ییلد فارمینگ چیست

ییلد فارمینگ یا Yield farming چیست؟

Dorsa
0 15:37 1400/08/08

Yield farming عملی است که دارایی‌های رمزنگاری شده را به اشتراک می‌گذارند یا به آنها وام می‌دهند تا بازده یا پاداش‌های بالا در قالب ارز دیجیتال بدست آید. این برنامه نوآورانه و در عین حال پرخطر و قسمتی از صندوق از تامین مالی غیرمتمرکز (DeFi) به لطف نوآوری های بیشتر مانند استخراج نقدینگی اخیراً محبوبیت زیادی پیدا کرده است. Yield farming در حال حاضر بزرگترین محرک رشد بخش نوپای DeFi است که به آن کمک می کند تا از ارزش بازار 500 میلیون دلاری به 10 میلیارد دلار در سال 2020 برسد.

تحلیل آن چین بیت کوین

به طور خلاصه، پروتکل‌های Yield farming، ارائه‌دهندگان نقدینگی (LP) را تشویق می‌کنند تا دارایی‌های رمزنگاری خود را در یک استخر نقدینگی مبتنی بر قرارداد هوشمند به اشتراک بگذارند یا قفل کنند. این مشوق ها می تواند درصدی از کارمزد تراکنش و بهره از وام دهندگان باشد . این بازده به عنوان بازده درصدی سالانه (APY) بیان می شود. هرچه سرمایه گذاران بیشتر وجوهی را به مخزن نقدینگی مرتبط اضافه کنند، ارزش بازده صادر شده به همین ترتیب کاهش می یابد.

در ابتدا، اکثر کشاورزان بازدهی، استیبل کوین های معروف USDT، DAI و USDC را در اختیار داشتند. با این حال، محبوب ترین پروتکل های DeFi اکنون در شبکه اتریوم کار می کنند و توکن های حاکمیتی را برای به اصطلاح استخراج نقدینگی ارائه می دهند. توکن ها در این استخرهای نقدینگی در ازای تامین نقدینگی برای صرافی های غیرمتمرکز (DEX) پرورش می یابند.

اکثر پروتکل‌های ییلد فارمینگ اکنون به ارائه‌دهندگان نقدینگی با توکن‌های حاکمیتی پاداش می‌دهند، که معمولاً می‌توان آن‌ها را هم در صرافی‌های متمرکز مانند Binance و هم در صرافی‌های غیرمتمرکز مانند Uniswap معامله کرد.

APY در Yield farming  چیست؟

Yield farming ، و بیشتر پروتکل ها و پلت فرم ها، بازده تخمینی را بر حسب درصد بازده سالانه (APY) محاسبه می کنند. APY نرخ بازدهی است که در طول یک سال در یک سرمایه گذاری خاص به دست می آید. بهره مرکب، که به طور منظم محاسبه می شود و به مقدار اعمال می شود، در APY لحاظ می شود.

مفهوم APY در Yield farming

10 پروتکل محبوب Yield farming 

ییلد فارمینگ  سودآور اغلب از انواع پلتفرم های مختلف DeFi برای بهینه سازی بازده وجوه سهام خود استفاده می کنند. این پلتفرم‌ها انواع وام‌های مشوق و استقراض از استخرهای نقدینگی را ارائه می‌دهند. در اینجا 10 مورد از محبوب ترین پروتکل های Yield farming آورده شده است:

1- Aave یک پروتکل وام غیرمتمرکز و استقراض برای ایجاد بازارهای پولی است که در آن کاربران می توانند دارایی ها را قرض کنند و سود مرکب را برای وام در قالب توکن AAVE (قبلاً LEND) کسب کنند. Aave دارای بالاترین TVL قفل شده در بین تمام پروتکل‌های DeFi است که تا اوت 2021 به بیش از 21 میلیارد دلار رسیده است. کاربران می‌توانند تا 15 درصد APR برای وام دادن در AAVE کسب کنند.

2- کامپوند یک بازار پولی برای دارایی های وام دهی و استقراضی است که در آن می توان نرخ بهره مرکب با تنظیم الگوریتمی و همچنین COMP توکن حاکمیتی را به دست آورد. کل عرضه تا اوت 2021 بیش از 16 میلیارد دلار است و APY از 0.21٪ تا 3٪ است.

3– Curve Finance یک DEX است که به کاربران و سایر پروتکل‌های غیرمتمرکز اجازه می‌دهد تا با استفاده از الگوریتم بازارسازی منحصربه‌فرد خود، استیبل کوین‌ها را با کارمزد کم و لغزش کم مبادله کنند. این بزرگترین DEX از نظر TVL است، با بیش از 9.7 میلیارد دلار قفل شده است. APY پایه می تواند تا 10٪ افزایش یابد، در حالی که APY پاداش می تواند بیش از 40٪ باشد. استخرهای استیبل کوین عموماً ایمن تر هستند زیرا ارزش ثابت خود را از دست نمی دهند.

4- Uniswap یک DEX و AMM بسیار محبوب است که به کاربران امکان می دهد تقریباً هر جفت توکن ERC20 را بدون واسطه تعویض کنند. ارائه دهندگان نقدینگی باید هر دو طرف استخر نقدینگی را با نسبت 50 به 50 به اشتراک بگذارند و در ازای آن، نسبتی از کارمزد تراکنش و همچنین توکن حاکمیت UNI را دریافت کنند. دو نسخه زنده وجود دارد – Uniswap V2 و V3. آخرین نسخه، Uniswap V3، یک اکوسیستم پروتکل رو به رشد با بیش از 200 ادغام است. TVL از آگوست 2021 برای V2 5 میلیارد دلار و برای V3 بیش از 2 میلیارد دلار است.

5- Instadapp پیشرفته ترین پلتفرم جهان برای استفاده از پتانسیل DeFi است. کاربران Yield farming می توانند پورتفولیوی DeFi خود را مدیریت و ایجاد کنند و توسعه دهندگان می توانند زیرساخت DeFi را با استفاده از پلتفرم خود بسازند. از آگوست 2021، بیش از 9.4 میلیارد دلار در Instadapp قفل شده است.

6– SushiSwap یک انشعاب Uniswap است که در طول فرایند مهاجرت نقدینگی موج عظیمی را در جامعه ایجاد کرد. اکنون این یک اکوسیستم DeFi است، با AMM چند زنجیره ای، بازارهای وام دهی لوریجی، مینی داپ های زنجیره ای و لانچ پد. TVL روی پلتفرم تا اوت 2021 3.55 میلیارد دلار است.

7- PancakeSwap یک DEX است که بر روی شبکه زنجیره هوشمند Binance (BSC) برای مبادله توکن های BEP20 ساخته شده است. PancakeSwap از یک مدل بازارساز خودکار (AMM) استفاده می کند که در آن کاربران در برابر یک اYield farming معامله می کنند. این دارای بالاترین TVL در بین پروتکل های BSC است، با بیش از 4.9 میلیارد دلار قفل شده از آگوست 2021. تمرکز زیادی بر ویژگی های گیمیفیکیشن، با قرعه کشی، مبارزات تیمی و کلکسیون های NFT دارد. APY ها می توانند تا بیش از 400٪ بالا بروند.

8- پروتکل ونوس یک سیستم بازار پول مبتنی بر الگوریتم است که هدف آن ایجاد وام و سیستم مبتنی بر اعتبار در زنجیره هوشمند بایننس است. کاربران به شبکه وثیقه می پردازند و برای وام دادن APY کسب می کنند، در حالی که وام گیرندگان سود می پردازند. ونوس با توانایی خود در استفاده از وثیقه ارائه شده به بازار، نه تنها برای قرض گرفتن دارایی های دیگر، بلکه برای ضرب استیبل کوین های مصنوعی با موقعیت های بیش از حد وثیقه که از پروتکل محافظت می کند، متفاوت است. این استیبل کوین های مصنوعی توسط سبدی از ارزهای دیجیتال پشتیبانی می شوند. TVL تا اوت 2021 بیش از 3.3 میلیارد دلار است.

9- Balancer یک مدیریت سبد خودکار و پلت فرم معاملاتی است. پروتکل نقدینگی آن خود را از طریق سهام بندی انعطاف پذیر متمایز می کند. لازم نیست وام دهندگان نقدینگی را به طور مساوی به هر دو گروه اضافه کنند. در عوض، ارائه‌دهندگان نقدینگی می‌توانند Yield farming سفارشی‌سازی شده با نسبت‌های رمزی متفاوت ایجاد کنند. بیش از 1.8 میلیارد دلار از آگوست 2021 قفل شده است.

10- Yearn.finance یک پروتکل تجمیع غیرمتمرکز خودکار است که به کشاورزان بازده اجازه می دهد تا از پروتکل های مختلف وام دهی مانند Aave و Compound برای بالاترین بازده استفاده کنند. Yearn.finance به طور الگوریتمی به دنبال سودآورترین خدمات Yield farming است و از rebasing برای به حداکثر رساندن سود خود استفاده می کند. Yearn.finance در سال 2020 با افزایش ارزش توکن حاکمیتی آن YFI به بیش از 40000 دلار در یک مرحله رسید. کاربران می توانند تا 80٪ APY در Yearn کسب کنند و 3.4 میلیارد دلار در پروتکل قفل شده است.

Yield farming بیت کوین

در مورد Yield farming کریپتو، اکثر کاربران می‌پرسند که آیا Yield farming برای بیت کوین وجود دارد؟ در حالی که هیچ پروتکل ییلد فارمینگ DeFi برای بیت کوین وجود ندارد، بیت کوین پیچیده (WBTC) به طور موثر بیت کوین را وارد بلاک چین اتریوم و برنامه های کاربردی DeFi می کند. با یادگیری نحوه بسته بندی بیت کوین، دارندگان بیت کوین می توانند چند درصد از بازدهی را کسب کنند و در عین حال آن را با پروتکل هایی مانند Compound وام دهند.

خطرات Yield farming

ییلد فارمینگ می تواند فوق العاده پیچیده باشد و ریسک مالی قابل توجهی هم برای وام گیرندگان و هم برای وام دهندگان به همراه دارد. معمولاً مشمول هزینه‌های بالای اتریوم است و تنها در صورتی ارزش دارد که هزاران دلار به عنوان سرمایه ارائه شود. کاربران همچنین با خطرات بیشتر از دست دادن دائمی و لغزش قیمت در شرایطی که بازارها نوسان دارند، مواجه می شوند. 

مهم‌تر از همه، ییلد فارمینگ به دلیل آسیب‌پذیری‌های احتمالی در قراردادهای هوشمند پروتکل‌ها، مستعد هک و کلاهبرداری است. این اشکالات کدنویسی می توانند به دلیل رقابت شدید بین پروتکل ها اتفاق بیفتند، جایی که زمان بسیار مهم است و قراردادها و ویژگی های جدید اغلب ممیزی نشده یا حتی از پیشینیان یا رقبا کپی می شوند.

نمونه‌هایی از آسیب‌پذیری‌هایی که منجر به زیان‌های مالی شدید شدند عبارتند از پروتکل Yam (که بیش از 400 میلیون دلار در چند روز قبل از افشای یک باگ مهم جمع‌آوری کرد) و Harvest.Finance که در اکتبر 2020 بیش از 20 میلیون دلار را در یک هک نقدینگی از دست داد.

پروتکل های DeFi بدون مجوز هستند و برای عملکرد یکپارچه به چندین برنامه وابسته هستند. اگر هر یک از این برنامه های کاربردی زیربنایی مورد سوء استفاده قرار گیرد یا آنطور که در نظر گرفته شده کار نکند، ممکن است بر کل اکوسیستم برنامه ها تأثیر بگذارد و منجر به از دست رفتن دائمی سرمایه سرمایه گذاران شود.

پروتکل‌های پرخطری افزایش یافته است که به اصطلاح توکن‌های میم را با نام‌هایی بر اساس حیوانات و میوه‌ها صادر می‌کنند و هزاران بازده APY را ارائه می‌دهند. توصیه می‌شود با دقت این پروتکل‌ها را رعایت کنید، زیرا کد آن‌ها تا حد زیادی حسابرسی نشده است و بازده های مذکور به دلیل انحلال ناگهانی ناشی از نوسان قیمت است. بسیاری از این استخرهای نقدینگی کلاهبرداری های پیچیده ای هستند که منجر به “از دست دادن سرمایه “: می شود، جایی که توسعه دهندگان تمام نقدینگی را از استخر برداشته و با پول فرار می کنند.

سخن پایانی

از آنجایی که بلاک چین ذاتاً تغییرناپذیر است، اغلب ضررهای DeFi دائمی هستند و قابل برگشت نیستند. بنابراین توصیه می شود که کاربران واقعاً با خطرات ییلد فارمینگ آشنا شوند و تحقیقات خود را انجام دهند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
امتیاز : 5
برای مطالعه بیشتر
10 تا از بهترین nft ها برای سرمایه گذاری

10 تا از بهترین nft ها برای سرمایه گذاری

19/06/1401
بهترین کیف پول بیت کوین

بهترین کیف پول بیت کوین کدام است؟ معرفی بهترین کیف پول بیت کوین

15/06/1401
آشنایی با 10 بروکر فارکس معتبر و محبوب بازار فارکس

آشنایی با 10 بروکر فارکس معتبر و محبوب بازار فارکس

07/06/1401
معرفی 10 صرافی ایرانی ارز دیجیتال

معرفی 10 صرافی ایرانی ارز دیجیتال

05/06/1401
معرفی 10 صرافی خارجی معتبر و نام آشنا در بازار رمز ارز ها

معرفی 10 صرافی خارجی معتبر و نام آشنا در بازار رمز ارز ها

31/05/1401

Prop trading یا تجارت اختصاصی چیست؟

09/05/1401
نظرات
اطلاع بده
اطلاع بده
profile avatar
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx