اینترنت نسل سوم

وب 3.0 یا اینترنت نسل سوم چیست؟

Dorsa
0 15:15 1400/09/25

وب 2.0 و وب 3.0 به تکرارهای متوالی وب در مقایسه با وب 1.0 اصلی دهه 1990 و اوایل دهه 2000 اشاره دارند. وب 2.0 نسخه فعلی اینترنت است (اصطلاحی که اغلب به جای “اینترنت” استفاده می شود) که همه ما با آن آشنا هستیم، در حالی که وب 3.0 نشان دهنده فاز بعدی آن است.نسل بعدی اینترنت زمینه ساز دنیای جدید متاورس است که روش های جدید سرمایه گذاری را درپی دارد.

وب 1.0

وب 3.0 یا اینترنت نسل سوم چیست؟

برنرز لی در سال 1990 زمانی که دانشمند کامپیوتر در پژوهشگاه اروپایی سرن بود، پیشگام توسعه اینترنت بود. تا اکتبر 1990، برنرز سه فناوری اساسی را نوشت که پایه و اساس وب شد، از جمله اولین ویرایشگر/مرورگر و صفحه وب (“WorldWideWeb.app”):

  • HTML: زبان نشانه گذاری HyperText، زبان نشانه گذاری یا قالب بندی وب.
  • URI یا URL: شناسه یا مکان یاب منبع یکسان، آدرس به فردی که برای شناسایی هر منبع در وب می شود.
  • HTTP: پروتکل انتقال ابرمتن، که امکان بازیابی منابع مرتبط از سراسر وب را فراهم می کند.

در اواسط دهه 1990، معرفی مرورگرهای وب مانند Netscape Navigator، عصر وب 1.0 را آغاز کرد. این عصر صفحات وب ایستا بازیابی شده از سرورها بود، که با محتوای نرم و نرمی که امروزه بدیهی تلقی می شود بسیار فاصله داشت. اکثر کاربران اینترنت در آن زمان از ویژگی های جدید مانند ایمیل و بازیابی اخبار در زمان واقعی خوشحال بودند. تولید محتوا هنوز در مراحل ابتدایی خود بود و کاربران فرصت کمی برای برنامه های کاربردی تعاملی داشتند، اگرچه این امر با محبوبیت روزافزون بانکداری و تجارت آنلاین بهبود یافت.

وب 2.0

وب 3.0 یا اینترنت نسل سوم چیست؟

وب 2.0 به تغییر پارادایم(الگو) در نحوه استفاده از اینترنت اشاره دارد. در طی 15 تا 20 سال گذشته، صفحات ساده و ابتدایی  وب 1.0 به طور کامل با تعامل، اتصال اجتماعی و محتوای تولید شده توسط وب 2.0 جایگزین شده است. وب 2.0 امکان مشاهده محتوای تولید شده توسط کاربر توسط میلیون ها نفر در سراسر جهان را به صورت مجازی در یک لحظه فراهم می کند. این دسترسی بی نظیر منجر به انفجار محتوای تولید شده توسط کاربران در سال های اخیر شده است.

رشد تصاعدی Web 2.0 توسط نوآوری های کلیدی مانند دسترسی به اینترنت تلفن همراه و شبکه های اجتماعی و حضور از همه جا به کمک دستگاه های تلفن همراه قدرتمند مانند آیفون و دستگاه های مجهز به اندروید انجام شده است. در دهه دوم این هزاره، این پیشرفت‌ها تسلط «برنامه‌هایی» را امکان‌پذیر کرد که تعامل و ابزار آنلاین را تا حد زیادی گسترش دادند – به عنوان مثال، AirBnB، فیس‌بوک (اکنون متا)، اینستاگرام، TikTok، Twitter، Uber، WhatsApp و YouTube

رشد شگفت‌انگیز درآمد این پلتفرم‌های مسلط باعث شده است که بسیاری از شرکت‌های مبتنی بر وب 2.0 – مانند اپل، آمازون، گوگل، فیس‌بوک و نتفلیکس – در بین بزرگترین شرکت‌های جهان از نظر ارزش بازار قرار بگیرند (و در طول مسیر، شرکت‌هایی را ایجاد کردند که بیش از حد مورد استفاده قرار گرفتند.

این برنامه‌ها همچنین باعث رشد اقتصادی شده‌اند و میلیون‌ها نفر را قادر می‌سازد تا از طریق رانندگی، اجاره خانه‌های خود، تحویل غذا و مواد غذایی، یا فروش کالا و خدمات آنلاین، به‌صورت پاره وقت یا تمام وقت درآمد کسب کنند.

وب 2.0 همچنین به شدت برای برخی از صنایع مخرب بوده است، تا جایی که تهدیدی وجودی برای برخی از آنها محسوب می شود. این بخش‌ها بخش‌هایی هستند که یا نتوانسته‌اند خود را با مدل جدید کسب‌وکار مبتنی بر وب تطبیق دهند یا در انجام آن کند بوده‌اند، خرده‌فروشی، سرگرمی، رسانه و تبلیغات از جمله بیشترین آسیب‌ها هستند.

وب 3.0

وب 3.0 یا اینترنت نسل سوم چیست؟

وب 3.0 تکرار یا مرحله بعدی تکامل وب/اینترنت را نشان می دهد و به طور بالقوه می تواند به همان اندازه مخرب باشد و به اندازه وب 2.0 تغییر پارادایم(الگو) را نشان دهد. وب 3.0 بر اساس مفاهیم اصلی تمرکززدایی، باز بودن، و کاربرد بیشتر کاربر ساخته شده است.

تیم برنرز لی در دهه 1990 برخی از این مفاهیم کلیدی را شرح داده بود، همانطور که در زیر ذکر شده است:

  • تمرکززدایی: “برای پست کردن هر چیزی در وب، هیچ مجوزی از یک مقام مرکزی لازم نیست، هیچ گره کنترل مرکزی وجود ندارد، و بنابراین هیچ نقطه شکست واحدی وجود ندارد… و هیچ “قانونی” وجود ندارد! این همچنین به معنای رهایی از سانسور بی‌رویه نظارت ها هم هست.”
  • طراحی از پایین به بالا: “به جای اینکه کد نوشته شده و توسط گروه کوچکی از متخصصان کنترل شود، در دید کامل همه توسعه داده شد و حداکثر مشارکت و آزمایش را تشویق کرد.”

برنرز لی در مقاله ای در سال 2001، مفهوم آنچه را که وب معنایی می نامد، مورد بحث قرار داد. رایانه ها هیچ راه قابل اعتمادی برای پردازش معنایی زبان ندارند (یعنی کشف زمینه واقعی که یک کلمه یا عبارت در آن استفاده می شود). چشم انداز برنرز لی برای وب معنایی این بود که ساختار محتوای معنی دار صفحات وب را ایجاد کند و نرم افزاری را فعال کند که وظایف پیچیده ای را برای کاربران انجام دهد.

وب 3.0 بسیار فراتر از مفهوم اصلی وب معنایی است که توسط برنرز لی در سال 2001 مفهوم سازی شد. این تا حدی به این دلیل است که تبدیل زبان انسانی – با تمام تفاوت های ظریف و تغییرات ظریف آن – به قالبی بسیار گران و بسیار دشوار است. را می توان به راحتی توسط کامپیوترها درک کرد و همچنین به این دلیل که وب 2.0 در دو دهه گذشته به طور قابل توجهی تکامل یافته است.

تعریف ویژگی های وب 3.0

در حالی که هنوز هیچ تعریف استاندارد شده ای از وب 3.0 وجود ندارد، اما دارای چند ویژگی تعریف کننده است:

تمرکززدایی: این یک اصل اصلی وب 3.0 است. در وب 2.0، رایانه ها از پروتکل HTTP در قالب آدرس های وب منحصر به فرد برای یافتن اطلاعات استفاده می کنند که معمولاً در یک مکان ثابت روی یک سرور واحد ذخیره می شود. با وب 3.0، از آنجایی که اطلاعات بر اساس محتوای آن یافت می شود، می توان آن را در چندین مکان به طور همزمان ذخیره کرد و در نتیجه غیرمتمرکز شد. این امر پایگاه داده های عظیمی را که در حال حاضر توسط غول های اینترنتی مانند فیس بوک (اکنون متا) و گوگل نگهداری می شوند، از بین می برد و با واگذاری کنترل بیشتر به کاربران، از غنی سازی بی رویه آنها جلوگیری می کند.

با وب 3.0، داده های تولید شده توسط منابع محاسباتی متفاوت و قدرتمند از جمله تلفن های همراه، رایانه های رومیزی، لوازم خانگی، وسایل نقلیه و حسگرها توسط کاربران از طریق شبکه های داده غیرمتمرکز فروخته می شود و تضمین می کند که کاربران کنترل مالکیت خود را حفظ می کنند.

بی اعتماد و بدون مجوز: وب 3.0 علاوه بر تمرکززدایی و مبتنی بر نرم افزار منبع باز، “بی اعتماد” نیز خواهد بود (یعنی شبکه به شرکت کنندگان اجازه می دهد مستقیماً بدون رفتن از طریق یک واسطه مورد اعتماد تعامل داشته باشند) و “بدون مجوز” (به معنای هر کسی است). می تواند بدون مجوز از یک نهاد حاکم شرکت کند). در نتیجه، برنامه‌های وب 3.0 یا بر روی بلاک‌چین یا شبکه‌های همتا به همتای غیرمتمرکز یا ترکیبی از آن‌ها اجرا می‌شوند – به این گونه برنامه‌های غیرمتمرکز Dapps می‌گویند.

هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشین: در وب 3.0، رایانه‌ها می‌توانند مانند انسان‌ها اطلاعات را از طریق فناوری‌های مبتنی بر مفاهیم وب معنایی و پردازش زبان طبیعی درک کنند. وب 3.0 همچنین از یادگیری ماشینی استفاده می کند، که شاخه ای از هوش مصنوعی است که از داده ها و الگوریتم ها برای تقلید از روشی که انسان ها یاد می گیرند استفاده می کند و به تدریج دقت آن را بهبود می بخشد. این قابلیت‌ها رایانه‌ها را قادر می‌سازد تا نتایج سریع‌تر و مرتبط‌تری را در زمینه‌هایی مانند توسعه دارو و مواد جدید تولید کنند، برخلاف تبلیغات هدفمند صرفاً که بخش عمده‌ای از تلاش‌های فعلی را تشکیل می‌دهد.

قابلیت اتصال و فراگیر بودن: با وب 3.0، اطلاعات و محتوا بیشتر به هم متصل و همه جا حاضر می شوند و با برنامه های کاربردی متعدد و با تعداد فزاینده ای از دستگاه های روزمره متصل به وب قابل دسترسی هستند – به عنوان مثال اینترنت اشیا.

وب 3.0: پتانسیل ها و مشکلات

وب 3.0 این پتانسیل را دارد که ابزار بسیار بیشتری را برای کاربران فراهم کند، فراتر از رسانه های اجتماعی، پخش جریانی و خرید آنلاین که اکثر برنامه های وب 2.0 مورد استفاده مصرف کنندگان را شامل می شود. قابلیت‌هایی مانند وب معنایی، هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی که در هسته وب 3.0 قرار دارند، این پتانسیل را دارند که کاربردها را در حوزه‌های جدید بسیار افزایش دهند و تعامل با کاربر را بسیار بهبود بخشند.

ویژگی‌های اصلی وب 3.0 مانند سیستم‌های غیرمتمرکز و بدون پیش‌فرض نیز به کاربران کنترل بسیار بیشتری بر روی داده‌های شخصی‌شان می‌دهد. این ممکن است به محدود کردن عمل استخراج داده ها کمک کند – که به اطلاعات جمع آوری شده از کاربران وب بدون رضایت یا غرامت آنها اشاره دارد – و اثرات شبکه ای را که غول های فناوری را قادر می سازد از طریق تبلیغات استثمارگرانه و شیوه های بازاریابی به انحصار تقریباً انحصاری تبدیل شوند، مهار کند.

با این حال، تمرکززدایی خطرات قانونی و نظارتی قابل توجهی را نیز به همراه دارد. جرایم سایبری، سخنان نفرت انگیز و اطلاعات نادرست – که در حال حاضر به اندازه کافی برای پلیس دشوار است – به دلیل فقدان کنترل مرکزی، در یک ساختار غیرمتمرکز بیشتر خواهد شد. یک وب غیرمتمرکز نیز مقررات و اجرای آن را بسیار دشوار می کند. به عنوان مثال، قوانین کدام کشور برای یک وب سایت خاص که محتوای آن در کشورهای متعددی در سراسر جهان میزبانی می شود اعمال می شود؟

آیا وب 3.0 همان وب معنایی است؟

وب 3.0 بسیار فراتر از وب معنایی است که توسط تیم برنرز لی پیشگام وب در سال 2001 پیش بینی شده بود. در حالی که وب 3.0 از فناوری های مبتنی بر مفاهیم وب معنایی و پردازش زبان طبیعی برای شهودی تر کردن تعامل با کاربر استفاده می کند، همچنین دارای ویژگی های دیگری مانند استفاده گسترده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، و سیستم‌های بی‌اعتماد/بدون مجوز مانند بلاک چین و شبکه‌های همتا به همتا.

کدام فناوری های جدیدتر در امور مالی توسط وب 3.0 تسهیل می شود؟

وب 3.0 به دلیل ویژگی کلیدی غیرمتمرکز خود، خود را به فناوری هایی مانند بلاک چین، دفتر کل توزیع شده و امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) وام می دهد.

یک مثال واقعی از اینکه چگونه Web 3.0 می‌تواند کاربرد بیشتری برای کاربر فراهم کند چیست؟

به عنوان مثال، اگر برای تعطیلات برنامه ریزی می کنید و بودجه کمی دارید، باید ساعت ها به دنبال پرواز، محل اقامت و اجاره ماشین باشید، وب سایت های متعددی را ترال کنید و قیمت ها را مقایسه کنید. با وب 3.0، موتورهای جستجوی هوشمند یا ربات‌ها می‌توانند تمام این اطلاعات را جمع‌آوری کنند و توصیه‌های متناسب با مشخصات و ترجیحات شما ایجاد کنند و در ساعات کاری شما صرفه‌جویی کنند.

به زبان ساده

برای استفاده از قیاسی از فیلم‌ها، اگر وب 1.0 دوره فیلم‌های سیاه و سفید را نشان می‌داد، وب 2.0 عصر سه بعدی رنگی/پایه‌ای خواهد بود، در حالی که وب 3.0 تجربه‌ای غوطه‌ور در متاورس خواهد بود. همانطور که دهه 2010 دهه ای بود که وب 2.0 به نیروی غالب در تجارت جهانی و چشم انداز فرهنگی تبدیل شد، ممکن است نوبت وب 3.0 در دهه 2020 باشد. تغییر نام فیس‌بوک به Meta6 در 28 اکتبر 2021، می‌تواند نشانه اولیه این باشد که تغییر به Web 3.0 در حال افزایش است.

منبع: اینوستوپدیا

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
امتیاز : 0
برای مطالعه بیشتر
10 تا از بهترین nft ها برای سرمایه گذاری

10 تا از بهترین nft ها برای سرمایه گذاری

19/06/1401
بهترین کیف پول بیت کوین

بهترین کیف پول بیت کوین کدام است؟ معرفی بهترین کیف پول بیت کوین

15/06/1401
آشنایی با 10 بروکر فارکس معتبر و محبوب بازار فارکس

آشنایی با 10 بروکر فارکس معتبر و محبوب بازار فارکس

07/06/1401
معرفی 10 صرافی ایرانی ارز دیجیتال

معرفی 10 صرافی ایرانی ارز دیجیتال

05/06/1401
معرفی 10 صرافی خارجی معتبر و نام آشنا در بازار رمز ارز ها

معرفی 10 صرافی خارجی معتبر و نام آشنا در بازار رمز ارز ها

31/05/1401

Prop trading یا تجارت اختصاصی چیست؟

09/05/1401
نظرات
اطلاع بده
اطلاع بده
profile avatar
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx