آن چین دیتا چیست

on-Chain Data (تحلیل درون زنجیره ای) چیست؟

تیم IT پاورآپ ترید
0 12:20 1400/04/16

آن چین دیتا یکی از روش های نوین تحلیل بازار های مالی میباشد که طی چند وقت اخیر توجه بسیاری از تریدر ها را به سمت خودش جلب کرده است.

ما میدانیم که به کمک ابزار های تحلیلی نظیر اندیکاتورها و اسیلاتور ها و همچنین به کمک تحلیل تکنیکال و فاندامنتال می توانیم آینده ی بازار را پیش بینی کنیم و با تصمیم گیری درست سود خوبی از بازار کسب کنیم. امروزه علاوه بر استفاده از ابزار های تحلیلی برای پیش بینی بازار میتوانیم از اطلاعاتی که خود بلاک چین در اختیار ما قرار میدهد نیز استفاده کنیم و با آموزش درست به تحلیل اطلاعات بلاکچین بپردازیم و آینده قیمتی بازار را پیش بینی کنیم.

آن چین دیتا چیست

تحلیل آن چین دیتا تحلیل جزئیات و اتفاقاتی است که در بلاک چین ثبت شده است. این تحلیل شامل بررسی تراکنش ها ، رفتار فروشندگان و خریداران، رفتار ماینر ها و هر آنچه که در بلاکچین ثبت شده است، میشود. تحلیل on-chain  تحلیلی جدید است که ممکن است برای کسب اطلاعات و آموزش در این باره منابع زیادی در اختیار نداشته باشیم، اما به طور کلی استفاده از این تحلیل برای بازار رمز ارز ها به ویژه بیت کوین مناسب است.

چرا تحلیل آن چین دیتا برای بیت کوین اهمیت بیشتری دارد

همانطور که در تعریف بالا از آنچین دیتا گفته شد ما برای استفاده از این تحلیل نیاز به اطلاعات بلاکچین داریم و بیت کوین به دلیل محبوبیت و قدمتی که دارد اطلاعات بیشتر و مفید تری رو در بلاک چین جای داده است .

تحلیل آن چین دیتا یا تحلیل تکنیکال

بسیاری از تکنیکالیست ها بر این باورند که تمامی اتفاقاتی که در بازار می افتد وابسته به قیمت است و به کمک قیمت میتوان آن هارا پیش بینی کرد. در بازار های مالی به خصوص بازار ارز های دیجیتال هرگز اطلاعات 100% وجود ندارد و همه چیز وابسته به احتمال است  علاوه بر آن در بسیاری از موارد دیده ایم که تحلیل تکنیکال هم میتواند اشتباه کند. با وجود اصرار تکنیکالیست ها به کافی بودن تغییرات قیمت برای پیش بینی بازار بازهم تحلیل آن چین می تواند اطمینان شمارا از وارد شدن به یک معامله بیشتر کند.

عاقلانه ترین روش این است تا برای وارد شدن به یه پوزیشن هم از تکنیکال و هم از on-chain Data تاییدیه گرفته باشیم.

چرا باید تحلیل آن چین دیتا را انتخاب کنیم

در جهان امروزی با قرار گرفتن ثروت در دست عده ای محدود ، اقتصاد بیمار شده است. در دنیای امروز شما نمیتوانید تراکنش های دولت ها و افراد مهم را بررسی کنید اما در تحلیل onchain data این امکان وجود دارد و همین امر میتواند بسیاری از فساد های مالی را کاهش دهد. تحلیل تکنیکال تنها قیمت را بررسی میکند در حالی که on-Chain Data علاوه بر قیمت احساسات مردم نسبت به بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری را نیز تشخیص میدهد و با توجه به داده هایی که در اختیار ما قرار میدهد گاهی می توانیم حتی بیشتر از تحلیل تکنیکال به آن تکیه کنیم.

 تحلیل آن چین دیتا برای چه کسانی مناسب است

تحلیل ان چین دیتا برای تمامی افرادی که تصمیم به سرمایه گذاری یا ترید در تایم فریم های بالا دارند  لازم است و می تونه کمک کننده باشد. برای درک بهتر میتوانیم کلا مفاهیم بازار و تحلیل آن چین دیتا را به 3 قسمت مجزا تقسیم کنیم.

قسمت اول و پایه: ماهیت شبکه و هر آنچه که در آن وجود دارد اعم از ساز و کار آن ، قوانین و…. که البته این قسمت قابل تغییر و دستکاری نیست و همیشه ثابت است. آنچه که باعث شفافیت شبکه بیت کوین میشود وابسته به قسمت اول است به زبان ساده قوانینی که قبل از  قراردادن بیت کوین در اختیار همگان وضع شده بود باعث کنترل دسترسی و امکاناتی می شود که عبارتند از:

مقدار کلی بیت کوین: بر اساس قوانینی که بیت کوین از همان ابتدا وضع کرد  میدانیم که مقدار بیت کوین محدودی وجود دارد و از آن تعداد بیشتر تولید نخواهد شد.

امنیت شبکه: ساز و کار بیت کوین و همکاری ماینر ها برای تایید تراکنش ها تامین امنیت شبکه یک اصل مهم است که همین امر باعث شده تا امنیت شبکه بالا برود و از دسترس دولت ها خارج شود. استفاده از این شبکه در راستای بررسی فعالیت سایر افراد: شفافیت این شبکه و امکان نمایش تراکنش ها به افراد به نوبه خودش هم می تواند امنیت شبکه را تامین کند و هم از بسیاری از مشکلاتی که تراکنش های پنهان دچار آن میشوند جلوگیری کند.

قسمت دوم و رفتار ها: این قسمت که خود بخشی از تحلیل آنچین دیتا است  رفتار فروشندگان و خریداران در این بازار را بررسی میکند و شفافیت معاملات این امکان را به افراد میدهد تا با بررسی این قسمت بتوانند برای خرید یا فروش تصمیم گیری کنند.

قسمت سوم و رفتار دست اندرکاران:  این قسمت از بازار نه تنها برای افراد بلکه با هلدینگ ها گروه های سرمایه گذاری سروکار دارد که با نمایش اطلاعات افرادی که دارایی های کلان در این بازار دارند به سایر افراد و گروه ها کمک میکند تا برای سرمایه گذاری بهتر بتوانند تصمیم گیری کنند.

دشمنان تحلیل آن چین دیتا

گروه اول: تکنیکالیست ها مخالف سر سخت این تحلیل هستند زیرا بر این باورند که تنها تغییرات قیمت برای بررسی ارز های دیجیتال و آینده قیمتی بازار کافی است.

گروه دوم: افرادی هستند که مخالف سرسخت استفاده از اطلاعات حساب دیگران هستند و بررسی آن ها را نقض قانون می دانند و این در حالی است که شفافیت بلاکچین میتواند بسیاری از فساد های اقتصادی نظیر رانت و…  را از بین ببرد.

درک بهتر مفهوم آن چین دیتا(onChain Data)

معاملات آن چین دیتا معاملاتی هستند که در یک  واحد بلاکچین انجام میشود و در بستر همگانی به صورت عمومی نمایش داده میشوند. تراکنش هایی که در بلاک چین انجام میشود باید توسط تعدادی از ماینر های شبکه تأیید شوند. یک معامله فقط زمانی اعتبار دارد که ماینر ها معامله را تایید کنند و در مورد اعتبار آن اتفاق نظر حاصل شود. 

در مرحله بعد جزئیات معامله در شبکه ثبت شده و برای سایر افراد در شبکه توزیع می شود و قابل مشاهده است. با توجه به ساز و کار این شبکه ، زمانی که  یک معامله از اجماع شبکه تأیید کافی از طرف ماینر هارا را بدست آورد ، تقریباً غیر قابل برگشت می شود. به طور معمول ، تنها در صورتی قابل تغییر است که اکثر قدرت هش شبکه برای معکوس کردن معامله به اجماع برسد. که همان قدرت 51% شبکه است که میتوانید مقاله آن را از لینک زیر بخوانید.

مدت زمان انجام تراکنش ها

لازم است تا  معاملات آن چین دیتا در همان زمان که از طرف طرفین معامله انتخاب میشود انجام شود تا معاملات بلاک چین را ایمن ، قابل تأیید ، شفاف و فوری نگه دارند. اما ، در واقعیت ، به ندرت چنین اتفاقی می افتد. برای تایید تراکنش ، جمع آوری تعداد کافی تاییدیه و اعتبار از طرف ماینر ها در شبکه ، ممکن است بسیار طولانی شود.دلیل طولانی شدن معامله به این دلیل است که هر بار ماینر ها باید برای اضافه شدن یک بلاک به شبکه بلاکچین مسائل ریاضی بسیار پیچیده ای رو حل کنند.

اگر حجم تراکنش ها بالا باشد یا شبکه شلوغ باشد ، اعتبارسنجی تمام تراکنش ها توسط ماینرها ممکن است بیشتر هم طول بکشد ، مخصوصاً اگر تعداد ماینرها  محدود باشد. در نتیجه ، طرفین معاملات باید زمان بیشتری را منتظر تاییدیه ماینر ها  ی مانند . اما خب طرفین معامله میتوانند با پرداخت کارمزد بیشتر ماینر ها را تشویق کنند تا معاملات آنها را سریع تر از سایرین انجام دهند.

اگر تعداد معاملات در شبکه کم باشد سرعت انجام معاملات بالا میرود اما خب در این شبکه گسترده که روزبه روز درحال گسترش است هرگز تعداد تراکنش ها کاهش نمی یابد.پس بنابراین باید به دنبال راهی برای افزایش سرعت تراکنش ها در کنار گسترش شبکه و تضمین امنیت شبکه باشیم.

شفافیت عمومی جزئیات معاملات

تراکنش ها در بلاک های شبکه بلاکچین ثبت میشوند و از ان ها کپی برداری می شود به طوری که هیچکس نمی تواند آنها را دستکاری کند و تغییر دهد.

کپی برداری از اطلاعات و  تایید آنها توسط ماینر ها مانند این میماند که شما سند ماشینتون رو به میلیون ها نفر نشان دهید و آن ها تایید کنند که آن ماشین برای شما است.

چنین روشی باعث میشود تا امنیت شبکه بسیار بالا رود و احتمال هک شبکه تقریبا به صفر برسد.

درست است که عمومی بودن معاملات امنیت شبکه را بالا برده است اما از طرفی میتواند برای افرادی با سرمایه های بالا نه تنها امن نباشد بلکه جان و سرمایه آنها را نیز تهدید کند .

ممکن است شخصی با پیگیری دقیق و بی وقفه تراکنش ها و آدرس ها سرانجام از هویت شخص فلان مطلع شود و تلاش کند تا در خارج از دنیای دیجیتالی امن بلاکچین دست به دزدی و….. بزند.

هزینه های آن چین دیتا

برای تایید تراکنش ها در این شبکه لازم است تا ماینر ها سختی شبکه را به کمک دستگاه های خود تامین کنند در قبال کاری که ماینر ها انجام میدهند کارمزد معاملات را دریافت میکنند اگر سختی شبکه و تعداد معاملات کم باشد کارمزدی که طرفین معامله باید بپردازند بسیار کم و حتی میتواند به صفر برسد اما با شرایط حال حاضر بازار که هم سختی شبکه من هم تعداد معاملات در حال افزایش است کارمزد معاملات کمی آزار دهنده می تواند باشد.

تفاوت معاملات شبکه ای با معاملات خارج از شبکه؟

در معاملاتی که خارج از شبکه انجام می شود تغییری در شبکه ایجاد نمیشود در چنین معاملاتی افراد توافق میکنند که شخص ثالث دارایی را دریافت یا ارایه میکند. این چنین معاملات با ارسال به کیف پول یا رمز آن انجام میشود و در شبکه اصلی انگار که هیچ تراکنشی انجام نشده است.

 با چنین روشی دیگر نیازی به انتظار برای تایید اعتبار توسط ماینرهای بلاکچین نیست ، که می تواند روند کار را تسریع کرده و منجر به کاهش هزینه های معامله شود. با این حال ، از آنجا که معاملات خارج از زنجیره در بلاکچین ثبت نشده است ، هیچ سابقه شبکه ای از معامله و جزئیات مالی وجود ندارد ، که در صورت اختلاف بین دو طرف می تواند مشکل ساز شود.

معاملاتی که به صورت آن چین دیتا در شبکه بلاکچین تایید میشوند حتی اگر زمان طولانی تری پردازش آن ها طول بکشد از هم امنیت و اعتباری که دارند قابل ستایش است و نه تنها هیچ فردی نمی تواند آن را انکار کند بلکه هیچ انجمن یا شرکت و حتی دولتی هم نمیتواند آن را انکار کند.

در نهایت انتخاب شیوه معامله وابسته به خود افراد است 

اگر هدف اصلی معامله سرعت است می تواند خارج از شبکه انجام شود اما اگر هدف امنیت و اعتبار است باید حتما این معاملات داخل شبکه انجام شود.

تفاوت آن چین دیتا و آف چین دیتا دقیقا مانند خریدن خانه است.

بسیاری از افراد کمیسیون مشاورین املاک را پرداخت میکنند تا خرید و فروشی که انجام داده اند از اعتبار بالایی برخوردار باشد بعضی افراد هم حاضر به پرداخت کمیسیون نیستند و به صورت توافقی خودشان توافق نامه را می نویسند و امضا می کنند.

نتیجه گیری

تحلیل آن چین دیتا یک روش نوین برای تحلیل بازار است که اولین بار در سال 2011 از آن نام برده شد اما استفاده از آن در سال 2017 پررنگ تر شد. حرف های بسیاری پیرامون استفاده از این تحلیل برای بررسی آینده قیمتی بازار وجود دارد که هر یک از آن ها منتقدان و طرفداران خود را دارد اما به هر حال این یک روش نوین برای تحلیل بازار است که بسیار کامل میباشد به طوری که شاید بتواند جای تحلیل تکنیکال را نیز بگیرد.به دلیل نوظهور بودن این تحلیل شاید نتوانید منابع مناسبی را برای آموزش این تحلیل و روش استفاده از  آن  پیدا کنید.

آموزش آن چین دیتا در پاورآپ ترید

اما در وب سایت پاورآپ ترید مقالات به روز آموزشی تحلیل سنتیمنتال و آن چین را در اختیارتون قرار می دهیم تا بتونید این روش نوین تحلیل بازار را آموزش ببینید.

on-Chain Data به شیوه ای از معاملات ارز دیجیتال گفته میشود که در آن تمامی پروسه تراکنش در بستر بلاکچین انجام میشود و اعتبار آنها به انجام درست معاملات در بلاک های این شبکه وابسته است. معاملات آن چین دیتا در صورتی معتبر در نظر گرفته می شوند که بستر بلاک چین به روز شده باشد و معاملات در شبکه همگانی به صورت عمومی نمایش داده شود. معاملات on-Chain Data از امنیت و شفافیت بسیار بالایی برخوردار هستند زیرا پس از تایید و ثبت در شبکه ، هرگز نمی توان تغییری در آنها ایجاد کرد. با تمام این ها باز هم مشکلاتی نظیر سرعت پایین انجام تراکنش ها و کارمزد بالا وجود دارد.

اگر قصد دارید on-chain Data را آموزش ببینید پیشنهاد میکنیم آموزش on-chain Data را مشاهده کنید.

[kkstarratings]

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
امتیاز : 1.5
برای مطالعه بیشتر

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاه و یکم

08/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته پنجاهم

02/06/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و نهم

26/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هشتم

11/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و هفتم

05/05/1401

تحلیل بیت کوین به سبک on-chain هفته چهل و ششم

30/04/1401
نظرات
اطلاع بده
اطلاع بده
profile avatar
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx