nft چیست

توکن غیر مثلی (NFT) چیست؟

عنوان های مقاله

توکن NFT یا Non-fungible token که به معنای توکن غیر مثلی است شاید از نظر معنایی درک آن بسیار پیچیده باشد و شاید بیشتر اوقات نام این توکن را در کنار رقم های زیاد مشاهده کرده باشید که تمامی این احتمالات باعث میشود تا این توکن از نظر شما بسیار پیچیده باشد.

در این مقاله قصد داریم تا این توکن را به طور کلی معرفی کنیم و کارایی های آن را برای شما به زبانی ساده تر بازگو کنیم.

معنی اصلی و قابل فهم NFT چیست؟

در ترجمه تحت الفظی به این توکن، توکن “غیر قابل مثل” میگویند که فهم این کلمه بسیار دشوار است لذا با چندین مثال سعی میکنیم تا مفهوم درست این کلمه را برای شما بازگو کنیم.

غیر قابل مثل به معنای تک و بی همتا هست البته با کمی پیچیدگی خاص خودش که چندین مثال متوجه مفهوم اصلی میشوید

فکر کنید شما مجسمه ای از تصویر یک بازیگر مشهور میسازید. بسیاری از افراد از سراسر جهان که میتوانند از شما در این کار ماهر تر یا اماتور تر باشند نیز کاملا مشابه اثر شما را خلق میکنند یا به اصطلاح از آن کپی برداری میکنند. پس اثر شما دیگر تک و بی همتا نیست بلکه هزاران اثر کاملا شبیه به آن یا حتی بهتر از آن وجود دارد.

حال ممکن است از خود بپرسید چکار باید کرد؟ سوال بجایی است که جواب آن شما را به مفهوم اصلی nft میرساند.

قبل از آنکه جواب سوال قبل را بدهم قصد دارم تا با مثالی دیگر شما را به جواب نزدیک تر کنم.

تصور کنید امروزه که در بازار قدم میزنیم انواع و اقسام کیف های برندی مانند “Hermes” را در قیمت های متفاوت از 50 هزار تومان تا نهایتا شاید 1 میلیون تومان ببینید اما خوب میدانم که هیچ یک از این کیف ها حتی با شباهت ظاهری و دقت بسیار بالا در دوختی که دارند باز هم اصل نیستند زیرا قیمت حدودی اینچنین کیف ها از 50,000 دلار شروع میشود. حال یک بار دیگر میپرسم بنظر شما چه چیزی باعث تفکیک کیف های اصیل این برند با آنچه که ما امروز در بازار داریم شده است؟

قیمت آن؟ سازنده آن؟ وارد کننده آن؟

خیر! تنها جواب یک کلمه است شناسنامه ی آن!

NFT یا همان توکن غیر مثلی دقیقا کار شناسنامه را برای دارایی های شما انجام می دهد البته این فقط مختص به پول نیست اما خب این اختصار را چون عموما در بازار های مالی مشاهده کرده اید می توان حدس زد که بیشتر کاربرد آن نیز در همین عرصه و برای یونیک کردن دارایی است.

برای اینکه دارایی ها در این دسته جای بگیرند یک شرط اصلی و اساسی دارند آن هم این است که این چنین دارایی هایی نباید قابل مبادله و تغییر و تعویض باشند . به عنوان مثال اگر شما فرزندانتان را که دارایی وجودتان هستند را از خانه بیرون بفرستید انتظار ندارید که فرزندتان تغییر کند و با هویت و شخصیتی متفاوت به خانه برگردد پس او “غیر قابل مثل” است.

جایگاه این نوع از توکن ها در بین نقل و انتقالات ارز های دیجیتال

این توکن ها را میتوان دارایی های “غیر قابل مثل” دیجیتال افراد نامید که میتوانند آن ها را در بستر بلاکچین مبادله کنند.

کالاهای متفاوت و صد البته منحصر به فرد در این دسته قرار میگیرند . کالا هایی از قبیل خودرو، دامنه، خانه و….

حال این همه دردسر برای یک خانه یا خودرو به چه دردی میخورد؟ این چنین اقلام خودشان شناسنامه یا سند دارند.!!!

استفاده از توکن NFT به عنوان سند امنیت بسیار بالایی دارد،امروزه شاید آن را تنها در کنار رقم های بالا و کلکسیون های خاص ببینید اما در آینده ای نه چندان دور سند های کاغذی دیگر وجود نخواهند داشت و همه ی آن ها NFT یا توکن های دیگری با چنین ویژگی اما با اسم های دیگر خواهد بود.

این توکن دقیقا چیکار میکند که انقدر امنیت  دارد؟

با قرار دادن اطلاعات خود توی این توکن و فرستادن آن به داخل بلاکچین اطلاعات شما در بین میلیارد ها کامپیوتر متصل به این شبکه فرستاده می شود و همین گستردگی شبکه امنیت اسناد شما را تامین میکند.

این توکن ها دقیقا شبیه به ارز های دیجیتالی مانند بیت کوین و اتریوم هستند و در کیف پول شما ذخیره میشوند.

اما خب یکسری تفاوت هایی دارند که باعث تمایز آن با ارز های دیجیتال میشود. فرق هایی از قبیل:

منحصربه‌فرد بودن آن ها

توکن‌های غیرمثلی همان‌طور که از نامشان پیداست، منحصربه‌فرد هستند، یعنی هر کدام از آن ها ویژگی‌های خاصی دارند که در توکن دیگر دیده نمی‌شود. به‌عنوان مثال، فرزند شما به هیچ عنوان کاملا شبیه به هیچ فرد دیگری نیست و چهره او منحصر به فرد است.

کمیاب بودن آن ها

کمیاب بودن این چنین توکن ها آن هارا بسیار مشهور کرده است. سازندگان چنین توکن هایی میتوانند تعداد بیشتری نیز تولید کنند اما خب از بعضی از این توکن ها تنها یک عدد وجود دارد.

غیرقابل ‌تقسیم بودن

منظور از غیر قابل تقسیم این است که بتوان آن را به واحد های کوچکتر تقسیم کرد. که این کار در مورد NFT ها قابل انجام نیست. به عنوان مثال برای خرید بیت کوین حتما لازم نیست تا پنجاه هزار و خورده ای دلار داشته باشید بلکه می تواند مثلا با 250000 دلار نصف یک بیت کوین را خریداری کنید(با توجه به قیمت امروز بیت کوین) در صورتی که این کار برای توکن های غیر قابل مثل امکان پذیر نمیباشد.

چرا باید آثار و یا هویت خود را در داخل این توکن ها قرار دهیم؟

همانطور که در قسمت بالا اشاره کردیم امنیت این چنین توکن ها بسیار بالا است به طوری که هیچ شخصی نمیتواند دارایی هایی که در این توکن ها به نام خود ثبت کرده اید را انکار کند.

تا به امروز آیا به این موضوع فکر کرده این که یکی از دارایی های پیش پا افتاده ی شما اکانت اینستاگرام یا حتی ایمیل شما است؟ به این موضوع که آیا واقعا برای شما هستند یا فقط اسم شما روی آن ها هست هم فکر کرده اید؟

اگر تا به امروز به آن ها فکر نکرده اید باید بگویم که درواقع شما به هیچ وجه صاحب این اکانت ها نیستید چرا که هر زمانی که اینستاگرام یا گوگل تصمیم بگیرند میتوانند حساب شما را ببندند، آن را از دسترس شمال خارج کنند یا حتی می توانند نام کاربری شما را تغییر دهند .

پس با کمی تامل درمیابیم که ما حتی صاحب اکانت خود نیستیم بلکه تنها حق استفاده از آن را داریم.

اما NFT ها به این شکل عمل نمیکنند بلکه مالکیت شما را روی آنچه برایشان تعریف کرده اید 100% تضمین میکنند.

در این توکن ها شما میتوانید چنین دارایی هایی را بگنجانید:

  • دارایی های مادی از جمله پول و خانه و ماشین
  • دارایی های هویتی و شخصیتی
  • آثار و سازه های ساخته خود
  • دارایی هایی در بازی های رایانه ای (به عنوان مثال سلاح X در بازی y که خریداری کرده اید)
  • و…….

پروژه های سرگرم کننده در عین حال پولساز NFT

 شاید اولین روش برای سرگرم شدن بازی کردن باشد.

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که به جای بازی های صرفا سرگرم کننده بازی های پولساز آن هم به بیت کوین یا اتریوم بازی کنید؟

NFT این امکان را به شما میدهد تا با بازی کردن به پول برسید. 

Decentraland

این یک بازی است که در آن میتوانید دارایی هایی برای خود در دنیای مجازی بدست بیاورید و آن ها را در برابر پول واقعی معامله کنید

CryptoKitties

در این بازی شما با جمع آوری بچه گربه ها و در نهایت ترکیب نژاد آن ها می توانید یکی از نژاد های منحصر به فرد را بفروشید.

 بازی های این چنینی فقط به این دو بازی محدود نمی شوند و تعداد آن ها بسیار بالا است.

برای ایجاد توکن NFT باید یکسری استاندارد هایی را رعایت کرد و همچنین برای استفاده از پروژه های این توکن باید ابتدا وارد وبسایت های مورد نظر بشید و اطلاعات کافی بدست بیاورید: روش هایی که پیش روی شما می گذارند را انجام دهید تا بتوانید وارد این چنین پروژه هایی شوید.

و اما نکته آخر و مهم اگرچه این پروژه ها در آینده به طور حتم پیشرفت چشمگیری خواهند داشت اما امروزه استفاده از آن ها به دلیل مقیاس پذیری پایین بسیار پرهزینه است و فقط برای دارایی های بالا و آثار با ارزش استفاده می شود.

نظر شما بسیار ارزشمند است، پس در گفتوگو شرکت کنید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در email
اطلاع بده
اطلاع بده
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx
()
x

در خواست تماس

پاورآپ ترید

ما کنارت هستیم.

با ما تماس بگیرید.

شماره تماس

021-44675431

شماره واتس آپ

09214845705