مالیات 20 درصدی به دلار پرداخت کنند.

زمانی که سازنده Wolf Game متوجه شد که این بازی در برابر هکرها آسیب پذیر است و آن را به طور موقت تعطیل کرد تا کد آن را اصلاح کند و دارایی های همه را مسدود کند، بازیکنان حق رجوع کمی داشتند. آنها فقط باید منتظر می ماندند و امیدوار بودند که بازی دوباره آنلاین شود و آنها بتوانند دارایی های خود را بازیابی کنند. این باعث وحشت برخی از شرکت‌کنندگان شد، که پس از اجرای دوباره بازی، با حداکثر سرعت ممکن بیرون آمدند. اما دیگران، از جمله آقای فریدمن، به بازی ادامه دادند.

آقای فریدمن گفت: «رفتن به آنجا زمانی که به نظر آسیب دیده و از نظر اعتبار نامطمئن به نظر می رسید بسیار هوشمندانه بود. او اساساً با خرید دیپ، سرمایه گذاری خود را تا ژانویه به 60000 دلار افزایش داد.

ای فریدمن

بنابراین، در دنیای ارزهای دیجیتال اینطوری پیش می‌رود که بازاری پر از کاربران بی‌چهره با نام‌های بی‌معنی که به همان اندازه احتمال دارد که تصاویر متحرکی پست کنند، به همان اندازه خرید یا فروش چیزی با ارزش هم ممکن است. پول زیادی می‌توان به دست آورد، اما یک سرمایه‌گذار میلیاردر می‌تواند به راحتی کلاهبرداری کند، مثل یک تازه‌کار که یک تکه کوچک از یک بیت‌کوین را می‌خرد.

نگاهی نزدیک تر

با فروخته شدن سهام در اوایل این هفته، قیمت کریپتو نیز کاهش یافت. قبل از اینکه همراه با سهام دوباره رشد کند، بیت کوین نزدیک به 13 درصد سقوط کرد. اتر، برای مدت کوتاهی 15 درصد کاهش یافت. کاهش قیمت آنها قیمت سایر دارایی های دیجیتال را نیز پایین آورده است. تحلیلگران این کاهش را به سرمایه‌گذارانی نسبت می‌دهند که با افزایش نرخ‌های بهره، پول خود را از دارایی‌های با رشد بالاتر و پرخطر – از جمله سهام فناوری – بیرون می‌آورند. این موضوع باعث شده است که استدلالی که توسط تقویت‌کننده‌های ارزهای دیجیتال ترویج می‌شود، مبنی بر اینکه دارایی‌های دیجیتال محافظتی در برابر ضرر در بازارهای دیگر است، ایجاد کرده است.

با وجود ماهیت فرار و گهگاه غیرقابل درک آنها، ارزهای دیجیتال به طور گسترده‌تری مورد معامله، استفاده و نگهداری قرار می‌گیرند – السالوادور اخیراً بیت‌کوین را به عنوان ارز قانونی می‌پذیرد، فدرال رزرو در حال مطالعه است که آیا سکه دیجیتال خود را منتشر کند یا خیر.

بنابراین چگونه باید یک سرمایه گذار جدید از رمزنگاری و چشم انداز دائماً در حال تغییر آن چیزی درک کند؟

پاسخ کوتاه: غیرممکن است.

تشخیص رفتار ارز های دیجیتال

معیارهای ارزشی قابل اعتماد بسیار کمی وجود دارد که تشخیص اینکه آیا هیجان در اطراف یک ارز دیجیتال خاص موجه است یا حباب در شرف ترکیدن، دشوار است. تحلیل مالی سنتی در اینجا کاربرد ندارد. به عنوان مثال، یک تحلیلگر سهام، با ارزیابی مدل کسب و کار، چشم انداز آینده و رهبری آن، گران یا ارزان بودن سهام یک شرکت را تعیین می کند. اما تعداد کمی از این معیارها، اگر وجود داشته باشد، به ارزش گذاری ارزهای دیجیتال ترجمه می شوند. باور به تنهایی می تواند باعث ایجاد ارزش شود.

حتی دانستن اینکه چه چیزی به عنوان “ارز رمزنگاری” به حساب می آید، سخت است. بیت کوین و اتر به طور گسترده ای به عنوان ارز در نظر گرفته می شوند زیرا مانند دلار یا پوند برای خرید و فروش بسیاری از کالاها و خدمات استفاده می شوند. 11000 یا بیشتر سکه و توکن دیجیتالی دیگر نیز وجود دارد که بسیاری از آنها برای به دست آوردن پذیرش کافی برای تبدیل شدن به بیت کوین یا اتر بعدی رقابت می کنند.

(سکه ها بر روی ستون فقرات دیجیتال خود به نام بلاک چین عمل می کنند. توکن ها برای جابجایی در فضای مجازی به بلاک چین های دیگر متکی هستند. سکه ها، توکن ها و سایر دارایی ها در کیف پول ها ذخیره می شوند که با حساب های بانکی آنلاین قابل مقایسه هستند، با این تفاوت که دارایی آنها برای همه قابل مشاهده است. )

با معیارهای استاندارد ارزش، قیمت بیت کوین و اتر قابل درک است. آنها قیمت بالایی دارند – با ارزش بازار در روز چهارشنبه نزدیک به 690 میلیارد و 290 میلیارد دلار – زیرا آنها به خوبی تثبیت شده و قابل نقد شوندگی هستند و پایگاه های کاربری گسترده ای دارند. به گفته Chainalysis، یک ارائه دهنده داده، بیت کوین در نزدیک به نه میلیون کیف پول نگهداری می شود.

اما بسیاری از سکه‌ها و توکن‌های دیگر نیز وجود دارند که قیمت‌های آن‌ها به‌طور سرسام‌آوری افزایش می‌یابد و ارزش بازاری بالاتر از یک میلیارد دلار به آن‌ها می‌دهد، حتی اگر آنها فقط ۱۰۰۰۰۰ کاربر یا بیشتر داشته باشند.

به عنوان مثال، 25.5 میلیارد دلار تراکنش – نشان دهنده حجم معاملات – در RenBTC، یک توکن 18 ماهه که برای اتصال بیت کوین به بلاک چین اتریوم طراحی شده است، انجام شده است. ارزش بازار آن در اکتبر به بیش از یک میلیارد دلار رسید و در روز چهارشنبه حدود 765 میلیون دلار بود، اما طبق گزارش Chainalysis، RenBTC بین 20 نوامبر تا 13 ژانویه تنها بین 1732 کیف پول معامله شد.

مدی کندی، سخنگوی Chainalysis گفت: «بیت‌کوین توسط مردم در سراسر جهان استفاده می‌شود» که ارزش آن را توضیح می‌دهد. او گفت، اما سکه‌هایی با فعالیت زیاد توسط کاربران نسبتاً کمی “تحت سلطه یک باشگاه خودی فعال هستند”.

بنابراین یک سرمایه گذار جدید چه کاری باید انجام دهد؟ یکی از راه‌های ب این است که یک سکه یا توکن را انتخاب کنید که برای انجام یک هدف خاص ساخته شده است – به عنوان جایگزینی برای پول سنتی، مانند بیت‌کوین، یا، مثلا، راهی برای انتقال پول به نقاطی از جهان که در آن بانکداری پایه است. ارائه خدمات سخت است مهم نیست که ارزش آن چقدر نوسان می کند، تفکر پیش می رود، دلیلی برای استفاده از آن وجود خواهد داشت که می تواند آن را به سرمایه گذاری خوبی تبدیل کند.

مارک کوبان که با فروش یک شرکت رادیویی اینترنتی به یاهو در سال 1999 میلیاردر شد، اخیراً این درس را به سختی آموخت. در ماه ژوئن، او شروع به آزمایش با “کشاورزی بازده” کرد، و به طور خاص توکن هایی به نام تایتان را خرید تا بتواند با قرض دادن آنها به پلتفرمی که آنها را می فروخت، سود کسب کند. موفقیت شرط آقای کوبان به افزایش ارزش آنها بستگی داشت، اما در عوض به صفر رسید.

آقای کوبان تقریباً 200000 دلار ضرر خالص داشت.

آقای کوبان گفت: «من به عنوان یک تامین کننده نقدینگی درآمد کسب کردم و به عنوان یک تریدر از دست دادم. “من باید تمرین بیشتری در مورد آن انجام می دادم.” او گفت که نکته مهم او این بود که سرمایه گذاری روی سکه ای که هیچ دلیل اساسی برای وجود ندارد اشتباه است.

بیت کوین احتمالاً به وجود خود ادامه می دهد زیرا به عنوان اولین ارز رمزنگاری شده جهان، مالکیت و استفاده آن توسط بیش از 150 میلیون نفر – عددی بیشتر از جمعیت فرانسه یا ژاپن – است. هدف اتریوم شامل این واقعیت است که بلاک چین آن به عنوان ستون فقرات توکن‌هایی غیر از اتر عمل می‌کند – به طور موثر به کاربران توکن‌های مختلف یک رسانه مشترک برای تبادل اقلام با ارزش می‌دهد.

قیمت ارزهای دیجیتال در مقابل بازار سهام

قیمت ارزهای دیجیتال به طور دوره ای از بازار سهام پیشی گرفته است. یک توکن دوج کوین هرگز به اندازه یک دلار ارزش نداشته است، اما زمانی که قیمت آن در سال گذشته از نیم سنت در پایان سال 2020 به 72 سنت افزایش یافت، به افزایش خیره کننده 15000 درصدی رسید. متعاقباً به همان شدت سقوط کرد.

Solana و Polygon شبکه‌های دیگری با سکه‌های خاص خود هستند که در نهایت می‌توان از آنها برای مبادله هر چیزی از اعتبارات کربن گرفته تا نسخه‌های دیجیتال کتاب‌های درسی دانشگاهی استفاده کرد.

این امر باعث می شود سکه هایی مانند Dogecoin و Shiba Inu که به عنوان جوک های اینترنتی شروع شده اند، یا $wool، توکنی که برای Wolf Game ساخته شده است، سرمایه گذاری های مشکوکی را ایجاد می کند، زیرا آنها هیچ هدف ظاهری جز ابزار حدس و گمان ندارند. دوج کوین در سال گذشته برای مدت کوتاهی بیش از ارزش کل سهام توییتر ارزش داشت. ارزش بازار شیبا اینو در روز چهارشنبه 11.5 میلیارد دلار بود.

جورج کالودیس، تحلیلگر رسانه CoinDesk می‌گوید: «ممکوین‌ها ایده ما از «ارزش» را بر سر خود تغییر می‌دهند. شیبا اینو نباید چیزی نزدیک به 11 رقم ارزش داشته باشد.

ریسک کافی نیست تا برخی از کارآفرینان رمزارز را از دو برابر شدن باز دارد.

شین راجرز، بانکدار سابق سرمایه‌گذاری، اخیراً PDX را راه‌اندازی کرده است، یک شرکت پردازش پرداخت که به مصرف‌کنندگان اجازه می‌دهد کالاهای خرده‌فروشی را با استفاده از ارزهای دیجیتال حتی از فروشندگانی که آن‌ها را نمی‌پذیرند، خریداری کنند. اما به جای اینکه آقای راجرز برای راه اندازی خود از سرمایه گذاران سنتی پول جمع آوری کند، در اواسط دسامبر PDX Coin را معرفی کرد. افرادی که ایده تجاری او را دوست دارند، می توانند به جای سهام شرکت او، توکن را خریداری کنند.

آقای راجرز با قرار دادن تمام ارزش شرکتش در ارزهای دیجیتال به جای ارزهای سخت، با این ترس زندگی می‌کند که فروش ارزهای دیجیتالی بزرگ می‌تواند تمام دارایی‌های دیجیتالی را کاهش دهد و ارزش PDX را کاهش دهد. به عنوان مثال، در 19 می، پس از اینکه دولت چین اعلام کرد که بانک‌ها را از کار با ارزهای دیجیتال محدود می‌کند، قیمت‌های دیگر کریپتوها را پایین می‌آورد و پتانسیل سرایت در بازار دارایی‌های دیجیتال را نشان می‌دهد، بیت کوین 30 درصد سقوط کرد.

آقای راجرز گفت: “شما فقط باید بنشینید و منتظر بمانید تا بازار خودش را اصلاح کند.”

آقای راجرز تنها کسی نیست که در ترس از فروش ناگهانی ارز دیجیتال زندگی می کند. هنگامی که بیت کوین در ماه مه گذشته سقوط کرد، Binance.com، بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال جهان، غرق شد و شروع به خرابی کرد.

فواز احمد، یک معامله گر کریپتو در تورنتو، یک موقعیت آتی بزرگ در پلتفرم بایننس باز داشت، که بخشی از آن را با وجوه قرض گرفته شده از صرافی ایجاد کرده بود. با کاهش سریع قیمت ها، او می دانست که باید آن را تعطیل کند. اما از آنجایی که بایننس به درستی کار نمی کرد، آقای احمد نتوانست به حساب خود وارد شود. زمانی که او سرانجام ساعاتی بعد دوباره دسترسی پیدا کرد، بایننس تمام دارایی های آقای احمد را در اختیار گرفت تا ضررهای ناشی از شرط بندی اشتباه را پوشش دهد.

آقای احمد گفت: “من نمی توانم کاری انجام دهم جز اینکه ببینم پولی که به سختی به دست آورده ام به صفر می رسد.” او در آن زمان ضرر خود را 13 میلیون دلار تخمین زد.

او به صدها کاربر بایننس پیوست تا پولشان را پس بگیرند، اما بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال دنیا نپذیرفت. کاربران گزینه هایی را برای شکایت برای بازیابی پول خود بررسی کردند، اما از آنجایی که بایننس دفتر مرکزی ندارد، دادگاه ایالات متحده یا اروپا کار نخواهد کرد. تنها مکانی که مناسب تشخیص داده شد یک مرجع داوری در هنگ کنگ بود.

آقای احمد به گروهی از کاربران پیوست که 5 میلیون دلار از یک شرکت مالی دعوی قضایی وام گرفتند تا شرکت نخبه نیویورکی White & Case را برای نمایندگی آنها استخدام کنند. آقای احمد گفت: “من نسبت به شانس هایمان احساس بسیار خوبی دارم.”

رایلی کیم، سخنگوی Binance، از اظهار نظر در مورد داوری خودداری کرد. او گفت: “ما در تلاش هستیم تا از کاربران به بهترین شکل ممکن مراقبت کنیم.”

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
امتیاز : 0
برای مطالعه بیشتر
10 تا از بهترین nft ها برای سرمایه گذاری

10 تا از بهترین nft ها برای سرمایه گذاری

19/06/1401
بهترین کیف پول بیت کوین

بهترین کیف پول بیت کوین کدام است؟ معرفی بهترین کیف پول بیت کوین

15/06/1401
آشنایی با 10 بروکر فارکس معتبر و محبوب بازار فارکس

آشنایی با 10 بروکر فارکس معتبر و محبوب بازار فارکس

07/06/1401
معرفی 10 صرافی ایرانی ارز دیجیتال

معرفی 10 صرافی ایرانی ارز دیجیتال

05/06/1401
معرفی 10 صرافی خارجی معتبر و نام آشنا در بازار رمز ارز ها

معرفی 10 صرافی خارجی معتبر و نام آشنا در بازار رمز ارز ها

31/05/1401

Prop trading یا تجارت اختصاصی چیست؟

09/05/1401
نظرات
اطلاع بده
اطلاع بده
profile avatar
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx