بیت کوین چیست و به چه شکل کار میکند

بیت کوین چیست و به چه شکل کار می کند؟

تیم IT پاورآپ ترید
0 0:00 1399/12/09

بيت كوين اولين ارز ديجيتالي بود كه در ژانويه سال 2009 توسط ساتوشي ناماكوتو بوجود آمد. مفادي كه در سفيد نامه اين ارز ديجيتال آورده شده است بسيار پيچيده و مرموز است.

كساني كه اين ارز ديجيتال را بوجود آوردند تا به امروز هویتشان فاش نشده است و كسي از اين افراد اطلاعي ندارد.

بيت كوين با شعار پايين آوردن هزينه هاي معاملات نسبت به معاملات آنلاين قديمي و همچنين جدا بودن از تصميمات دولتي روي كار آمد. 

بیت کوین چیست؟

بيت كوين نوعي ارز ديجيتال است كه مانند پول هاي امروزي ارزش دارد اما با اين تفاوت كه به هيچ وجه وجود فيزيكي و خارجي ندارد. تنها يك تعادل ثابتي است در يك بستري كه همه مردم به آن دسترسي دارند. معاملات بيت كويني توسط هيچ بانك يا دولتي اداره و كنترل نمي شود بلكه تمامي معاملات توسط  محاسبات بسيار پيچيده اي انجام ميشوند و تماما غير متمركز است و كسي به آن ها دسترسي ندارند.

 بيت كوين قانوني نيست اما تمايل زياد مردم براي خريد اين ارز ديجيتال و امنيت بالاي اين بستر و همچنين غير متمركز بودن اين ارز و عدم تاثير از تصميمات دولت باعث شده تا اين ارز بسيار مشهور شود.

بعد از بيت كوين بسياري ارز هاي ديجيتال ديگه اي بوجود آمدن كه تمامي ان ها در دسته ي آلت كوين ها قرار گرفتند. به عبارت ساده تر به جز بيت كوين هر ارز ديجيتال ديگري چه با كارايي شبيه به بيت كوين يا متفاوت از آن آلت كوين نام ميگيرند.

بیت کوین

درك بهتر اين ارز ديجيتال:

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که چطور معاملات بدون حضور افراد و بانک ها انجام می شوند؟

سیستم معاملاتی بیت کوین از بلاکچین تشکیل شده است بلاکچین بستری است که در آن بلوک های کوچکتری وجود دارد که معاملات در آن ها ثبت میشوند .

این زنجیره در ابتدا قدرت خود را از رایانه های افرادی که سیستم خود را در اختیار این شبکه گذاشته بودند میگرفت اما با گسترده شدن این شبکه و افزایش معاملات کم کم سختی شبه زیاد شد و این شبکه نیا به قدرت بیشتری برای انجام معاملات شد که دیگر رایانه ها پاسخگوی نیاز این شبکه نبودند و دستگاه های ماینینگ جای آن ها را گرفت.

نکته جالبی که درباره این روش وجود دارد این است که هیچ فردی به اطلاعات درون بلوک ها دسترسی ندارد حتی خود سازنده بیت کوین.

پس اگر این ابهام که آیا افرادی که رایانه های خودشان را در اختیار شبکه گذاشته اند به اطلاعات افراد دسترسی دارند یا خیر جواب شما قطعا خیر است.

امنیت بلاکچین

امنیت این شبکه بسیار بالا است. در این شبکه همه مردم میتوانند معاملات را به وضوح ببینند اما هرگز نمی توانند آنها را هک کنند یا اطلاعات آن ها را بدست بیاورند. برای این کار آن ها نیاز دارند تا حداقل 50% از قدرت این شبکه را بدست بیاورند که با افزایش قدرت شبکه عملا این کار غیر قابل انجام است.

و اما برای انجام معاملات توسط بیت کوین شما دو کد دارید یکی کد شخصی که اطلاعات حساب شما در آن وجود درد و دیگری کدی که عمومی است و به کمک آن میتوانید پول را وارد حسابتو کنید.

برای درک بهتر رمز شخصی شما فقط برای شما و دسترسی خود شخص شما به حساب شما است و نباید این کد را در اختیار شخص دیگری بگذارید و مثل رمز کارت شما است که برای برداشت یا انتقال وجه از حساب خودتان به آن نیاز دارید اما رمز عمومی مثل شماره حساب شما است و اگر کسی بخواهد وجهی برای شما واریز کند فقط نیاز به آن کد عمومی دارد.

پس هرگز رمز خصوصی خود را در اختیار کسی قرار ندهید چون هر اتفاقی که برای حساب شما بیفتد مقصر خود شخص شما است نه سیستم معاملاتی بیت کوین.

کیف پول بیت کوین

و اما واژه ای که باید در این قسمت برای شما توضیح بدیم واژه کلیشه ای کیف پول است این واژه اولین چیزی که یاد شما می آورد پول های فیزیکی یا کاغذی است اما لازم به ذکر است که در این سیستم معاملاتی ما کیف پول هم داریم اما کمی متفاوت تر.

این امکان برای شما وجود دارد که کیف پول خود را فیزیکی یا مجازی انتخاب کنید آن را به شکل یک اپ در کامپیوتر یا لپ تاپ خود داشته باشید.

در واقع شما برای نگهداری بیت کوین های خود یا هر الت کوین دیگری نیاز به کیف پول دارید چون بلاکچین فقط معاملات را انجام میدهد و چیزی را برای شما ذخیره نمیکند. پس کیف پول یا والت یکی از مهم ترین اصل های ورود به این بازار است.

رمز هایی که بالاتر درباره ی آن ها صحبت کردیم نیز مربوط به همان کیف پول شما هستند.

معمولا کیف پول های افلاین امنیت بالاتری نسبت به کیف پول های انلاین دارند اما سرعت انجام معاملات آن ها کمی کمتر است.

بیت کوین غیر متمرکز

یکی از نقاط قوت بیت کوین انجام معاملات به صورت غیر متمرکز است به این معن که هیچ شخص ثالثی برای انجام معاملات وجود ندارد و معاملات توسط دستگاه هایی که قدرت شبکه را تامین میکنند انجام میشود. همین موضوع باعث افزایش امنیت این شبکه شده است که البته بعضی وقت ها ممکن است مشکل ساز باشد به عنوان مثال اگر شما رمز کارت خود را فراموش کرده باشید میتوانید به بانک بروید و با احراز هویت تان دارایی خود را بازگردانید اما به دلیل غیر متمرکز این شبکه اگر رمز خود را گم کنید یا فراموش کنید برای همیشه سرمایه خود را از دست خواهید داد.

ماینینگ بیت کوین

 و اما چرا عده ای از مردم باید رایانه ها یا دستگاه های ماینینگ را بخرد و در اختیار این شبکه قرار دهند؟ بنظر شما چرا باید فردی تمام قدرت لپ تاپ یا کامپیوتر خود را به این شبکه تقدیم کند یا چرا باید پول زیادی برای خرید دستگاه های مانینگ بدهد و مصرف زیاد برق این دستگاه ها هم که بماند.

 خب افرادی که قدرت این شبکه را تامین میکنند در ازای هر معامله ای که دستگاه آن ها انجام میدهند مقداری بیت کوین دریافت میکنند.

امروز که قیمت بیت کوین 47.000 دلار است ماینر ها در ازای هر معامله ده دقیقه ای 6.25% یک بیت کوین را به عنوان پاداش کارشان میگیرند.

به عبارتی هر ده دقیقه یک ماینر به طور متوسط 293.750 دلار میگیرد. که این رقم در نگاه اول دلگرم کننده به نظر میرسد اما قبل از اقدام به این کار باید حتما اطلاعات کافی درباره سازگاری دستگاه های ماینینگ با سیم کشی شهری و میزان مصرف برق آن ها داشته باشید.

و اما نکته ای که میتواند هم برای شما دلگرم کننده و هم نگران کننده باشد این است که در قدم اول اگر قیمت بیت کوین بالا برود سودی که شما کسب میکنید نیز بیشتر است و بالعکس اما اگر همزمان سختی شبکه بالا برود و قیمت بیت کوین کاهش پیدا کند به صورت قابل توجهی تمام ارقامی که شما خودتان را برای دریافتش آماده کرده بودید کاهش پیدا میکند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
امتیاز : 5
برای مطالعه بیشتر
10 تا از بهترین nft ها برای سرمایه گذاری

10 تا از بهترین nft ها برای سرمایه گذاری

19/06/1401
بهترین کیف پول بیت کوین

بهترین کیف پول بیت کوین کدام است؟ معرفی بهترین کیف پول بیت کوین

15/06/1401
آشنایی با 10 بروکر فارکس معتبر و محبوب بازار فارکس

آشنایی با 10 بروکر فارکس معتبر و محبوب بازار فارکس

07/06/1401
معرفی 10 صرافی ایرانی ارز دیجیتال

معرفی 10 صرافی ایرانی ارز دیجیتال

05/06/1401
معرفی 10 صرافی خارجی معتبر و نام آشنا در بازار رمز ارز ها

معرفی 10 صرافی خارجی معتبر و نام آشنا در بازار رمز ارز ها

31/05/1401

Prop trading یا تجارت اختصاصی چیست؟

09/05/1401
نظرات
اطلاع بده
اطلاع بده
profile avatar
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx