شبکه تتا (THETA) چیست؟

شبکه تتا (THETA) چیست؟

Dorsa
0 16:26 1400/08/20

شبکه تتا (THETA): نسل بعدی جریان ویدئویی و یک پلتفرم استریم محتوای مبتنی بر بلاک چین است که سرمایه گذاران و پایگاه کاربران جهانی را جذب کرده است.

شبکه تتا یک شبکه تحویل ویدئوی غیرمتمرکز است که طیف گسترده ای از راه حل های مبتنی بر بلاک چین را برای مشکلات پیش روی بخش، پخش ویدیوی سنتی ارائه می دهد. این پلتفرم پخش ویدئویی با کیفیت بالا را با هزینه کمتر نسبت به ارائه دهندگان خدمات سنتی و همچنین مکانیسم های انگیزشی متعدد برای پهنای باند غیرمتمرکز و اشتراک محتوا ارائه می دهد. (برای وارد شدن به بازار باید ابتدا دانش کافی داشته باشید. حتما دوهر آموزش ارز دیجیتال را به صورت رایگان مشاهده کنید.)

دریافت ارزدیجیتال تتا به عنوان پاداش

شبکه تتا (THETA) چیست؟
ارز دیجیتال تتا

در حالی که اکثر پلتفرم‌های متمرکز تحویل ویدئو با تنگناهای متناوب در خطوط انتقال و تحویل محتوا مواجه هستند، خدمات پخش ویدیوی تتا به شبکه توزیع‌شده‌ای از کاربران متکی است که به طور داوطلبانه از پهنای باند و منابع محاسباتی اضافی خود برای اجرای پلتفرم تتا در ازای پاداش‌های ارز دیجیتال تتا کمک می‌کنند.

کاربران تتا می توانند برای به اشتراک گذاری ویدیوها با سایر کاربران از طریق برنامه Edgecast، برنامه رونویسی و توزیع محتوای شبکه Theta (dApp) ارزدیجیتال تتا کسب کنند. در نتیجه، تتا یک روش قابل اعتماد و کاربر محور برای تقویت اکوسیستم رو به رشد خود از خدمات سرگرمی-محور ایجاد کرده است – که بیشتر آنها بر ورزش های الکترونیکی، موسیقی، تلویزیون/فیلم، آموزش، و کنفرانس های سازمانی متمرکز هستند.

پیش‌بینی می‌شود صنعت جهانی پخش ویدیو با نرخ رشد سالانه ترکیبی (CAGR) 20.4 درصد از سال 2020 تا 2027 رشد کند، و تیم تتا راه‌های متعددی را برای ارائه ارزش ملموس کاربر نهایی در این بخش به سرعت در حال رشد شناسایی کرده است. به طور خاص، کاربران شبکه Theta از دسترسی کامل به یک زیرساخت جهانی متمرکز بر محتوای ویدیویی و تحویل داده‌های نامحدود و کارآمد برخوردار هستند، و از آنجایی که شبکه Theta توسط ده‌ها هزار node نیرو می‌گیرد، در برابر اختلالات احتمالی تحویل محتوا و آخرین مایل دیجیتال مقاوم‌تر است. 

پذیرش قابل توجه در دنیای واقعی

شبکه تتا (Theta Network) توسط Theta Labs توسعه داده شده است و تیم آن مملو از یک مجموعه قوی از متخصصان رسانه و سرگرمی است که در خارج از سیلیکون ولی و آسیا قرار دارند. علاوه بر این، این پلتفرم توسط تعدادی از شرکت‌های بزرگ مانند سونی، سامسونگ و CAA، شرکت‌های سرمایه‌گذاری سنتی از جمله DCM و Sierra Ventures Fund و سرمایه‌گذاران نهادی متمرکز بر بلاک چین مانند Node Capital و DHVC پشتیبانی می‌شود. شبکه تتا همچنین توانسته است چندین مشاور برجسته از جمله استیو چن، بنیانگذار یوتیوب و جاستین کان، یکی از بنیانگذاران توییچ را تامین کند.

شبکه تتا از قابلیت های داخلی خود برای راه اندازی طیف گسترده ای از مشارکت های استراتژیک استفاده کرده است که ارزش فوری و پایدار را به مخاطبان در سراسر جهان ارائه می دهد. سامسونگ به طور خاص به پیشبرد پذیرش Theta کمک کرده است و اصلی‌ترین dApp استریمینگ ورزش‌های الکترونیکی این پلتفرم، Theta.tv، در گوشی‌های هوشمند گلکسی S20 آینده که به ایالات متحده ارسال می‌شوند، گنجانده می‌شود – بنابراین پایگاه کاربران بالقوه Theta را از طریق ۷۵ میلیون دستگاه گسترش می‌دهد. تتا همچنین با گروه نمایشگر ویژوال سامسونگ همکاری کرده است تا به ارائه خدمات پخش محتوای شبکه Theta به مجموعه تلویزیون های هوشمند خود کمک کند.

تتا همچنین با سایر پروژه های بلاک چین برای افزایش آگاهی و پذیرش شریک شده است. برترین مسابقات جهانی ورزش های الکترونیکی بایننس – The Battle of Asia 2020 – توسط شبکه تتا حمایت می شود و بایننس قصد دارد تمام مسابقات الکترونیکی آینده را از طریق Binance.com و Theta.tv پخش کند، شبکه تتا همچنین برای ورود به بازار رسانه های ژاپنی با Gumi Cryptos شریک شده است و کنفرانس های مهم ارزهای دیجیتال از جمله Consensus و Crypto Asia Summit را به صورت زنده پخش می کند.

شبکه تتا چگونه کار می کند؟

در حالی که شبکه تتا در ابتدا به عنوان یک توکن ERC-20 راه اندازی شد، این پروژه در مارس 2019، پس از فروش توکن خصوصی 20 میلیون دلاری در سال 2017، از شبکه اصلی بلاک چین خود رونمایی کرد. به این معنی که شبکه تتا می‌تواند از پایگاه عظیم کاربر و مزایای شبکه اتریوم استفاده کند و در عین حال از فناوری‌های اختصاصی برای بهبود تحویل جریان محتوا و بهبود تجربه کاربر نهایی استفاده کند.

شبکه تتا بر روی یک مکانیسم اجماع اثبات سهام (PoS)(proof of stake) که به عنوان تحمل خطای بیزانسی چند سطحی (BFT)( Byzantine Fault Tolerance)شناخته می‌شود، اجرا می‌شود، که از زیرمجموعه کوچکی از گره‌ها برای سرعت بخشیدن به تأییدها استفاده می‌کند و بنابراین سریع‌تر و کارآمدتر از منابع سنتی است.

شبکه های اثبات کار (PoW). این پیکربندی به زیرمجموعه کوچکتر 10 تا 20 node به نام «کمیته اعتبارسنجی» متکی است تا تأیید اولیه تراکنش را قبل از انتقال آن به «استخر  نگهبان» – یک گروه بسیار بزرگتر از node که مسئول اعتبارسنجی کامل تراکنش‌ها هستند، بدهد. و آنها را به دفتر کل بلاک چین شبکه تتا اضافه کنید. این طراحی به دستیابی به تعادل سالم بین توان عملیاتی تراکنش، ثبات و عدم تمرکز کمک می کند.

قابلیت ذخیره سازی و تحویل داده های اولیه شبکه Theta از طریق سه ویژگی اصلی فعال می شود:

استخر پرداخت خرد خارج از زنجیره: شبکه تتا یک استخر خارج از زنجیره برای پرداخت های خرد ایجاد کرده است تا عملیات اصلی شبکه را ساده کند. این سیستم از یک طرح شایعات امضای انباشته استفاده می‌کند که به موجب آن مجموعه‌ای از گره‌های نگهبان، امضاهای جزئی را از گره‌های همسایه خود قبل از برقراری ارتباط امضای جمع‌آوری شده به بقیه شبکه جمع‌آوری می‌کنند.

این اجازه می دهد تا سهم امضای هر گره به سرعت به سایر گره های شرکت کننده برسد در حالی که منابع مورد نیاز برای اجرای این ارتباطات را به حداقل می رساند. در نتیجه، هر کاربری می‌تواند با استفاده از تراکنش‌های خارج از زنجیره برداشته شود، که قدرت پردازش گره بیشتری را برای اهداف ذخیره‌سازی، رونویسی و تحویل داده‌های اصلی شبکه آزاد می‌کند.

Edge Nodes: علاوه بر Validator و Guardian Nodes، شبکه Theta از Edge Nodes نیز استفاده می کند که توسط اعضای انجمن Theta میزبانی می شوند. Edge Nodes که در راه‌اندازی شبکه اصلی Theta 2.0 معرفی شد، به کاربران اجازه می‌دهد تا محتوای ویدیویی را رمزگذاری وبازپخش کنند و همچنین پهنای باند/قدرت پردازش اضافی را در سراسر شبکه بدون نیاز به سرورهای متمرکز به اشتراک بگذارند.

شبکه Edge Node هسته مبتنی بر جامعه پلتفرم Theta’s Edgecast را تشکیل می‌دهد، که زیربنای dApps همتا به همتای این پلتفرم است. از اوایل سال 2021، بیش از 7000 Edge Node در سراسر جهان وجود داشت و اپراتورهای Edge Node در ازای مشارکت در اکوسیستم اشتراک‌گذاری محتوای جهانی شبکه تتا، پاداش‌های توکن دریافت می‌کردند.

Theta Token Minter: در اواخر سال 2020، تتا پشتیبانی از اجرای قرارداد هوشمند انعطاف‌پذیر کامل تورینگ را اضافه کرد که قلمرو جدیدی از موارد استفاده بالقوه و ویژگی‌های dApp را باز کرد. به منظور توانمندسازی کاربران برای استفاده از این قابلیت‌های جدید، آزمایشگاه Theta Token Minter را راه‌اندازی کرد که به هر کاربری اجازه می‌دهد تا توکن‌های جدید TNT-20 را در بلاک چین تتا بدون نیاز به تجربه قرارداد هوشمند ایجاد کند.

کاربران می توانند به سادگی نام توکن مورد نظر، نماد علامت گذاری و پارامترهای عرضه توکن جدید خود را وارد کنند و Token Minter به طور خودکار توکن های جدید را ضرب می کند. این واقعیت که این توکن‌ها را می‌توان بدون تخصص فنی ایجاد کرد و به گونه‌ای پیکربندی کرد که یک منبع دائمی ثابت یا متغیر داشته باشد، در را به روی طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها و دارایی‌های جدید در بلاک چین شبکه تتا باز می‌کند.

شبکه Theta در هسته خود یک پروتکل منبع باز است که به dApps اجازه می دهد تا بر روی پلت فرم آن ساخته شود. تتا برای فعال کردن عملیات شبکه خود به یک مدل کوین دوگانه متکی است:

کوین تتا (THETA): کوین THETA کنترل پروتکل تتا را انجام می دهد. کاربران می توانند THETA را به عنوان یک گره اعتبار سنجی/نگهبان به منظور کمک به تولید بلوک های جدید و مشارکت در فرآیندهای حاکمیتی پروتکل به اشتراک بگذارند. عرضه کل کوین THETA ثابت 1 میلیارد است.

کوین TFUEL: سوخت تتا (TFUEL) کوین شبکه تتا است و نقشی مشابه گاز اتریوم دارد. کوین های  TFUEL برای تراکنش‌های زنجیره‌ای مانند پاداش دادن به رله‌های Edge Node برای اشتراک‌گذاری محتوای اصلی، انتقال جریان‌های ویدیویی موجود به سایر کاربران و تعامل با قراردادهای هوشمند در شبکه Theta استفاده می‌شوند. در زمان راه اندازی شبکه اصلی تتا، عرضه اولیه کوین های TFUEL 5 میلیارد بود و این عرضه به طور مداوم هر سال با نرخ ثابت 5 درصد افزایش می یابد.

توکن های THETA، TFUEL و Theta Network TNT-20 را می توان به طور ایمن در برنامه رسمی کیف پول Theta ذخیره کرد. این در اندروید و iOS در دسترس است و به راحتی می توان آن را با کیف پول های سخت افزاری مانند Ledger و Trezor ادغام کرد. کاربران همچنین می توانند از کیف پول دسکتاپ Theta استفاده کنند و در اواخر سال 2020 آزمایشگاه Theta یک افزونه کیف پول Theta را برای مرورگر کروم منتشر کرد. کاربران همچنین می توانند از Theta Explorer برای مشاهده تراکنش ها، آدرس ها و بلوک های روی زنجیره بلاک چین استفاده کنند.

آینده شبکه تتا

در حالی که شبکه تتا در حال حاضر بر روی خدمات ویدیویی بر اساس تقاضا و سایر برنامه های کاربردی متمرکز بر سرگرمی متمرکز است، چشم انداز بلند مدت تیم برای شبکه تتا این است که به عنوان یک پروتکل غیرمتمرکز و سراسر برای پردازش و ارائه انواع داده ها عمل کند. ، از جمله سیستم عامل، به روز رسانی برنامه ها، و سایر اشکال محتوای وب.

تیم Theta با راه‌اندازی نسخه 3.0 شبکه اصلی Theta در حال پیشرفت مداوم به سمت این هدف است. این پلتفرم به روز شده، اشتراک و رایت TFUEL را از طریق مفهوم “Uptime Mining” – رمزگذاری پهنای باند اینترنت و در دسترس بودن، معرفی می کند.

به منظور شرکت در این روش جدید اشتراک‌گذاری منابع، کاربران می‌توانند کوین های  TFUEL را در Edge Nodes خود به اشتراک بگذارند تا آنها را به Elite Edge Nodes ارتقا دهند، که به آنها امکان می‌دهد جوایز بیشتری کسب کنند. با کنترل بهتر کمبود TFUEL خود و ایجاد راه‌های جدید برای ایجاد انگیزه در تعامل کاربر، تتا می‌تواند به سمت تبدیل شدن به یک پلتفرم تحویل محتوای قابل استفاده‌تر و خودپایدار پیشرفت کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
امتیاز : 0
برای مطالعه بیشتر
آشنایی با 10 بروکر فارکس معتبر و محبوب بازار فارکس

آشنایی با 10 بروکر فارکس معتبر و محبوب بازار فارکس

07/06/1401
معرفی 10 صرافی ایرانی ارز دیجیتال

معرفی 10 صرافی ایرانی ارز دیجیتال

05/06/1401
معرفی 10 صرافی خارجی معتبر و نام آشنا در بازار رمز ارز ها

معرفی 10 صرافی خارجی معتبر و نام آشنا در بازار رمز ارز ها

31/05/1401

Prop trading یا تجارت اختصاصی چیست؟

09/05/1401

بررسی فراید سوزاندن توکن

02/05/1401
توکنومیکس چیست

توکنومیکس چیست؟

27/04/1401
نظرات
اطلاع بده
اطلاع بده
profile avatar
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx