nft چیست

توکن غیر مثلی یا NFT چیست و چه کاربردی دارد؟

تیم IT پاورآپ ترید
1 15:00 1400/06/14

توکن NFT (Non-fungible token) که به آن توکن غیر مثلی هم گفته می شود. توکن غیر مثلی یک نو دارایی دیجیتال هستند که هر کدام ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. NFT ها همانند کوین ها نیست و تفاوت هایی زیادی دارند که جلو تر با آنها آشنا می شوید. در ادامه کامل تر درباره NFT چیست صحبت می کنیم،‌با پاورآپ ترید همراه باشید.

توکن چیست؟

ابتدا باید درباره توکن صحبت کنیم و باید بدانیم که توکن چیست!

همانطور که می دانیم ما نمی توانیم کوین تولید کنیم! به عنوان مثال کسی نمی تواند بیت کوین تولید کند و فقط می تواند بیت کوین ماین کند و ماین کردن هم به این شکل است که یک سری معادلات ریاضی توسط سیستم انجام میشه و از طریق آن بیت کوین استخراج میشه. اما توکن به این شکل نیست و شما می تواند توکن تولید کنید. به عنوان مثال توکن تتر که یک توکن شناخته شده است قابل تولید شدن است.

توکن ها بلاک چین جدا ندارند و این نکته ای است که یک کوین را از توکن متمایز می کند. بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و خیلی ارز های دیگر از بلاک چین مستقل استفاده می کنند،‌اما توکن های تتر، آوی، دای و خیلی از توکن های دیگر بلاکچین جدا ندارند.

یک نکته مهم که باید به آن دقت کنید این است که توضیحاتی که بالاتر گفتیم بر اساس ذهنیت بازار است. 

مثلی و غیر مثلی

مثلی و غیر مثلی بودن در NFT چیست
تفاوت مثلی و غیر مثلی

در این قسمت با هم بررسی می کنیم که مثلی یا تعویض پذیر و غیر مثلی یا تعویض ناپذیر چیست؟

مثلی یا تعویض پذیر به اسکناس پول یا هرچیز دیگری که قابل تعویض باشند گفته می شود. به عنوان مثال شما ۱۰۰ هزار تومان به دوست خود قرض می دهیم و دوست شما یک ماه دیگر همان ۱۰۰ هزار تومان را به شما پس می دهند اما این ۱۰۰ هزار تومان همان پولی نیست که شما در ماه گذشته به دوست خود قرض دادید و فرقی هم برای شما نمی کند. پس ۱۰۰ هزار توما تعویض شده و به شما برگردانده شده است. 

غیر مثلی یا تعویض نا پذیر در واقع برعکس بالایی است و هر چیزی که غیر قابل تعویض باشد را غیر مثلی می گویند. به عنوان مثال شما یک ماشین خود را به دوستتان قرض می دهید و دوستتان نمی تواند بعدا یک ماشین دیگر را برای شما بیاورد و باید ماشین خود شما را برای شما بیاورد. 

یک نمونه دیگر:‌شما به دوستتان لپ تاپ خود را قرض می دهید که فردا برای شما بیاورد. دوست شما نمی تواند فردا برای شما یک لپ تاپ دیگر بیاورد و لپ تاپ شما قابل تعویض نیست. برای اینکه دوستتون بخواهد برای شما لپ تاپ دیگه رو بیاورد قطعا اون لپ تاپ شما نمیشه و باید با همان اطلاعات شما باشد. پس اینجا با هم مفهوم غیر مثلی رو فهمیدیم.

پس پول هایی که شما به دوست خود قرض می دهیم مثلی هستند و دوستتان می تواند هر نوع اسکناسی به شما بدهد و ممکنم است شما یک چیز با ارزش را به کسی قرض بدهید و منظور از ارزش در اینجا ارزش معنوی است و این مورد غیر مثلی است و قابل تعویض نیست.

NFT چیست؟

توکن NFT یا غیر مثلی یک نوع دارایی دیجیتال همانند ارز دیجیتال است با این تفاوت که غیر قابل تعویض است. توکن های NFT در بلاکچین ذخیره و جا به جا می شوند. هر کس می تواند توکن NFT ایجاد کند و اطلاعات NFT هاث قابل دسترس برای عموم است و می توانند اطلاعات آن را مشاهده کنند. البته به این موضوع دقت کنید کسی نمی تواند آن توکن را دوباره ایجاد یا ویرایش کند. NFT ها منحصر به فرد هستند و به دلیل استفاده از بلاکچین امنیت بالایی دارند. 

nft چیست
NFT چیست

خوب بریم خیلی ساده تر بررسی کنیم که NFT چیست؟

به عنوان مثال شما یک نقاش هستید و اثر خود را می توانید به یک توکن NFT تبدیل کنید و آن را به فروش بگذارید. در واقع حق مالکیت آن اثر برای شما است و هر خریداری قصد داشته باشد می تواند با مبلغ پیشنهادی اثر نقاشی شما را خریداری کند.

با خرید اثر شما خریدار حق مالکیت اثر شما را دارد، اما شما به عنوان صاحب اثر هر بار که این توکن خرید و فروش شود درصدی دریافت خواهید کرد.

همین مثال هم می توان در صنعت موسیقی بیان کرد. شما اگر آهنگ ساز باشید می توایند قطعه موسیقی خود را به توکن NFT تبدیل کنید و آن را برای فروش بگذارید. زمانی که کسی از شما این قطعه را خریداری کردن حق مالکیت برای خریداری می شود و شما به عنوان صاحب اصلی اثر اگر خرید و فروش شود شما هم درصدی از آن دریافت می کنید. نمونه این مثال کاور آلبوم جنگل آسفالت از هیچکس رپر ایرانی بع قیمت ۱۹۰ اتریوم فروخته شد.

تفاوت توکن NFT با ارز دیجیتال

اگر در بالاتر دقت کرده باشید گفتیم که توکن های NFT در بلاک چین هستند و در بلاک چین ایجاد می شوند، اما قطعا تفاوت هایی با ارز های دیجیتال هم دارند که در ادامه با هم آن ها را بررسی می کنیم.

منحصر به فرد

توکن های NFT هرکدام ویژگی خاصی دارند و منحصر به فرد هستند. به عنوان مثال همانند مثال بالاتر یک نقاش بهترین اثر خود را به توکن تبدیل می کند و برای فروش می گذارد، قطعا یکی از بهترین اثر های آن نقاش منحصر به فرد است و همین باعث می شود که آن توکن را هم منحصر به فرد کند. البته یک نکته مهم این است که نقاش می تواند ۱۰ توکن از نقاشی خود تولید کند و به فروش برساند.

غیر قابل تقسیم

توکن های همانند بیت کوین و یا ارز های دیجیتال دیگر قابل تقسیم نیستند. زمانی که شما بیت کوین می خرید میتوایند ۱ بیت کوین بخرید یا حتی ۰.۰۲ بیت کوین بخرید فرقی ندارد و بیت کوین تقسیم می شود. اما توکن ها تنها یک واحد هستند و شما نمی توانید قسمتی از آن را خریداری کنید.

غیر قابل تعویض

 همانطور که در بالاتر توضیح دادیم  توکن ها غیر قابل تعویض هستند و نمی توان برای آن ها جایگزینی پیدا کرد. اگر یادتون باشه گفتیم که ۱۰ هزار تومان به دوستمون قرض میدیم، ممکن است هفته آینده با یک اسکناس ۱۰ هزار تومانی دیگر قرض خود را پرداخت کند یا حتی با دو تا ۵ هزار تومانی این کار را بکند. اما توکن های NFT قابل تعویض نیستند. به عنوان مثال لپ تاپ خود را نمی توانید به دوست خود قرض دهید و بعد دوست شما یک لپ تاپ دیگر را برای شما بیاورد.

کم نظیر یا کمیاب

یکی از ویژگی های NFT ها کمیاب بودن آنها است. هر کس می تواند نامحدود توکن ایجاد کند اما بعضی از توکن ها خاص هستند که خریداران خاص خود را هم دارند و تنها یکی از این توکن ها وجود دارد.

کاربرد NFT ها چیست ؟

از NFT ها می توانید برای چیز های مختلف استفاده کنید و آن ها را برای فروش بگذارید. چند نمونه از چیزهایی که می توانید به صورت NFT به فروش برسانید را برای شما در پایین آورده ایم.

تصاویر هنری دیجیتال

اگر شما تصاویر دیجیتالی جذاب درست می کنید و دوست دارید حقوق کپی رایت در آن رعایت شود بهترین گزینه برای شما NFT است. اگر پروژه خود را NFT کنید خیلی راحت بدون دزدیده شدن اثارتون می توانید آنها را به فروش برسانید و کسب درآمد کنید. به دلیل اینکه NFT ها از بلاک چین استفاده می کند امنیت توکن شما تامین شده است و از روی دیگر چون واسطی وجود ندارد خیلی راحت می توانید سود بیشتری کنید.

بازی ها

اگر شما گیمر هستید قطعا درک می کنید که یکسری از آیتم های بازی های مختلف چقدر میتونه براتون جذاب باشه. یکی از مورد های جذاب اینکه شما می توانید آیتم های بازی های خاص مثل سلاح های مختلف، اسکین های مختلف و خیلی چیز های دیگر را به توکن تبدیل کنید و آن را برای فروش بگذارید. 

کلکسیون ها

یکسری کارت یا وسایلی هستند که ممکن است بسیار قدیمی باشند اما ارزش بسیار بالایی دارند . به عنوان مثال یک تمبر را تصور کنید که برای ۵۰ سال پیش است، ممکن است قدیمی باشد اما ارزش زیادی مخصوصا برای افرادی که به عبارتی کلکسیون باز هستند، دارد. اگر شما یک کارت با ارزش قدیمی داشته باشید و آن را در NFT منتشر کنید، میبینید که چقدر طرفدار دارد و شاهد این هستید که روز به روز قیمت آن در حال افزایش است.

موسیقی

اگر شما اهل موسیقی باشید و یا آهنگساز باشید می توایند حتی موسیقی هایی که توسط خودتان ساخته اید را به توکن NFT تبدیل کنید و آن را برای فروش بگذارید. در کشور ما ایران که حق کپی رایت رعایت نمیشه NFT می تونه یک گزینه مناسب باشه برای اینکه شما بتوانید قطعه های موسیقی خود را به راحتی به فروش برسانید.

دارایی های مجازی

احتمالا نام دامنه یا دامین به گوشتون خورده اگر هم نمی دانید دامنه چیه، دامنه به پسوند سایت گفته می شود مثل .com یا .ir حالا این چه ربطی به NFT ها داره؟! 

تیم Ethereum Name Service که ارائه دهنده دامنه .ETH است، این دامنه را به شکل توکن NFT درآورده و در دسترس قرار داده است و شما می توانید بدون واسطه و به راحتی این دامنه را معامله یا انتقال دهید.

دارایی های حقیقی (واقعی)

خرید خانه، ماشین، ویلا، لباس، کفش و هر دارایی فیزیکی دیگری هم می توانید با استفاده از NFT ها به سادگی خریداری کنید. با اینکه NFT ها بسیار تازه هستند و حتی خیلی از افراد حتی اسم NFT به گوششان نخوره، اما خیلی از افراد هم هستند که دارایی های خود را با استفاده از NFT ها خرید و فروش می کنند.

پروژه های معروف NFT

CryptoPunk ها در سال 2017 به عنوان اولین پروژه توکن غیرقابل تغییر در شبکه اتریوم ایجاد شد. هر پانک به صورت الگوریتمی تولید شده بود و مجموعه های جمع آوری شده چیزی در حدود 10،000 پانک بود. پانک های انسانی رایج ترین انواع آن ها هستند ، اما گونه های دیگر از پانک ها نیز وجود دارد. 9 پانک “بیگانه”، 24 پانک “میمون” و 88 پانک “زامبی” وجود دارد. پانک های بیگانه بیش از 8 میلیون دلار در حراج به فروش رسیده اند.

کاراکتر های Cryptopunk

Axies موجوداتی هستند که در بازی محبوب Axie Infinity (بازی مبتنی بر بلاک چین) استفاده می شوند. شما برای انجام بازی به 3 Axies احتیاج دارید ، بنابراین با توجه به اینکه این پلتفرم کاربران بیشتری را جذب می کند، به طور طبیعی قیمت Axies افزایش می یابد. قیمت Axies بسته به ویژگی های آنها متفاوت است ، اما می توانید امروز با حدود 200 دلار یکی از آن ها را خریداری کنید.

کاراکتر های Axies

Bored Ape Yacht Club شبیه CryptoPunks است زیرا این NFT ها معمولاً به عنوان آواتارهای آنلاین استفاده می شوند. این پروژه دارای میمون های کارتونی است که ویژگی ها و خصوصیات مختلفی دارند و ارزان ترین این میمون ها حدود 6 ETH قیمت دارند. حدود یک ماه پیش شما می توانستید یک میمون با حدود 1 ETH خریداری کنید و این پروژه را به یکی از سریع ترین کلکسیون های NFT در صنعت تبدیل کنید.

کاراکتر های Bored Ape Yacht Club

Meebits توسط Larva Labs راه اندازی شد – همان شرکتی که CryptoPunks را ساخت. در زمان انتشار ، Meebits حدود 2.4 ETH فروخته شد. امروزه بسته به نادر بودن Meebit ، قیمت ها از 2 ETH تا 100 ETH متغیر است. Meebits برای استفاده در metaverse در نظر گرفته شده است ، زیرا آنها شخصیت های سه بعدی هستند که می توانند در برنامه های بلاک چین جهان استفاده شوند.

کاراکتر های Meebits

آموزش ساخت NFT

اگر شما اثر هنری خاصی یا یک چیز خاصی دارید و می دانید  که خریدار خوبی دارد می توانید آنها را به NFT تبدیل کنید و به فروش برسانید. این موضوع هم بدانید که چون NFT ها دیجیتالی هستند، نیازی به داشتن علم درباره ارز های دیجیتال ندارید.

برای ساخت NFT ابتدا باید یک کیف پول اتریوم داشته باشید. زیرا توکن های NFT با واحد اتریوم قیمت گذاری و یا خرید و فروش می شود. همچین سایت های زیادی هست که می توانید با استفاده از آنها NFT خود را بسازید. سایت Binance NFT ، سایت Rarible ، Cargo، MintBase، Opensea و infiNFT که می توانید با استفاده از این سایت ها NFT خود را بسازید. ما در این مقاله سایت Rarible بررسی می کنیم.

مرحله اول باید کیف پول اتریوم را داشته باشید.

حالا زمان آن رسیده که اتریوم را از صرافی بخریم و به کیف پول خود منتقل کنید.

وارد سایت Rarible شوید. این سایت هم رابط کاربری خوبی دارد و هم برای افراد تازه کار بسیار مناسب است.(تصویر زیر)

صفحه اصلی سایت Rarible
صفحه اصلی سایت Rarible

در بالای سایت گزینه ای به نام Connect Wallet وجود دارد که به معنی اتصال کیف پول است، روی آن بزنید و اطلاعاتی که نیاز دارد را وارد کنید تا کیف پول شما به سایت وصل شود.

گزینه Connect Wallet در سایت Rarible
گزینه Connect Wallet در سایت Rarible

ساخت توکن NFT

زمانی که کیف پول خود را به سایت متصل کردید باید در صفحه اصلی سایت روی گزینه Create بزنید تا NFT خود را بسازید. یک نکته مهم اینکه شما می توانید کیف پول متصل شده خود را هم با اتریوم شارژ کنید و هم با Rari که برای توکن Rarible است و حتی برخی از NFT ها هم با ارز Rari به فروش میرسد.

گزینه Create در سایت Rarible
گزینه Create در سایت Rarible

زمانی که روی دکمه Create بزنید به صفحه زیر هدایت می شوید و مشخص کنید که یک توکن از اثر خود یا چندین توکن از اثر خود می خواهید بسازید. اگر گزینه Single را انتخاب کنید تنها می توانید یک توکن از اثر خود ایجاد کنید و اگر هم Multiple را انتخاب کنید می توانید چندین توکن از اثر خود ایجاد کنید.

 صفحه ساخت NFT در سایت Rarible
صفحه ساخت NFT در سایت Rarible

حالا با کلیک کردن روی Choose File می توانید تصویر اثر خود را تبدیل به NFT کنید.

Fixed Price

با انتخاب این گزینه شما یک قیمت ثابت را برای NFT خود می گذارید و سایت Rarible به مقدار 5/2 درصد از قیمتی که شما ثبت کردید را برای فروش مشخص می کند.

Timed Auction

با انتخاب این گزینه شما می توانید NFT خود را به حراجی بگذارید. در این صورت شما باید یک بازه زمانی را انتخاب کنید و قیمت پایه ای خود را هم تنظیم کنید تا در زمان آن برای فروش گذاشته شود. به این نکته دقت کنید که کاربرانی که کمتر از قیمت پایه ای شما بخواهند خریداری کنند سایت Rarible این اجازه را به آنها نمی دهد.

Unlimited Auction

با انتخاب کردن این گزینه شما می توانید به کاربران اجازه دهید تا بتوانند قیمت پیشنهادی خود را برای توکن شما ثبت کنند.

بعد از اتمام این مراحل شما باید انتخاب کنید که با چه ارزی می خواهید توکن خود را به فروش برسانید. هم میتوانید از ارز خود سایت استفاده کنید و هم می توانید از ارز های دیجیتال استفاده کنید.

Title 

در این بخش شما باید یک نام برای توکن NFT خود انتخاب کنید.

Description

در این فیلد شما باید توضیحاتی درباره توکن NFT خود وارد کنید تا کاربران راضی کنید توکن شما را خریداری کنید. اگر یک توضیح جذاب بنویسید خیلی میتونه کمکتون کنه توی فروش توکن شما!!!

Royalties

در این بخش شما درصدی را تنظیم می کنید برای اینکه اگر توکن شما توسط شخص دیگر معامله شد چند درصد از فروش آن به شما برسد. به عنوان مثال شخصی توکن شما را ۱۰ اتریوم خریداری کرده است و یک زمانی آن را به قیمت ۱۰۰ اتریوم میفروشد از این ۱۰۰ اتریوم درصدی که شما تعیین کردید به حساب شما واریز خواهد شد.

تبریک میگم! شما تونستید توکن خود را برای فروش بگذارید.

هزینه ساخت NFT

هزینه توکن های NFT میتونه برای برخی از افراد مشکل به وجود بیاره و برخی از افراد به علت بالا بودن کارمزد ها نمی توانند وارد این صنعت بشوند. معمولا برای ساختن توکن شما باید حدود 100 دلار داشته باشید تا در پلتفرم های مختلف بتوانید توکن های خود را برای فروش بگذارید. امیدوار هستیم که با افزایش کاربران در این صنعت هزینه کارمزد ها کاهش پیدا کند.

جمع بندی

توکن های NFT منحصر به فرد هستند و هر کسی می تواند توکنی برای خود ایجاد کند. توکن های NFT غیر مثلی یا غیر قابل تعویض هستند. شما هر چیزی را می تواند تبدیل به توکن NFT کنید، چه دارایی های دیجیتال و چه دارایی های فیزیکی، همچنین شما می توانید اثار خود را تبدیل به توکن کنید و آن را برای فروش بگذارید. توکن های NFT از اتریوم استفاده می کنند و با اتریوم یا بعضی از ارز های دیگر خرید و فروش می شود.

نظر شما چیست؟ آیا می توان با این توکن ها کسب درآمد خوبی داشت؟ 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
امتیاز : 4.7
برای مطالعه بیشتر
10 تا از بهترین nft ها برای سرمایه گذاری

10 تا از بهترین nft ها برای سرمایه گذاری

19/06/1401
بهترین کیف پول بیت کوین

بهترین کیف پول بیت کوین کدام است؟ معرفی بهترین کیف پول بیت کوین

15/06/1401
آشنایی با 10 بروکر فارکس معتبر و محبوب بازار فارکس

آشنایی با 10 بروکر فارکس معتبر و محبوب بازار فارکس

07/06/1401
معرفی 10 صرافی ایرانی ارز دیجیتال

معرفی 10 صرافی ایرانی ارز دیجیتال

05/06/1401
معرفی 10 صرافی خارجی معتبر و نام آشنا در بازار رمز ارز ها

معرفی 10 صرافی خارجی معتبر و نام آشنا در بازار رمز ارز ها

31/05/1401

Prop trading یا تجارت اختصاصی چیست؟

09/05/1401
نظرات
اطلاع بده
اطلاع بده
profile avatar
1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
1
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx