توکنومیکس چیست

توکنومیکس چیست؟

تیم IT پاورآپ ترید
0 10:23 1401/04/27

توکنومیکس، چگونگی عملکرد دارایی را به همراه نیروهای روانی یا رفتاری که احتمالاً بر ارزش آن تاثیر می گذارد، روشن می کند. ایجاد انگیزه برای خرید و نگهداری توکن و توکنومیک های طراحی شده نقش اساسی در موفقیت یک پروژه دارد.

دانستن مفهوم حباب بیت‌کوین نیز میتواند برای شما سودمند باشد.

از سوی دیگر، پروژه هایی با توکنومیک ضعیف دیر یا زود پشتشان به خاک میخورد. مکانیک نامناسب توکن اولین نشانه مشکلات آتی است. درک توکنومیکس در هنگام تصمیم گیری برای خرید یا عدم خرید یک دارایی رمزنگاری، یک مرحله بسیار بسیار مهم است.

این مقاله به بررسی عملکرد توکنومیک، ویژگی‌های اصلی، عرضه و تقاضای ارزهای دیجیتال، سوزاندن توکن، تخصیص‌ها و موارد دیگر می‌پردازد.

به کمک این مقاله یاد خواهید گرفت که چرا توکنومیکس مهم است و چگونه از توکنومیک برای تعیین ارزش ارز دیجیتال استفاده کنید.

توکنومیکس چیست؟

Tokenomics ترکیبی از دو کلمه “token” و “economics” است که به ویژگی های عرضه و تقاضای یک پروژه رمزنگاری اشاره دارد. اقتصاد یک توکن کریپتو را در نظر میگیرد که شامل: صدور، ویژگی ها، توزیع، عرضه، تقاضا و سایر ویژگی ها میتواند باشد.

برای درک بهتر توکنومیکس اجازه دهید بررسی کنیم که توکن کریپتو چیست! 

این یک واحد ارز دیجیتال است که توسط پروژه های رمزنگاری بر روی یک بلاک چین موجود ساخته شده است. 

مانند هر ارز معمولی، توکن های کریپتو دارای ارزش خاصی هستند و قابل مبادله هستند.

توکنومیکس در رابطه با اقتصاد، به این کمک خواهد کرد که بفهمیم اقتصاد یک ارز دیجیتال چگونه با اقتصاد سنتی متفاوت است. 

صرف‌نظر از دوران تاریخ، دولت‌ها از فضای پنهانی و غیر قابل مشاهده پول بیشتری خلق می‌کنند. مبارزه با یک جنگ یا مقابله با خشکسالی می تواند بسیار گران تمام شود. برای مقابله با آن، افزایش درآمد همیشه یک گزینه مناسب نیست و مقامات استخراج ارز را جایگزین ساده‌تری می‌دانند. 

ایجاد ارز اضافی در نهایت ارزش پول موجود را کاهش می دهد.

با این حال، پروژه‌های کریپتو، برنامه‌های صدور توکن‌ها را از پیش تعیین کرده و به‌طور الگوریتمی ایجاد کرده‌اند. ما می توانیم به طور دقیق تعداد سکه های در گردش را در یک زمان خاص پیش بینی کنیم. میزان توزیع سکه بین سهامداران مختلف نیز از قبل در نظر گرفته شده است. اگرچه از نظر فنی امکان تغییر برنامه صدور و برنامه توزیع وجود دارد، اما اجرای این فرآیند دشوار است.

توکنومیکس چگونه کار می کند؟

توکنومیکس اقتصاد یک پروژه رمزنگاری را با ایجاد انگیزه برای دارندگان توکن و تعریف سودمندی توکن ها، عامل اصلی تقاضای آنها، راه اندازی میکند. متغیرهای مختلفی که توسعه دهندگان برای تأثیرگذاری بر جنبه های مختلف توکنومیک با آنها بازی می کنند عبارتند از:

عرضه و توکنومیکس

یک معیار اصلی در توکنومیک پروژه های مختلف، تامین سکه است. شما باید کل و همچنین عرضه در گردش را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، بیت کوین (BTC)، کل عرضه را به 21 میلیون سکه محدود می کند و انتظار می رود آخرین سکه در حدود سال 2140 ضرب شود. از سوی دیگر، سولانا (SOL)، مجموعا 508 میلیون SOL عرضه دارد.

پروژه‌های توکن غیرقابل تعویض (NFT) نیز تعداد توکن‌هایی را که قرار است ضرب شوند، محدود می‌کنند. به عنوان مثال، CryptoPunks دارای 10000 پانک در قراردادهای v1 و v2 است، در حالی که Bored Ape Yacht Club در مجموع 9999 NFT دارد. نادر بودن و انحصاری بودن منجر به قیمت بالاتر NFTها می شود.

تخصیص رمز و دوره های واگذاری وتوکنومیکس

تخصیص دقیق توکن به سهامداران در حال حاضر در پروژه های رمزنگاری یک هنجار است. برای ایجاد اعتبار محصول، در حال حاضر رویه این است که برای توکن‌هایی که به سرمایه‌گذاران خطرپذیر یا توسعه‌دهندگان تخصیص داده می‌شود، یک دوره تخصیص داده شود. دوره واگذاری توکن های توسعه دهندگان را برای مدت معینی قفل نگه می دارد، بنابراین سرمایه گذاران را از شر عاملان طرح های دامپ و پتمپ نجات می دهد.

استخراج و استقرار وتوکنومیکس

بلاک چین های اولیه مانند بیت کوین و اتریوم – در حال حاضر – توکن هایی را برای تشویق ماینر ها برای اعتبارسنجی تراکنش ها منتشر می کنند. این فرآیند اثبات کار (PoW) نامیده می شود. ماینرها باید از قدرت محاسباتی خود برای استخراج بلاک های جدید و اضافه کردن آنها به بلاک چین استفاده کنند. در بلاک‌چین‌های اثبات سهام (PoS) که مدل شرط‌بندی را برای اعتبارسنجی‌کنندگان پیاده‌سازی کرده‌اند، پاداش‌ها به کسانی تعلق می‌گیرد که تعداد معینی از سکه‌ها را در یک قرارداد هوشمند قفل کرده‌اند. با ارتقای لایه اجماع، اتریوم به سمت این مدل حرکت می کند.

بازده – محصول و توکنومیکس

قانون  بازده هر کسی را که دارای ارز دیجیتال بیشتر است قادر می‌سازد تا توکن‌های بیشتری کسب کند. می‌توانید وجوه خود را به هر کسی که می‌خواهد وام یا از طریق قراردادهای هوشمند قرض دهد، سود و اصل را به صورت توکن به دست آورید. کشاورزی قانون بازده، استخرهای عظیمی از بازده را در صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) ایجاد می‌کند.

توکن ها میسوزند

برای جلوگیری از تورم، پروتکل‌های کریپتو باید توکن‌ها را بسوزانند تا به‌طور دائم آن‌ها را از گردش خارج کنند. از آنجایی که تعداد توکن های در گردش کمیاب می شود، قیمت احتمالاً افزایش می یابد. بایننس توکن اصلی خود BNB را می سوزاند تا کل عرضه خود را کاهش دهد. در نوامبر 2019، Stellar 55 میلیارد توکن XLM، حدود 50 درصد از کل عرضه خود را از بین برد که منجر به افزایش قیمت کوتاه مدت بیش از 30 درصد شد.

تحلیل توکنومیک و توکنومیکس

عرضه و تقاضای ارزهای رمزپایه تعیین کننده اصلی قیمت آنها هستند. بیایید بررسی کنیم که توسعه دهندگان چگونه توکنومیک را به کار میگیرند:

سمت عرضه

در هسته خود، اقتصاد همه چیز در مورد درک عرضه و تقاضای یک ارز است. این دو عامل بینشی را در مورد مطلوب بودن یک ارز مشخص می دهد. همین تئوری در توکنومیکس نیز کار می کند و به شما ایده روشنی در مورد عرضه یک توکن داده شده و تقاضای آن می دهد.

اجازه دهید ابتدا سمت عرضه را بررسی کنیم. ما باید تعیین کنیم که آیا ارزش یک توکن به صورت واقعی افزایش می‌یابد یا با توجه به عرضه، ارزش آن افزایش می‌یابد. 

تئوری اقتصادی معتقد است که اگر توکن های کمتری در گردش باشد، ارزش یک توکن افزایش می یابد. به این پدیده کاهش قیمت می گویند. از طرف دیگر، اگر تعداد کل توکن ها افزایش یابد، ارزش کاهش می یابد. این همان تورم است.

هنگام بررسی سمت عرضه، لازم نیست عواملی مانند ابزار، ظرفیت ایجاد درآمد برای دارندگان آن یا دیگران را در نظر بگیرید. تنها معیار تغییر عرضه در طول زمان است. شما تعداد توکن‌های موجود در حال حاضر را در نظر می‌گیرید، عددی که به صورت الگوریتمی تنظیم شده است تا در آینده در طول فرآیند انتشار استخراج یا منتشر شود.

بررسی سمت عرضه بیت کوین به درک بهتر آن کمک می کند. همانطور که گفته شد، سقف عرضه آن 21,000,000 بیت کوین است که با نرخی که هر چهار سال یا تا سال 2140 نصف می شود. بیش از 19,000,000 بیت کوین تا ژوئن 2022 استخراج شده است، بنابراین 2,000,000 بیت کوین دیگر در آینده منتشر خواهد شد. 120 سال. این بدان معناست که تنها حدود 10 درصد از بیت کوین برای بیش از 100 سال از سال 2022 استخراج می شود و هرگونه فشار تورمی جدی را رد می کند.

سمت تقاضا و توکنومیکس

فقط طرف عرضه هیچ ارزشی ایجاد نمی کند. در عوض، این سمت تقاضا است که یک توکن را ارزشمند می کند. اجازه دهید این پدیده را درک کنیم.

فرض کنید 10 سبد زیبا در خانه دارید. با توجه به طراحی پیچیده، شما بر این باورید که آنها تقاضای زیادی خواهند داشت. شما اعلام می کنید که دیگر آنها را تولید نمی کنید و یک منبع ثابت و محدود ایجاد می کنید. کار به خوبی انجام شد؟

سبدها باید اکنون ارزش الماس داشته باشند. خیلی حرکت نبوغانه ای بود. نه؟  قطعا نبود!!!

یک عرضه ثابت به طور خودکار به ارزش تبدیل نمی شود. مردم باید باور کنند که این چیزها در حال حاضر ارزش دارند و در آینده نیز ارزش بیشتری خواهد داشت. برای تعیین اینکه آیا یک توکن مورد تقاضا خواهد بود یا خیر، باید بازگشت سرمایه (ROI)، تئوری بازی و الگوهای رفتاری را بررسی کنید.

بازگشت سرمایه

ROI به جریان نقدی اشاره دارد که انتظار می رود یک توکن برای شخصی که فقط آن را در اختیار دارد ایجاد کند. به عنوان مثال، یک دارنده (AVAX)، می‌تواند توکن‌های خود را برای ایمن کردن شبکه و کسب درآمد بیشتر AVAX در این فرآیند به اشتراک بگذارد. برخی از پروتکل ها به سهامداران اجازه می دهد تا سهمی از درآمد پروتکل را به خانه ببرند. برای مثال، هر کسی که دارای SushiSwap (SUSHI) باشد، حق دریافت درآمد خود پروتکل را دارد.

اگر توکن ROI ذاتی نداشته باشد، مردم قصد نگهداری آن را نخواهند داشت. اگر به این نتیجه رسیدید که دیگران به ارزش توکن اعتماد دارند، مایل خواهید بود پول خود را در آن قرار دهید.

سطوح انرژی جامعه

شور و شوق جامعه بینشی را در مورد باور افرادی که سرمایه یا احساسات خود را در این توکن قرار داده اند ارائه می دهد. سطح انرژی آنها را در Discord، توییتر و سایر رسانه های اجتماعی اندازه گیری کنید. مشخص کنید که افراد چه مدت در جامعه فعال بوده اند. آیا آنها مایلند که توکن را بخشی از سرمایه همراه خود کنند؟

علاوه بر این، سطوح انرژی جامعه یک محرک کلیدی برای تقاضای آتی برای توکن است. یک مثال بارز از اینکه چگونه باور ساده می‌تواند یک توکن را به پیش ببرد، Dogecoin (DOGE) است. یک توکن میم به لطف پیروان فرقه مانند خود به برترین توکن های رمزنگاری راه یافت.

نظریه بازی

یک مکانیسم اساسی در زیر هر فناوری، نظریه بازی نامیده می شود. به عبارت ساده، مطالعه سیستماتیک چگونگی و چرایی تصمیم گیری افراد است. از مدل های ریاضی تعارض و همکاری برای درک رفتار تصمیم گیرندگان استفاده می کند. در حوزه کریپتو اعمال می شود، توسعه دهندگان را قادر می سازد تا فرآیند تصمیم گیری توسط سهامداران را در یک محیط تعاملی ارزیابی کنند.

عناصر در طراحی توکنومیکس به افزایش تقاضا برای توکن کمک می کند. Lockup ها ثابت کرده اند که یک نظریه بازی خوب در توکنومیکس هستند. دارای پروتکلی است که دارندگان توکن را برای قفل کردن توکن ها در قرارداد و در ازای دریافت پاداش های بیشتر تشویق می کند.

در پروتکل Curve، باید توکن های پروتکل منحنی (CRV) خود را قفل کنید تا سهمی از درآمد را به دست آورید. توکن ها را برای مدت طولانی تری قفل کنید و درآمد شما نیز بالا می رود. با انگیزه های قوی برای به اشتراک گذاشتن CRV برای مدت طولانی، سهامداران دلایل کمی برای باز کردن (فروش) توکن های خود دارند.

Near Protocol

Near Protocol (NEAR)، تامین انرژی Near Protocol، دارای یک رشته موارد کاربردی مانند ایمن کردن پروتکل، عمل به عنوان واحد حساب و وسیله مبادله برای منابع داخلی و برنامه های کاربردی خارجی و موارد دیگر است.

  • ابزارهای توکنومیکس عبارتند از:
  • کارمزد برای اجرای تراکنش ها
  • ذخیره سازی داده ها
  • مشارکت کلی و مشارکت در امنیت شبکه
  • مشارکت حاکمیتی

کل و حداکثر عرضه توکن NEAR 1,000,000,000 است. این پروتکل شامل صدور ثابت توکن است که حدود 5٪ از کل عرضه هر سال است. 90 درصد توکن‌ها به عنوان پاداش، امنیت تراکنش‌ها، ذخیره‌سازی و محاسبات به اعتبارسنجی‌ها می‌رسند. کارمزد تراکنش های جمع آوری شده توسط شبکه برای کنترل تورم سوزانده می شود.

کلیات توکنومیکس

درک صحیح از توکنومیکس به شما مهارت های اساسی برای ارزیابی یک پروژه رمزنگاری می دهد. با اسناد یا وایت پیپر آنها، می توانید بینشی در مورد عرضه و تقاضای توکن ها به دست آورید. شما قادر خواهید بود بفهمید که تیم آنها چگونه تقاضا برای توکن را افزایش می دهد و به طور منطقی چشم اندازهای آینده آن را تحلیل می کنید.

Tokenomics یک عامل کلیدی در تعیین نحوه عملکرد یک توکن در برابر دلار ایالات متحده، بیت کوین یا آلت کوین ها است. تجزیه و تحلیل به شما کمک می کند نتیجه بگیرید که آیا توسعه دهندگان ایده های نوآورانه ای در مورد تخصیص توکن ارائه کرده اند یا فقط ایده های رایج را اجرا کرده اند. همچنین به انتخاب پروژه هایی با توکنومیک خوب کمک می کند و ارزش سرمایه گذاری شما را افزایش می دهد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
امتیاز : 0
برای مطالعه بیشتر
10 تا از بهترین nft ها برای سرمایه گذاری

10 تا از بهترین nft ها برای سرمایه گذاری

19/06/1401
بهترین کیف پول بیت کوین

بهترین کیف پول بیت کوین کدام است؟ معرفی بهترین کیف پول بیت کوین

15/06/1401
آشنایی با 10 بروکر فارکس معتبر و محبوب بازار فارکس

آشنایی با 10 بروکر فارکس معتبر و محبوب بازار فارکس

07/06/1401
معرفی 10 صرافی ایرانی ارز دیجیتال

معرفی 10 صرافی ایرانی ارز دیجیتال

05/06/1401
معرفی 10 صرافی خارجی معتبر و نام آشنا در بازار رمز ارز ها

معرفی 10 صرافی خارجی معتبر و نام آشنا در بازار رمز ارز ها

31/05/1401

Prop trading یا تجارت اختصاصی چیست؟

09/05/1401
نظرات
اطلاع بده
اطلاع بده
profile avatar
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx