متاورس چیست و چه ارتباطی با بازار های مالی دارد

تیم IT پاورآپ ترید
0 16:50 1400/08/09

بزرگ‌ترین ایده‌ها در فناوری اغلب قبل از اینکه عملی شوند ، ابتدا نام آن ها وارد فرهنگ لغت می‌شوند. آیا به یاد دارید در مورد “اینترنت” چقدر از اطرافیان نامش را شنیده اید؟  اکنون برای “متاورس” آماده شوید.

این اصطلاح از دوران باستان دیجیتال آمده است: این واژه توسط نویسنده نیل استفنسون در سال 1992 د ررمان خود به نام «سقوط برفی» ابداع شد.

در داستان، ممکن است یک متاورس به‌عنوان مرز جدید شهری به تصویر کشیده شود که در آن هنجارهای اجتماعی و نظام‌های ارزشی می‌توانند از نو نوشته شوند و از اسکلروز فرهنگی و اقتصادی رها شوند.

متاورس و دنیای دیجیتال

به عنوان یک کلمه کلیدی، متاورس به انواع تجربیات مجازی، محیط‌ها و دارایی‌هایی اشاره دارد که در جریان تغییر آنلاین شهرت  بیشتری به دست آوردند. این فناوری‌های جدید با هم نشان می‌دهند که اینترنت در آینده چه خواهد شد.

بازی‌های ویدیویی مانند Roblox و Fortnite و Animal Crossing: New Horizons، که در آن بازیکنان می‌توانند دنیای خود را بسازند، مانند بسیاری از رسانه‌های اجتماعی، دارای گرایش‌های فراسویه هستند. اگر یک توکن غیرقابل تعویض یا حتی مقداری ارز دیجیتال دارید، بخشی از تجربه متاورسال هستید. 

واقعیت مجازی و متاورس حداقل در مجاورت یکدیگرند. اگر با استفاده از یک آواتار دیجیتال در یک جلسه کاری یا مهمانی شرکت کرده اید، در حال قدم گذاشتن در دنیای متاورس هستید.

بنیانگذاران، سرمایه گذاران، آینده پژوهان و مدیران اجرایی، همگی سعی کرده اند ادعای خود را در متاورس مطرح کنند، و پتانسیل آن را برای ارتباط اجتماعی، آزمایش، سرگرمی و، مهمتر از همه، سود بیان کنند.

متیو بال، سرمایه‌دار و مقاله‌نویس پرکار، متاورس را نه به‌عنوان یک دنیای مجازی یا یک فضا، بلکه به‌عنوان «نوعی حالت جانشین اینترنت موبایل» توصیف می‌کند – چارچوبی برای یک زندگی بسیار متصل. او می نویسد: «پیش از متاورس» و «بعد از متاورس» خدمات و قابلیت‌های مختلف در طول زمان، به تدریج ظاهر می‌شود.»

مارک زاکربرگ در صحبت با CNET در ماه می، دیدگاه فیس‌بوک محور خود را به اشتراک گذاشت: «ما می‌خواهیم تا آنجا که ممکن است افراد بیشتری بتوانند واقعیت مجازی را تجربه کنند و بتوانند به فراجهان بپیوندند و این تجربیات اجتماعی را در آن داشته باشند. او با اشاره به محیط واقعیت مجازی آزمایشی این شرکت، Horizon، گفت که امیدوار است مردم با استفاده از هدست‌های Oculus فیس‌بوک آن را کشف کنند.

جنسن هوانگ، مدیر اجرایی انویدیا که تراشه‌های رایانه‌ای تولید می‌کند، در مصاحبه‌ای در ماه ژوئن با VentureBeat، بیشتر از یک چشم‌انداز به اشتراک گذاشت: «ما تقریباً می‌توانیم احساس کنیم که آنجا با یکدیگر هستیم.»

اگر همه اینها خیلی گیج کننده به نظر می رسد، در حال حاضر ممکن است این کار انجام شود: متاورس همان اینترنت است، اما خیلی بیشتر. و اگرچه ممکن است هنوز در آینده باشد، اگر اصلا تحقق یابد، از همیشه نزدیک تر به نظر می رسد.

جهانی ساخته شده بر روی بلاک چین

در اوایل سال جاری، در بحبوحه رونق ارزهای دیجیتال، قیمت ارزی به نام MANA شروع به صعود به نمودارهای Coinbase کرد، یک صرافی محبوب برای ارزهای دیجیتال.

MANA واحد پول دنیای مجازی به نام Decentraland است، جایی که در ماه مارس، قطعه زمین های دیجیتالی معادل صدها هزار دلار بود. (پس از دو سال افزایش حدود 10 سنت، MANA برای مدت کوتاهی 1.60 دلار را در آوریل شکست و مجموع ارزش تمام توکن ها را به 2.4 میلیارد دلار رساند.)

از نظر اندازه، Decentraland بیشتر یک مزرعه است – از ماه ژوئیه، فقط چند صد نفر در یک زمان وارد سیستم می‌شدند، کمتر از اوج مارس  که به هزاران نفر رسید .

سازندگان آن پلتفرم را به عنوان مکانی توصیف کرده اند که زیرساختی برای ساختن مکان های دیگر است. (قراردادهای ارز و زمین Decentraland بر روی بلاک چین اتریوم اجرا می شود.)

ساکنان Decentraland دائما در حال ایجاد صحنه ها و تجربیات برای سایر کاربران هستند، مانند کنسرت ها و نمایشگاه های هنری. کازینو هایی وجود دارد که می‌توانید در آن‌ها با MANA قمار کنید، با کارمندانی  که به  MANA پول می‌گیرند تا سر کار حاضر شوند. 

ساتبیز، که زمین کوچکی را در منطقه هنری دسنتر الند به دست آورد و نمونه ای از گالری های لندن خود را ساخت، اخیرا اولین نمایشگاه خود را در متاورس تعطیل کرد. مایکل بوهانا، مدیر فروش، تخمین زد که 90 درصد از 3200 بازدیدکننده گالری، درک کمی از ساتبی دارند ، اما گفت که این تمرین برای کمک به مشتریان در مفهوم سازی NFT که خانه آنها را می فروشد، مفید است.

آنچه Decentraland را از پیشینیان خود مانند Second Life، دنیای مجازی که تحت مالکیت و اداره یک شرکت خصوصی به نام Linden Labs است، جدا می کند، این است که واقعاً نسبتاً غیرمتمرکز است. به گفته بنیانگذاران Decentraland، این طرح همیشه برای کاربران آن بود که مالکیت جهان را در دست بگیرند، آنچه را که می خواهند بسازند و انجام دهند.

در مقابل، دیو کار، سخنگوی بنیاد Decentraland، گفت: “Fortnite یک تجربه متمرکز است”، به این معنی که از بالا به پایین عمل می کند و تصمیمات اصلی توسط توسعه دهنده آن، Epic Games گرفته می شود. “در اینجا، شما احساس می کنید که نقش مشخصی در آن دارید.”

بیشتر از یک بازی

زمانی که Epic در حال توسعه Fortnite بود، برنامه اش این نبود که یک متاورس ایجاد کند. اما چیزی که در سال 2017 به عنوان یک بازی به سبک دفاع از برج آغاز شد که در آن بازیکنان با زامبی ها مبارزه می کردند، تنها یک سال بعد به یک پدیده بین المللی تبدیل شد.

دونالد ماستارد، مدیر ارشد خلاق اپیک، گفت: «به‌گونه‌ای که هیچ‌کدام از ما انتظارش را نداشتیم، شروع شد».

وقتی میلیون‌ها بازیکن به بازی Fortnite Battle Royale هجوم آوردند، این شرکت عجله کرد تا ویژگی‌های اجتماعی مانند چت صوتی و مهمانی‌های رقص را اضافه کند. در اسناد مالی که در ماه می در دادگاه فدرال به عنوان بخشی از شکایت ضد تراست علیه اپل منتشر شد، Epic گفت که Fortnite در مجموع در سال‌های 2018 و 2019 بیش از 9 میلیارد دلار درآمد داشته است. بازیکنان پول خرج می‌کنند تا شخصیت‌های خود را در لباس‌های ابرقهرمانی و لباس‌های موزی بپوشانند.

اکنون، Epic Fortnite را نه تنها به عنوان یک تجربه تعاملی، بلکه به عنوان یک متاورس به بازار عرضه می کند.

متیو ویسینگر، معاون بازاریابی در Epic در دادگاه گفت: «این چیزی بیش از یک بازی است. ما در حال ساختن چیزی به نام متاورس هستیم – یک مکان اجتماعی.

کنسرت تراویس اسکات که در آوریل گذشته در فورتنایت برگزار شد، بیش از 12 میلیون بازدید همزمان داشت. تیم سوئینی، مدیر اجرایی Epic گفت: نزدیک به 50 درصد از بازیکنان از حالت خلاقانه بازی استفاده می کنند که به کاربران اجازه می دهد جزایر خود را با ساختمان ها و بازی ها پر کنند.

برای آقای سوئینی، شکل گیری متاورس نیز مستلزم مبارزه برای استقلال آن است. او بدون اشاره به شکایت اپیک علیه اپل که قرار است در چند ماه آینده تصمیم گیری شود، چندین بار به آن اشاره کرد.

او گفت که تعریف متاورس دشوار بود، اما او می‌دانست که چه چیزی است : آقای سویینی گفت: «متاورس یک اپ استور با کاتالوگ عناوین نیست. “در متاورس، شما و دوستانتان با لوازم آرایشی تان می توانید از جایی به مکان دیگر بروید و تجربیات متفاوتی داشته باشید و در عین حال از نظر اجتماعی با یکدیگر در ارتباط باشید.”

آیا ممکن است روزی تونلی از Roblox به Fortnite و بازی‌های دیگر داشته باشیم که همه آن‌ها را در نوعی دنیای آینده‌نگر به هم متصل کند؟ آقای سویینی گفت بله.

اختراع میلیونرهای نوجوان

Roblox، پلتفرمی که توسعه دهندگان مستقل در آن بازی‌های محبوب کودکان را ایجاد می‌کنند، ممکن است نزدیک‌ترین و گسترده‌ترین دیدگاه متاورس باشد.

طبق گزارش درآمد شرکت، در سه ماهه اول سال 2021، مردم نزدیک به 10 میلیارد ساعت را صرف بازی Roblox کردند و بیش از 42 میلیون کاربر هر روز وارد سیستم شدند. بازیکنان همچنین 652 میلیون دلار روی ارز مجازی سایت، Robux خرج کردند که می‌توان از آن برای خرید کلاه، اسلحه، بالن هوای گرم و سایر آیتم‌های دیجیتال برای شخصیت‌هایشان استفاده کرد. پس از عرضه عمومی در 10 مارس، ارزش شرکت به 45 میلیارد دلار رسید. در این هفته، نزدیک به 50 میلیارد دلار است.

دیو بازوکی، یکی از بنیانگذاران و مدیر اجرایی Roblox، که ارزش سهامش در شرکت در آن روز زمانی که بازار بسته شد، ناگهان به ارزش 5.5 میلیارد دلار رسید، قدردانی خود را در توییتر ابراز کرد.

آقای بازوکی از مصاحبه برای این مقاله خودداری کرد، اما او به طور گسترده و بلندپروازانه در مورد Roblox به عنوان یک متاورس صحبت کرده است. او گفته است که هدفش این است که با Roblox به میلیاردها نفر دسترسی پیدا کند، نه فقط کودکان. در یک ارائه سرمایه گذار در فوریه، او گفت که این شرکت جلسات تجاری خود را بر روی پلت فرم برگزار می کند.

آقای بازوکی گفت: «همانطور که پست، تلگراف، تلفن، متن و ویدیو ابزارهایی برای کار مشترک هستند، ما معتقدیم Roblox و متاورس به عنوان ابزار ضروری برای ارتباطات تجاری به این ابزارها خواهند پیوست. “در نهایت، روزی ممکن است حتی در Roblox خرید کنیم.”

در واقع، در ماه مه، یک کیف دیجیتال گوچی بر روی پلتفرم بیش از 4100 دلار فروخته شد که بیش از قیمت جسم فیزیکی بود. (روبلوکس جنبه تاریک تری نیز دارد که توسط شرکت تایید نشده است، که شامل کلوپ های استریپ، مهمانی های جنسی و اجرای مجدد نازی ها می شود.)

سالانه میلیون‌ها بازی در Roblox ایجاد می‌شود و بیشتر پولی که آنها از طریق فروش اقلام دیجیتالی و ارتقاء به دست می‌آورند به توسعه‌دهندگان مستقل می‌رسد. در برخی موارد، بازی سازان در سنین نوجوانی میلیونر شده اند.

آمون رانگر، 16 ساله، و همکارش استفان بارونیو، 23 ساله، دستمزد شش رقمی برای تولید بازی فرار از زندان دیوانه سیتی که بیش از 200000 بازیکن در ماه جذب می کند، دریافت کرده اند. آقای بارونیو یک ماشین جدید خرید و با پول آن هزینه دانشگاه را پرداخت. او گفت که این تجربه «تغییر زندگی» بوده است، اما روبلکس را متاورس خطاب نکرد.

اما آیا این یک متاورس است؟

در حالی که علاقه شرکت های بزرگ به متاورس وجود دارد، شکاکان فراوان هستند.

Strauss Zelnick، مدیر اجرایی ناشر بازی Take-Two، در تماسی که در ماه مه منتشر شد، گفت که “به کلمات رایج حساسیت دارد.” «اگر متاورس، SPAC و ارزهای رمزنگاری شده را در پنج سال آینده انتخاب کنید، آیا هیچ کدام از این موارد اهمیت خواهند داشت؟ من مطمئن نیستم که چنین شود.»

سپس کسانی هستند که تعجب می کنند که آیا علاقه بخش فناوری صرفاً فرصت طلبانه است یا به طور کامل از این موضوع غافل شده است.

به عنوان مثال، اوو هنینگ دو دهه است که در متاورس کار و بازی می کند. وزارت امور خارجه حتی او را برای کمک به حضورش در Second Life استخدام کرد.

خانم هنینگ می‌گوید در دنیای مجازی قبلی، «همیشه به عنوان افرادی دیده می‌شد که در نوع جدیدی از عوام عمومی مشارکت می‌کنند. اکنون، بدیهی است که بسیاری از شرکت‌ها بر تسلط خود خواهند افزود.»

در تعقیب این ارتباط، خانم هنینگ، 45 ساله، به چند داوطلب پیوسته تا گروه همکاری متقابل متایورس باز را تشکیل دهد، که به دنبال ایجاد استانداردهای تکنولوژیکی برای “پل زدن جهان های مجازی” است، به این امید که بازیکنان متاورس آنها را بپذیرند.

کایوان تهرانیان، بنیانگذار و مدیر اجرایی بنیاد، بازاری برای NFT ها، همچنین ساخت متاورس را فرصتی برای درست کردن آنچه که او معتقد است مباشران سابق و کاربران اینترنت اشتباه کرده‌اند، می‌داند. او گفت که کلید، فناوری بلاک چین است. نحوه تعامل مردم با متاورس در درجه دوم اهمیت قرار دارد.

آقای تهرانیان با اشاره به بلاک چین اتریوم گفت: «این واقعیت که ما توسط یک لایه جهانی احاطه شده‌ایم که همیشه وجود دارد، جایی که هیچ حزب مرکزی وجود ندارد که تعیین کند چیزی در دسترس است یا نه؟» به گفته او، این پادزهر برای دنیای دیجیتالی است که ما در حال حاضر در آن زندگی می‌کنیم – دنیایی که او آن را شبیه به یک متاورس اما «با دیکتاتورها» توصیف می‌کند (اپل، گوگل، فیسبوک).

فراواژه او به تعریف خاصی از آزادی می پردازد. او گفت: «چیزی که من واقعاً به آن اهمیت می‌دهم این است که شما به عنوان یک فرد دارای حق انتخاب و تصمیم گیری هستید. «مالکیت دارایی یک ابزار است. کار می کند. انگیزه های مالی به همراه دارد.»

سخن پایانی

واژه متاورس بیانگر کلیات . استخوان بندی بازی های واقعیت مجازی است که مربوط به خرید ایتم های بازی میشود و در نهایت با پیوند روش خرید این آیتم ها به ارز های دیجیتال میتوان هم بازی کرد و هم سود بدست آورد.

البته متاورس بستری برای اجتماع مردم است و در واقع دنیایی طبق حاکمیت مردم می سازد و از آن سود بدست میاورد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
امتیاز : 3.7
برای مطالعه بیشتر
10 تا از بهترین nft ها برای سرمایه گذاری

10 تا از بهترین nft ها برای سرمایه گذاری

19/06/1401
بهترین کیف پول بیت کوین

بهترین کیف پول بیت کوین کدام است؟ معرفی بهترین کیف پول بیت کوین

15/06/1401
آشنایی با 10 بروکر فارکس معتبر و محبوب بازار فارکس

آشنایی با 10 بروکر فارکس معتبر و محبوب بازار فارکس

07/06/1401
معرفی 10 صرافی ایرانی ارز دیجیتال

معرفی 10 صرافی ایرانی ارز دیجیتال

05/06/1401
معرفی 10 صرافی خارجی معتبر و نام آشنا در بازار رمز ارز ها

معرفی 10 صرافی خارجی معتبر و نام آشنا در بازار رمز ارز ها

31/05/1401

Prop trading یا تجارت اختصاصی چیست؟

09/05/1401
نظرات
اطلاع بده
اطلاع بده
profile avatar
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx